Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Alyssa, masina rosie care apare pe pagina cu articolul i-a facut-o ea cadou de nunta?[:D]

 

Parerea mea e ca diferenta de virsta e doar un numar. Sunt mult mai importante alte aspecte la baza unei relatii care sa functioneze. De ce se afirma ca, apartinind doua generatii diferite, au si implicit interese diferite? E greu de imaginat ca o tinara sa prefere un piano bar in locul discotecii? Sau un barbat peste 40 sau 50 de ani sa prefere discoteca?

 

Doareu, sa-ti raspund la intrebarea finala din primul mesaj-la 21 de ani am avut o relatie frumoasa cu un tip care avea 23 mai mult decit mine.

Acum si-a facut loc in sufletul meu un el cu 21 de ani in plus. Si avem interese comune, ca asa ne-am cunoscut. Si din prima seara am pus ochii unul pe altul. El mi-a zis-o, eu lui inca nu.

 

Am fost casatorita 8 ani cu unul tinar si frumos, casnicia a fost un cosmar.

 

edit:am citeva prietene in relatii cu barbati din generatia anterioara.

deci:

-J+K, diferenta de 30 ani, de 12 ani fericiti impreuna

-A+R, diferenta 23 de ani, de 3 ani fericiti impreuna

-A+E, diferenta de 13 ani, de 7 ani fericiti impreuna

-eu+el, diferenta 21 de ani, incepatori [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Blue eyes, ma bucur mult pentru tine (vreau si detalii pe PM[:)])!

Am si eu un exemplu,pe cea mai buna prietena a mea: A+A, 23 de ani diferenta, iubirea tine de 7 ani; nu am fost la inceput de acord cu casatoria, am sfatuit-o sa nu se grabeasca la maritisul, dar m-am inselat. in chestiuni de inima, daca e intr-adevar vorba despre iubire, parerile din afara nu isi au rostul.

am inceput sa urmaresc un film in care EA(uma thurman) are 37 de ani, EL 23 si e iubire adevarata; nu am vazut finalul, chiar sunt curioasa cum "au adus-o din condei" scenaristii de la hollywood.[am]

 

p.s.-sa raspund la intrebarea cum am fost la 20 de ani-o persoana matura, care stia ce vrea;dar nu obtinea intotdeauna...id="teal">id="Comic Sans MS">

 


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.

Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

id="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind aveam eu 20 de ani...( ce demult mi se pare[:)]) imi alegeam prieteni de aceeasi virsta cu mine sau mai tineri.

Motivele mele erau cam necinstite ca sa zic asa. Ma gindeam ca daca-s mai "necopti" pot eu sa-i manipulez cum vreau, sa le spun eu ce sa faca si sa-i "conduc".

Acum stiu ca era o mare prostie, nimeni nu trebuie sa conduca pe nimeni...

Vedeti? Nu au trecut atitia ani chiar degeaba[:D]

 

Stind si analizind, de-a lungul vremii, am inteles ca nimic nu conteaza mai mult decit sa iti alegi acel partener care te lasa sa fii tu insati ( cu tot cu defecte) si te iubeste chiar si asa sau poate tocmai de aceea. Si nu conteaza daca el are 50 si tu 20.

Nici invers.

Iar "accidentele" ce tin de infidelitate in cuplu, nu au legatura cu virsta ci cu faptul ca cei doi, intr-un fel sau altul au pierdut cumva motivul (motivatia) de la care au plecat. De cele mai multe ori e vina amindurora. I se mai spune si "nepotrivire" de caracter.

Cei doi ( sau numai unul dintre ei) ajung la concluzia ( spusa sau doar gindita, tinuta in secret) ca isi doresc cu totul si cu totul altceva de la celalalt...

 

Oh, ar mai fi multe de spus...

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intre parintii mei sunt 18 ani diferenta. Se iubesc mult, au avut (si au, multumesc lui Dumnezeu)o casnicie tare frumoasa, echilibrata, asezata, in care problemele au fost rezolvate cu intelepciunea si umorul tatei si cu hotararea si tenacitatea mamei.

Ma topesc cand il aud pe tata spunandu-i "asa-i la tinerete" (mama are 60 de ani...).

Intre mine si sotul meu sunt 11 ani, cand ne-am casatorit au aveam 29 si el 40. Vreau sa va spun ca diferenta nu se vede, si nici nu se simte, uneori eu sunt "baba" obosita si fara chef, chiar daca sotul meu este bunic de 3 luni, de la fiica lui din prima casatorie.

 

Nu prea cred insa in diferenta invers, toate cuplurile de acest fel pe care le cunosc au esuat. Stiu ca exista si exceptii, si poate o vreme merge, dar la momentul El 50, Ea 60-si-ceva lucrurile se schimba, din pacate.

 

 

 

 

Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raspuns: parere foarte buna, nu vad de ce trebuie sa avem noi o parere despre 2 oameni care FAC UN CUPLU si presupun ca SE IUBESC, nu stau impreuna ca sa ne dam noi de pe margine cu parerea.

nu este vorba despre un remulan de 1 milion de ani+ 1 corcitura intre om si un locuitor zeta reticuli de 20 ani, sunt 2 oameni si nici diferentza de varsta nu mi se pare enorma, numai acu 50, 60 de ani nici nu se concepea ca barbatul sa nu fie nitel mai copt decat femeia.

cum trebuie noi sa judecam orice si sa ne dam cu parerea.

cat despre maturitatea emotionala, iar este alta mancare de peste.de fapt ce inseamna maturitatea emotionala, cum ne dam noi seama ca cineva este sau nu matur emotional la 20 sau 50 de ani.viatza ne pune in fatza atator surprize incat este chiar ridicol sa judecam sau sa cantarim maturitatea altora atata timp cat nici pt noi nu putem baga mana in foc.

sa lasam oamenii sa-si traiasca viatza asa cum vor, fara sa ne dam cu parerea.

sa se casatoreasca daca asa vor, sa faca copii, sa divorteze daca e cazul, dar noi sa invatzam sa ne vedem de treaba noastra fiecare si de familia noastra.

[8D]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mazzel[pup]...imi place extraordinar de mult raspunsul tau...as fi vrut sa am ca replica acest raspuns pentru cei care isi dau cu parerea neintrebati.Toata lumea sta si ma judeca pe mine ca vreau sa fiu cu cel iubit la 21 de ani.Dar fiecare stie mai bine ce e in mintea lui si cat de matur sau imatur e....iar daca nu stie o sa se loveasca cu capul de sus mai tarziu...dar e treaba lui.Privind din afara crezi ca poti judeca un cuplu dar nu este chiar asa de simplu.

Sincera sa fiu si eu aveam...am cateva idei cum ca nu ar trebui sa fie o diferenta prea mare intre parteneri...dar cand auzi de povesti de dragoste...cand ai de-a face cu un astfel de cuplu...si ii vezi cat de fericiti sunt ....nu poti decat sa te bucuri ca s-au gasit si ca se iubesc.Cum nici mie nu imi place sa ma judece lumea si as vrea pur si simplu sa isi vada de treaba lor probabil ca asta simt si ei.Este extraordinar de stresant sa trebuiasca tot timpul sa te aperi si sa te justifici in fata tuturor.

 

http://community.webshots.com/user/AnaMaria360

"Forgive...sounds good,forget..I'm not sure I could,

They say time heals everything...but I'm still waiting....."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"as fi vrut sa am ca replica acest raspuns pentru cei care isi dau cu parerea neintrebati.Toata lumea sta si ma judeca pe mine ca vreau sa fiu cu cel iubit la 21 de ani."

 

Ana -Maria tocmai asta e ca am fost intrebati. Este problema ta daca te supara ca altii au pareri diferite fata de tine. In plus noi nu judecam pe nimeni, fiecare e liber sa-si traiasca viata cum si cu cine vrea la fel cum fiecare are dreptul la opinia sa.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Nadia1976

Pot sa spun SINCER ce gandesc?! Peste 10 ani ea o sa-si gaseasca unul de varsta ei, cu aceleasi preocupari si interese...(sper sa gresesc.)"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."


id="quote">id="quote">Nadia, esti insarcinata ???? Felicitari !!!!Ca raspuns la subiect, prietena mea s-a casatorit cu un tip mai mare cu 17 ani, au un copil si deja un divort...ea avea 28 ani si el 45...n-a mers si gata.Acum ea e cu un tip de varsta ei si e fericita . Adevarul este ca sotul ei nu a stiut sa pretuiasca tineretea ei, el pleca in delegatii cu lunile si avea pretentia ca ea sa-i faca cei 3 copii de care el nu avusese timp pana atunci...lui nu-i placeau petrecerile, intalnirile cu prietenii ci doar sporturile , pe care le practica singur...pacat .Poate alte cupluri sunt mai norocoase !Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !Laura [gravi] 20 sapt si Ioana Nazdravana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...