Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gem/dulceata de capsuni???


Recommended Posts

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu pun capsunile cu zahar intr-un castron pana ziua urmatoare(cam 12 ore). Apoi separ capsunile de siropul lasat si il pun la fiert la foc mic. Cand incepe sa se lege pun si capsunile si le fierb impreuna pana se leaga bine si-si schimba culoarea (capata culoarea aceea de gem, nu stiu cum sa va explic). Apoi pun o lamaie taiata rondele si mai las sa fiarba 2-3 minute si apoi opresc focul si scot lamaile.

Cand se mai raceste pun in borcane si pun capacele si apoi acopar borcanele cu un prosop.

 

Catutza si Bianca-Mariaid="pink">(2.11.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu in loc de zeama de lamaie pun lamaia taiata felii, las gemul sa mai dea un clocot si apoi opresc focul. Bucatile alea de lamaie sunt un deliciu.

 

---------------------------------------------------

I'm always right. If you disagree with that you are simply wrong...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama le lasa peste noapte cu zaharul si pe urma le pune la foc pana incepe sa se ingroase un pic sucul, dupa care le baga la cuptor putin. La final adauga si gelfix de la Dr oetker si ies o bunatate.

Dupa ce le pune in borcane le mai fierbe la bain marie si le lasa la racit acoperite.

 

 

Nana Motocid="Comic Sans MS">

Pana la nunta...id="Comic Sans MS"> [testoasa]

 

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."id="blue">id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reteta mea de gem, care rezista si 3 ani (asta daca nu il mananci pana atunci [pofta] [:D]).

 

La 3 kg de fructe curatate pun 1 kg de zahar. Asez in cratita in care va fierbe un strat de capsuni, unul de zahar si tot asa pana termin. Deasupra sa fie zahar.

Acopar si las peste noapte in frigider. Isi vor lasa zeama pe care, daca vrei, o scurgi si faci sirop din ea, daca nu o lasi acolo, lungindu-se un pic timpul de fierbere.

A doua zi pun cratita pe foc si adaug si sucul de la o lamaie, care va impiedica zaharisirea si va ajuta la pastrarea culorii frumoase.

Daca ai timp, stai langa cratita si dai focul iute (scurtezi mult timpul si se pastreaza culoarea) si amesteci f. des.

Cand vezi ca incepe sa faca bule la suprafata si are un aspect lucios, tragi cratita de pe foc, iei cateva picaturi de acolo si le pui pe o farfurie rece pe care o inclini. Daca se scurg greu sau deloc, gemul este gata. Daca se scurg rapid, mai pui pe foc.

Cand este gata pui gemul in borcane incalzite in cuptor, daca nu vrei asa le pui pe ceva metalic (tava, lama de cutit lata) ca sa nu se sparga.

Pui capacele si intorci borcanele cu fundul in sus pt. 10-15 min. Capacele se etanseizeaza si nu vor face mucegai. Cand se racesc complet le asezi frumos in camara [:)].

 

Reteta e simpla, ma lungesc eu cu vorbele, ca de obicei [hot]...eu mai am borcane si de acum 3 ani, e delicios, nu f. dulce si fara conservanti sau gelatina. Anul acesta am facut multe chestii din capsuni, poate deschid un subiect despre conservele mele [^] [:D].

 

Spor la treaba! [dual]id="purple">

 


Diana si superbebelusa Iulia Anastasiaid="red"> (15 iulie 2005)id="Comic Sans MS">id="green">

Povestea unei mameid="orange">[copil]Puiul meu iubit e atat de mare[copil]id="purple">

id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am curatat capsunile de ieri si le-am pus cu zahar. Azi il voi fierbe si va voi spune cum a iesit.

 

Multumesc mult. [flo][berica]id="Comic Sans MS">id="purple">

 

kissid="purple"> [pup]

 

Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...id="pink">id="Comic Sans MS">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...