Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gem/dulceata de capsuni???


Recommended Posts

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by cristell

BunaEu vreau sa fac gem de capsuni,dat prin masina de tocat,imi trebuie mai mult pt. clatite si voiam sa va intreb daca mai trebuie sa pun lamaie ?Si ce rol are zeama de lamaie?Multumesc anticipat.cristellPoze Stefania


id="quote">id="quote">Rolul sucului de lamaie este de a impiedica zaharisirea gemului/dulcetii. In plus, pastreaza si o culoare frumoasa. Poti sa pui si sare de lamaie, dar nu e naturala [;)].id="purple">
Diana si superbebelusa Iulia Anastasiaid="red"> (15 iulie 2005)id="Comic Sans MS">id="green"> Povestea unei mameid="orange">[copil]Puiul meu iubit e atat de mare[copil]id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Diana Mirela

[Anul acesta am facut multe chestii din capsuni, poate deschid un subiect despre conservele mele [^] [:D].Spor la treaba! [dual]

id="purple">
Diana si superbebelusa Iulia Anastasiaid="red"> (15 iulie 2005)id="Comic Sans MS">id="green"> Povestea unei mameid="orange">[copil]Puiul meu iubit e atat de mare[copil][/purple]id="size1">
id="quote">id="quote">da,te rog,am si eu capsuni multe si nu stiu ce pot face cu ele....if you know what I mean.(proverb american :-D)id="Book Antiqua">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A iesit o bunatate!!!

 

Reteta combinata: pt fiecare kg de capsuni am pus 500 g zahar. Am amestecat capsunile cu zaharul si le-am lasat in frigider 24 ore. Apoi am fiert intr-un vas de tuci capsunile impreuna cu zeama pe care au lasat-o. Din cand in cand am luat spuma care s-a adunat (nu toata ca nu am reusit). La sfarsit am adaugat o lamaie taiata felii.

Acum ma duc sa fac clatite ca sa-mi testez dulceata. [:D]

PS La aceasta reteta capsunile nu raman intregi. Daca vreti sa ramana intregi fierbeti zeama separat, iar atunci cand se ingoasa adaugati si capsunile.

 

Spor la treaba.id="Comic Sans MS">id="purple">

 

kissid="purple"> [pup]

 

Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...id="pink">id="Comic Sans MS">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa,id="red"> acum am vazut ca e cineva doritor de retete, o sa le postez maine daca nu te superi, este f. tarziu acum. Sper ca mai ai capsunile [:D].id="purple">

 


Diana si superbebelusa Iulia Anastasiaid="red"> (15 iulie 2005)id="Comic Sans MS">id="green">

Povestea unei mameid="orange">[copil]Puiul meu iubit e atat de mare[copil]id="purple">

id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa fac dulceata maine.Iata si reteta mea:

Se pun fructele la fiert intr-un oala mai inalta (fara zahar pentru ca in felul acesta dulceata isi pastreaza gustul de capsuni!) si se fierb cca o ora.Se amesteca tot timpul in oala!Dupa ce isi lasa sucul se adauga si zaharul in functie de dorinta.Daca fructele sunt dulci se poate pune zahar mai putin de 0,5 kg la 1 kg de fructe.Dupa inca o ora se pune zeama de la o lamaie.Se pune in borcane si dupa preferinta se pot steriliza uscat sau in apa cca 30 min.

 

Mereu alaturi de voi.

 

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

 

sheherezada

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...