Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum se face dulceatza de nuci?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Dulceata de nuci verzi

 

Ingrediente: 100 g nuci, 1 ½ kg. zahar, ½ baton vanilie, 1 lamaie, 3 pahare apa

 

Nucile se curata de coaja verde de deasupra si se pun la inmuiat in apa rece timp de 48 de ore, schimbind apa de 3-4 ori pe zi. Dupa aceea, apa se scurge si nucile se pun pentru 24 de ore in apa de var, scuturand din cand in cand vasul. Fructele se spala apoi cu apa rece, se inteapa fiecare nuca in citeva locuri cu furculita si se pun din nou in apa rece pentru 48 de ore. A sasea zi nucile se scot din apa rece, se scufunda in apa clocotita, se fierb timp de 10 minute si apoi se rastoarna intr-o sita. In siropul fierbinte se pun nucile, vanilia si zeama de lamiie. Dupa ce dulceata a dat in clocot se ia de pe foc. Cind s-a racit, se fierbe inca o data si aceasta operatie se repeta de trei ori. Dupa aceea, se fierbe pana cand este gata. Se pune in borcane rece.

 

 

 

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multzumesc de raspunsul prompt!Dar nu intzeleg........la 100 g de nuci trebuie sa pun 1 kg shi jumatate de zahar?Nu e cam mult?Siropul e ceea ce a rezultat din fiertul nucilor timp de 10 min, deshi nu asha reiese din retzeta.....!?

Nu te supara pe mine, akella, dar nu prea sunt lamurita!Mersi mult!

 

ppv shi Sara Ioana(7 octombrie 2004)

pozele noastre:http://photos.yahoo.com/greierash78

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

greierashule, este dulceata mea preferata, dar trebuie sa recunosc ca nu am facut-o niciodata, asa ca m-am pus pe dat telefoane la mama si, bineinteles, sa caut pe net. Uite, am mai gasit una:

 

Dulceata de nuci verzi cu miere

 

Ingrediente: 1 kg zahar, 3 pahare apa, 650 g nuci verzi curatate, 1 pahar miere de albine, 2 pliculete de zahar vanilat, zeama de la 1 lamaie

 

Se curata nucile de coaja verde si pe masura ce se curata, se pun intr-un vas cu apa rece, ca sa nu se innegreasca. Se cantaresc exact 650 g. Se pun apoi nucile intr-un vas cu apa clocotita si se tin 15 minute. Se strecoara si se pun in alt vas cu apa rece tot pentru 15 minute. Aceasta operatie (trecere de la apa clocotita la apa rece) se repeta de trei ori. In acest timp, se pune zaharul la legat, se spumeaza, se adauga mierea si vanilia. Cand zaharul este legat, dar nu prea tare se pun nucile si zeama de lamaie, lasand sa fiarba pana se leaga dulceata bine. Se ia de pe foc, se acopera cu un servet ud si stors. Dupa ce s-a racit, se pune in borcane.

 

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut dulceata de nuci trei ani la rand,anul asta nu mai fac pt-ca mai am de anul trecut.

Reteta o am de la o gospodina..buna.

Dulceata de nuci

 

Pentru 1Kg kahar si 1 L apa se curate apox 120 buc nuci, sau o farfurie de supa adanca plina cu varf.

Nucile, dupa ce se curate, se lasa intr-un bol cu apa rece.(!!! imediat ce se curata nuca se pune in apa rece, ca sa nu se inegreasca!!!).

Se pune zakaru si apa la fiert si se fierb pana se obtine un sirop gros (adica cand torni din lingura sa nu curga, sa curga cate 2-3 picaturi, sau cand se pune pe o farfurie intinsa picatura sa se inchege repede)

Dupa aceasta se scot nucile din apa rece, se scurg, se baga intr-un prosop sa se traga apa, si se pun in siropul facut mai devreme.

Se fierb impreuna pana se obtine , tot asa, un sirop gros.(cand pui nucile ,siropul se mai subtiaza)

Se adauga o lamaie, taiata felii(eu tai lamaia felii subtiri si apoi in patru si pun si un plic de zahar vanilat), cu coaja sau fara, dupa gust. Aceastea mai deschid siropul la culoare.

Se pune la borcan, fierbinte, de preferinta, pentru conservare.

 

Pofta buna !!

 

Asta e reteta de la d-na gospodina,in plus eu oparesc nucile (de trei ori) cu apa clocotita(tin 10 min apoi le pun in apa rece)

 

 

 

Adriana

papa-bun

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a ieshit o delicioasa dulceatza de nuci!

adi69, mersi pt retzeta, numai ca eu am pus cam 800 g zahar, 4 pliculetze de zahar vanilinat, 1 l apa shi 100 nuci (atatea am avut[:D])>

Va pup pt retzeta, fetelor!id="purple">

 

ppv shi Sara Ioana(7 octombrie 2004)

pozele noastre:http://photos.yahoo.com/greierash78

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

dar cum se curata negreala care ramane pe maini dupa curatarea nucilor?

 

[mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb]Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspuns, Aime. cu sare de lamaie a incercat fara efect.speram sa fie si altceva mai eficient. ramane sa vedem cum ne va ajuta trecerea timpului.

 

[mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...