Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noi avem puterea de a skimba biserica...


ham

Recommended Posts

[quote] Ham : io pot sa-tzi aduc argumente cum ca fix cei ortodoxi- rushii, ukrainienii, sarbii, bulgarii, etc or incercat sa ne asimileze, in timp ce austriecii- recte frantz-ferdinand, maria tereza, etc or avut o politica de conservare a entitatzii natzionale; shi acu' se petrece acelashi lucru- vezi politica ukrainei shi serbiei apropo de biserica/minoritatea romana. [quote] B.nica: asta este parerea ta si ma intreb daca tu chiar crezi ce spui. [quote] Ham: ceteshte despre averile adunate de brancoveni shi despre cum traia valahu' de rand; normal ca daca spoliezi un popor, tzi-e frica de Dzeu shi construieshti beserici[b] ................................................................... .brancovenii, k multzi altzi domnitori, or fost de admirat da', din pacate, jertfa o fo' shi pt. aliantze/averi! [quote] B.nica: cred ca ar fi de bun simt sa-l lasi pe Brancoveanu in pace pt.ca eu consider comentariul tau o maare jignire. in alta ordine de idei cred ca te preocupa fff.mult banii(ochii [}:)]),ai credinciosilor,ai bisericii,averea lui Brancoveanu,nu credinta te mana la schimbat ...biserici,ci grija unde se duc banii unui popor care are aceeasi credinta de cand s-a crestinat el si intr-o proportie f. aproape de 100%.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by b.nica
[quote] Ham : io pot sa-tzi aduc argumente cum ca fix cei ortodoxi- rushii, ukrainienii, sarbii, bulgarii, etc or incercat sa ne asimileze, in timp ce austriecii- recte frantz-ferdinand, maria tereza, etc or avut o politica de conservare a entitatzii natzionale; shi acu' se petrece acelashi lucru- vezi politica ukrainei shi serbiei apropo de biserica/minoritatea romana. [quote] B.nica: asta este parerea ta si ma intreb daca tu chiar crezi ce spui. [quote] Ham: ceteshte despre averile adunate de brancoveni shi despre cum traia valahu' de rand; normal ca daca spoliezi un popor, tzi-e frica de Dzeu shi construieshti beserici[b] ................................................................... .brancovenii, k multzi altzi domnitori, or fost de admirat da', din pacate, jertfa o fo' shi pt. aliantze/averi! [quote] B.nica: cred ca ar fi de bun simt sa-l lasi pe Brancoveanu in pace pt.ca eu consider comentariul tau o maare jignire. in alta ordine de idei cred ca te preocupa fff.mult banii(ochii [}:)]),ai credinciosilor,ai bisericii,averea lui Brancoveanu,nu credinta te mana la schimbat ...biserici,ci grija unde se duc banii unui popor care are aceeasi credinta de cand s-a crestinat el si intr-o proportie f. aproape de 100%.
bnica, nu prea am inteles cine, ce a scris, din cauza quote-urilor alea nearanajate. Presupunand ca ultimul paragraf al mesajului de mai sus e scris de tine, nu pot decat sa-ti raspund printr-un citat binecunoscut: "larga e calea ce duce spre pierzare" [:D] fete ortodoxe, stiti ca io nu gandesc asa :-) Precum mai stiti si ca, pur si simplu nu ma pot abtine de la comentarii [:D], cand vad asemenea judecati de valuare :-))
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi mentin parerea la subiect in continuare. Noi avem puterea sa schimbam Bisericile noastre. Purtarea noastra, trairea noastra in sfintenie si in ascultare de Dumnezeu ii va determina pe cei din jurul nostru sa-si corecteze vietile. Pe de alta parte atunci cand traiesti asa cum doreste Dumnezeu, vei influenta si viata copiilor tai, prin ei si generatia care vine, societatea in care traiesti. Cineva care a venit in casa la mine nu de mult, se mira ca familia mea citim Scriptura impreuna cu copiii in fiecare zi si ne rugam impreuna lui Dumnezeu. Femeia aceasta stand o luna in casa noastra si vazand felul nostru de trai a hotarat ca atunci cand va ajunge acasa sa nu aibe o zi fara sa citeasca Scriptura si sa se roage lui Dumnezeu. Deasemenea ea nu intelegea cum un om poate sa ierte din toata inima pe cineva care ii greseste. I-am aratat ca puterea de-a ierta este de la Dumnezeu si El doreste sa ne dea si noua aceasta putere. De aceea cred ca schimbarea trebuie sa plece de la noi, de la fiecare individ in parte! Pe de alta parte numai atunci cand esti schimbat de Dumnezeu si corect ai putere sa atragi atentia cuiva care greseste. Nu cred ca preotii si pastorii pusi in Biserici sunt infailibili, de aceea ei trebuie corectati atunci cand fura, inseala sau pacatuiesc in vreun fel in care fac comunitatea crestina de rusine. Numai asa vom putea sa aratam lumii ca noi umblam indreptate si in sfintenie. In natiunea Israel, atunci cand natiunea a ajuns corupta, cand hotia si minciuna ocupau locuri de cinste, si preotii, judecatorii din natiune au luat-o razna. Atunci cand vreun Imparat a avut indemnul sa se intoarca la Cartea Legii (Sfanta Scriptura) natiunea s-a indreptat si a urmat pe Dumnezeu, cand au continuat in pacatele lor au suportat consecintele alegerii lor. Israelul este lasat ca o pilda pentru noi oamenii. Putem invata de aici ca atunci cand o luam razna sa ne intoarcem la Sfanta Scriptura, acolo este Sistemul de valori al crestinului, sa ne pocaim de pacatele noastre si sa traim in sfintenia si dreptatea cerute de Dumnezeu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel bine ca am pe cine sa intreb;am vazut ca ai memorie buna,de ce a primit acsintetina Avertisment? Parca se legase de o forumista,ca nu are grije sotul de ea,ca are probleme hormonale...am incercat sa-mi reamintesc si am constatat ca au disparut acele postari penibile.Acum stau sa ma intreb oare am incurcat topicul unde stiam ca s-au postat calomniile,sau s-a intamplat sa dispara miraculos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica
Denizel bine ca am pe cine sa intreb;am vazut ca ai memorie buna,de ce a primit acsintetina Avertisment? Parca se legase de o forumista,ca nu are grije sotul de ea,ca are probleme hormonale...am incercat sa-mi reamintesc si am constatat ca au disparut acele postari penibile.Acum stau sa ma intreb oare am incurcat topicul unde stiam ca s-au postat calomniile,sau s-a intamplat sa dispara miraculos!
Problema respectiva a fost discutata si rezolvata intre mine si Denizel! Am recunoscut ca am gresit fata de ea si mi-am cerut iertare. Cred ca subiectul acestui topic este: "Noi avem puterea de a schimba biserica". Daca fiecare vom fi capabili sa ne recunoastem greselile si sa ne iertam unii pe altii, atunci cu siguranta vom schimba si bisericile noastre!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica
Denizel bine ca am pe cine sa intreb;am vazut ca ai memorie buna,de ce a primit acsintetina Avertisment? Parca se legase de o forumista,ca nu are grije sotul de ea,ca are probleme hormonale...am incercat sa-mi reamintesc si am constatat ca au disparut acele postari penibile.Acum stau sa ma intreb oare am incurcat topicul unde stiam ca s-au postat calomniile,sau s-a intamplat sa dispara miraculos!
[baie] Auch! Ca sa te citez, "daca taceai, filozof ramaneai"!! [hot]. Ma gandeam ca, cine stie, poate 'forumista' respectiva a reusit sa treaca peste chestiile alea, ceea ce ar arata ca are stofa de crestin, nu? [bibe] Daca tu nu ai reusit sa treci peste niste chestii care s-au intamplat altcuiva, ba mai mult, le reiei acum si le enumeri exact asa cum s-au spus, ma obligi cumva sa cred mai multe chestii in legatura cu tine... Da' cum io pretuiesc intelectualii [:D], ca sa nu mai vorebesc de crestini, voi tacea [8)]. Constiinta ta se te judece, bnica! [:D] [:D]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica
quote:
Ham : io pot sa-tzi aduc argumente cum ca fix cei ortodoxi- rushii, ukrainienii, sarbii, bulgarii, etc or incercat sa ne asimileze, in timp ce austriecii- recte frantz-ferdinand, maria tereza, etc or avut o politica de conservare a entitatzii natzionale; shi acu' se petrece acelashi lucru- vezi politica ukrainei shi serbiei apropo de biserica/minoritatea romana.
B.nica: asta este parerea ta si ma intreb daca tu chiar crezi ce spui.
io nu crez, ca nu-s in fatza Domnului, eu STIU ce scriu: Din pacate, patriarhul Pavle al Serbiei nu a gasit de cuviinta sa-l primeasca pe presedintele Traian Basescu, iar noua Lege a cultelor din Serbia, promulgata la cateva zile dupa incheierea vizitei presedintelui Romaniei, nu recunoaste din punct de vedere legal cultul roman ortodox, ci doar Biserica Romano-Catolica, Biserica Slovaca Evanghelista, Biserica Crestina Reformista, Comunitatea Islamica, Comunitatea Evreiasca etc. http://www.romanialibera.ro/a44669/patriarhia-i-a-abandonat-pe-romanii-din-valea-timocului.html Baba Stana de la Metovnita povesteste ca la scoala le era interzis sa vorbeasca în româneste, iar cel care trecea peste interdictie era pedepsit sa stea în genunchi pe boabe de porumb....Sårbii i-au obligat sa isi schimbe numele De la 1833, când sârbii au ocupat Timocul, autoritatile au dus o politica continua de deznationalizare. Nicolae a devenit Nicolaevici, Floarea a devenit Tveta, Lisandru a devenit Alexandrovici si lista celor carora li s-au furat numele poate continua. Parintele român Boian, de la Malainita, povesteste cum baba Gherghina, care a murit anul trecut, a fost trecuta în certificatul de deces Georgia. Un român de la Malainita îsi aminteste de soarta grea pe care au avut-o timocenii în vremea fostului presedinte Slobodan Milosevici. „A fost un câine, chiar daca muma lui era vlaha“, spune el. În fosta Iugoslavie, zona locuita de români a fost treptat redusa prin facilitarea stabilirii sârbilor chiar în inima acestor comunitati. Un sat românesc izolat se gaseste chiar la 15 kilometri de Belgrad. În orasul Bor, sat românesc la origini, o familie sârbeasca primea cu usurinta o locuinta si salarii foarte mari. Locuitori ai satelor, românii nu au fost atrasi sa se stabileasca în zonele industriale. Borul este înconjurat de 11 sate curat românesti. Cu toate ca sunt supusi la presiuni din partea autoritatilor locale, organizatiile românesti lupta în prezent pentru a obtine drepturile elementare care permit pastrarea identitatii etnice. Guvernul de la Belgrad refuza în continuare sa-i recunoasca ca minoritate româna....Cu toate ca Bulgaria a intrat in UE, minoritatea româneasca nu este recunoscuta. Potrivit recensamintelor antebelice si a estimarilor reprezentantilor comunitatii românesti, este vorba de peste 125.000 de români. În nici una dintre cele 32 de localitati cu populatie româneasca din zona Vidinului sau de pe Valea Dunarii nu exista scoli cu predare în limba româna. http://www.gardianul.ro/2007/03/27/reportaj-c9/vlahii_din_timoc_refuza_sa_renunte_la_graiul_rom_nesc-s92164.html http://ro.wikipedia.org/wiki/Antirom%C3%A2nism http://www.forum18.org/Archive.php?article_id=589&printer=Y Romanii ortodocsi din Ucraina care apartin jurisdictional de Patriarhia Ortodoxa Romana sufera abuzuri si presiuni din partea credinciosilor ce apartin jurisdictional de Patriarhia Moscovei. Consiliul Mondial Roman si Fundatia Nationala pentru Romanii de Pretutindeni au inaintat o scrisoare deschisa P.F. Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, presedintelui Traian Basescu, premierului Calin Popescu-Tariceanu si sefului diplomatiei romane, Mihai-Razvan Ungureanu, in numele romanilor ortodocsi din satul Camasovca, din Ucraina, in care le solicita autoritatilor ajutor si protectie impotriva agresiunilor la care acestia sunt supusi de catre localnicii care apartin de Mitropolia Moscovei, informeaza Rompress. In urma unui incident din noaptea de 18 iunie, trei persoane au intrerupt curentul si au spart geamurile casei in care se afla preotul localitatii, cerandu-i acestuia sa iasa din casa „pentru a-l ucide”, deoarece zona apartine Mitropoliei Moscovei. „Asa traiesc crestinii romani ortodocsi, care doresc sa tina de Biserica Romana, in satul Camasovca - o teroare identitara”, semnaleaza expeditorii scrisorii. De asemenea, „in 2003, mai multi enoriasi ai bisericii au fost batuti, preotul a fost legat de o masina si amenintat ca va fi tarat pana va muri, iar administratorului consiliului parohial i s-a incendiat o anexa din gospodarie”. Masina preotului Anatolie Cristea a fost incendiata. . In iulie 2004, s-au taiat lacatele de la biserica si s-a aruncat cu motorina pe icoane, iar pe 8 ianuarie 2005, niste necunoscuti au incercat sa il arunce pe preot in fantana. In 2006, in timpul Invierii, enoriasii au fost intoxicati cu gaze, iar slujba a fost intrerupta. Semnatarii cer autoritatilor romane sa se implice in rezolvarea acestei probleme si sa aduca la cunostinta autoritatilor ucrainene abuzurile repetate la care este supusa populatia romana din regiunea Odesa. Numarul romanilor din Ucraina depaseste 500.000, desi exista o impartire intre romani si moldoveni. Se considera ca romanii si moldovenii sunt minoritati diferite. Principalele comunitati de vorbitori de romana sunt concentrate in regiunile Cernauti , Odessa si Transcarpatia . In regiunea Cernauti 22% din localitati au primari romani sau moldoveni. Presiunile asupra Bisericii Ortodoxe Romane au inceput inca din anul 1979 cand, la ordinul Partidului Comunist din regiunea Odesa, una dintre cele mai mari si mai frumoase biserici romanesti, cu hramul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel a fost demolata pana in temelii. In ciuda acestor neajunsuri, romanii care apartin jurisdictional de Patriarhia Romana se roaga in continuare in limba romana si pastreaza neintinata legatura cu tara mama. Totusi, ei doresc ajutor politic si bisericesc pentru a fi oprite persecutiile la care sunt supusi. clopotul.ro http://www.ziarulfaclia.ro/Sinodul-Bisericii-Ortodoxe-din-Ucraina-critica-reactivarea-a-trei-eparhii-romanesti-pe-teritoriul-Republicii-Moldova-si-al-Ucrai+1773 http://www.zf.ro/articol_137113/biserica_romana_din_turtucaia.html daca vrei, itzi pot cita mii de pagini cu ce ne fac fratzii intru-ortodoxie de sute de ani, nu de-azi-de-ieri, da' io zic ca mai simplu ar fi sa-tzi invetzi cat-de-cat istoria tzarii in care traieshti, inainte de a pune la indoiala ce scriu altzii![bang] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham daca vrei, itzi pot cita mii de pagini cu ce ne fac fratzii intru-ortodoxie de sute de ani, nu de-azi-de-ieri, da' io zic ca mai simplu ar fi sa-tzi invetzi cat-de-cat istoria tzarii in care traieshti, inainte de a pune la indoiala ce scriu altzii![bang]
Draga Ham, Cred ca divergentele oamenilor, de felul acesta, vin dintr-o inima rea si nu tin de crestinism. Niciunde nu-i invata Domnul Iisus pe oameni sa se asupreasca unii pe altii, ci ii invata dragostea si iubirea. Pentru aceasta, insa, omul are nevoie ca sa fie nascut din Dumnezeu, sa-si predea inima lui pacatoasa inaintea lui Dumnezeu si sa-L roage pe Domnul sa i-o schimbe! In toate religiile crestine sunt oameni care au inimile neschimbate, sunt doar crestini formali si au nevoie de o transformare launtrica pe care o poate face doar Duhul lui Dumnezeu. Pentru aceasta transformare fiecare individual trebuie sa aibe o relatie vie cu Domnul Iisus si o traire in sfintenie, dupa principiile Sfintei Scripturi. Vrem sa schimbam biseicile, trebuie sa venim inaintea lui Dumnezeu si sa recunoastem ca suntem pacatosi si sa-L rugam pe El sa ne schimbe, prin Duhul Sfant! IEREMIA 17: 9 ,,Inima este nespus de inselatoare si de desnadajduit de rea; cine poate s'o cunoasca? EZE 36: 26 Va voi da o inima noua, si voi pune in voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatra, si va voi da o inima de carne. EZE 36: 27 Voi pune Duhul Meu in voi, si va voi face sa urmati poruncile Mele si sa paziti si sa impliniti legile Mele. 2COR 3: 18 Noi toti privim cu fata descoperita, ca intr'o oglinda, slava Domnului, si sintem schimbati in acelas chip al Lui, din slava in slava, prin Duhul Domnului
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham
io crez ca Dumnezeu e doar Unul shi bisericile sunt create din nevoi ce au mai multa legatura cu cele lumeshti decat cu EL! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Bisericile sunt oamenii care le compun. Acum, adevarul este ca starea Bisericii depinde de starea oamenilor. Cand oamenii sunt lumesti si bisericile sunt lumesti, cand oamenii sunt plini de Duhul Sfant,sfintenie, traiesc in ascultare de Dumnezeu si Bisericile sunt vii, in clocot si pline de viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...