Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa divortez cand sunt insarcinata in luna a-8-a?


Recommended Posts

Servus.

Eu cred ca daca ai rabdare, daca treci peste orgoliu si iti cer scuze (pentru ce ai facut: i-ai turnat mancarea in cap) si daca gestul tau il va face sa se gandeasca altfel la reactia lui, sa isi ceara si el scuze etc, apoi puteti initia o discutie si sa speram ca se vor calma spiritele.

NU cred ca va puteti gandi la divort asa de repede, mai ales data fiind situatia ta. Adica poate ca avut si el un moment de ratacire si nu si-a mai putut stapani nervii (se mai intampla, nu are nici o scuza, dar...)... Sa speram ca vii cu vesti bune.

Nu cred ca este agresiv de obicei. Sau sper sa nu fie asa, altfel se schimba datele problemei.

Uf, oamenii fac uneori cele mai necugetate gesturi. Problema se afla mai adanc in relatia voastra sau sa fie sarcina un moment dificil pentru amandoi...

Eu nu am luat niciodata vreo palma de la sotul meu...Nu vorbesc din experienta. Dar ar fi pacat sa nu stiti despre ce este vorba de fapt si sa va despartiti asa, brusc.

 

Nicoleta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ina, da probabil ca nu a fost abordarea mea cea care trebuie...

Eu nu sunt de acord cu violenta...sub nici o forma...mai ales cand fortele nu sunt egale...si mai ales intre 2 oameni care pretind ca se iubesc..

 

Si mie sincer, faptul ca i-a turnat ciorba in cap nu mi se pare asa grav...chiar deloc...ca doar nu i-a dat cu oala in cap!!!

De ce nu i-a turnat si el in cap ceva ca raspuns??? De ce a trebuit sa recurga la un gest violent???

 

Asa simt eu...nu cred ca a raspunde la violenta cu violenta (iar ceea ce a facut ea e mai mult un gest hilar si copilaresc si nu un act de violenta) are vre-o scuza...sau vre-o circumstanta!!!

 

Dar probabil ca si eu as ierta prima iesire...dar as discuta serios problema cu sotul si as lamuri ce inseamna pt mine palmele acelea..

 

Fiecare dimineata e un nou inceputid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi, Radu[avion]si David[marinar]

 

 

 

David[cool]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer spus, eu vad treburile cam ca Ina.

 

Si - sa nu dati cu rosii - dar nu sunt de acord ca sarcina sa scuze orice comportament! Iar faptul ca esti femeie nici atat. Adica daca sunt insarcinata pot sa-mi permit orice? Ca sunt alte reguli pentru mine?

Clar ca ce a facut el e foarte urat, insa nu mai putin de ce a facut ea.

Dar poate veti reusi candva sa radeti pe chestia asta, intr-un fel chiar mi se pare comic, ce pot face stresul si hormonii dintr-un om! Sper ca nu ma intelegeti gresit!

 

Deci linistiti-va. calmati-va, si cedati amandoi ca nu mai sunteti copii de gradinita care se cearta de la o jucarie, ci in curand parinti fericiti! [bis]

 

 

 

Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ce mai fetelor daca e insarcinata sufera de vreo boala incurabila ceva, e pe patul de moarte sau cum? Palmele alea ramin chit ca a fost sau nu insarcinata. La fel de umilitoare ramin. Si farfuria cu mincare in cap iar la fel de umilitoare treaba ramine.

Insarcinate facem sex, belly dance, cumparaturi, conducem mindre prin bucurestiul unde frinezi puternic la 2 minute si asta pina in luna a noua si tot asa, lista e deschisa.

Nu a lovit-o in sensul sa puna in pericul sarcina. Ramin in discutie doua palme extrem de umilitoare si atit, nu vreo bestie care a vrut sa-si omoare copilul nenascut. Si care bestie daca i-a scapat momentul sa-l omoare cu ocazia asta, ohoooo cu siguranta o sa tina saracul copil numa in batai la prima voma. Scenarii fabuloase.

Cerem de la barbati sa ne inteleaga starile sufletesti sensibile cind suntem insarcinate, nah hormonii care tropaie si ne face sa exploadam uneori, dar uitam aici ca tocmai impingem o femeie sa divorteze si-i scoatem sotzu bestie, asta cind ea e insarcinata si cind ar trebui linistita.

Ea a dat el a dat, asta a fost meci parte in parte. O victmizam doar pt ca e insarcinata, ca altfel in tabloul asta nu e nimeni victima. Amindoi vinovati. Amindoi tre sa-si ceara scuze. Anyway extrem de colerici amindoi.

Cit am fost insarcinata si eu dadeam divortz de sotz cam asa la 2 sapt[:D] si el a zis-o de vreo 2 ori ajuns la disperare, da trecu totul fara mincare zburata in freza sau alte obicte casnice si fara alte incidente de toata jena.

Asa ca mai bine un pic de aer in piept, un pahar cu apa rece, nu nu in freza[:D] si mai departe ca aveti un copil de crascut!

Nastere usoara[pup]

 

 

 

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by vikinga

[Ea a dat el a dat, asta a fost meci parte in parte.

 

 

 

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

 

 


id="quote">id="quote">

 

Pai ea nu a dat cu nimic...

"Dupa faza cu mancarea, el mi-a dat doua palme peste cap ca am zis ca ma doboara de pe scaun"...

 

Asta nu e motiv de divort...dar e un mare semn de intrebare!!!!

Ca ii dadea un ghiont...sau 2 palme la funduletz[:D]...dar peste cap sa te doboare de pe scaun...[bang][bang][bang]

 

Cum naiba sa isi ceara ea scuze???

Da, nu conteaza ca e insarcinata sau nu...palmele raman...

Si dupa palme, s-a dus in baie, s-a "racorit" si a ajuns la concluzia ca mai merita ceva in cap (tot ce era pe masa) apoi nesatisfacut a ajuns la concluzia ca ar trebui sa divorteze...dar nu acum, si nu din cauza copilului...ci mai incolo sa creasca valoarea apartamentului...

 

Pai cred ca are motive sa isi ceara ea scuze...

 

Saracele femei..asa de mult sunt indoctrinate sa taca si sa inghita ca mi se face sincer groaza...macar daca ii dadea si ea una!!!

 

Io asa am fost educata...problemele se rezolva cu mintea si nu cu pumnul...

Violenta nu are scuze...

 

 

Fiecare dimineata e un nou inceputid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi, Radu[avion]si David[marinar]

 

 

 

David[cool]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cateodata a fi intelept inseamna sa stii si cand sa te opresti. ea nu a stiut. nici el.

am impresia, sanzianaid="red">, la faptul cum pui tu problema ca vrei sa ne demonstrezi ca este caz de violenta domestica. eu nu o vad asa. eu vad doar doi oameni care nu sunt suficienti de maturi. si nu ii vad prea bine. poate nu au ajuns sa se acomodeze unul cu altul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sinzi ana si treaba ca o femeie insarcinata poate face orice tot chestie de educatie este. Aici nu sare lumea cu flori sa-ti astearna pe jos ca esti insarcinata, femeile insarcinate nu cer compasiune ca pt un om bolnav. Ok stim toti hormonii, aia trebuiesc intelesi da' si temperati!

Cite nu zic ca au pofta de ceva de le vine sa omoare pt acel ceva sau de la nush ce zgomot le vine sa-l omoare pe vecinul de sus, etc etc. Si cite o fac?

Ma gindesc eu asa daca o enerva mama, la fel ii punea mamei ciorba in cap? Sau de o enerva doamna nu stiu care, vecina, sefa colega, la fel arunca cu mincarea dupa ele? Pt ca are voie fiind insarcinata?

Eu reduc toul la lipsa de respect a ei fata de sotz intii si a lui fata de ea apoi. De asta zic ca a fost meci parte in parte. Si ca scuzele trebuie sa si le ceara amindoi. Nu numai ea, e clar. Ma jignesti culegind din raspunsul meu ceva ce duce spre ideea ca uite cum au altele educatia, accepta bataia de la barbat asa...altfel de cum o ai tu si in sfirsit cum era ideea ta pina la sfirsit.

Cum am zis, nah ca vad ca trebuie sa repet, extrem de urit gestul lui. Dar nu un divortz e cea mai buna rezolvare acum ci intii o discutie calma cu ceva scuze si privit realistic spre viitor.

 

 

 

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vikinga, imi cer scuze...intentia mea nu a fost sa jignesc pe cineva...

 

Dar nu pot sa cred ca alea 2 palme au fost meritate pentru ciorba din cap...Si nu e abosolut un meci egal...

In primul rand ca ea nu a recurs la violenta (o ciorba in cap e un gest copilaresc - am mai spus) si apoi ca mi se pare groaznic ca un barbat sa loveasca o femeie, chiar daca ea incepe cu 2 palme...

 

Fiecare dimineata e un nou inceputid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi, Radu[avion]si David[marinar]

 

 

 

David[cool]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by blackgirl0

cateodata a fi intelept inseamna sa stii si cand sa te opresti. ea nu a stiut. nici el. am impresia, sanzianaid="red">, la faptul cum pui tu problema ca vrei sa ne demonstrezi ca este caz de violenta domestica. eu nu o vad asa. eu vad doar doi oameni care nu sunt suficienti de maturi. si nu ii vad prea bine. poate nu au ajuns sa se acomodeze unul cu altul.


id="quote">id="quote">Exact nu putem transforma orice incident in abuz. In viloenta domestica. Da ok, e bine sa nu se intimple deloc atunci e perfect insa si casatoriile intre oameni colerici trebuiesc incadrate undeva. Cind femeile tzipa si fac scandal avem scuza ca "sunt doar vorbe" daca o femeie arunca mincarea in cap avem scuza "era insarcinata". O casatorie fara incidente nu e aia cind sotzul e cel mai bun diplomat din lume si face slalom printre astfel de stari, o casatorie linistita e cind si femeia nu face abuz de scuzele de mai sus.Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit eu si am experimentat pe propria piele in timpul sarcinii o femeie trece din cauza hormonilor si a stressului printr-o faza asemanatoare unei nebunii temporare. Adica isi poate schimba foarte usor emotiile, sari de la una la alta si poate avea izbucniri nejustificate.

Rolul sotului ar fi sa o sustina sa treaca mai usor prin aceasta faza. Iar la tine se pare ca nu e cazul, chiar daca si gestul tau a fost totusi destul de extrem.

 

Ce iti mai pot spune e ca vorbind cu o asistenta sociala care se ocupa de cazuri de violenta domestica mi-a spus ca in marea majoritate a cazurilor aceasta incepe in timpul sarcinii sau la nasterea primului copil. Se pare ca intervine un fel de gelozie, sotul se simte neglijat ca nu mai este el centrul atentie si atunci loveste ca sa isi exprime frustrarea. Cum in general si viata sexuala este perturbata in aceasta perioada sotul acumuleaza tensiuni si in aceasta directie. In plus le e mai usor sa atace o fiinta mai slaba care este pusa in inferioritate si de sarcina.

In plus, data a lovit o data, a doua oara nu se va jena, dimpotriva. Daca a fost un argument care a tinut o data de ce sa nu il mai aplice si alta data ?

 

Eu nu cred ca exista scuze ca sa lovesti o femeie insarcinata indiferent de circumstante. Si nu cred ca exista grade de bataie care sa o faca mai suportabila (se cheama bataie doar de la 5 palme in sus !?).

 

Mie mi se pare ca ati depasit deja granita care tine de respect reciproc, iar aceasta granita nu prea se mai poate trece inapoi. Sarcina este o perioada dificila pentru un cuplu, dar perioada de dupa nastere mi se pare si mai dificila. Vor fi nopti nedormite, sacaiala... care vor accentua si mai mult frustrarile si tensiunile dintre voi si izbucnirile.

Parerea mea este sa aduci daca poti pe cineva sa stea cu tine, mama ta, o prietena buna... In felul acesta daca veti continua sa locuiti in aceeasi casa va exista cineva care sa te ajute si care sa dezamorseze situatiile conflictuale. Ce te faci daca dupa ce nasti te loveste sau te impinge cand esti cu copilul in brate ? Sau daca din cauza nesomnului iti vine sa dai cu copilul de pamant ?

Un bebelus este foarte fragil si uneori ajunge sa il scuturi ca sa ii produci leziuni.

 

Da, se poate divorta la 8 luni si eu cred ca daca este singurul lucru care poate duce la regasirea unui mediu calm si linistit este lucrul cel mai indicat de facut.

Din pacate din punct de vedere legal nu stiu sa te ajut, dar presupun ca un avocat iti poate raspunde la aceste intrebari. Presupun ca fiind insarcinata ai prioritate in a ramane in casa si lui i se poate cere sa o paraseasca.

 

Gandeste-te ce vrei peste cativa ani, o relatie abuziva si un mediu tensionat pentru copilul tau ?

 

Cat despre faptul daca te vei descurca singura, se poate. Depinde si de situatia materiala in care te afli si cat ajutor poti avea de la familie si de la prieteni, dar se poate.

 

Bafta in alegerea ta si nastere usoara.

 

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

 

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...