Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu stiu ce sa mai fac


Recommended Posts

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mie nu mi se pare o nenoricire sa bei o bere seara! Si eu mananc cate o inghetata pe seara, e si asta o dependenta! EU nu am intalnit barbati care sa nu bea. Important e sa nu se imbete sau sa isi cheltuie toti banii pe bautura. Eu nu cred ca e alcoolic, din ce povestesti tu.

Gandeste-te ca e alaturi de tine, are grija de copil, se joaca cu el, STA ACASA. Asta a inteles-o si el, vrei sa il vezi acasa si uite ca sta!

Dar o bere, seara?

Francezii beau vin la pranz, in fiecare zi, vin rosu. Si e absolut normal pt ei.

 

ra_mata

 

http://photos.yahoo.com/ra_mata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bautul unui pahar de vin sau bere la masa, sau seara poate sa fie un obicei cultural sau familiar. In general in tarile producatoare de vin, Franta, Spania, Portugalia, asta e un lucru absolut normal, poti sa cumperi o sticluta mica de vin sau o bere de 0.33L inclusiv la cantinele studentesti, si nimeni nu te priveste ciudat. Iar limita de alcolemiei la condus e mult mai mare, poti sa conduci dupa ce ai baut 2 pahare de vin, de ex.

 

Cred ca e foarte important sa iti dai seama daca in cazul lui este doar o mica placere, asa cum noi mancam ciocolota, desi nu e sanatos, sau daca e gata sa se transforme intr-un viciu. Isi schimba comportamentul dupa ce bea? Se imbata? E irascibil? Bea bere si iarna? Este nervos daca nu bea? Numai dupa ce stabilesti o relatie directa dintre comportamentul lui si berea pe care o bea seara, poti lua o hotarare corecta, fara a cadea in extremism.

 

[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ideea mea despre alcoolism e putin diferita - e de rau daca "subiectul" nu poate sta departe de pahar cind chiar isi propune asta, daca se apuca de baut de dimineata, daca nu se poate abtine desi interfera cu munca. faptul ca unui om ii place un anume lucru si-l savureaza nu constituie viciu in "cartea" mea. sotul meu bea zilnic intre 1 si 6 beri (sa zicem), daca iese la bar poate depaseste (el zice 6-10, tocmai l-am intrebat). dar daca i se pune paraponul, o tine pe apa o zi, 3 saptamini sau 6 luni, fara "efecte speciale". nu mi-am pus problema ca-i nu-i bine ce face, mai fac haz uneori ca se umfla-n burta (si nu vrea).

acum vreo 5 ani am avut si eu o perioada, timp de vreo 2 luni beam zilnic 1 (sau 2? nu mai tin minte) cutii de bere, de incepuse maica-mea sa faca o moaca ingrijorata, mai mai sa-mi procure adresa alcoolicilor anonimi ... dupa ce mi-a trecut damblaua (de la sine) beau cite-o bere la 4 luni odata. concluzia mea? lasa si omul ala sa aiba o bucurie-n viata (ma refer la acea o bere bauta acasa, seara dupa ce-a terminat toate treburile).

 

amanda

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inainte sa locuiti cu parintii tai ce obiceiuri avea??? bea seara cite-o bere??? presupun ca pe timpul sederii la paritii tai era cuminte...

o bere, 2.. e ok..e un moft, o relaxare dupa o zi de munca; barbatii au nevoie de spatiul lor ...nu prea le place sa-i tii in scurt, macar da-i senzatia de libertate...zii si tu...e ok..du-te la terasa...o sa ies si eu cu bb afara , iti facem cu mina....ar trebuii sa faceti un fel de program.. o data iese cu baietii, odata cu familia, o data faceti program de casa..curat, mincare;o data seara in familie, cina impreuna...si mai gasiti voi ceva...

poti sa bei o bere , doua si fara sa te imbeti; mi s-ar pare un motiv de ingrijorare cind le amesteca, sau incepe mai devreme cu bautul;

eu de ex nu-s bautoare..apa imi ajunge ..mai iau si suc citeodata dar nu-mi trebuie bauturile in general nici alcoolice nici cele fara alcool...dar sotul meu mai ia o bere seara si crede-ma ca nu o ia razna, nu urla, in cel mai rau caz adoarme...

care e inascut sa bea , o sa bea...care bea de moft o sa bea de moft...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, poate nu am fost foarte explicita.

Sotul meu nu incepe niciodata sa bea de dimineata, niciodata in timpul serviciului si aproape intotdeauna dupa ce isi termina treburile sau dupa ce merg eu sa-l culc pe copil.

Comportamentul nu ii este schimbat dupa ce bea o bere sau 2, adica nu devine violent, Doamne fereste si nici nu este nervos daca nu bea. Dupa ce bea o bere sau 2 se culca sau se uita la TV.

Aseara l-am rugat sa mergem pe la 11 noaptea in oras (copilul era la parintii mei) si am mers cu masina (el a condus ca asa a vrut) si nu a baut deloc).

Si da, bea cate o bere si cand stateam la parintii mei, dar nu chiar in fiecare seara.

Poate m-am stresat degeaba, ce ziceti?[bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CRISANINA..............asa cum a scris si Elise ,,unora li se pare normal sa bea in fiecare seara 2 sau 3 beri,altora nu,,

nici mie nu mi se pare normal.cu multi ani in urma si eu mi-am pus astfel de intrebari.Ex-ul meu consuma in fiecare seara 3 pana la 5 beri.nu imi convenea ,dar ma bucuram in sinea mea ca le consuma in casa si nu sta prin carciumi.intre timp pe langa bere a aparut si alcoolul.nu era violent chiar daca se mai ,,ametea,,.eu ma crizam din ce in ce mai des,pentru ca efectiv ma cam saturasem ca in fiecare seara el sa duhneasca a bautura(trebuie sa recunoastem ca oricat te-ai spala,alcoolul tot persista).am avut cu el ,,n,, discutii pe tema asta,am incercat sa fiu si mai directa si mai diplomata cu el,dar el nu a facut nici un efort sa inteleaga.si uite asa dupa ceva ani de casnicie mi-am zis ca nu pot merge mai departe in felul acesta si am divortat.

Nu sunt absurda.nu sunt impotriva bauturii.nu zic ca un pahar de vin nu e binevenit,dar sa fim seriosi!!!!!!!mananci ciorba de cartofi(ca esti intr-o perioada mai critica cu banii)si bei vin sau bere.....ca deh!e recomandat de medic!!!!!

Nu am vrut decat sa evidentiez faptul ca faza cu consumatul bauturii zilnic eu zic ca depinde de fiecare persoana.daca poate sau nu sa accepte ideea.

Eu nu am putut!

 

carmen

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...