Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Momentul" sa apara un copil


Recommended Posts

quote:Originally posted by Elise

[Dar am ciulit urechile: ai mei nu se prea amesteca, mai ales asa in fortza.Din cauza asta presupun ca au facut-o cu un motiv... pe care nu-l inteleg.


id="quote">id="quote">Daca locuiesc prin zona, eu cred ca lor le este teama ca se va schimba viata lor, in momentul cand veti avea voi un copil, in sensul ca le vei pune copilul in brate la un moment dat (ca sa mergi la serviciu, ca sa iesi intr-o seara etc). Asa a reactionat maica-mea (de fapt f violent) cand am ramas insarcinata a 2-a oara si Alina avea doar 1 an si jumatate... Inutil de spus ca acum o adora pe Ana...Carolina, cu Alina si Ana... si tati, evident
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Locuiesc foarte aproape, intr-adevar...

Dar nu are importanta.

 

Daca vor dori sa vina sa se joace si sa stea cu bb, ok.

Daca nu, n-o sa-i forteze nimeni.

 

Imi voi lua eu concediu, daca nu pot imi voi da demisia si o sa ma ocup eu de elid="blue">... sau eaid="red">...[bibe]

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, stiu ca nu obligi pe nimeni. Si ei stiu asta. Cred ca au reactionat putin inconstient.

 

Oricum, ma bucur pt voi ca ati luat aceasta decizie! Va urmaresc de mult si cred ca faptul ca sunteti amandoi asa de incantati de ideea unui copil (adoptat/biologic, egal) va va ajuta sa "daramati si muntii" in demersul de a-l creste si a-l face fericit pe bebe si de a va desavarsi familia [flo][pup].

 

Carolina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Elise,

o prietena apropiata si sotul ei au adoptat de curînd un baietel. Asta în ciuda reactiilor anturajului, care au fost ceva mai negative decît în cazul vostru. Iar acum, dupa nici 3 luni, bunicii îi întreaba daca n-au de gînd sa mai înfieze înca un copil. Ca e pacat sa creasca Matei de unul singur.

Cu toate astea nu le-a fost usor, ea a facut depresii postnatale (uite ca se poate!), la început s-au simtit amîndoi cam coplesiti de situatie, dar acest lucru li se întîmpla si multor parinti naturali. Iar pîna la urma s-au descurcat, s-au acomodat cu noile roluri si acum le vine greu sa-si închipuie cum au putut trai vreodata fara copil.

Va doresc numai bine!

E.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Elise :) si nu-ti mai face atatea griji din cauza parintilor. Vorba Carolinei, ei s-au speriat saracii ca o sa le pui copilul in brate si o sa va vedeti de viata ca pana acum. A fost o reactie de autoaparare :).

Ca "momentul" nu vine niciodata, e adevarat. Nici la noi nu e, dar uite ca mi-a ticait ceasul bilogic atat de tare ca mi-a trebuit copil. Si-o sa-l am. Fara parinti, ca nu mai sunt saracii, fara casa inca - nu e gata, si eu cu burta la gura supraveghez santierul - cu un serviciu la fel ca al tau - bine platit, dar neinteresant. Nu stiu sa fac nimic in casa, nici nu-mi place sa fac. Dar o sa facem si noi ce-o sa putem, restul...de0aia exista, menajere, bone, mancare gata gatita la Carrefour. Curaj, hai luati-l pe bebe...daca zici de oct-nov, pai atunci o sa-i crestem impreuna.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, dupa mine copilul si curatenia tip farmacie sunt 2 notiuni antagoniste [:D]. Asa ceva nu exista, decat daca vrei sa distrugi personalitatea copilului.

 

[:D] Chiar nu te vad distrusa ca personalitate [:D]

Spune-mi cum a impacat mama ta "capra cu varza"? A stat acasa toata copilaria ta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by RaluD

Aoleu, Aelita, ce femeie toanta... [xx(]Asta nu merita intrebata de sanatate.


id="quote">id="quote">trist ,dar adevarat,asemenea femei exista [V]
quote: ar fi fost frumos sa le spun ca sint in 5-6 luni. [:)]mai au vreo 3-4 sa rumege ideea (60 de zile atestatul, cam 1 luna max. doua sper sa "apara" bb).Oricum, daca ma gindesc bine, un bb mic, nascut in octombrie-nov, o sa fie tot scorpion.[il]Ne descurcam noi in mod sigur!Aelitaid="red">, las' ca nici soacra-mea/cumnata-mea nu sint departe, dar de la alea nu aveam pretentii. O sa vada copilul direct. Daca o sa-l vada. Daca nu, mai bine...
id="quote">id="quote">asa sa si faci !! le spui tutror ca esti insarcinata,nu stii exact in ce luni,se mai nasc si prematur ..hehe nu merita sa iti faci ganduri negre .cat despre soacra si cumnata, sa isi vada de viata lor !!daca au tupeu sa iti spuna ceva,raspunde-le fara ocolisuri !Eu abia astept sa ne dai vestea cea mare !!! Si sa vedem poze cu minunea care va fiin bratele tale !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ennid="red">, speram ca am scapat de depresie ...ca aia e postnatala si eu nu nasc! [:D]

 

Deborahid="red"> - chiar mi-ar place! [olala]

Prietenii nostri au sau copii mai mari...sau n-au... da' nu naste nimeni in perioada aia, ca sa fim in ton.

 

aelitaid="red">, pai o sa mai dureze pina o sa vezi "minunea" ca si dupa ce o iau o sa ii pazesc "privacy" ca pe okii din cap pina se termina adoptia....[:D]

Ca sa fiu eu sigura.

Deja cre' ca-s cam paranoica. Nu?

 

Carolineid="red">, n-o distrug precis la cum le am eu cu ordinea si curatenia! [:D]

Maica-mea, da, era mai mult acasa.

Nu stiu cum se descurca - la un moment dat era singura, cu mine la scoala, cu bb sora-mea, cu bunica-mea batrina si neajutorata... si... avea grija de noi toate.

 

bobiid="red">,

Elise.[;)]

Sau Catalin.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise

Nu cred ca esti paranoica,cred ca asa as face si eu. Important e sa faci apoi toate actele in regula !Si noua,daca ne spuic atotul e ok si esti fericita, suntem alaturi de tine!

 

Mama ta a fost o eroina,si acum trebuie sa aibe incredere in tine si sa realizeze ca ii semeni si ca vei fi cel putin la fel de puternica precum a fost ea candva .Si vei putea nu cu unul ,ci cu doi copii ,in curand,care vor fi bucuria casei !

 

Stii,mama aia care spunea ca nora ei e stearpa, are mai multi copii. Acum cativa ani si-a dat propriul nepot,la trei zile de la nastere,la casa de copii . Fiica ei a luptat cat a putut sa nu il dea in adoptie, si a reusit sa si-l ia inapoi,dupa un an si ceva . De atunci il creste bunica. Prima data cand l-a vazut,avea un an,i l-au pus in brate si stiti ce ne-a spus? Ca a simtit ca si cand ar tine un kkt in brate . Acum stiti ce spune ? Ca e viata ei copilul ala ,ca de ce nui-l lasa ei si ea sa faca acum alti copii ???Ca e cel mai inteligent copil din lume si cel mai cuminte si cel mai frumos .

Au vrut,cu bani grei ,sa il dea in adoptie falsa in strainatate. Ne-am mobilizat multi atunci si am impiedicat multe,pana cand mama a reusit sa isi ia copilul dintr-un camin in care cresteau inuman, in care copilul pana la un an nu se daduse jos din patut si nu mai suporta biscuitii de cati biscuiti cu apa mancase .Singura lui vina fusese ca aparuse cand mama lui era tanara si cand bunica nu il planuise. Si a fost smuls dela san la trei zile .

 

Nu are legatura mare cu cazul tau,copilul nu era adoptat,dar voiam sa spun cum unii bunici nu isi doresc deloc nepotii,apoi mor dupa ei .

Si mama ta nu seamana nicicum ca acea mama .Mama ta doar s-a chinuit mult si acum nu vrea sa treci si tu prina celasi lucru . Pe cand cealalta,tinea mai mult la onoarea familiei si la ce spune lumea .Deci daca aceea a putut sa isi inmoaie inima si sa simta IUBIRE intr-o inima atat de inchisa,inseamna ca E POSIBIL !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...