Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noi avem puterea de a skimba biserica...


ham

Recommended Posts

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by b.nica
d-le acsintetina,d-le ham,aveti cunostinta de cum si-a gasit sfarsitul Constantin Brancoveanu? Niciun roman ortodox nu trebuie sa ignore sacrificiul acestui domnitor? Credinta a salvat poporul acesta!Fara ea eram spulberati.Cine zdruncina credinta poporului roman inseamna ca nu doreste binele acestui popor.
Credinta in Iisus Hristos nu a fost doar la Brancoveanu, ci si la cei care au murit in arenele romane in primele secole, la cei care si-au dat viata ucisi de inchizitia catolica, la cei ucisi de cat otomani pentru credinta lor, la cei care si-au dat viata in inchisorile comuniste pentru Iisus Hristos (protestanti, ortodocsi, catolici, neoprotestanti)ectc. Nu lega sacrificiul pentru Iisus de o religie crestina anume, ci leagal de oamenii care si-au dat viata pentru credinta lor indiferent de denominatia crestina. Mii de crestini(neortodocsi) isi dau viata azi pentru predicarea Evangheliei in Africa sau tarile musulmane, credeti ca sacrificiile acestea nu sunt sacrificii deoarece nu le-au facut doar ortodocsii? Pe de alta parte Romania a fost in spatiul de influenta catolic si doar de cateva sute de ani a intrat in sfera ortodoxa. Pe de alta parte ortodoxia ca si denominatia a inceput doar in 1054 la Marea Schisma. Daca ortodocsii sau despartit de Biserica Catolica pe motive de inconvenienta doctrinara, tot asa sau despartit si protestantii, pe urma neoprotestantii. Cu ce sunteti mai presus dumneavoastra decat protestantii sau neoprotestantii? Protestantii si neoprotestantii au platit cu viata pentru dezlipirea de catolici si au facut-o si ei ca sa fie liberi de anumite practici care nu aveau nimic in comun cu Scriptura. Daca tara noastra este impreuna si a rezistat in decursul veacurilor, este datorita lui Dumnezeu si nu este meritul oamenilor. Ba mai mult de atat se pare ca in decursul veacurilor am avut foarte multi domnitori care numai crestini nu au fost si boieri care si-au vandut domnitorii. Totusi, Dumnezeu ne-a pastrat neamul si toata slava cinstea si multumirea o merita doar Dumnezeu. Cred ca la unirea romanilor a lucrat Dumnezeu si in acelasi timp toti cetatenii romaniei, indiferent de religie. Asta avand in vedere ca atunci exista in Romania (ca si acum dealtfel) o diversitate de religii! Cred ca noi, ca si crestini, nu trebuie sa urmarim promovarea religiilor noastre, ci prezentarea Domnului Iisus inaintea oamenilor, Lumina data noua de Sus. MAT 5: 13 Voi sinteti sarea pamintului. Dar daca sarea isi pierde gustul, prin ce isi va capata iaras puterea de a sara? Atunci nu mai este buna la nimic decit sa fie lepadata afara, si calcata in picioare de oameni. MAT 5: 14 Voi sinteti lumina lumii. O cetate asezata pe un munte, nu poate sa ramina ascunsa. MAT 5: 15 Si oamenii n'aprind lumina ca s'o puna supt obroc, ci o pun in sfesnic, si lumineaza tuturor celor din casa. Ma simt dator, ca acolo unde sunt, unde umblu pe acest pamant, sa-L duc oamenilor pe Iisus, care are puterea sa mantuiasca si sa schimbe vietile! Cred in Scriptura, care este Cuvantul Lui, cred in transformarea care o poate face Duhul Sfant in noi oamenii. Eu am fost ateu, am fost neascultator de Dumnezeu, intr-o zi insa Dumnezeu mi-a vorbit prin Scriptura, mi-am dat seama ca aceasta invatatura este Cuvantul lui Dumnezeu si m-am prabusit la picioarele lui Iisus. Mi-am plans pacatul, am simtit iertarea Lui si am avut parte de transformarea vietii mele, eliberarea de patimi si de puterea pacatului. Oriunde merg spun despre acest lucru! Nu spun nimanui despre religii sau denominatii. Aici am fost intrebat despre denominatia mea. Sunt crestin am zis, asa si vreau sa raman! Dumnezeu nu ne mantuieste pe religii, ci pe indivizi! Degeaba sunt ortodox,catolic, protestant sau neoprotestant, daca eu nu m-am lepadat de mine insumi, nu m-am pocait de pacatele mele si nu calc pe urmele lui Iisus. De aceea noi ca indivizi avem putere sa schimbam Biserica. Pocaindu-ne si urmarind sfintenia, vom schimba Bisericile, familiile noastre si societatea din jurul nostru!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu neg rolul credintei, ingredient de baza in cristalizarea unei identitati nationale alaturi de legaturile de sange, de pamant sau de traditii, dar in niciun caz acesta nu poate fi supraevaluat, asa cum ai afirmat apoteotic. Polonezii sau cehii au avut aceeasi soarta ca a noastra si totusi au ramas uniti desi credinta lor era IDENTICA cu a imparatului, ceea ce demonstreaza ca dincolo de credinta exista ceva si mai puternic care aduna oamenii de-acelasi neam la un loc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by capcaunul
Nu neg rolul credintei, ingredient de baza in cristalizarea unei identitati nationale alaturi de legaturile de sange, de pamant sau de traditii, dar in niciun caz acesta nu poate fi supraevaluat, asa cum ai afirmat apoteotic. Polonezii sau cehii au avut aceeasi soarta ca a noastra si totusi au ramas uniti desi credinta lor era IDENTICA cu a imparatului, ceea ce demonstreaza ca dincolo de credinta exista ceva si mai puternic care aduna oamenii de-acelasi neam la un loc.
Amin! Perfect de acord! Acel ceva eu il numesc Dumnezeu, este Dumnnezeu! Si n-o spun asta bazat pe mintea mea, ci pe Sfanta Scriptura: FAPTE 17: 26 El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr'unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamintului; le-a asezat anumite vremi si a pus anumite hotare locuintei lor, FAPTE 17: 27 ca ei sa caute pe Dumnezeu, si sa se sileasca sa-L gaseasca bijbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi. Deci, sunt ferm convins ca tot meritul pentru existenta natiunii noastre il are Dumnezeu! Nu pentru ca noi oamenii am fi buni (indiferent de religie), ci pentru ca Harul lui si Dragostea Lui este mare pentru noi! Motivul pentru care noi suntem o natiune:"sa se sileasca sa-L gaseasca bijbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi" De ce este nevoie ca crestinii sa spuna altora despre Dumnezeu? Fiindca multi oameni zac in pacate: betii, curvii, avorturi,idolatrie, desfranare, minciuna ectc.... Daca ne uitam in Romania unde de la revolutie incoace au fost ucisi 15 milioane de copii prin avort, atunci ne dam seama ca noi crestinii trebuie sa promovam valorile crestine prin orice mijloc. Promovandu-le o sa fie posibil sa fim urati si desconsiderati. Nu-i nimic, daca dorim ca dragostea lui Dumnezeu sa patrunda in cat mai multe inimi, trebuie sa platim pretul: MAT 5: 11 Ferice va fi de voi cind, din pricina Mea, oamenii va vor ocari, va vor prigoni, si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevarate impotriva voastra!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by capcaunul
Nu neg rolul credintei, ingredient de baza in cristalizarea unei identitati nationale alaturi de legaturile de sange, de pamant sau de traditii, dar in niciun caz acesta nu poate fi supraevaluat, asa cum ai afirmat apoteotic. Polonezii sau cehii au avut aceeasi soarta ca a noastra si totusi au ramas uniti desi credinta lor era IDENTICA cu a imparatului, ceea ce demonstreaza ca dincolo de credinta exista ceva si mai puternic care aduna oamenii de-acelasi neam la un loc.
CE ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by acsintetina
quote:
Originally posted by b.nica
d-le acsintetina,d-le ham,aveti cunostinta de cum si-a gasit sfarsitul Constantin Brancoveanu? Niciun roman ortodox nu trebuie sa ignore sacrificiul acestui domnitor? Credinta a salvat poporul acesta!Fara ea eram spulberati.Cine zdruncina credinta poporului roman inseamna ca nu doreste binele acestui popor.
Credinta in Iisus Hristos nu a fost doar la Brancoveanu, ci si la cei care au murit in arenele romane in primele secole, la cei care si-au dat viata ucisi de inchizitia catolica, la cei ucisi de cat otomani pentru credinta lor, la cei care si-au dat viata in inchisorile comuniste pentru Iisus Hristos (protestanti, ortodocsi, catolici, neoprotestanti)ectc. Nu lega sacrificiul pentru Iisus de o religie crestina anume, ci leagal de oamenii care si-au dat viata pentru credinta lor indiferent de denominatia crestina. Mii de crestini(neortodocsi) isi dau viata azi pentru predicarea Evangheliei in Africa sau tarile musulmane, credeti ca sacrificiile acestea nu sunt sacrificii deoarece nu le-au facut doar ortodocsii? Pe de alta parte Romania a fost in spatiul de influenta catolic si doar de cateva sute de ani a intrat in sfera ortodoxa. Pe de alta parte ortodoxia ca si denominatia a inceput doar in 1054 la Marea Schisma. Daca ortodocsii sau despartit de Biserica Catolica pe motive de inconvenienta doctrinara, tot asa sau despartit si protestantii, pe urma neoprotestantii. Cu ce sunteti mai presus dumneavoastra decat protestantii sau neoprotestantii? Protestantii si neoprotestantii au platit cu viata pentru dezlipirea de catolici si au facut-o si ei ca sa fie liberi de anumite practici care nu aveau nimic in comun cu Scriptura. Daca tara noastra este impreuna si a rezistat in decursul veacurilor, este datorita lui Dumnezeu si nu este meritul oamenilor. Ba mai mult de atat se pare ca in decursul veacurilor am avut foarte multi domnitori care numai crestini nu au fost si boieri care si-au vandut domnitorii. Totusi, Dumnezeu ne-a pastrat neamul si toata slava cinstea si multumirea o merita doar Dumnezeu. Cred ca la unirea romanilor a lucrat Dumnezeu si in acelasi timp toti cetatenii romaniei, indiferent de religie. Asta avand in vedere ca atunci exista in Romania (ca si acum dealtfel) o diversitate de religii! Cred ca noi, ca si crestini, nu trebuie sa urmarim promovarea religiilor noastre, ci prezentarea Domnului Iisus inaintea oamenilor, Lumina data noua de Sus. MAT 5: 13 Voi sinteti sarea pamintului. Dar daca sarea isi pierde gustul, prin ce isi va capata iaras puterea de a sara? Atunci nu mai este buna la nimic decit sa fie lepadata afara, si calcata in picioare de oameni. MAT 5: 14 Voi sinteti lumina lumii. O cetate asezata pe un munte, nu poate sa ramina ascunsa. MAT 5: 15 Si oamenii n'aprind lumina ca s'o puna supt obroc, ci o pun in sfesnic, si lumineaza tuturor celor din casa. Ma simt dator, ca acolo unde sunt, unde umblu pe acest pamant, sa-L duc oamenilor pe Iisus, care are puterea sa mantuiasca si sa schimbe vietile! Cred in Scriptura, care este Cuvantul Lui, cred in transformarea care o poate face Duhul Sfant in noi oamenii. Eu am fost ateu, am fost neascultator de Dumnezeu, intr-o zi insa Dumnezeu mi-a vorbit prin Scriptura, mi-am dat seama ca aceasta invatatura este Cuvantul lui Dumnezeu si m-am prabusit la picioarele lui Iisus. Mi-am plans pacatul, am simtit iertarea Lui si am avut parte de transformarea vietii mele, eliberarea de patimi si de puterea pacatului. Oriunde merg spun despre acest lucru! Nu spun nimanui despre religii sau denominatii. Aici am fost intrebat despre denominatia mea. Sunt crestin am zis, asa si vreau sa raman! Dumnezeu nu ne mantuieste pe religii, ci pe indivizi! Degeaba sunt ortodox,catolic, protestant sau neoprotestant, daca eu nu m-am lepadat de mine insumi, nu m-am pocait de pacatele mele si nu calc pe urmele lui Iisus. De aceea noi ca indivizi avem putere sa schimbam Biserica. Pocaindu-ne si urmarind sfintenia, vom schimba Bisericile, familiile noastre si societatea din jurul nostru!
STII VORBA ACEEA ROMANEASCA: "daca taceai filozof ramaneai" nu stiu ce urmaresti invadandu-ne forumul,dar pot sa-ti spun ca nu esti la inaltimea sarcinilor ce ti-au fost date. ca sa schimbi sufletul unui om trebuie,mai intai, sa ai suflet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe un roman adevarat cu un stramos precum Constantin Brancoveanu,nimeni si nimic nu-l va indeparta de la credinta lui. Rautatile indreptate asupra bisericii ortodoxe nu influenteaza sufletul credinciosului pt. ca el are toleranta,bunatatea,smerenia ortodoxismului. Pt.cine cunoaste romanul bine, stie ca i se potriveste zicala:PROST DE BUN.Oare cum analizam aceasta caracterizare?Este prost sau este bun? Este prost pt. ca este bun?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica
Pe un roman adevarat cu un stramos precum Constantin Brancoveanu,nimeni si nimic nu-l va indeparta de la credinta lui. Rautatile indreptate asupra bisericii ortodoxe nu influenteaza sufletul credinciosului pt. ca el are toleranta,bunatatea,smerenia ortodoxismului. Pt.cine cunoaste romanul bine, stie ca i se potriveste zicala:PROST DE BUN.Oare cum analizam aceasta caracterizare?Este prost sau este bun? Este prost pt. ca este bun?
Romanul are nevoie de intoarcerea la Dumnezeu, indiferent de confesiunea lui religioasa. Si nu numai romanul ci orice om. Bisericile noastre, indiferent de numele care il poarta, au nevoie de oameni integri, de oameni care sa traiasca in sfintenie si in frica de Dumnezeu. Romania este renumita in avorturi, coruptie, betii, injuraturi, copii ai strazii care se drogheaza cu aurolac, saracie ectc. In cazul asta Romania are nevoie de schimbarea viaetii si nu numai sa ne batem cu pumnul in piept ca suntem crestini, ci sa traim crestinismul. La aceasta nu ne pot ajuta oamenii, ci Duhul Sfant al lui Dumnezeu! Duhul Sfant si propovaduirea Evangheliei poate trezi oamenii! Poate ai auzit de oameni ai ortodoxiei ca Tudor Popescu, Dumitru Cornilescu, Traian Dorz si altii, pilde de traire, oameni care au chemat natiunea la intoarcere la Dumnezeu si la trairea conform voii lui Dumnezeu. De astfel de oameni avem nevoie Doamna Nica! Avem nevoie ca fiecare sa ne traim crestinismul, sa traim conform Sfintei Scripturi, sa nu se mai auda injuraturi intre tinerii din Romania si bancuri porcoase, sa nu mai fie birturile pline de tineri, discotecile sa nu mai fie pline de tineri, balurile sa nu mai fie pline de oameni, ci Bisericile crestine sa se umple de suflarea Romaniei. Atunci vom putea schimba fata Bisericii si fata Romaniei si a intregii lumi. Intelegeti stimata doamna, ca Brancoveanu si-a trait credinta pe vremea lui, acum trebuie ca noi sa ne-o traim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica
capcaunule daca esti baiat destept nu iti trebuie exemple,daca esti rau voitor te intreb de Transilvania sub imperiul Austro-ungar,te intreb de Banat,te intreb de Bucovina,sa mai continui?
dezvolta! io pot sa-tzi aduc argumente cum ca fix cei ortodoxi- rushii, ukrainienii, sarbii, bulgarii, etc or incercat sa ne asimileze, in timp ce austriecii- recte frantz-ferdinand, maria tereza, etc or avut o politica de conservare a entitatzii natzionale; shi acu' se petrece acelashi lucru- vezi politica ukrainei shi serbiei apropo de biserica/minoritatea romana. ceteshte despre averile adunate de brancoveni shi despre cum traia valahu' de rand; normal ca daca spoliezi un popor, tzi-e frica de Dzeu shi construieshti beserici, sperand sa-L prosteshti pe Cel ce le stie pe toate! "Casatorit cu Mariana, fiica lui Anton Voda, Constantin Brâncoveanu a avut cu aceasta patru fii si sapte fete. Sotia sa, Doamna Maria, a fost adevaratul administrator al întregii averi a Brâncovenilor, despre care atunci se afirma ca este una fabuloasa. Ea stia rostul fiecarei mosii, al fiecarei case si al tuturor sumelor de bani depozitate în bancile din vestul Europei, la Viena, Venetia sau Amsterdam. În vremea sa au avut loc intense actiuni politice si diplomatice pentru stavilirea expansiunii tariste si otomane. Folosind o politica abila, s-a mentinut 26 de ani la domnie. Fiscalitatea excesiva din timpul domniei lui, determinata si de cererile mereu sporite ale Portii otomane, a îngreunat viata maselor taranesti si orasenesti. A dus o politica externa sovaitoare. Ajungandu-se sa dea ajutor lui Petru cel Mare în razboiul ruso-turc din 1710-1711, el a adoptat, în timpul acestui razboi, o atitudine de expectativa. Învinuit de tradare de catre turci, a fost omorât la Constantinopol în 1714, împreuna cu cei patru fii ai sai." http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Br%C3%A2ncoveanu brancovenii, k multzi altzi domnitori, or fost de admirat da', din pacate, jertfa o fo' shi pt. aliantze/averi! revenind la un post mai veki al tau- imi iubesc parintzii shi pe Dzeu da' nu poci sa mint pt. ei- daca popa sau tata sunt talhari, io n-o sa-i apar ci o sa le vaz greshalele; ce face actuala preotzime de la noi- ma refer la ultimii 60 de ani shi-mi cer scuze de la putzinii martiri, care sunt deranjatzi la fel de mult de marasmu' in care se zbate ortodoxia- nu are nici o legatura cu sfintzenia ci cu okiu'dreacului- banu' shi mandria, tradarea, mishelia, pe scurt, cu satana![}:)] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica
Pe un roman adevarat cu un stramos precum Constantin Brancoveanu,nimeni si nimic nu-l va indeparta de la credinta lui. Rautatile indreptate asupra bisericii ortodoxe nu influenteaza sufletul credinciosului pt. ca el are toleranta,bunatatea,smerenia ortodoxismului. Pt.cine cunoaste romanul bine, stie ca i se potriveste zicala:PROST DE BUN.Oare cum analizam aceasta caracterizare?Este prost sau este bun? Este prost pt. ca este bun?
Iata o prisma prin care nu am privit niciodata 'bunatatea' pana la prostie a romanului [alcool]. O voi face! Promit! [:D]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...