Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noi avem puterea de a skimba biserica...


ham

Recommended Posts

quote:
Originally posted by lilianasoare
Ham, cu aceasta noua postare ai echilibrat balanta...[:D] Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori
nu stiu ce-am ekilibrat, da' io m-am shocat; preotzii pe care-i cunosc sunt mult mai open-mind shi empatici, n-au idei misogine shi rasiste; in fine, asta explica de ce ortodoxia o ajuns numa' un motiv de kef shi manele, de pashti, craciun shi alte cateva sarbatori, pierzandu-shi valentzele de conducator a vietzii sociale. in rezumat, doar un biznis, unu' banos da' doar atat.[drac] sunt curios daca noua generatzie de preotzi va reforma biserica ortodoxa shi va scapa de balastu' batranilor inraitzi/zaharisitzi de cei 50 de ani de pervertire. "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

http://www.romanialibera.ro/a109461/biserica-ortodoxa-demonizeaza-cnsas.html De ce sa schimbi ceva mai Hamule? Au biserica pe care o merita. Pai cum ti se pare tie ca statul sponsorizeaza o catedrala cu 10 mil eur... cand spitalele, orfelinatele arata cum arata? E lipsa completa de bun-simt din partea BOR sa construiasca o mega-biserica pe foamea asta... DIN BANII MEI. Stii, de fapt inteleg logica lor... pana la urma, e important ca romanul sa se mantuiasca, nu sa traiasca (manance/trateze/imbrace etc). Astea-s detalii... J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al doilea post al lui Ham l-am citit doar jumatate,ca sunt extrem de bine dispusa azi si nu vreau sa-mi stric ziua. Concluzia este: rasism jalnic,imbracat in haina preoteasca. Preotii astia ar trebui sa-si vada de rugaciuni,ca nu fac cinste institutiei pe care o reprezinta prin asemenea texte rasiste. Si inca ceva....ingamfarea si mandria este un pacat maaaare. Am si io o intrebare: ham,tu ai deschis subiectul sa ne oripilezi?[:D] Glumesc,am spus doar ca-s bine dispusa.... ladyJ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham nu stiu ce-am ekilibrat, da' io m-am shocat; preotzii pe care-i cunosc sunt mult mai open-mind shi empatici, n-au idei misogine shi rasiste; in fine, asta explica de ce ortodoxia o ajuns numa' un motiv de kef shi manele, de pashti, craciun shi alte cateva sarbatori, pierzandu-shi valentzele de conducator a vietzii sociale. in rezumat, doar un biznis, unu' banos da' doar atat.[drac] sunt curios daca noua generatzie de preotzi va reforma biserica ortodoxa shi va scapa de balastu' batranilor inraitzi/zaharisitzi de cei 50 de ani de pervertire.
Pai Ham, o parte dintre parintii pe care i-ai citat sunt demult morti, altii cam prea batrani... nu era vreunul tanar, de-aia te-ai oripilat asa, ca bietul parinte Staniloae, un geniu de altfel, nici nu a apucat sa vada la viata lui prea multi africani sau alte natii...ca erau destul de rari in buricu' Bucurestiului de pe vremuri, nu prea se intersecta Parintele Staniloae la Fac. de Teologie cu ei...oricum, dincolo de mesajul discriminatoriu sta grija scaderii natalitatii la romani si a cresterii ratei avorturilor la cerere si asta este un aspect neplacut...de real. Si cine mai stie despre Staniloae, era un mare patriot! Asta presupune ca pretuia sangele de roman cat mai lipsit de amestecuri, nu? [:D] Oricum, casatoriile mixte erau destul de rare in timpul vietii preotilor pe care ii citezi tu, chiar si Pr. Necula -Decanul Fac. de Teol din Bucuresti, este sarit bine de 60 de ani, majoritatea oamenilor din generatiile lor sunt rigizi in gandire, rezistenti la schimbari, e greu sa-i mai schimbi... Despre Parintele Parvu...saracul este tare batran si bolnav, a avut mult de suferit in timpul comunismului, acum insa oricine il cunoaste spune ca este minunat ca om si preot duhovnic! Restul sunt morti toti, nu stiu de Pr. Moldoveanu daca mai traieste... Acum ne schimba societatea pe toti, inevitabil, sunt timpuri noi, oamenii sunt diferiti din multe pcte de vedere si totusi sunt la fel de oameni...altele sunt conceptiile, principiile, valorile, vederile unui preot care traieste aici si acum, fata de unul din veacul trecut...sau care a trait acum 1000 de ani. [url="http://www.flickr.com/photos/pisicuta/"]Mari[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

traim vremuri hilare, ateii si anti-crestinii vor sa schimbe Biserica. cautandu-i la palmares, nu pot decat sa ma rostogolesc de ras, ho ho ho, vazand ce le-a iesit cand au incercat sa transforme broasca in maimuta si maimuta in om. unii chiar nu au constiinta propriei (lipse de) competente. ca uite in ce hal arata spitalele aflate in grija lor, idem scolile, strazile, tomberoanele, parcurile, copiii strazii. [hot]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:
Originally posted by conchita
traim vremuri hilare, ateii si anti-crestinii vor sa schimbe Biserica. cautandu-i la palmares, nu pot decat sa ma rostogolesc de ras, ho ho ho, vazand ce le-a iesit cand au incercat sa transforme broasca in maimuta si maimuta in om. unii chiar nu au constiinta propriei (lipse de) competente. ca uite in ce hal arata spitalele aflate in grija lor, idem scolile, strazile, tomberoanele, parcurile, copiii strazii. [hot]
biserica, k orice altceva, se skimba din interior, de preotzii cu creier, sub presiunea vremurilor, oamenilor, etc ps- daca faci un sondaj intre parintzii copiilor strazii, afli cu stupoare (sau nu) ca covarshitorea majoritate cred in Dzeu; ateii avorteaza mult mai ushor! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am gasit si eu ceva la : http://www.rcrwebsite.com/family1.htm De ce a creat-o Dumnezeu pe femeie si care a fost intentia Lui in randuirea casatoriei (acestei relatii sot-sotie)? Gen.2:18 "Domnul Dumnezeu a zis: ,,Nu este bine ca omul sa fie singur; am sa-i fac un ajutor potrivit pentru el." Nu este bine ca omul sa fie singur. Din ce punct de vedere? Il avea pe Dumnezeu cel mai aproape! Omul era singur si Dumnezeu nu a considerat acesta lucru ca fiind bun. Orice altceva din creatia Lui de pana acum a fost, dar nu si acest aspect al ei. El era inconjurat de o creatie neatinsa de pacat, binecuvantat de o relatie perfecta cu Dumnezeu si totusi Dumnezeu spune ca nu este bine ca omul sa fie singur!! (NU, nu este un indemn la casatorie!) In mod evident ca "singuratatea" de care a vorbit El nu privea relatia pe verticala cu Creatorul Sau si nici relatia lui cu creatia. Explicatia sta in felul in care evrei priveau omul nedivizat ca o singura fiinta unitara, trup si suflet, nu separata ca grecii, omul este doar trup, ori doar suflet. De aceea, NU era bine ca omul sa fie singur, din punct de vedere spiritual. NU era bine ca omul sa fie singur, din punct de vedere social. NU era bine ca omul sa fie singur, din punct de vedere emotional. NU era bine ca omul sa fie singur, din punct de vedere fizic. In acest fel, era considerat tot omul! Toate aceste dimensiuni umane sunt acoperite in declaratia lui Dumnezeu - "Nu este bine ca omul sa fie singur" - care se refera la absenta unei alte fiinte ca si el, dar complet diferite de el pentru ca astfel sa-l completeze. Dumnezeu pare sa vorbeasca aici despre absenta intimitatii omului. Nu cu El Insusi - slava Domnului, o avea din belsug pe atunci, ci cu un altul ca si el. Intimitatea priveste partea cea mai particulara si personala a caracterului unui om, aspectul launtric al fiintei sale. Intimitatea este atunci, apropierea emotionala dintre doi oameni ce sunt constienti de nevoia celuilalt. Intimitatea reprezinta fuzionarea a doua persoane intr-una singura, prin asemanare si unitate. In sensul cel mai real se poate spune ca in viata lui Adam Dumnezeu a vazut acest gol/vid de intimitate. El era singur, lipsindu-i o relatie intima cu unul de felul lui. 1 Cor.6:16-17 "Nu stiti ca cine se lipeste de o curva, este un singur trup cu ea? Caci este zis: ,,Cei doi se vor face un singur trup``. Dar cine se lipeste de Domnul, este un singur duh cu El." Dumnezeu l-a facut pe om sa fie o creatura/faptura sociala, atat in contextul mai larg al comunitatii unde-si traieste viata publica, cat si in contextul mult mai ingust al intimitatii sale unde-si traieste viata privata/particulara. Dumnezeu l-a creat pe om cu capacitatea de a intretine o relatie, nu doar cu El Insusi, ci si cu cineva cu care-si poate trai viata in mod intim. DEDUCTIILE care se pot face din acest moment sunt multiple si variate. Daca Dumnezeu a plasat un astfel de potential in partenerii nostri de casnicie atunci mult mai multe laturi ale ei pot fi imbunatatite si dezvoltate. Nici una dintre dimensiunile acestei relatii luate in parte si izolate nu pot aduce implinirea totala dintre un sot si sotie. Daca este doar fizica, nu vor fi fericiti si nu pot spune ca au intimitate. Daca este doar emotionala si nu este si fizica, si spirituala, din nou relatia lor nu va fi satisfacatoare. Daca este doar spirituala, nu este satisfacatoare. Doar atunci cand toate aspectele singuratatii vizate de Dumnezeu sunt acoperite intr-o relatie sot-sotie se poate trai o relatie familiala biblica. UN AJUTOR POTRIVIT Gen.2:18 ni-l arata pe Dumnezeu anuntandu-si "insatisfactia" (nemultumirea) datorata conditiei de singuratate a omului si intervine cu o solutie potrivita Lui : "am sa-i fac un ajutor potrivit pentru el". Expresia "un ajutor potrivit" trebuie din nou privita dintr-o perspectiva evreiasca. Ea inseamna mai mult decat un ajutor fizic, cum ar fi cel necesar la ingrijirea gradinii. ("femeia - tovaras de munca si viata"?!). Expresia "ajutor potrivit" ne sugereaza ca Dumnezeu stia ca nevoile lui Adam erau mai deosebite si erau mai specifice decat a tot ceea ce El a creat pana in acest punct. Acest adevar este evident in contextul versetelor 19-20. "Un ajutor potrivit" nu ne sugereaza ca Adam avea nevoie de un trup fizic cald pentru a procrea intreaga umanitate, ci mai degraba descrie persoana asemanatoare lui care sa-l completeze si sa-l suplineasca sub orice aspect si cu care sa poata sa se afle in intimitate. Astfel, Eva ii era potrivita lui Adam, insa diferita de el. Cei doi luati impreuna reprezinta plinatatea caracterului lui Dumnezeu. Povestea continua cu ilustratia sugestiva a singuratatii sale pe care i-a oferit-o Dumnezeu aducand toate animalele create la el si cerandu-i sa le numeasca. Trecandu-i prin fata tot ceea ce a creat, Dumnezeu a vrut sa-l faca constient pe Adam de profunda lui nevoie de a avea pe cineva asemenea lui, totusi diferit de el. Din tot ce-a vazut nu a putut alege nimic care sa-i inlature starea de singuratate si neimplinire. VENIREA MIRESEI! CE ESTE CASATORIA? Gen.2:21-24 "Atunci Domnul Dumnezeu a trimes un somn adanc peste om, si omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui si a inchis carnea la locul ei. Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a facut o femeie si a adus-o la om. Si omul a zis: ,,Iata in sfarsit aceea care este os din oasele mele si carne din carnea mea! Ea se va numi, femeie, pentruca a fost luata din om.`` De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa, si se va lipi de nevasta sa, si se vor face un singur trup" John Broger Dumnezeu intentioneaza si asteapta ca mariajul sa fie un angajament de o viata luat intre un barbat si o femeie, ce se bazeaza pe principiul dragostei divine. Relatia dintre Isus Hristos si Biserica Sa este exemplul suprem al dragostei devotate pe care trebuie sa o aibe sotul si sotia in relatia lor. Casatoria nu este o conventie sociala, sau o intelegere de a trai impreuna. Ea este instituita de catre Dumnezeu sa fie un legamant de parteneriat si de completare reciproca si este menita sa va pastreze pusi deoparte (sfinti) in relatia voastra fizica (1Cor.7:2-5). Relatia din casatorie a fost randuita sa fie una de unitate si de contopire intr-un singur trup, care reflecta relatia de dragoste dintre Hristos si Biserica Lui. Dumnezeu a instituit casatoria: A. Cand te casatoresti te angajezi printr-un legamant luat inaintea lui Dumnezeu sa oferi o viata in companie, partenerului tau de casnicie. Maleahi 2:14 (ATENTIE LA CONTEXT!)"…Pentru ca Domnul a fost martor intre tine si nevasta din tineretea ta, careia acum nu-i esti credincios, macar ca este tovarasa si nevasta cu care ai incheiat legamant! Nu ne-a dat Unul singur Dumnezeu suflarea de viata si ne-a pastrat-o? Si ce cere acel Unul singur? Samanta dumnezeiasca! Luati seama dar in mintea voastra, si nici unul sa nu fie necredincios nevestei din tineretea lui! Caci Eu urasc despartirea in casatorie, -zice Domnul, Dumnezeul lui Israel, -si pe cel ce isi acopere haina cu salnicie, -zice Domnul ostirilor. - De aceea, luati seama in mintea voastra, si nu fiti necredinciosi!" 1) Angajamentul tau de companie neintrerupta este destinat sa ofere ajutorul si completarea potrivita partenerului de casnicie (Gen.2:18). Acesta realizeaza contopirea cu partenerul tau sub orice aspect al vietii (Gen.2:24; Marcu 10:8; Efes.5:31). 2) Angajamentul tau in casnicie este randuita suveran de Dumnezeu si nu ar trebui sa fie niciodata incalcat (Gen.2:18, 23-24; Prov.18:22; Marcu 10:9). Doar pacatosenia si impietrirea inimii unui partener al casniciei poate duce la desfacerea relatiei convenite prin casatorie (Mat.19:8-9; Marcu 10:2-11). B. Relatia din casnicie cu partenerul tau se presupune sa fie modelata dupa relatia Domnului Isus Hristos - Efes.5:21-33 INCUNUNAREA CREATIEI a constituit-o unirea sfanta a barbatului cu femeia. Aceasta a fost mai mult d
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
relativ OK, daca n-ar fi atat de misogin- nicaieri nu vezi formularea egali/impreuna, in sensu' k shi barbatu' o fo' creat pt. implinirea femeii; de intzeles de altfel, cuvantu' Domnului (care io crez ca numa' misogin nu-i)o fo' pus in scriere de BARBATZI exceptzionali, da' educatzi in tipicu' vremii respective... "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by J G
http://www.romanialibera.ro/a109461/biserica-ortodoxa-demonizeaza-cnsas.html De ce sa schimbi ceva mai Hamule? Au biserica pe care o merita. Pai cum ti se pare tie ca statul sponsorizeaza o catedrala cu 10 mil eur... cand spitalele, orfelinatele arata cum arata? E lipsa completa de bun-simt din partea BOR sa construiasca o mega-biserica pe foamea asta... DIN BANII MEI. Stii, de fapt inteleg logica lor... pana la urma, e important ca romanul sa se mantuiasca, nu sa traiasca (manance/trateze/imbrace etc). Astea-s detalii... J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
pai am mai spus-o, este o mare problema ca avand atatzia batrani cu probleme, asta k sa dau doar un exemplu de situatzii sociale la limita, in care biserica ar trebui sa se implice, keltuie banii pe constructzii maretze; neoprotestantzii, mult mai pragmatici, au programe sociale mult mai extinse, shi uite asha saracimea migreaza catre ei, iar ortodoxia pierde teren; kestie de marketing! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham pai am mai spus-o, este o mare problema ca avand atatzia batrani cu probleme, asta k sa dau doar un exemplu de situatzii sociale la limita, in care biserica ar trebui sa se implice, keltuie banii pe constructzii maretze; neoprotestantzii, mult mai pragmatici, au programe sociale mult mai extinse, shi uite asha saracimea migreaza catre ei, iar ortodoxia pierde teren; kestie de marketing!
A ajuta pe oamenii din jur estre un principiu crestin. Biserica crestina nu este o institutie, ci un organism. Fiecare om crestin este madular din organismul respectiv. Ajutorarea nu depinde de o cladire sau de o "ierarhie" a Bisericii, ci depinde de fiecare credincios in parte. Daca batranul de peste drum nu are ce manca si eu sunt vecinul lui si nu-l ajut, greseala nu este doar a Bisericii, ci si a mea personal. Bine zice initiatorul acestui topic: "Noi avem puterea de a skimba biserica...". Binenteles ca o trezire spirituala a Bisericii pleaca de la fiecare individ in parte! Atunci, cand in mod individual ne vom trezi sa traim in sfintenie, in ascultare de Dumnezeu, vom ajuta pe semenii nostrii sa-L vada pe Iisus in noi, vom calca pe urmele Domnului Iisus, atunci Biserica se va schimba!
quote:
"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
MAT 5: 22 Dar Eu va spun ca ori si cine se minie pe fratele sau, va cadea supt pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: ,Prostule!` va cadea supt pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: ,Nebunule`, va cadea supt pedeapsa focului gheenei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...