Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dupa orice sfarsit vine un nou inceput?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Sibylle

Pai io am înteles ca Iren e vedeta la ZZ, nu Mazzel ... id="size1">Sibylle id="green">[gravi] saptamâna 23Pozele mele id="green">id="size1">


id="quote">id="quote">te rog...e o moda acum...id="size2">id="size1">multe pozeHAI DINAMO!!!! [majoreta] Asta e viata mea..este si buna si rea dar e mai buna fara tine in ea!!!!id="red">id="size3">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beatrice, m-am gandit mult daca sa-ti scriu si aici...tu stii, noi am mai vorbit despre asta.

Eu vad lucrurile putin diferit de tot ce s-a scris aici si sper sa nu supar pe nimeni cu parerea mea, si in primul rand tie sa nu-ti fac mai mult rau, ca e subiectul tau. Durerea ta si alinarea ei sunt singurele importante in momentul asta, cand tu ai nevoie de noi.

Eu, desi revoltata, fiindca sunt si eu casatorita de cinci ani si am si eu copil de varsta piersicutzei, nu-l vad pe sotul tau ca pe un nenorocit. E trist ce se intampla, e foarte dureros, inimaginabil de dureros chiar...dar o vad mai degraba ca pe o nenorocire chestia asta cu indragosteala imposibila, in momentul nepotrivit, de persoana nepotrivita...

E urat, e imoral, nu e corect, dar se poate intampla oricui. Te poti indragosti cand nu te astepti, cand esti casatorit chiar, impotriva vointei tale chiar. Eu o vad ca pe un blestem o iubire din asta, venita prea tarziu...si cred ca nici lui, nici ei nu le este usor.

Problema se pune altfel insa, da, se poate intampla oricui, datori suntem insa sa ne impunem sa depasim momentul, sa avem macar o clipa de luciditate in care sa fim oameni verticali, adulti, morali si sa ne reprimam trairea, sa ne inabusim sentimentele si sa primeze constiinta si simtul datoriei. El cred ca el este dator acum sa-si aminteasca ce va leaga pe voi, iubirea care v-a adus impreuna, comuniunea de trairi, de aspiratii, e dator sa puna in balanta realitatea minunata pe care o aveti impreuna si, mai ales, copilul. Cu asta sunt de acord...ca e un nenorocit nu cred...el macar, a venit si ti-a spus ce simte, ca are indoieli, si asta chiar inainte sa se culce cu ea.

Eu, din ce ai scris si mai ales din ce am mai vorbit noi doua in particular, inteleg ca el este confuz acum, ca nu stie exact ce simte, ca lupta cu el si ca a venit acasa sa ti-o spuna, ca a incercat sa nu te minta, sa procedeze "corect", orice ar insemna acest lucru pt. el. A ales o varianta pe care nu multi barbati ar alege-o, sa-ti spuna adevarul asta, asa cumplit cum este, franc, in fata. Si toate astea inainte sa ajunga prea departe cu ea. E ciudat...barbatii nu prea fac asta, procedeaza atat de rar asa, incat ma pune chiar pe ganduri. Varianta comuna intr-un caz similar ar fi sa te insele pur si simplu si sa ascunda asta, sa nu marturiseasca decat sub tortura si atunci cand este "prins" sa-si dea cu pumnii in cap si sa se jure ca "a fost o greseala" sau ca "nu mai face". Ei bine, cu el nu s-a intamplat asa...de ce?

Parerea mea este ca un asemenea comportament din partea lui poate veni doar din doua motive: este intr-adevar un tip foarte sincer, foarte corect cu sine si ti-a spus adevarul fiindca are nevoie de ajutorul tau ca sa inabuse ispita, ca sa se clarifice sau...nu te mai iubeste chiar deloc. In cazul din urma ti-a spus adevarul pur si simplu fiindca nu i-a fost greu sa-l spuna, nemai-iubind, si fiindca vrea sa puna capat relatiei voastre, o data pentru totdeauna. Gandeste-te, el nu te-a rugat sa-l ierti, nu te-a implorat sa ramai cu el...nimic din toate astea.

Sunt convinsa ca in sufletul tau, tu stii raspunsul, stii care este varianta care se aplica pentru voi. Eu cred ca iti datorezi o introspectie sincera, cred ca trebuie sa descoperi acest adevar in tine si in functie de el sa mergi, sau nu, mai departe.

Si mai cred, cum ti-am mai spus ca trebuie sa lamuresti foarte clar, tu, cu tine, daca il vrei sau nu, pe el, numai pe el, indiferent de aceasta "greseala". Sa vezi daca vrei si poti sa mergi la drum, o viata intreaga cu omul din el, asa cum a devenit el intre timp.

Daca raspunsul este "da, pe el il vreau, asa cum este acum", si nu numai pt. copil ci si ca barbat al tau, atunci incearca sa-ti pastrezi calmul, incearca sa nu iei hotarari la cald desi e incredibil de greu... Incearca sa nu vorbesti despre asta cu el, nu deschide subiectul si nu-l lasa nici pe el sa-l deschida, incearca sa nu reprosezi nimic, nici macar sa nu-l ironizezi si mai ales, asa cum s-a mai spus, nu-i oferi tu lui solutii, nu-l da afara, nu propune o pauza, nu-i arata usa. Asteapta miscarea urmatoare, daca aceasta va veni, ei bine, trebuie sa vina din partea lui.

Daca vrei si esti foarte sigura ca asta este ceea ce vrei, sa ramaneti impreuna, atunci rabda, strange din dinti, tzine in tine chiar daca va fi cel mai greu lucru pe care il faci in viata asta...

dar tzine minte, daca totusi va pleca...nu e pierderea ta. Nu poti sa pierzi ce n-ai avut...

Curaj, ce pare mare si de netrecut acum, iti va parea o gluma a destinului peste ani. Si abia atunci poate ca vei intelege "de ce". Nu sunt putine situatiile cand Dumnezeu ne da o durere acum ca sa ne fereasca de alta mai mare, mai tarziu. Sau poate pur si simplu pt. ca ti-a pregatit ceva mai bun, un barbat care sa stie sa te iubesca de-adevarat, asa cum toti meritam sa fim iubiti.

Cat despre faptul ca exista barbati care sa se indragosteasca de tine, de o femeie cu un trecut si un copil, ai fi surprinsa, draga mea! Sunt convinsa ca sunt mai multi decat poti crede. Eu te cunosc, esti calda si frumoasa si ai un zambet minunat...

 

mama de BAIAT [^] (9 ian. 2005)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi am scris un mesaj urias, vad ca tot am uitat sa-ti spun ceva, ce mi se pare important.

Sper ca glumesti cand spui ca tu esti vinovata, ca l-ai neglijat, ca nu te-ai ingrijit, etc. Nu e vina ta nicicum, stii asta, sper, asa-i? Nu asta e motivul pt. care s-a intamplat, nu te mai invinovati, asa ceva nu se intampla cu motiv. Cunosc femei care se poarta ingrozitor cu barbatii de langa ei, care ii neglijeaza, ii inseala, ii umilesc si ei nu pleaca nicaieri...

E bine sa te ingrijesti, e bine sa fii frumoasa dar nu face o obsesie din asta si mai ales nu te desconsidera, nu te-a inselat fiindca ai burta si vergeturi pe ea, stai linistita. Esti la fel de femeie ca oricare alta, la fel de frumoasa si de nepretuita ca oricare dintre noi.

Am citit candva ca "un barbat nu inseala o femeie pt. ca a gasit pe alta mai frumoasa, mai desteapta, mai devreme acasa, ci pur si simplu pt. ca e alta". Si tind sa cred ca asa este...

 

mama de BAIAT [^] (9 ian. 2005)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa indragosteala numai in liceu se poate intampla cand hormonii o iau razna ...Ca adult consider ca trebuie sa te ghidezi dupa ratiune, sa treci totul prin filtrul ei...ca doar nu credeti ca se iubeste cu "inima". Eu cred pana sa ajungi la faza cu "indragostitul" sunt etape premergatoare ei pe care le poti depasi daca esti un om puternic. Toate astea daca iti folosesti mintea si ratiunea repet.

 

 

"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius

www.funscience.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa raspund la intrebarea subiectului: DA dupa orice sfarsit vine un nou inceput!

 

Vad ca mai multe sunteti de parerea asta si o accentuez si eu: bagajele la usa si schimbat yala...

 

Noua nu ni s-ar accepta momentele de "deriva", asa ca de ce lor?!

 

Eu zic ca sa-ti vezi de copil si viata si sa-l lasi sa plece...

 

Din pacate cand se ajunge la situatii din acestea eu tot in alb si negru vad. Nu e cale de compromis!...

 

Va [pup]

 

 

Mami Ria si Miron Radu (06 oct. 2004)

 

Copilasi sept-oct 2004 1

Copilasi sept-oct 2004 2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca sotul lui Ixxi e un ticalos per se si nici nu cred ca barbatul e dusmanul femeii in natura. [;)]

Da, mincinosii si nesimtitii trebuie busiti sa le vina mintea la cap, dar nu sunt sigura ca sotul lui Ixxi se incadreaza in aceasta categorie. Poate ma insel.

 

Tomasa, frumos spus.

 

Oricum, ticalos sau nu, dragoste cu sila nu se poate, asta e clar.

 

Cat despre faza cu burtica... asta e singura chestie pe care ti-o reprosezi?

Daca da, n-ai de ce sa te invinovatesti. Nu e o problema serioasa.

De burtica se scapa, chiar tu ai spus ca te straduiesti. Si vergeturile se pot atenua.

 

Eu cred ca, atunci cand te casatoresti, o faci pe viata.

Cel putin asa speri atunci, in fata preotului.

Si, in consecinta, AMBII parteneri ar trebui sa faca eforturi pentru a mentine permanent vie "flacara" sau macar "flacaruia" - nu doar sotia.

Nu-ti spun asta pentru tine, ca tu o stii. O spun pentru sotul tau. Nu e usor si sotul tau ar trebui sa fie constient de asta si sa faca eforturi pentru a se aduce pe sine insusi "pe calea cea dreapta".

Nu traim in Rai si peste tot sunt "ispite", depinde de noi sa le depasim.

Stiu ca si asta suna mai putin practic decat este de fapt... tu decizi.

 

Discuta cu el si, daca mai are o urma de decenta in el, va intelege. O sa urmeze o perioada dificila, dar sper sa treceti peste ea.

 

Apropo de ce spunea Mazzel, sper ca [xinpat] bine, sa merite sa ramai cu el, ce poiana ma-sii. [;)]

 

 

 

Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

 

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!

http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...