Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu stiu ce sa mai fac


Recommended Posts

Si barbatu-meu bea in fiecare seara cate o bere (vara) sau cate un pahar de vin rosu (vara sau iarna). La fel au facut si parintii mei o viata intreaga si o mai fac inca.

 

Poate din acest motiv mie nu mi se pare nimic ciudat in a bea 1-2 beri pe seara, mai ales vara cand e cald.

 

Aia cu plecatul la terasa si inchisul telefonului, insa, e alta poveste...

 

Carolina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Lasa-l de cateva ori sa te gaseasca luptandu-te sa rezolvi probleme de care ar fi trebuit sa va ocupati impreuna (se sparge o teava, se arde o siguranta, etc) si cere-i ajutorul cand vine, dovedindu-i cat esti de neputincioasa fara el si cat de important e el in casa aceea. Nu e vorba de a cersi mila, ci doar de a-i crea un fel de remuscari altfel decat prin certuri si nervi si de a-i aminti intr-un mod subtil ca se poate simti puternic si altfel decat iesind la o bere cu prietenii.

Fa-l sa se simta bine in casa, uita de reprosuri, certuri si alte asemenea. Creeaza o atmosfera cat mai placuta, fa-i felurile lui preferate de mancare, fii cat mai calma si mai iubitoare cu putinta. Fa-l sa-si dea seama ce a pierdut ajungand acasa abia la 12, cand putea renunta la berea cu prietenii in favoarea unei seri minunate cu sotia lui. Uita de amenintari (in cel mai bun caz se va obisnui cu ele si atat) si considera (cel putin pentru o vreme) cel mai normal lucru din lume faptul ca el iese la terasa in fiecare seara. Asteapta-l cu cate o surpriza si spune-i cat de tare ti-a lipsit (fara resentiment!).

Asta m-au invatat si pe mine alti prieteni: cel mai bun mod de a-l face pe un barbat sa depaseasca un moment aiurea e sa nu ii ceri sa discute cu tine (bineinteles, exclud aici cazul in care el este cel care are nevoie sa stea de vorba cu cineva si exprima asta intr-un fel sau altul...), sa te comporti cat mai frumos cu putinta si sa lasi lucrurile sa treaca de la sine.

Iar daca lucrurile evolueaza in rau... o vecina a parintilor mei incepuse sa incuie usa sotului ei, cand venea acasa beat, drept urmare respectivul dormea pe banca, in masina, etc. Ea a rezistat cu o tenacitate incredibila rugamitilor lui, iar acum el s-a lasat de baut.

P.S. In fond, ca bea o bere pe seara nu e un capat de lume. Devine, insa, daca bea ca sa-si aline o suferinta, sa depaseaca ceva, sa scape de gura ta, etc. Am cunoscut barbati care s-au apucat de baut pentru ca a fost modalitatea cea mai la indemana de a scapa de gura sotiei cicalitoare...

 

Optimistul e mai aproape de Adevar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by crisanina

Aseara intr-adevar a stat cu noi, s-a jucat cu copilul, a facut curatenie, dar cand am mers sa-l culc pe copil si-a desfacut o bere[bang]. A terminat-o si s-a uitat la ceva film. Bineinteles ca eu am izbucnit din nou (n-am putut sa ma abtin) si mi-a zis ca nu se simte vinovat cu nimic, ca doar are dreptul la o bere, nu?[xx(]Nu stiu ce sa mai fac.......Pupici la toate


id="quote">id="quote">Si daca a baut 1-2 beri ce mare nenorocire s-a intimplat?sint 35 C....ce vrei sa faca? spui ca are grija de copil si iese doar cind cel mic se culca...poate ca vrea sa discute cu prietenii despre masini...fotbal...serialul "lacrimi de iubire"....in fond are si el voie la 1-2 h de libertate. de ce nu faceti cu schimbul...iesi si tu cu prietenele 1-2 h joi si el iese vineri si marti. ideea care deranjeaza la lume pe forum este ca merge "la terasa"...daca ar merge la bowling si ar bea bere ar fi ok...dar la terasa nu este voie...ca ajunge betiv, curvar ...etc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si al meu sot bea bere cam in fiecare seara. De sete cica. Ma deranja dar nu mai fac o tragedie din asta.

 

Si apropos de iesit impreuna. Puteti iesi si cu copilul. Chiar zilele trecute am vazut pe terasa un cuplu cu un copil mic, abia invata sa mearga. Copilul parea foarte fericit si parintii la fel.

 

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guestus, mie nu mi se para asa de normal sa bea in fiecare seara, n-are importanta unde - la terasa sau acasa. Nu ma deranjeaza locul unde bea, ci faptul in sine. Problema este ca lui i se pare normal sa faca asa ceva, mie nu. L-am anuntat ca azi ies cu fetele si a zis ca e ok, n-are nimic impotriva. Chiar nu stiu ce sa mai fac deoarece observ ca nu-l intereseaza unde ma duc si ce fac.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by crisanina

Guestus, mie nu mi se para asa de normal sa bea in fiecare seara, n-are importanta unde - la terasa sau acasa. Nu ma deranjeaza locul unde bea, ci faptul in sine. Problema este ca lui i se pare normal sa faca asa ceva, mie nu. L-am anuntat ca azi ies cu fetele si a zis ca e ok, n-are nimic impotriva. Chiar nu stiu ce sa mai fac deoarece observ ca nu-l intereseaza unde ma duc si ce fac.


id="quote">id="quote">Esti convertita la Islam? Pina si doctorul spune ca trebuie sa bei ceva zilnic. 1-2 beri este okay. Si acum vorbind serios orice om are nevoie de libertate....trebuie sa intelegi asta. Cu tine nu poate sa discute despre nicoleta luciu sau mai stiu ce masina....nici macar nu stii cine este Zizou.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1/2 beri pe zi e ok? Dar apa nu exista i Romania? O sa-mi spune-ti ca nu-i buna nici in cizme. Ma intreb cand se vor face carnetele de sofer cu puncte cate va mai raman? E o mare boala a romanului care nu poate fi lecuit.

 

cicina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1/2 beri pe zi e ok? Dar apa nu exista i Romania? O sa-mi spune-ti ca nu-i buna nici in cizme. Ma intreb cand se vor face carnetele de sofer cu puncte cate va mai raman? E o mare boala a romanului care nu poate fi lecuit.

Doctorul spune sa bei zilnic maxim un pahar de vin dar la cei fara probleme, nu exagerari.

 

cicina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

L-am anuntat ca azi ies cu fetele si a zis ca e ok, n-are nimic impotriva. Chiar nu stiu ce sa mai fac deoarece observ ca nu-l intereseaza unde ma duc si ce fac.

 

 

??? Nici daca e de acord nu e bine, nici daca e impotriva nu e bine... Trist.. Faptul ca ti-a zis ca n-are nimic impotriva dovedeste ca el iti intelege nevoia ta de a iesi cu fetele, e ... de bine. Cred ca ai o problema cu persoana in sine si incerci sa te agati de amanunte gen bere, terasa si asa mai departe. Il mai iubesti?

Nu uita ca nu-l mai poti schimba, e matur deja. In plus, educatia trebuia s-o faca altcineva, nu tu. Eu zic sa te obisnuiesti cu el asa cum e daca poti, daca nu... nu te obliga nimeni.

Adriana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...