Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (14)


clio

Recommended Posts

Buna,

 

NU am mai reusit sa scriu.

Va multumesc pt felicitari.

 

In legatura cu epidurala: eu am avut trusa mea cumparata, caci sunt cam paranoica, vedeam in fatza ochilor numai anestezisti alergand la farmacia spitalului sa aduca epidurala si stocul era epuizat- fireste ca nu se intampla asa; vi se da din spital si o platiti; e mai bine asa, pt ca daca o cumperi risti sa ramai cu ea, poate ca in ultimul se decide cezariana...

Nici eu nu am mai apucat cu dr. sa discut despre cum voi naste; acest lucru se face de obicei la ultima evaluare, adica pe la 38 saptamani; eu nu am mai apucat ultima evaluare, aceasta s-a facut rapid la spital in timpul travaliului, am nascut in ziua (3 iulie )in care aveam programare la cabinet si nu am mai apucat-o...[:D]

Iarasi din ce stiu eu control cu valve nu se face toata ziua buna ziua - cel putin la 28 saptamani nu e cazul decat daca sunt probleme cu sarcina - col deschis sau altceva ce necesita palpare; ; nici nu e indicat; daca totul e ok, dr verifica analizele si mai face un echo.

 

V-am pupicit, ma intorc la treburi.

 

 

Aura si bebelusha Ilinca http://s101.photobucket.com/albums/m41/apisica/Ilinca-Ana/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Apisicaid="purple">, iti multumesc frumos pt. raspuns, am intrebat de un eventual control cu valve pt. ca am citit pe site-ul domnului dr, ca s-ar putea intimpla asa ceva in perioada aceasta a sarcinii si am vrut sa stiu sigur la ce sa ma astept, ma bucur ca nu e cazul, cel putin nu la mine.

Pupici si multumesc inca o data![pup]

 

O fericita mamica in devenire!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AndraPGMie T . nu mi-a facut niciodata pina acum control pe masa cu valve. Cind am fost odata la camera de garda ca mi se parea mie ca am "ceva" a vrut un rezident sa ma suie pe masa ( asta prin luna a5-a ) si i-am zis NU. Doar la eco daca vrea daca nu plec[:D].

La 28 sapt m-am dus doar cu analizele de singe. urina si secretii si mi-a facut eco sa vada cum e bb. Atit. iar la 34 sapt a zis sa nu ma duc cu nimic. Din ce am inteles eu se mai da o repetare a analizelor ( ca cele de la 28 sapt ) in sapt 38. Asa mi-a spus o mamica care era pe acolo.

 

apisicaDeci au ei in Elias??? epidurala? Am auzit fete pe care le-a pus sa cumpere, iar altele care au zis ca dai la anestezist 1.500.000 pt ea. Cum o fi mai bine. Cred ca tb vb cu dr.

Daca tu deja ai nascut deja nu ne dai si noua mai multe detalii( mai ales in cazul in care te apuca asa pe nepregatite). Eu mai am o dilema[:D]Ti se face clisma in spital sau recomanda Dr. inainte ceva?????ca mi-e groaza si de faza asta[bang]

 

Pupici[pup]

 

Monica [gravi]33 sapt[fetita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Epiduralaid="red"> - eu am cumparat trusa si anestezicul. Dar asta dupa ce am vb cu T, ptr ca atunci cand am nascut eu nu aveau de nici unele la spital, nici macar manusi sau perfuzor, cu care am venit tot eu [bang][bang]. Deci io zic sa-l intrebati.

 

Cand si cum nastetiid="red"> eu mi-am tot propus incepand cu sapt 35-36 sa discut cu el despre asta, de fiecare data uitam sau ne luam cu altele, asa ca...m-a apucat, l-am sunat si gata. Nu-ti trebuie mari pregatiri, bagajul sa fie facut ca in rest..stie doc ce tre sa faca[;)][;)]

 

Echoid="red"> nu se mai face cand esti in travaliu, nici n-are cum ca bb se fataie intr-una. Doar control pe masa, monitorizare si cam atat.

 

Clismaid="red"> mie mi-a facut in spital. Degeaba am tot luat laxative si am stat nemancata, tot n-am "rezolvat" nimic.

 

Va pup[pup][pup][pup]

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [bibe] Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

[foto]pozici la 6 luni

asa s-a nascut Miruna

filmuletze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monitorizarea da, inseamna ca asculta inima lui bb dar si masoara intensitatea contractiilor tale, sa vada daca nu cumva bb sufera atunci cand tu ai contractii puternice.

 

Cu pozitia lui bb, il verifica "manual", daca se misca sau se pune intr-o pozitie ciudata asta vede doc si actioneaza in consecinta. Deci nu prea ai de ce sa-ti faci probleme. Esti pe maini bune, stii asta, stai linistita [pup][pup][pup][pup]

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [bibe] Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

[foto]pozici la 6 luni

asa s-a nascut Miruna

filmuletze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moniqueid="purple">, iti multumesc mult pentru raspuns. Stiu ca tu esti cu sarcina un pic mai avansata si de aceea te-am si intrebat.

Joia asta sint si eu programata ca si tine, poate ne vedem pe acolo, desi nu ne cunoastem.

Te pup si eu zic sa-l abordezi pe doctor in privinta framintarilor tale, e normal sa-ti spuna ce si cum.[pup]

 

O fericita mamica in devenire!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aventuraid="purple">, mie la controlul de 13 saptamini, mi-a spus la ecografie ca s-ar putea sa fie fetita ( ccea ce si e) dar nu a fost foarte sigur.

Peste 2 saptamini, am avut confirmarea de la Iosup.

Teoretic de la 12-13 saptamini, un ecografist bun, iti poate spune ce sex are bebe.

Bafta la control si poate ai noroc sa afli sexul bebeului.

 

 

O fericita mamica in devenire!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...