Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

un sfat... sau o parere


Recommended Posts

Dar nu este vorba de un ''trio''. Relatia lor a durat cam doua luni si intalnirile au fost rare. Cand sotul meu a realizat ca a gresit a vrut sa intrerupa relatia insa ''doamna'' s-a tinut tare. Beep-uri , telefoane si mesaje seara traziu cand stia ca el nu e acasa ( si-a gresit socotelile). Si mms-uri cu poza cu ea si cu fiica-sa dupa vreo 5 saptamani, desi stia ca eu am aflat de curvasareala lor. A fost un moment penibil pentru sotul meu (l-am intrebat,,mai omule cu asta te-ai spurcat?'' si am inceput sa rad, pentru ca, sincer ma asteptam sa fie mai si mai decat mine, si cand colo... taman invers:))). Nu a fost vb de o relatie sentimentala in care sotul meu sa fi investit suflet si sa zici ca acum sufera. S-a intamplat pur si simplu sa se '' scuture'' omul. Si cum tarfele nu zic nu, pentru ca nu se stie cand mai au ''ocazii', asta e. Am suferit ingrozitor pt ca l-am iubit cu adevarat, am simtit pe propria piele expresia''mi-ai rupt inima''. Nu doresc nimanui asta. Si nici nu cred ca o sa-l mai iubesc vreodata. Dar nici nu il urasc. Ma uit la el si nu simt nimic. Si cand ma gandesc ca si dupa 6 ani de casnicie mai simteam fluturasi.... .

De multe ori ma uitam la el si simteam ca il iubesc. De multe ori ma gandeam '' Doamne, eu chiar il iubesc pe omul asta''. De multe ori m-am intrebat ''de ce?''. Raspuns nu am gasit niciodata. Nu stiu de ce il iubeam, dar il iubeam. Nu pentru tinereetea lui, ca nu este tanar, nu pentru frumusetea lui, ca nu e frumos, nu pentru banii lui pentru ca nu are, il iubeam pur si simplu. Sper ca D-zeu sa aiba grija de cei care au stricat asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

L-ai intrebat el ce simte si ce are de gand sa faca?Daca zici ca s-a terminat cu tarfulita aia, atunci trebuie sa cantaresti situatia si poate ii mai dai o sansa si o luati de la capat. Gandestete bine vezi daca el te iubeste la fel de mult si ca poate regreta. Si daca aia mai indrazneste sa sune s-au sa dea bipuri raspunde tu la tel si zii tot ce-ti vine in clipa aia. Daca merita lupta pe el, nu lasa o femeie de 2 lei sa-ti strice casnicia.[box][mariaj][duel]

 

GiurcaR

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Totul depinde de tine.Este foarte greu sa treci peste asa ceva,chiar daca el a renuntat la acea femeie.

Pacat ca nu putem uita imediat totul.

Perioada care va urma va fi destul de dificila pentru tine fie ca ramai alaturi de el fie ca divortezi.

Asa ca eu ma rog pentru tine sa-ti dea Dumnezeu intelepciunea de care ai nevoie in aceasta perioada.Crede-ma ca ma rog si pentru mine.

Si dupa 4 luni tot nu-mi dau seama ce e bine sa fac.

Pacat ca unii oameni calca in picioare sentimentele altora.

Sunt sigura ca vor plati candva toti care-si bat joc de sentimentele oamenilor.Dumnezeu sa aiba mila de ei.

 

ANGELA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Draga mea,

Eu zic sa lupti pana la capat pentru unitatea familiei tale! In plus sa il dai pe tatal fetitei tale pe tava unei nenorocite?!

Vezi ca el trebuie sa te simta stapana pe tine, nu fa pe victima!

Eu asta as face!

Ai grija de tine si multa intelepciune!

 

FATA FANTASTICA

DIEGO

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca mai ai ce face. L-ai iubit neconditionat si acum il vezi de fapt cine e. E vorba nu numai de faptul ca te-a inselat, eu te vad dezamagita de persoana lui. Si cred ca ai dreptate.

El a depasit limita. Nu l-ai scos din inima ta ca asa ai hotarit tu, ci tocmai ca a depasit aceasta limita.

Eu nu cred ca ai ce face. Cum sa-ti dictezi sentimentele? Eu n-as putea sta intr-o asemenea relatie. Starea mea n-ar prii copiilor. Nu stiu cum e la voi. Daca puteti convietui asa... OK. Cine stie, poate in timp il ierti si revii la sentimente mai bune.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca niciodata nu merita sa-ti sacrifici viata pentru ca un copil sa aiba un tata care nu isi respecta si iubeste sotia si mai ales care i-a facut atat rau.

 


If you don't stand for something, you'll fall for anything. id="size3">id="Courier New">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand va trebui sa te gandesti daca vei reusi sa mai fii bucuroasa cand il vezi sau cand va veti petrece timpul impreuna. Asta insemnand ca trebuie sa ierti, nu vei uita, te asigur, dar poate vei reusi sa ierti. Si ca sa ierti ai nevoie de niste motive> din cate spui, aventura lui, te-a facut sa-l vezi in alta lumina. Acum spui ca este un intretinut, ca nu vrea sa munceasca, ca nu te sustine in nici un fel. Pana sa aibe aventura nu era acelasi om? poate ca era, dar tu nu vedeai.Parerea mea este ca nu se poate numi sacrificiu sa ramai cu cineva langa care nu mai simti nici o bucurie, iar pretextul ca ai un copil nu trebuie luat in calcul. Un sacrificiu ptr copilul tau ar fi sa iti asumi responsabilitatea de a fi si mama si tata doar ptr a putea sa-i oferi liniste si armonie.Chiar copilul tau are nevoie de a-si vedea parintii zambind, iubindu-se, fiind o echipa, fiind un suport unul ptr celalalt. Numai asa puteti fi un exemplu pozitiv. Tristi, plansi, posomorati si intr-o continua lupta nu veti face decat sa umpleti mintea copilului de toate sentimentele negtive ce le transmiteti.Copii sunt extrem de sensibili, iar tu ca mama vei fi mereu un exemplu ptr fata ta. Nu ti-ar place ca la randul ei femeie sa sufere alaturi de un barbat doar ptr ca asa a vazut ca fac mamele...nu cred ca fapta in sine te supara, ci atitudinea pe care o are fata de tine, si fata de familia lui, iar asta nu stiu daca se poate schimba.noi nu putem schimba oamenii, putem sa-i ajutam doar sa vada ce trebuie schimbat. iar ei pot schimba ceva daca vor. acum fiecare stie mai bine ce poate, cat poate si cum poate sa duca toate greutatile ce apar.fie ca toti sa putem razbate din toate necazurile..multa intelepciune si rabdare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am trecut prin viata printr-o situatie asemanatoare cu a ta Ani...

Ma intrebam cum e mai intelept sa reactionez si simteam ca as avea atata putere incat sa lupt si sa fac aproape orice pentru a o schimba, pentru ca lucrurile sa revina la ceea ce au fost candva.

 

Atunci, o prietena mi-a dat un sfat care m-a ajutat mult. Poate te va ajuta si pe tine. Ea a fost impartiala si mi-a spus simplu: "Totul cu masura si masura in toate".

 

Acum, dupa socul initial, caut echilibrul pe care l-am pierdut de la o vreme si imi investesc energia si iubirea in prieteni si relatii mai mult decat pana acum.

E adevarat, citesc de pe net sfaturi de la persoane care au trecut prin situatii asemanatoare si si-au salvat relatia. Si asta ajuta mult. Am acceptat ideea ca as putea pierde "batalia" si imi implinesc nevoile de comunicare si impartasire facandu-mi prieteni. Ma bucur de fiecare moment placut din cuplu si aplic sfaturile care mi se par bune. Incerc sa nu il pedepsesc pentru momentele cand vrea a fie cu ea si imi savurez viata incercand sa cladesc o familie. Incet-incet voi reusi sa traiesc mai bine decat am facut-o pana acum. Cred sincer ca experienta de viata a atator persoane va da rezultate si in viata mea si voi iesi cu succes din situatie - oricum categoric suferind mai putin.

 

Suntem toti alaturi de tine cu sufletul. Cred ca toate trecem prin diferite situatii in viata, care ar fi putut fi evitate daca nu am fi exagerat in anumite privinte. Este probabil felul vietii de a ne spune sa pastram echilibrul. Reconstruirea lui cere efort, rabdare si... un pic de manipulare feminina.

 

Ce sa facem, nu tot ceea ce dorim se obtine cu fair play si fiecare are nevoie de aceste mijloace la un moment dat...

 

Iti doresc din toata inima curaj, rabdare si umor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea nu este una fondata, nu am trecut prin asa ceva...dar nici nu as putea trece peste ce ti se intampla tie acum. Sunt cu sotul meu de 7 ani si i-am spus din prima saptamana de relatie " daca ma inseli sau daca ma lovesti ne despartim chit ca avem 10 copii impreuna". Au dreptate fetele fiecare cu limitele lui.Ptr. copil in nici un caz nu ramane cu el, asa a facut mama mea... a inselat-o tata toata viata a si lovit-o, e destul sa iti dea o palma ca restul vin asa... ca s-a creat precedentul.Mereu ii reprosez mamei ca nu la lasat pe tata am fi avut o viata mai buna.E mai dureros sa-ti reproseze copilul ca ai stat cu un curvar, care te lovea, decat sa ii explici de ce te-ai despartit de tatal lui. Din cate imi dau eu seama cred ca acum ai realizat ce viata duci...sunt total nesimtiti barbati de acest gen...ai folosit bine termenul <intretinut>, cu atat mai mult nu ai motive sa te mai complaci in aceasta situatie daca tu esti pe picioarele tale dpdv financiar si nu te gandi sa pleci cu chirie, stai cu el si ignora-l, si daca casa e din timpul casatoriei cu atat mai mult ramai acolo pana la partaj, doar daca e doar a lui atunci gandestete la varianta chirie.Am si eu o fica si nu i-as putea face asa ceva, parinti trebie sa fie un exemplu bun ptr. copii. Ce a patit mama mea acum se rasfrance in comportamentul meu fata de barbati, sunt foarte exigenta,chiar daca stiu ca nu m-ar insela tot il mai tachinez pe tema asta...

Mai da de veste sa mai stim de tine.

Eu iti doresc sa ai curaj... dar nu fi doar albina in stuf fi matca, cea care il si da pe trantor afara din stup.Pusi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...