Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa divortez cand sunt insarcinata in luna a-8-a?


Recommended Posts

He he he, imi amintesc ca si eu ma pregateam sa divortez cand mi-am luat prima casa (o garsoniera oribila). Inca nu ne mutasem in ea si eu dej aDe atunci am mai cumprata 3 si de fiecare data apare o criza... Iar daca i-ai turnat mancarea in cap (oricum ai fost tare la faza asta) nu puteai sa te astepti sa sa-ti dea un buchet de trandafiri... Editez: Acum am vazut ca ti-a tras doua palme... citisem superficial si intelesesem ca si el ti-a pus mancarea in cap. Asta nu e prea ok oricat l-ai fi suparat.

 

Ana Maria si Victor Stefan [bonjovi](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Totusi, doua palme in capul unei femei insarcinate (sau nu) spun multe despre el;in fine, nu zic sa divortezi pt ca iti va fi foarte greu singura si cu un cpoil, dar sa te mai astepti la asa ceva in viitor. Foarte rau ca i-ai aruncat mancarea in cap, dar existau o gramada de alte feluri in care iti putea raspunde si fara sa para pampalau... Mult noroc in continuare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu ina_nz.

Si eu sunt insarcinata si am si doi copiii mici insa la nici una din sarcini n-am ajuns pina acolo,cu toti nervii si tot stresul si toti hormonii mei de femeie gravida.Si nu ca n-as avea,hohoo,cati nervi n-am!Dar ma limitez la vocalize pe care le suporta toata casa cu stoicism .

Desi am un sot nu calm ci foarte calm nu pot garanta cum ar reactiona daca eu i-as pune mancarea in cap.Efectiv nu imi dau seama dar la pupaturi sau flori cu siguranta nu ma astept!

Si daca s-ar scapa sa-mi rada doua dupa ceafa stiu sigur ca orgoliul si mandria asta care nu ne da pace [:D] m-ar face foc si para insa dupa ce as constientiza ca a fost un impuls de moment cauzat de faptele mele mi-as cere scuze!

Ceea ce nu iert eu ca si celelalte fete este ca ,dupa ce a fost la baie si a avut timp sa se calmeze ,el s-a intors si a continuat circul.

Asta m-ar supara mai tare,chiar si decit palmele carora asa cum am zis,le gasesc scuza unui impuls de moment!Shoc,sau mai stiu eu ce.

Acum lasa ideea divortului si incearca sa discutati.

Cere-i scuze daca iti pare rau si chiar simti asta ,explica-i ca esti nervoasa si stresata dar ca realizezi ca ai reactionat exagerat dar explica-i ca nici gestul lui cu palmele nu e de ici de colo si ca te doare(gestul).

Sper sa reusiti sa treceti de nervi ,stress si emotii de viitori parinti ,sa discutati cu calm si sa luati cele mai bune decizii pt. voi ca familie ,ceea ce include si micul membru care este pe drum!

 

Hannen [gravi]33+ +++doo bucatzi capre de munte[copil] Amira & Israa

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E f urat cnd se ajunge la violenta fizica.

Si unul si celalalt au fst violenti.

Pai cum ar fi sa ii pun eu mancarea in cap sotului...Pai cred ca mi-ar pune oala in cap, nu farfuria, dupa care si-ar face bagajele (eu una asta cred ca as face).

 

Sigur, avem toti nervii nostri, insa - ce tie nu-ti place altuia nu-i face!

La ce anume te-ai gandit cnd i-ai pus mancarea in cap?.. Daca te-a criticat in privinta talentului tau la bucatarie, puteai sa arunci cu farfuria in chiuveta (asta daca vroiai neaparat sa ai un gest mai iesit din comun; in plus nu faceai nici mizerie...presupun ca dupa cearta tot tu ai sters urmele razboiului[alcool]).

 

Apoi ideea spusa la un moment dat, ca ar fi bine sa cheme pe cineva in casa, mama/prietena, ptr dezamorsarea situatiei[:0]...In nici un caz!! Singuri si-au facut probleme, singuri le rezolva.

NU sunt in stare? Sa ia o pauza, o saptamana, doua, unul departe de altul, li se limpezesc creierii si sentimentele si apoi tot impreuna si singuri decid ce fac mai departe.

Parintii intotdeauna vor fi subiectivi. Oricat ar zice ei ca sunt impartiali, vor tine cu odorul propriu si vor face mai mult rau decat bine (fara sa vrea, evident). Deci - fara amestec in treburile interne!![;)]

 

Iar faza cu inselatul m-a dat pe spate[mariaj]. Jeez! Omul si-a luat o farfurie in cap! Cate pot sa spuna - "eu nu mi-am stresat barbatul in timpul cat am fst insarcinata!"?

Cum ei ii gasim circumstante atenuante, lui nu-i putem gasi? Cu ce e mai putin grav o farfurie in cap decat o palma?! Sau aici nu mai militam ptr egalitatea in drepturi?

Daca lui ii e interzis sa dea in mine, oare mie nu mi-e interzis sa dau in el?

Si daca am stabilit de la inceput ca ne respectam, si ne trezim brusc cu un dush de ciorba, oare nu ar trebui sa revedem motivele ptr care mai stam impreuna..daca mai exista?!

 

Roxana - eu zic sa luati o pauza, sa cugetati, sa va asezati apoi la un pahar de vorba, si ii spui ca ai avut o reactie exagerata, la fel ca a lui, dar ca il intelegi.. si ca din partea ta nu se va mai repeta, si evident sa nu se mai intample nici din partea lui. Ca daca nu tine cont de asta, deja ai experienta in aruncatul cu farfuria[:D].

 

Sa vedeti voi ce veti rade la batranete cnd va veti aminti ce copii ati fost.[cool]

 

[cit]Lumyid="red">- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] id="blue">id="Book Antiqua">(11 Martie 2004)


Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.

id="right"> id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discutia a evoluat de la "vai draga ce nenorocit ca a dat in tine" la " ti-ai cautat-o cu lumanarea cand i-ai pus mancarea in cap".

 

 

Ce cred eu? ca lucrurile au luat-o razna si le iei prea in dramatic. Pana la urma a fost doar un tratament cosmetic spontan. Eu zic sa stati de vorba. Dar nu vad cauza de divort din atata.

 

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.id="green">id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citind povestea Roxanei si idele voastre imi pun si eu o intrebare fireasca: care-i cauza divortului???? fazele petrecute intre cei doi sunt f urate (ambii sunt la fel de vinovati, dar Roxana are fff mari circumstante atenuante!), dar totusi, dupa cateva zile de liniste si cugetare iti dai seama ca nu-i caz de divort.

 

Roxana, cum au evoluat lucrurile? (te rog sa nu te superi pt ceea ce spun acum: daca sotul tau vrea divort in continuare ar trebui sa te intrebi daca nu cumva are pe altcineva, ca altfel nu-mi explic!)id="size1">

 

Iti doresc nastere usoara si o bebelina minunata si sanatoasa!

 

[8**] Marianaid="size2">, [sofer] Stefanid="size2"> (20.04.2004) si [copil] Simonid="size2"> (30.08.2005)

 

[foto] 1id="size2">id="blue"> , 2id="blue"> si 3id="blue"> [foto]

Nasterea lui Stefanid="size2">id="purple">

Nasterea lui Simonid="size2">id="purple">

 

Sanatate Maxima!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca simti ca il iubesti f tare incearca sa faci ceva sa va impacati.

o femeie poate obtine mereu ce.si doreste..

lasa ca ii va trece supararea ,iar palmele...ma rog ,se pot repeta sau nu...cred totusi ca e mai bine sa dai divort dupa urmatoarea palma,care sa speram ca nu va urma niciodata,decat acum.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...