Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Momentul" sa apara un copil


Recommended Posts

ce bebelaci "de treaba" aveti.... [olala]

mi-a mai venit inima la loc.

 

las' ca peste citeva luni, daca o sa fiu stressata, o sa va aduc aminte ca mi-ati spus ca o sa fie ok!

 

ne urcam in mashina si venim sa ne "descurcati" voi![hia][bb]

poate ziceti ca nu.... nu va mai amintitzi!![:p]

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

Mai fetelor, dar norocoase mai sinteti !

Se pare ca toti aveti (sau ati avut) niste copii super-cuminti.

 

Primul meu copil a fost cuminte ( nu chiar bibelou, cum spunea cineva) dar al doilea mi-a mincat 5 ani din viata deja.

 

Pina la 4 ani s-a trezit in fiecare noapte, de 3-4-5 sau mai multe ori.De cite ori isi scapa suzeta incepea sa plinga (in loc s-o caute cu minuta,cum fac alti bb-i).

De atunci m-am procopsit cu niste cearcane negre de care nu cred ca mai scap restul vietii...de oboseala si epuizare.

Foarte plingacios copil, de multe ori plingea fara vreun motiv aparent.

Bolnavior a fost f. mult ,saracutul,a facut raceli repetate si tusea lui m-a tinut treaza multe,multe nopti.Tusea uneori pina voma.Iar eu plingeam...

 

Intr-un an a fost de 7 ori pe antibiotic !!

Ma si mir cum nu mi-am pierdut mintile...

La 2 ani a facut astm bronsic.Tratamente,nebulizer...

 

Acum e mult mai bine (de aproape 3 ani nu a mai fost pe Albuterol,lucru pt. care ii multumesc lui Dumnezeu cu recunostinta zi de zi).

 

Acum are 7.5 ani si e mult inzdravenit dar si acum se mai trezeste -rar-uneori noaptea si plinge...

De anul trecut face patinaj artistic,din primavara a inceput tenisul de cimp iar vara asta,6 sapt,face inot, de 4 ori pe saptamina.

Cu totii ne ocupam de el in mod special,sa creasca sanatos si fericit.

 

S-a nascut sensibil + ca a mostenit de la mine problemele cu caile respiratorii(si eu am avut bronsita cronica,de mic copil).

 

Mie una nu mi-a fost prea moale cu cresterea lui...de mers la petreceri cu el,nici pomeneala.N-ar fi adormit pina nu ne-am fi intors acasa...

Ani de zile n-am fost la un film.

 

De lucrat insa am lucrat intotdeauna (cel putin un job !) iar acum am business-ul meu .Fetele din America stiu deja ce inseamna asta,cit sint de ocupata...Ma ajuta mult insa sotul si mama,care e aici a n-a oara.

 

Cam asta e...mamica batrina,cu parul de lina [:D][:D][:D]

 

Sanatate multa voua si la Bebei va doreste Aprilie ! [hippi]

 

 

 

 

Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise,

Cand am citit ce-ai postat aici am inteles ca am avut o reactie aiurea pe azo

Si-mi pare rau...

Dar asa cred ca au patit si ai tai parinti cand au aflat de decizia ta. Iar faptul ca era vorba de adoptie a contat, poate daca le-ai fi spus ca esti gravi nu ar fi fost la fel.

Ideea e ca eu m-am gandit sa nu actionezi la impuls, asa cum fac si eu de cele mai multe ori, cand ma apuca cate o idee fixa.

Draga Elise, dupa ce sta fiecare si rumega toate optiunile pe care le are de la viata, am observat ca fiecare isi impune niste target-uri : eu de exemplu, mi-am fixat ca cel mai "cool" ar fi ca pana pe la 36 de ani sa fac doi copii iar pe la 40 sa adopt unul. Asta e idealul meu de familie fericita acum (poate se va schimba acest ideal, dar ce conteaza).

Tu ai inceput altfel :

" Cam de trei ani vrem un copil.

De fapt, vrem 2.

Unul adoptat si, daca se va putea, si unul natural."

 

Se pare ca asta e idealul tau

Se pare ca in prima faza nu e si al parintilor :-)

Motivele invocate sunt niste prostii ...nici macar certatul nu mi se pare semnificativ, ca pana la urma suntem persoane sociale si stim sa ne cenzuram actiunile in functie de situatie.

 

Ce mi se pare altfel la faza cu adoptatul este ca anumite reactii/sentimente nu se nasc natural, ci se induc. Pana ajung ca cele naturale. Iar daca totusi in prima faza de o parte sau de alta intervine un ...blocaj, e posibil ca lucrurile sa nu ajunga in directia dorita.

Exemplele de adoptie pe care le cunosc nu sunt cele mai fericite.Dar cunosc si cazuri de copii "naturali" unde exemplele ar fi din cele mai nefericite ...

Elise, mingea e numai in terenul vostru

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aprilieid="red">,

si eu am fost un copil cu astm bronsic.

si.. stiu ce inseamna. [V]

e crunt.

 

 

Pisixid="red">,

np, oricum fac si FIV, si l-as face si acum dar nu putem.

Am asteptat pina acum pentru ca am sperat ca dupa tratament se rezolva cit de cit azoo, nu s-a rezolvat, va mai dura mult probabil. Cred ca stii detaliile...

Si ne e indiferent in fond care va fi primul copil si care al doilea - ala care vine primul e bine primit. [pup]

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de Elise

 

 

Au sarit la noi ca sintem inconstienti.

 

Ca nu stim ce facem.

absurd, sunteti capabili sa va luati singuri deciziileid="red">

Ca un copil nu e de jucarie.

??? absurd, odata ce-l ai in brate realizezi instant responsabilitatile, daca eventual nu pareai a da semne inainteid="red">

Si ca nu-i momentul acum.

dar cind??? cind e prea tirziu?id="red">

Stiau demult ca vrem bebei, dar au reactionat la diferenta dintre "la un moment dat" si "azi incepem".

 

Argumente:

- ca in casa noastra e vraiste id="blue">(cam e!)

 

so what?

 

- ca ne certam cu surle si trambitze si ne impacam la fel! Si nu e un mediu echilibrat pt copil!id="blue">

 

sunteti primiii care fac asa? Ultimii?id="red">

 

- ca nu vb. "corespunzator"id="blue"> (nu ca ne jignim, ci ca avem un vocabular mai liber intre noi 2) si copilul nu trebe sa auda asa ceva!

 

las' c'o sa-l invete ei sa vorbeasca frumos si-o sa patziti ca noi - ne punea copilul la punct daca depaseam masura [:D]id="red">

 

- ca noi umblam noaptea ca liliecii si ce facem cu copilul?id="blue">

 

o sa va adaptati programul sau o sa vina sa va ajute ei din cind in cind id="red">

 

- ca n-are cine sa stea cu el id="blue">- asta asa e.

Trebuie sa stea cineva - probabil eu.

Dpdv financiar, am iesi mai bine daca ar sta el.

Dar nu cred ca banii sint esenta aici, deci o sa stau eu. Si o sa ne descurcam cumva.

 

si aici se gaseste cine sa steaid="red">

 

- ca n-avem sigurantza financiara si sociala.id="blue">

Acum... cine are?! Avem salarii mari, n-avem bani la ciorap, si joburile sint stabile pina nu mai sint, ca doar nu stii ce se intimpla. Dar cred ca toata lumea asa traieste.

 

astea sunt texte vechi de mii de ani, niciodata n-o sa ai siguranta si un copil te va motiva in plus in orice situatieid="red">

 

- ca ne distrugem viata noastra, si copilulid="blue">...daca nu mai asteptam. [:(!]

 

idei absurde, BS - un mare BSid="red">

 

 

 

Da, e o decizie luata la disperare - de ce ar fi un alt moment mai bun?!

 

mie nu mi se pare o decizie luata la disperareid="red">

Sint eu prea fixista?

 

ai alte pacate dar asta nuid="red">

Si l-am molipsit si pe barbatu-meu?

 

nuid="red">

In conditiile date, o exista vreo piedica peste care nu se poate trece si eu nu o vad?!

 

nu, dimpotriva, mi se pare ca e un lucru minunat pentru voi doiid="red">

 

Cred ca am nevoie de niste pareri obiective.... de la cei care sint deja parinti, si stiu ce presupune asta, dar nu numai.

 

am fost cit se poate de obiectiva

 

eu le-as spune la ai tai ca am ramas insarcinata

 

punct

 

cinstit vorbind, eu nu vad cum pot fi atit de egoisti

Dumnezeule, nu pot sa cred ca au o astfel de atitudine care ar fi de inteles in cel mai rau caz daca ati fi in liceu si minori

 

id="red">

 

Elise


id="quote">id="quote">

 

[hot] Muc cel Mic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, prietenii mei cand au infiat copilul #2, ca pe primul il aveau deja mare (8 ani) au patit la fel. Parintii au avut exact aceiasi reactie. "Ati innebunit, nu-i bine, ganditi-va bine, copilul nu-i un caine sa-l dati cand nu va mai place... etc". Cred ca asta este reactie tipica de viitori bunici adoptivi. Dar revin la sentimente de bunici cand va vor vedea o familie fericita.

 

Succes! Si eu as face la fel. Poate nici n-as fi asteptat atat. [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord cu nematics,cuvintel cu cuvintel.

 

Caroline,am si eu niste cunoscuti care se chinuie de vreo 5 ani sa faca un copil. Un fel de a spune se chinuie,pt ca nu s-au dus la medic,doar ei asa,de placere. Pt ca nu le da nimeni un sfat.Defapt eu cunosc mama lui,si am indraznit sa ii zic,ca sa mearga la un medic,ca sigur nu e nimic grav.Si mi-a raspuns pe ton cam ca de ce ma bag: "ea e stearpa! ca sora-sa ! ca nici aia nu poate sa faca! "Am mai indraznit sa ii zic caaa, nu se stie niicodata,ca poate fi sanatoasa tun,si sa fie doar o mica problema care se regleaza ...Ce vorbesti!!??? Nu si nu .

Apoi mi-a povestit caaa "le venise ideea sa infieze un copil.adica cum? nici eu si nici fii-mea cealalta nu e de acord,ca maine poimaine nu impart ceilalti nepoti casa cu un infiat ".

 

Asa ca nu ascultati..cand aveti de luat decizii...pt ca unii mai rau va fac.

Si ,nu mereu parintii stiu ce spun,ca isi iubesc copiii .Nu mereu parintii au dreptate si vor ce e mai bun pt copiii lor. Depinde de la caz la caz.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nematicsid="red">,

ar fi fost frumos sa le spun ca sint in 5-6 luni. [:)]

mai au vreo 3-4 sa rumege ideea (60 de zile atestatul, cam 1 luna max. doua sper sa "apara" bb).

Oricum, daca ma gindesc bine, un bb mic, nascut in octombrie-nov, o sa fie tot scorpion.[il]

Ne descurcam noi in mod sigur!

 

 

Carolineid="red">,

cred ca ii sperie ideea de copil... nu neaparat adoptat, copil in general.

Adevarul e ca au avut de tras cu noi (mai ales cu mine).

Sint maniaci cu ordinea si si nu concep in genere un bb intr-o casa unde exista vreo urma de scama pe jos!

Scamele astea sint un mare dusman al omului. [:D]

Sa vezi ce meciuri o sa avem atunci...cred ca acum e nimic....

 

Aelitaid="red">, las' ca nici soacra-mea/cumnata-mea nu sint departe, dar de la alea nu aveam pretentii.

O sa vada copilul direct. Daca o sa-l vada.

Daca nu, mai bine...

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, viata-i a ta si faci ce vrei cu ea. Daca asa a-ti hotarat voi doi dai inainte cu actele. No fi dracul atat de negru, apoi educatia i-o face-ti voi copilului, iar daca vine si al vostru cu atat mai bine. Anii trec fara sa vrei repede si te trezesti ca ai realizat de toate dar n-ai copii.Nu te uita nici in stanga nici in dreapta, succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...