Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nevasta vs. copil?!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by ruxij

Stiti ceva? Si eu ii zic lu' barbata-miu, la nervi nu te mai "lua" de copilul MEU. Atunci cand mi se pare ca ii face o nedreptate, ca e rautacios, ca isi varsa nervii pe el gratuit sau il pedepseste/critica pe nedrept. Si e copilul NOSTRU, facut impreuna. Asa ca eu il inteleg pe nenea ala. Probabil simte ca e rautacioasa si nu neaparat bine intentionata. Oricum, pana nu auzi ambele parti, nu iti dai seama care e adevarul. Depinde ce zicea nevasta, depinde ce face copilul, ca poate ea il tot critica nonstop si poate fi banuita ca nu e obiectiva. M-ar deranja teribil sa imi critice copilul cineva pe nedrept (poate chiar si pe drept, un strain), chiar si un ipotetic sot de-al doilea. Daca faci asa ceva imi devii antipatic instantaneu. Daca as gasi ca e incorect in ceea ce face i-as spune la fel "ca tine sunt multi, copilul e unu'". Si cu asta basta.


id="quote">id="quote">Ruxij, asha fac shi io, sa-l fereasca sfintu pe barbat sa-l atinga nitzel la kur pe Bogdanel- ca el e mai mare :))- ca are un scandal cit casa, ca e "copilu meu, io ma kinui sa-l cresc shi tu nu ai dreptu sa dai in el!!!" etc, etc [:D]Io shi plozii turbulentziid="Comic Sans MS">id="blue">In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, cu multa dragoste si rabdare din partea parintilor, copilul inca mai are o sansa; dar parintii trebuie sa stabileasca anumite reguli, sa le urmeze "Dumnezeieste", sa ii aplice pedespe si recompense, sa ii traseze un drum pe care copilul sail urmeze. Copii AU NEVOIE de reguli! Au nevoie de cineva sa le impuna anumite lucruri; cum mai spunea cineva: sa-l lase nemancat... sa ii dai cpilului in gura la 8 ani... hmmm! Fiica-mea (vitrega) a avut acu vreo 2 ani o perioada de cateva saptamani cand indiferent ce gateam, invariabil spunea "Nu-mi place", fara sa guste macar. Si gateam mancaruri care STIAM sigur ca-i plac, pe care le mancase inainte. Daca bagam o pizza in cuptor, tot spunea ca ei nu-i place pizza. Pana intr-o zi cand m-a suparat rau si dupa ce mi-a spus ca nu-i place ce am gatit m-a intrebat daca poate avea, in schimb o... cred supa! la cutie. I-am spus (ptr. prima oara) ca NU! Ori mananca ce am gatit ori merge la culcare nemancata. A vrut sa se joace la comp., i-am spus ca nu are voie pana nu mananca; s-a inchis in camera ei vreo 2 ore, dupa care a iesit si m-a intrebat daca-i dau sa manance ca ii este foame. Am intrebat-o ce vrea sa manance, mi-a raspuns (cu un zambet strengar in colut' gurii) ca mananca ce am gatit; cand a priceput ea ca treaba-i serioasa si ca intr-adevar nu-i dam sa manance altceva, eh! ce buna a fost mancarea gatita! De actunci, crede-ma! nu a mai spus nici macar o data ca nu-i place! Desi, sa stii ca nu o fortez sa manance ce stiu ca nu-i place (ciuperci, de ex.). Sa stii ca atunci cand impui reguli copiilor dupa ca ne face noua viata mai usoara, ei nu mai cresc si se dezvolta intr-o stare de haos permanent in care seful e copilul, ci are limite bine determinate, care-l vor ajuta sa se dezvolte intelectual si emotional normal, ajutandu-l sa ramana copil in timpul copilariei si sa se maturizeze la timpul potrivit. Tu crezi ca copilului ii e bine acum? Sincer, tare ma indoiesc! Poate felul in care copilul reactioneaza si se comporta e nimic mai mult decat un strigat de ajutor, catre urechile parintilor, ceva de genul: Faceti reguli!!! Ca asa nu se mai poate! Copilul are nevoie sa stie ca parintii lui sunt acele persoane pe care se poate baza, ca sunt intelepti si il vor ajuta la nevoie, acum, in ochii lui, parintii sunt probabil, 2 fiinte slabe, care joaca dupa cum canta un copil de 8 ani... of, ce mesaj ii transmit ei copilului astuia, bietul de el!

 

 

____________________________

Winners don't quit; quitters don't win.

__________________________________

Don't give me an attitude; I already have one!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Din punctul de vedere al copilului, mama2 e cineva care vine sa-i fure dragostea tatalui.
id="quote">id="quote">

Criniid="red">, de 5 ani sint casatoriti.

Copilul are 8 ani.

Deci putin probabil sa tina minte cum era "inainte".

 

La un moment dat, chiar a intrebat-o pe mama adoptiva direct daca datorita ei s-au despartit parintii lui: si i-au explicat (amindoi) ca nu e cazul.

Iar alt aspect care "a ajutat" cumva e ca si mama naturala e la rindul ei casatorita cu altcineva.

 

Pe de alta parte, au avut initial si momente de "tandrete", copilul a placut-o la prima vedere din moment ce i-a spus de citeva ori "ar fi bine sa fii mama mea".

Ulterior, locuind in aceeasi casa, a inceput sa o perceapa ca pe cineva care nu e "de luat in seama" prea mult.

 

IEPUid="red"> asa e, e vb. de subminarea autoritatii: in momentul in care tipa spune ceva, fie si ceva inofensiv si nu adresat neaparat lui, se uita imediat la taica-sau sa vada daca "aproba".

 

Acum , banuiesc ca si eu as avea ceva reactii violente dak as avea un copil si mi-ar pocni cineva odoru' (inclusiv taica-sau) da' aici nu e vorba de pocnit - ci de a nu-i da mincarea in gura cind se joaca la calculator.... a nu-i cumpara tot ce-i colorat si misca pe o raza de 100 m, etc etc.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by iren

 

Ruxij, asha fac shi io, sa-l fereasca sfintu pe barbat sa-l atinga nitzel la kur pe Bogdanel- ca el e mai mare :))- ca are un scandal cit casa, ca e "copilu meu, io ma kinui sa-l cresc shi tu nu ai dreptu sa dai in el!!!" etc, etc [:D]

 

Io shi plozii turbulentziid="Comic Sans MS">id="blue">

 

 

 


id="quote">id="quote">

 

[:D] Ecsact! Da' ia sa fie frun "vitreg", sigur nu mi-ar tine casnicia, c'as fi numa' ashea [neand], numa' sa se'ncrunte la odor [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ruxij

Auzi mey, Elise, da' ia nu-ti mai barfi prietenii.


id="quote">id="quote">[:-)))]asha, ma skuzi, trebuia sa incep cu: "studiu de caz: Dak cumva se intimpla sa fii in situatzia asta....ce faci?"Mentiune: doamne fereshte, poc poc in lemn: Toate personajele sint pur fictionale iar orice asemanare cu persoane reale este o coincidenta.[:D]Elise
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca prietena ta poate fi ferma, fara sa supere pe nimeni.

 

"Imi pare rau, eu nu iti dau mancare in gura pentru ca esti mare si poti manca singur. Si mai ales cand esti la calculator cred ca nu trebuie sa mananci pentru ca:.... si aici motivele" Daca ii explici logic si cu rabdare, copilul intelege, chiar si tatal lui. Dar asta este ce fac eu, pentru ca eu am convingerile mele si le aplic si copilului #2. Tatal poate sa-i de-a mancare si atarnat intr-o mana, il poate educa cum doreste, imi poate cere sa nu ma bag, sa-l ignor, sa nu comentez si sa-l trimit la tatal lui pentru orice dorinta. Nu e tatal acasa, sa astepte pana vine si atunci, daca tatal e de acord, sa-i servesca masa la calculator. El, nu eu. Pentru ca am convenit ca eu nu trebuie sa ma implic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea iniziala a fost daca e normal ca tatal sa ii faca educatia singur si sotia sa nu ii faca observatii copilului si dupa mine raspunsul e Da.

Situatiile prezentate de tine ulterior tin de rasfat si aici fiecare parinte decide cat ii permite copilului. Asta nu are legatura cu situatia lor particulara. Oricum de foarte multe ori cuplurile fara copii considera ca prietenii deja parinti sunt prea ingaduitori cu fiii.

Din ce povestesti, niciunul dintre soti nu se lamenteaza, deci se pare ca au gasit un echilibru. Intr-un mod pe care voi nu il aprobati, dar cu care ei amandoi sunt de acord.

Cred ca o interventie din exteriorul familiei nu ar purta la nimic bun.

 

 

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...