Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noi avem puterea de a skimba biserica...


ham

Recommended Posts

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by DARAEL
Cu tot respectul, eu v-asi sugera ca, inainte sa schimbati Biserica, sa incercati sa va schimbati pe voi..... Cu stima, Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume [url="http://www.geocities.com/dara2el/"]27 grame de Sanatate pura[/url]
Asta spuneam si eu. Prima data trebuie dorinta, pocainta personala si apoi Duhul Sfant ne va ajuta sa ne schimbam vietile! Pentru aceea insa, este nevoie de o relatie stransa intre noi si Dumnezeu, intre noi si Sfanta Scriptura. Din Scriptura avem un sistem de valori sfant dupa care sa traim. Aceasta Scvriptura insa trebuie citita si traita zilnic in viata noastra, pusa in practica vietii. Pentrua aceasta trebuie rugaciune ca Dumnezeu sa ne dea ajutor prin Duhul Sfant sa facem toate acestea. Pe de alta parte daca Biserica este moarta si a luat-o pe alte cai, este mai greu ca acei oameni sa mai gaseasca adevarata Cale, care este Hristos Domnul. In Apocalipsa gasim Biserici moarte spiritual care nu mai aveau Viata in ele, ci era doar o religiozitate, un fel de spoiala spirituala, Iisus nu mai era acolo de mult! APOC 3: 14 Ingerului Bisericii din Laodicea scrie-i: ,,Iata ce zice Celce este Amin, Marturul credincios si adevarat, inceputul zidirii lui Dumnezeu: APOC 3: 15 ,,Stiu faptele tale: ca nu esti nici rece, nici in clocot. O, daca ai fi rece sau in clocot! APOC 3: 16 Dar, fiindca esti caldicel, nici rece, nici in clocot, am sa te vars din gura Mea. APOC 3: 17 Pentruca zici: ,,Sint bogat, m'am imbogatit, si nu duc lipsa de nimic``, si nu stii ca esti ticalos, nenorocit, sarac, orb si gol, APOC 3: 18 te sfatuiesc sa cumperi dela Mine aur curatit prin foc, ca sa te imbogatesti; si haine albe, ca sa te imbraci cu ele, si sa nu ti se vada rusinea goliciunii tale; si doftorie pentru ochi, ca sa-ti ungi ochii, si sa vezi. APOC 3: 19 Eu mustru si pedepsesc pe toti aceia, pe cari-i iubesc. Fii plin de rivna dar, si pocaieste-te! Parerea mea este ca avem nevoie sa ne intoacem la Dumnezeu, la principiile Lui, la Sistemul de valori lasat de El pentru noi, sa traim crestinismul in viata noastra de zi cu zi! Atunci vom putea cere si celor care ne tin slujbele in Biserici sa faca acelasi lucru! Pana nu suntem noi plini de viata, nimeni nu va cere celor din fruntea Bisericii schimbare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by DARAEL
Cu tot respectul, eu v-asi sugera ca, inainte sa schimbati Biserica, sa incercati sa va schimbati pe voi.....
eu mi-am spus parerea, bisericile se skimba o data cu oamenii; ne plac vilele shi gipanele, se constuiesc catedrale prea scumpe pt. un popor cu atatea probleme; cand saracu' nu va mai visa sa fie k bogatu' iar bogatu' va da saracului, nici bisericile nu vor mai strica banii pe faloshenii![drac] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by DARAEL
Cu tot respectul, eu v-asi sugera ca, inainte sa schimbati Biserica, sa incercati sa va schimbati pe voi..... Cu stima, Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume
Darael,[flo]. acsintetina, chiar nu-ti dai seama ca postarile tale nu sunt citite?mi-e mila de munca ta inutila si care umple toate paginile forumului SC,mai putin acele subiecte care sunt dedicate rugaciunilor unor forumisti catre cei in suferinta si crestinortodoxi(!!)[ups].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica
quote:
Originally posted by DARAEL
Cu tot respectul, eu v-asi sugera ca, inainte sa schimbati Biserica, sa incercati sa va schimbati pe voi..... Cu stima, Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume
Darael,[flo]. acsintetina, chiar nu-ti dai seama ca postarile tale nu sunt citite?mi-e mila de munca ta inutila si care umple toate paginile forumului SC,mai putin acele subiecte care sunt dedicate rugaciunilor unor forumisti catre cei in suferinta si crestinortodoxi(!!)[ups].
"Poate va intrebati ce doresc.As dori sa stiu daca sunteti constienti de greutatea cuvintelor spuse, daca va dati seama de impactul pe care il au asupra persoanelor carora va adresati;daca le-am cantarii mai bine inainte de a le emite cred ar fi un act de respect de sine,ar putea sa faca mai putin rau si mai mult bine. Cuvintele sunt cele mai ieftine arme dar pot fi si cele mai redutabile.Cand spun arme ma gandesc si la cele care distrug, dar si la acelea care inalta, sufletul unui om. Stau si ma intreb daca nu trebuie sa fim mai responsabili atunci cand ne adresam cuiva, sa cantarim mai bine ceeace spunem." bnica, teoria ca teoria...
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham
quote:
Originally posted by DARAEL
Cu tot respectul, eu v-asi sugera ca, inainte sa schimbati Biserica, sa incercati sa va schimbati pe voi.....
eu mi-am spus parerea, bisericile se skimba o data cu oamenii; ne plac vilele shi gipanele, se constuiesc catedrale prea scumpe pt. un popor cu atatea probleme; cand saracu' nu va mai visa sa fie k bogatu' iar bogatu' va da saracului, nici bisericile nu vor mai strica banii pe faloshenii![drac] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Nu sunt doar cei care fac constructii si-si baga banii in buzunar de vina. Vinovat este cadrul creat ca sa se poata intampla asa ceva. Nu preotul sau pastorul ar trebui sa fie cei care distribuie fondul unei Biserici, ci intreaga Biserica. Biserica ar trebui sa aibe un casier, un contabil sau cenzor si un comitet care raspunde de distribuirea banilor. Problemele apar atunci cand comunitatea este dezinteresata de lucrarea care le-a pus-o Dumnezeu inainte. Atunci cand in Bisericile locale, din care facem parte, lucrurile nu merg bine, fiecare din noi avem cate putina vina!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce biserica vreti sa schimbati?Aceea in care ati fost botezati? D-le ham,acsintetina,etc.,lasati-va pagubasi,nu ne veti inrai cat sa ne indreptam credinta spre smintelile celor care s-au dezis de intrasingenta biserica catolica. In Biserica ortodoxa toleranta si cultul pentru dragoste, ma ajuta sa ma apar de toate relele care ar putea sa ma afecteze. Eu consider ca respectul pentru Biserica in care ai fost botezat de catre parintii tai, constituie respect pentru parintii si neamul din care te tragi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica
Ce biserica vreti sa schimbati?Aceea in care ati fost botezati? D-le ham,acsintetina,etc.,lasati-va pagubasi,nu ne veti inrai cat sa ne indreptam credinta spre smintelile celor care s-au dezis de intrasingenta biserica catolica. In Biserica ortodoxa toleranta si cultul pentru dragoste, ma ajuta sa ma apar de toate relele care ar putea sa ma afecteze. Eu consider ca respectul pentru Biserica in care ai fost botezat de catre parintii tai, constituie respect pentru parintii si neamul din care te tragi.
Ce sa inteleg, ca in Romania cei care au alta religie decat cea ortodoxa nu sunt romani sau nu-si iubesc neamul? Oare nu ai citit niciodata in Scriptura ca in Hristos Domnul nu mai este nici Grec, nici iudeu, nici parte femeiasca, nici parte barbateasca, ci crestinii sunt una in Hristos Iisus ! Doamna Nica, eu cred ca intr-o natiune nu trebuie sa fie prioritara religia, ci cetatenia. Catolici, ortodocsi, protestanti, reformati au fost impreuna la Marea Unire a tuturor romanilor! Eu cred ca crestinismul din om nu tine de religia lui, ci de relatia acelui om cu Iisus Hristos, omul respectiv trebuie sa se lepede de sine si sa calce pe urmele lui Iisus Hristos. Nu va dau versete deoarece cineva face alergie la versetele Scripturii! Toate Bisericile crestine au nevoie de schimbare. Starea unei Biserici depinde de la Biserica la Biserica, daca cititi in Apocalipsa erau 7 Biserici dintre care doar una era dupa voia lui Dumnezeu! Deci, uitati ca avem nevoie de schimbare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

d-le acsintetina,d-le ham,aveti cunostinta de cum si-a gasit sfarsitul Constantin Brancoveanu? Niciun roman ortodox nu trebuie sa ignore sacrificiul acestui domnitor? Credinta a salvat poporul acesta!Fara ea eram spulberati.Cine zdruncina credinta poporului roman inseamna ca nu doreste binele acestui popor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...