Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Depresia LUI


Recommended Posts

Z., am sperat ca s-au mai rezolvat din problemele tale, din moment ce ai aparut asa rar pe-aici...vad ca nu. Imi pare rau.

Din pacate, din propria-mi experienta, nu cred ca ceea ce faceti tu si sotul tau acum este in avantajul vostru sau al copilului. Ca sa inteleaga si ceilalti ceea ce tu deja stii, am sa amintesc ca dupa divort, am mai stat doi ani in aceeasi formula, apoi doi ani fiecare in casa lui, cu copilul la mine. Aveam insa multe programe in comun, vacante, etc.

Ce-am realizat? Am amanat inevitabilul, am zapacit-o de tot pe Ioana (fiica) si, desi eu nu mi-am dat seama, dupa spusele celor din anturaj, i-am creat fostei o imagine gresita, i-am redat sperante, chiar si in situatia ciudata in care ne aflam. Apoi totul s-a terminat, eu m-am recasatorit, iar fosta sotie ma uraste, fara sa o recunoasca, ma vorbeste pe unde apuca de rau, inclusiv in fata Ioanei, careia nu-i ofera, din pacate, momente de dragoste, de care un copil bulversat are nevoie.

Iata de ce cred ca un lucru amestecat este nesanatos si, fara a avea o finalitate, este un semn al neputintei, o lipsa de asumare a responsabilitatii, pe care eu am trait-o din plin. Atentie: ma feresc sa dau sfaturi in ce directie trebuie pasit, desi la un moment dat am facut-o. Insa copilul, odata mic, a mai crescut cu doi ani, iar problemele nu se rezolva...

 

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ai dreptate , Rufus, ca de obicei....

 

Pt a cata oara vin la servici si imi inghit lacrimile la prima ora???

Am avut concediu 3 zile pt a da un examen ft ft greu. Nu am iesit din casa, am invatat sa reusesc. El, a venit in vizita pt ca "ii era dor". A fost ft ok, era fericit sa spun.

A doua seara, nu a venit, eu am iesit si pt ca mi-a spus ca e "acasa", am trecut pe acolo. Nu era. M-a mintit, si asta fara sa intreb NIMIC. Nu il intrebam unde e, ce face, eram cu ale mele. Mi-a spus ca era la firma, ca i-a fost rusine, ca dormea acolo....minciuni.

Am spus, omule, GATA. Ma doare ingrozitor totul, minciuna.....

 

 

Asa cred si eu, copilul este bulversat (acum e la bunici), spera, nu intelege, crede ca asa e normal ca "tatii sa mai plece". Si el a creat o imagine falsa, mi-a dat sperante, dar asta spunea, asta si-a propus. Sper sa ma ajute Dumnezeu sa termin, sa scap.

 

Nu stiu unde era, ce face, este ft neingrijit, dar acum nu mai conteaza.

 

" Iata de ce cred ca un lucru amestecat este nesanatos si, fara a avea o finalitate, este un semn al neputintei, o lipsa de asumare a responsabilitatii, pe care eu am trait-o din plin. Atentie: ma feresc sa dau sfaturi in ce directie trebuie pasit, desi la un moment dat am facut-o. "

 

De unde Rufus, lipsa responsabilitatii??? Asta ma omoara, am facut ce a vrut, am fost zic eu, super ok, fair play, si ce am in schimb???

 

zepellina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zepellina, imi pare rau. Stiu ca ai incercat sa fii puternica si sa-l sustii. Acum ai realizat ca de tine nu are grija nimeni si ca poate ai obosit sa astepti sa se decida.

Poate e momentul sa pui punct.

 

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragutzo,cred ca prima care greseste esti tu,si fara sa te superi,iti spun ceva:am senzatia ca tu pui pe primul plan pe acest individ pe care eu nu l-as putea numi sotz,inaintea copilului.

Lasand la o parte chinurile prin care treci tu(inutil dealtfel,caci intr-o zi tot se va termina),ar trebui sa te gindesti cit de tare bulversezi copilul. Copilul care in momentul asta nu prea mai stie ce sa creada,copilul asupra caruia se rasfrang toate framantarile tale,toate "accesele" astea de "revenire" ale tatalui,pe care din pacate tu le tolerezi,si care mai tarziu,vor avea urmari asupra bietului copil.Posibil urmari grave.Si asta ti-o spun din proprie experienta,desi,tine cont,eu nu am ajuns pina in punctul in care ai ajuns tu in ce priveste relatia cu ex-ul....

Eu ti-am scris cindva parerea mea,ti-au mai scris-o si altii,dar se pare ca degeaba....

Trebuie sa inveti totusi sa fii tare si sa pui capat acestui chin,in primul rind al copiluli,pina nu e prea tarziu.Deci lasa la o parte intrebarile despre tineretea ta,ca nu s-au terminat barbatii,lasa-l pe acest nemernic sa-si duca "chinurile" mai departe,ca nu tu i le-ai provocat,si incearca sa pui copilul pt.ceva timp pe locul I,acolo unde merita,da-i prioritate si incearca sa te gindesti prin ce trece,la ce chinuri il supuneti cu lalaiala asta a unei casnicii care nu mai e demult ce se vroia a fi.

Sper sa nu te superi pe mine,n-am vrut sa fiu nici rea,nici sarcastica,dar asta mi-e parerea.

Succes!

 

BRENDA

 

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"

http://community.webshots.com/user/brendamitran

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: copilul intreaba mereu de el....e firesc....dar nu crezi ca e mai rau sa vina sa stea 2 zile linga copil si,cind ii e lumea mai draga micutului sa dispara? Te gindesti ce suferinta este pt copil?

Copilul va intreba de el in continuare,inca o perioada lunga,dupa care.....nu va mai intreba nimic....

 

BRENDA

 

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"

http://community.webshots.com/user/brendamitran

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by zepellina

De unde Rufus, lipsa responsabilitatii??? Asta ma omoara, am facut ce a vrut, am fost zic eu, super ok, fair play, si ce am in schimb???

 

zepellina

 


id="quote">id="quote">

 

Nu, nu-i vorba ca n-ai fi facut, stiu cat ai incercat si cat ai vrut, cum ai gandit...

Pur si simplu acum stai pe loc, intr-o situatie de cacao, pierzi timpul, al tau si al copilului...care timp? Pentru o situatie stabila, emotionala, cu sau fara sot. Nesiguranta, stressul ne omoara, asta se stie.

Chiar si o impacare intre voi ar avea sanse pe un fond de liniste sufleteasca, pe care nu o aveti acum.

Incearca sa te linistesti, asta e tot ce pot sa spun.

Voi doi, impreuna cu Dumnezeu, o sa gasiti cea mai buna cale. Poti fi sigura de asta.

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit duminica la masa, am hotarat impreuna ca nu are rost, i-am spus toate motivele pentru care am renuntat si cu adevarat nu mai vreau. Eram obosita si m-am simtit aiurea, dar acum sunt chiar bine.

 

Sigur, Rufus, ca asta ne lipsea (mai ales mie), linistea. Sper sa o am de acum. Am pelungit prea mult, din incapatanare ca EU o sa reusesc. Nu stiu cum o sa mai fie, dar acum, ma simt ft bine, plina de energie, stapana pe mine, ca si cand mi-a cazut o piatra care atarna de prea mult timp de gatul meu.

 

Brendamitran, nu m-am suparat deloc, pentru ca ai dreptate. Daca imi povestea altcineva aceasta poveste, nu ma vedeam niciodata in locul meu.Simt ca face parte din experienta de viata, mi-am atins niste limite si o iau ca atare.

 

Va tin la curent.

Multumesc[flo]

 

zepellina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:Originally posted by brendamitran

Oare peste ceva timp o sa vii sa ne spui ca s-a intors iar? Si ca-i mai acorzi o sansa?BRENDA"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"http://community.webshots.com/user/brendamitran


id="quote">id="quote">Brenda, iti recomand cu caldura sa citesti topicul asta:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80006&whichpage=1dupa care da o tura pe topicurile pe care ai scris azi si vezi cat de off-topic ai fost...m-am abtinut la primul, m-am abtinut la al doilea, dar aici nu am mai rezistat...imi cer scuze tuturor, chiar si tie, fiindca nu vreau sa te jignesc, dar...asta e...
vidiazni, sticla [alcool] ... dauneaza grav sanatatii...id="green">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by roxana1974
quote:Originally posted by brendamitran

Oare peste ceva timp o sa vii sa ne spui ca s-a intors iar? Si ca-i mai acorzi o sansa?BRENDA"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"http://community.webshots.com/user/brendamitran


id="quote">id="quote">Brenda, iti recomand cu caldura sa citesti topicul asta:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80006&whichpage=1dupa care da o tura pe topicurile pe care ai scris azi si vezi cat de off-topic ai fost...m-am abtinut la primul, m-am abtinut la al doilea, dar aici nu am mai rezistat...imi cer scuze tuturor, chiar si tie, fiindca nu vreau sa te jignesc, dar...asta e...
vidiazni, sticla [alcool] ... dauneaza grav sanatatii...id="green">id="size1">
id="quote">id="quote">Fata draga,ai reusit sa ma faci sa ma simt urmarita.Oare chiar asa o fi?Te rog mult sa citesti acest subiect al zepellinei si sa vezi cam ce scrie pe aici,nu are rost sa intru in amanunte si sa povestesc aici problemele ei,dar intrebarea mea chiar era strict la subiect si strict legata de ceea ce s-a discutat pina acum si de revenirile ei asupra deciziilor legate de sotz.Dar tu altceva mai bun nu ai de facut? Decit sa vanezi? zau asa! Ca si tu ai fost la fel de off-topic ca si mine.Numai bine!BRENDA"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"http://community.webshots.com/user/brendamitran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...