Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu stiu ce sa mai fac


Recommended Posts

Nu demult am descoperit acest forum si am citit subiectele de la "In unul sau in doi mergem mai departe", nestiind ca voi ajunge sa scriu si eu aici. Sunt casatorita de 4 ani, avem un baietel superb de 3 ani, care este lumina ochilor nostri. Problemele noastre au inceput acum cateva luni, in momentul in care ne-am mutat la casa noastra. Inainte am stat cu parintii mei, niste oameni deosebiti care ne-au ajutat in toate momentele grele. Pana aici totul este pot sa zic perfect. Inca de cand lucram la apartament (renovare) sotul meu a inceput sa bea, nu sa se imbete, dar cate o bere, 2 aproape in fiecare zi. Dupa ce ne-am mutat a inceput sa bea zilnic (cate 2,3 beri), ba cateodata si tuica de prune, dar nu mai mult de un paharel. Mai nou, pleaca seara cu un prieten de al lui la bere, isi inchide telefonul, cand iese din casa imi spune ca merge sa inchida masina ca sa scape de gura mea, pentru ca in ultimul timp m-am enervat foarte tare si ne tot certam pe aceasta tema. Nu stiu ce sa mai fac, cum sa-l dezobisnuiesc de obiceiul asta, l-am amenintat ca plec la parinti dar nimic nu mai conteaza pt el. De inselat nu ma inseala pentru ca stiu unde este pe terasa, nu de putine ori s-a trezit cu mine acolo, deci nu ma minte. Cu copilul se comporta minunat, se joaca impreuna, se maimutaresc si se distreaza de minune, deci din acest punct de vedere nu am ce sa-i reprosez. Nu stiu ce sa mai fac sa-si revina la normal. L-am intrebat daca are probleme la serviciu de ce este stresat, dar mi-a spus ca nu are nici o problema. M-a intrebat ce mi se pare asa anormal sa iasa la o bere? Nu stiu ce sa mai cred, parca nu mai contez pt el, orice ii spun zice ca nu ma intelege. [bang]Sunt oare eu deplasata? Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru ca sunteti singurele cu care pot sa discut! Va multumesc din suflet!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu pot entra in mintea barbatilor ca sa-ti pot raspunde, dar pot sa ti spun ce as face eu. I-as da o preocupare, vazand ca are timp sa se duca la o terasa. De exemplu al meu (vazand ca are talent) in timpul liber picteaza, sau face ceva pentru casa din lemn, sau faceti plimbari impreuna in bicicleta (cu copilul in fata),sau pur si simplu discutati. Poate ca e intr-o perioada sa spunem "neagra si-i va trece, sa speram.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce sa-ti spun... sint persoane care considera normal sa bei 2-3 beri pe zi.

Eu nu.

Poate am o fobie, dar n-as accepta.

 

N-am nimic impotriva alcolului la diverse petreceri, dar de la asta pina la a bea zilnic...[xx(]... e cale lunga.

Stiu oameni care au inceput cu o bere, au continuat cu 7-8 pe zi, si au ajuns...rau.

Mai rau decit mi-as fi imaginat vreodata.

 

Deci, opune-te cit poti.

Daca tii la el, daca iti pasa.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem un bun prieten care a ajuns de 2 ori la dezalcoolizare si o data la urgenta cu hemoragie digestiva superioara de la..... bere! Pe cuvint! E drept ca ajunsese sa bea lada de bere pe seara, dar la sotul tau ala poate fi doar inceputul...

 

Iar ca se joaca cu copilul si se maimutaresc impreuna... doar atit?! Nu la atit se reduce a fi un bun tata... Mai sint atitea altele.

 

Mult succes sa-l dezobisnuiesti de groaznicele obiceiuri. Pentru ca va face in curind si el ce fac si ceilalti din anturaj, de la 2-3 beri pe seara vor ajunge la mai multe, la tarie, etc, si bineinteles si la femei. E numai un pas.

 

Iti tin pumnii!

 

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

 

Virsta Deiu

Virsta Ralu

 

 

Home, wherever you are...

 

 

Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach

Poze noi - Martie 2006

Excursie la Temecula

Downtown LA & Hollywood

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu este ca bea o bere pe seara (e nimic), ci ca-si inchide telefonul si te ignora total. Poate foarte bine sa bea acasa, ajutindu-te la cite ceva, de exemplu. Sau stati pur si simplu de vorba. Mie nu-mi place berea, beau doar vin, la cina, cite un pahar (alb sau rosu in functie de ce mincam)...si serile sint excelente. La lumina luminarilor de fiecare data. Si, sincer, nu ne paste alcoolismul. Bineinteles ca totul sta in moderatie, sa stii cind sa spui Nu, e de ajuns.

 

Altceva e putred la voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ouch, naravul asta e nasol de tot.

Scutura-l bine si nu astepta, ca altfel nu-si revine. Am vazut si eu cazuri nasoale de tot.

Sigur, tu nu ai nimic impotriva berii in sine. [;)] Nu-i nimic daca bea o bere pe seara ACASA.

Nici impotriva prietenilor. [;)] Are voie sa iasa cu prietenii OCAZIONAL, asa cum faci si tu.

Si bun sfat, da-i o preocupare. Sa-ti faca un dulapior, sa repare ceva prin casa, sa ceruiasca masina, sa-i faca cusca la caine, stiu eu ce le mai place lor.

Altfel, cum spunea Michelle, il lasi cu casa pe cap si te duci tu sa "incui masina". La urma urmei, ce i se pare asa ciudat sa iesi la un suc cu prietenele?

 

 

Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

 

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!

http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca ma vad pe mine in urma cu doi ani... Aceeasi problema, intalnirile zilnice cu prietenii, la o bere sau mai multe. Acasa era absent, indiferent, nici cu fata noastra nu mai comunica. Discutiile n-aveau nici o finalitate, eu eram cea neintelegatoare, ca doar nu se ducea la femei. A durat aproape un an in care l-am rugat sa ne acorde si noua din timpul lui liber, insa iesirile erau mult mai interesante decat familia lui. Intr-un final am renuntat, el e zilnic la aceeasi terasa si are o iubita minora.

 

Privind in urma, ce n-as mai face eu? Nu l-as mai cicali inainte sa plece sau sa vina, as parea indiferenta, chiar daca ma doare. As adopta tactica asta o perioada de timp, nu mai mult de o luna, doua. Cand se intoarce acasa as fi vesela, detasata, i-as povesti ce am facut in timpul zilei, pe unde m-am plimbat cu copilul, i-as spune ca mi-ar fi placut sa fie si el cu noi, insa asta e, ne-am simtit bine si fara el. L-as exclude pe moment din preocuparile mele si as incerca sa castig o parte din independenta pe care am pierdut-o investind atat in el.

Daca nici atitudinea asta n-ar da roade, nu stiu ce solutie ai mai putea adopta.

 

Nu ma intelege gresit, nu sunt de acord cu acest tip de comportament, desi accept ca poti avea prieteni si separat, insa nu cand tot timpul liber este dedicat lor. Eu nu am putut tolera, nu am avut rabdare sa astept sa-si revina, mai ales ca i se parea perfect normal ceea ce facea.

 

Poate tu esti mai norocoasa decat mine si sotul tau isi va da seama la timp ca greseste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by michelle7

da-i o pastila de realitate . fa-l sa inteleaga cat de neglijata te simti ca el e plecat si te lasa pe tine cu treburile casei.

 


id="quote">id="quote">

 

Mancare rece pe casa scarii.Conserve.Si fara desfacator. [;)]

 

Miha id="red"> [8**] si [comoara] Robert id="blue"> (18 id="purple">nov 2004)id="purple">

 

 

[foto]

Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bunid="red">id="Comic Sans MS">

 

 

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!id="size3">id="green">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...