Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

un sfat... sau o parere


Recommended Posts

Sunt casatorita de 6 ani, avem o fetita superba, dar...acum doua luni am aflat ca sotul ma inseala. De atunci ma tot gandesc ce sa fac (gandesc numai eu pt ca sotul meu nu recunoaste si deci nu poate fi vb de o discutie deschisa intre noi).Multa lume spune ca toti barbatii inseala si daca nu sunt alte probleme grave in casnicie sa trec cu vederea. Insa simt ca nu pot pt ca eu l-am iubit f mult si simt ca inima mea s-a rupt in doua. Nu pot intelege de ce a trebuit sa se intample asta. Sunt furioasa pt ca nu il inteleg de ce a procedat asa, prea furioasa sa gandesc limpede. Poate ar trebui sa consult un psiholog????? Credeti ca m-ar ajuta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Pai asta cred ca depinde de firea fiecaruia dintre noi si de cum se comporta el acasa. Daca nu recunoaste si acasa se comporta ca un sot model, asta inseamna ca ii pasa de familia lui si poate merita sa-i dai sansa sa-i treaca momentul in care gindeste cu prohabul.

E greu sa dai un sfat, fiecare cuplu are regulile si povestea lui, tu stii cel mai bine ce e la tine in casa. Eu una cred ca as trece (cu sufletul ranit, evident) peste o infidelitate despre care as afla intimplator, cu conditia ca ea sa inceteze. Nu as trece insa peste jigniri sau umilinte- cu care multi barbati infideli se simt obligati sa-si trateze sotiile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde.

Eu n-as trece peste asta, din motive proprii.

Nici eu, nici el.

Sint de acord, se poate intimpla - dar s-a intimplat, s-a terminat cu familia. Inseamna ca unul din 2 are nevoie de altceva. Sau si de altceva. De ce sa ne mai incurcam.

 

Dar astea sint regulile noastre.

Fiecare cuplu isi are propriile limite.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ca si Elise, nu pot trece peste, nici eu, nici el.

 

 

Ia o pauza, evital pentru o perioada, pleaca si puneti gandurile in ordine. In perioada aceasta de furie nu poti gandi oricum limpede.

 

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta incerc sa fac...sa gandesc.Din pacate nu prea imi iese.Si nu imi iese pt ca nu inteleg motivul (casnicie fara probleme de genul betii, certuri, batai,etc.,relatie sexuala OK,eu sunt mai tanara cu 11 ani decat el, arat bine...,amanta e de varsta lui -in jur de 45 de ani-,mai grasa si nici mai frumoasa).Singura noastra problema e lipsa de comunicare si asta din vina lui care pur si simplu nu vrea sa deschida gura.Tind sa cred ca omul era prea fericit, lipsit de griji(lucreaza in deplasare,vine doar la sfarsit de saptamana acasa si eu duc tot greul casei- facturi,copil,casa,mijloace financiare), si probabil starea de prea mult bine i s-a urcat la cap.Si mai e un aspect : daca ar zice ceva de genul''imi pare rau,am gresit, iarta-ma, nu mai fac'',totul ar fi pus intr-o alta lumina, insa el asteapta sa intind eu mana de parca ar fi vina mea... .Nici macar asta nu face si ma gandesc ca poate nu vrea, nu?.Daca intreb ''cum vezi tu iesirea din situatia asta'' raspunsul lui e ''faci cum crezi tu de cuviinta''... prin urmare tot eu... mereu eu cu toate (mai putin infidelitatea). Naspa moment!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca fiecare om pune niste limite in relatie lui.

 

nu cred ca exista dragoste neconditionata, il iubesc orice ar face si oricum s-ar comporta.

 

Unde iti pui limitele depinde de tine.

 

Am auzit cupluri care au divortat din motive care mie mi se par minore:

- sotia nu facea curat si mancare

- sotul iesea la bere cu prietenii

- nu au placut-o socrii etc

 

si relatii care continua desi:

 

- ea manaca bataie

- ea/el pleaca de acasa cu lunile fara explicatii

- fiecare cu banii lui, cu mancarea lui, concedii separate, etc

 

Ce cred eu ca e rau, e ca dispare increderea in cel de langa tine. Ca-ti spune "am diseara sedinta" si tu te intrebi unde e defapt.

 

 

 

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum suna ce iti voi spune eu...

E perfect adevarat ca fiecare cuplu are regulile lui, dar in cazul vostru din ce scri itu reiese ca el te-a lasat pe tine cu greul relatiei (inclusiv casa, copil, etc) si el huzureste alaturi (sau nu) de o alta "doamna" care pare sa-l inteleaga mai bine.. .decat cea care ii spala rufele si ii face mancare, ii creste copilul...

Sper sa reiasa tonul ironic din cele scrise, ca deja simt ca iau foc cand aud asa ceva...

Parerea mea este ca tu ai "contribuit" la "huzureala" lui prin faptul ca te-a lasat sa-ti asumi toate grijile, casa, copil, facturi, etc. Si, atunci el iti arunca in carca si faptul ca tot TU trebuie sa rezolvi situatia in care te-a adus EL !!!!

Asta mie imi suna a LIPSA DE RASPUNDERE clara, el se poarta ca un copil (ca doar atributii nu mai are, le faci tu pe toate...) si testeaza sa vada ce vei face tu in continuare. Si fi-miu face asa (si el are 4 ani) cand a facut o prostie, se imbufneaza si zice "tu faci !"...

Dar aici nu e ceva de gluma, eu zic sa iei taurul de coarne in alta maniera decat sa-l pui sa recunoasca daca are/nua are o relatie extraconjugala.

Adica, ii spui foarte clar ca astepti X zile (cat crezi de cuviinta) pana cand te decizi ce faci. Si pana atunci el sa-ti comunice ce are de gand safaca in continuare, cum propune el sa treceti peste asta, ce este dispus sa faca ca sa-ti recapeti increderea in el.

Si pana atunci ii spui ca te vei ingriji strict de tine, copil si necesarul VOSTRU... Adica nu tu haine spalate si calcate, nu mancare facuta, nu curat in locurile LUI... vezi tu ce mai poti sa scoti de pe lista.

Si asta inseamna si facturi, chestii urgente sau nu care le poate el indeplini (si ar trebui).

Dar faci asta fara sa te envezi, fara sa te razgandesti si rece... cu el. Solutia intr-un astfel de cazx nu e sa va certati, ca el atunci va r5eactiona tot ca un copil si te va contrazice pana in panzele albe... Si nu obtii nimic, decat nervi.

Eu iti spun asta pentru ca am primit niste sfaturi de la un psiholog (si eu am avut probleme cu al meu tot in stilul fugii de responsabilitate, il obisnuisem sa fac eu totul) si la mine s-au aplicat PERFECT !!!!

Evident ca dureaza ceva, dar important e sa tragi SEMNALUL DE ALARMA si sa vada ca nu te joci... si nu se mai poate juca cu tine....

Ca exact cum spuneai, el nu prea mai avea ceva de facut si atunci a conceput asa o "difersificare".

Poate ca tu chiar esti o fire mai ingaduitoare (si eu eram asa) si dupa un timp iti trece supararea (in probleme mai mici) si tot tu te duci la el sa-l impaci, chiar daca era vina lui... Si atunci s-a obisnuit asa si a vazut ca tine sa te "fenteze"...

Poate ca eu vorbesc pe de laturi fata de situatia ta, dar inclin sa cred ca am nimerit unele chestii.

Daca am vorbit prostii, scuza-ma !

Incerc si eu sa ajut asa cum am fost ajutata eu sa il aduc pe "calea cea buna" pe sotul meu. Si acum ne e bine (adica si mie imi e bine) si desi mai avem mult de "lucrat", avem o relatie buna.

Iti tin pumnii !

 

Ana

 

PS Daca esti tipul grijuliu si dragastos, indiferenta va avea un impact maret. Trateaza-l cu indiferenta si transmite-i pe un ton ferm (nu suparat) ceea ce vrei sa-i spui. Face minuni daca esti consecventa.

 

________________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, nici nu banuiesti cata dreptate ai!Unele lucruri din cele scrise de tine le-am facut deja.. insa acum ma gandesc ca prea tarziu...si am fost luata de ''fraiera'' iar.Insa niciodata nu e prea tarziu. De ex, dupa ce l-am prins pe domnul cu ''doamna''am gresit rau de tot si acum imi dau seama, insa impactul asupra mea a fost devastator,asa ca am reactionat cum am crezut de cuviinta in momentul ala.Imi dau seama acum ca am ales calea cea mai putin buna pentru mine..., si sa iti dau cateva exemple ( eu am reluat relatiile sexuale - pur sexuale de data asta - ,eu mi-am amanat examenul de licenta si am plecat impreuna in concediu - pe banii mei, desigur -, eu am stat doua ore si am discutat vrute si nevrute - el doar asculta -).Insa dupa ce ne-am intors din concediu, domnul a mai primit un mesaj...,si acesta a fost momentul in care mi-am dat seama ca lupt cu morile de vant.Acum i-am facut lista cu cheltuielile casei pe luna iunie, le-am impartit la doi si i-am dat din salar doar diferenta (cardul lui era la mine ).

Reactia lui a fost cea la care ma asteptam adica mi-a cerut cardul, ca doar nu poate omul sa traiasca cu 50 de ron toata luna, nu? Prin urmare cheltuielile viitoare le voi suporta doar eu pt ca ma indoiesc ca voi vedea vreun ban de la el.In ceea ce priveste cearta, nu sunt certareata de felul meu si toate discutiile cu el le port pe un ton normal.si trebuie sa recunosc ca sunt o fire dragastoasa, mai exact eram... .A fost plecat o saptamana cu fetita la tara si cand s-a intors era consternat:'' Nu ma pupi si pe mine???".i-am raspuns ca nu, pentru ca nu simt ca vreau sa fac asta. Azi e ziua mea :)mi-a spus La multi ani, i-am raspuns multumesc si cam asta e...

Dupa cum am mai spus,asteapta sa intind eu mana,dar asta nu se va intampla pentru ca l-am iubit prea mult si incet, incet, imi dau seama ca e un intretinut nenorocit care asteapta totul pe tava si nu ofera nimic in schimb.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tind sa cred ca ultimele cuvinte le-ai scris din cauza senzatiei de frustrare... "ca e un intretinut nenorocit"...

Eu zic sa incerci cat mai mult sa fii impartiala si sa iti dai seama cum era la inceput si cum este acum, ca sa vezi exact cum si unde s-a schimbat. Si dupa aceea incewarca sa faci legatura cu ce ai facut tu in preajma acelei perioade, ca poate tu ai facut ceva care a avut un impact major... sau nu.

LA MULTI ANI ! pt azi si apropo de asta ti-as recomanda ca diseara, indiferent cat de greu ti-ar fi sa iti iei o prietena (daca ai) si sa iesiti undeva sa stai pana tarziu. Daca nu ai cu cine, du-te singura si plimba-te prin Mall, Plaza, etc.

Pe el poti sa nu-l anunti si sa-l lasi sa vezi daca isi calca pe inima si suna sa vada pe unde esti. Daca n-ai cu cine lasa fetita, atunci ii spui din timp ca trebuie sa stea cu ea pt ca tu esti nevoita sa pleci si nu stii cand vii. Sau daca ai bona, nu ii spui unde pleci. Atat.

Crede-ma ca va avea impact asupra lui, chiar daac nu o sa arate.

Eventual o sa fie mai acid decat de obicei... Barbatii asa stiu sa reactioneze...

 

Ana

 

________________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...