Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa divortez cand sunt insarcinata in luna a-8-a?


Recommended Posts

quote:Roxana, cum au evoluat lucrurile? (te rog sa nu te superi pt ceea ce spun acum: daca sotul tau vrea divort in continuare ar trebui sa te intrebi daca nu cumva are pe altcineva, ca altfel nu-mi explic!)

 


id="quote">id="quote">Eu rationamentul asta nu-l inteleg.

Adicatelea, daca ti se taie la un moment dat maioneza si vrei sa-ti vezi de viatza ta fara sa te mai cramponezi de cel de langa tine, E MUSAI sa ai pe altcineva. Habar nu am statistic cum sta treaba, probabil ca adulterul e pe primul loc in ierarhia motivelor de divortz, dar ma sunt o gramada de multe alte motive, si undeva in varful piramidei cred ca este si comunista "nepotrivire de caracter".

Eu mi-s colerica, al meu e calm si poet, ca taurasul Ferdinand, decat sa-l bagi in discutii sau sa creezi animozitati in casa mai bine-l castrezi. Nu suporta omul si pace. Am inteles intr-un final, dupa ce a facut cca. 2-3 simulari de parasirea a domiciliului conjugal[:D]. Da´, cu tot calmul lui, daca as lansa farfuria cu mancare de ardei umplutzi spre freza lui.......

 

Bibi [gravi]cu no. 2[baietel] si [copil]David (08.07.2003)

POZE

CUM A VENIT PE LUME DAVID

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10053;19/st/20060830/dt/8/k/2c2b/preg.png

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Roxana draga e prima data cand intru la aceasta sectiune... Mi-a sarit in ochi subiectul pentru ca era specificat ca esti in luna a 8-a. Am trecut si eu printr-un divort, acum la a doua casnicie sunt bine merci. Dar cu primul sot nu ma potriveam chiar deloc, iar motivele pentru un divort sunt infinit mai grave decat ale tale. Eu zic sa te gandesti de o mie de ori inainte de a face un pas tampit. Ia cativa factori in considerare: esti insarcinata si orice femeie stie cat de mult marcheaza o sarcina si hormonal si din punct de vedere a nivelului de stres si a imaginii de sina. E clar ca suferi si esti super stresata dar asta te determina si sa gresesti fata de el. Oare te-ai gandit ca si el trece prin ceva cosmare gen va fi gata totul pt bebe, va putea sa va intretina, va fi un tata bun? Eu cred ca si el e speriat de moarte, aparitia unui copil e dificila si pentru ei. Cat despre mancarea in cap si raspunsul lui... De obicei barbatii sunt orgoliosi destul incat sa faca si sa zica ceea ce nu gandesc de fapt doar ca asa cred ei ca-si apara imaginea de masculi feroce. Sunt convinsa ca regreta cumplit si el, tocmai de aia a zis sa nu divortati imediat. daca era asa de satul si hotarat nu-i pasa lui ca tu trebuie sa nasti si o facea imediat.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si apoi multi oameni sunt convinsi ca nu se potrivesc... Dar au incercat sa faca ceva sa mearga mai bine comunicarea in cuplu? Eu cred ca sunteti potriviti doar ca aveti grave probleme de comunicare acum. Lasa sa treaca putin timp, calmeaza-te si asteapta sa se calmeze si ei. Apoi aveti o discutie sincera si calma unul cu altul. Deciziile atat de importante nu se iau pe fond de nervi. Lupta pentru relatia voastra si aminteste-ti ce simteai cand ai hotarat sa te casatoresti. Ai vazut ceva in el, nu? Te pup si numai bine.

 

Olga

 

Si maine e o zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

problema e spinoasa rau, recunosc.

 

nu cred ca voi reusi sa dau vreo solutie, poate doar cateva puncte (personale) de vedere:

 

1.e clar ca reactia Roxanei a foat deplasata, dincolo de hormoni, stress, casa noua si mobila neam, datorii si frica de nastere si orice mai ziceti voi ca ar fi ca circumstante atenuante! si eu sunt colerica, si sotzul meu, dar dincolo de tipete isterice de ne stie tot blocu', cand il scot din pepeni si da cu pumnu-n masa/ perete sau asa ceva, eu mi-am pus pantofii si am iesit pe usa. nu mi-ar trece prin cap sa ii pun mancarea in cap, sunt sigura ca rezultatul ar fi ca mi-ar pune si el ce gaseste in cap si mi-as lua si vreo 2, dupa care divortzu 1000% !

 

2. acuma recunosc ca eu sunt aia cicalitoare si sunt convinsa ca il scot efectiv din minti (by-the-way: toate [flo] din lume pt cata rabdare a avut in cele 17 luni cat am fost gravida ) dar sunt la fel de convinsa ca nu ar putea sa ridica mana la mine si sa dea SAU daca prin absurd am ajunge si aici, adica fie el fie eu sa dam in celalalt, din clipa aia totul s-ar narui, nici unul din noi nu ar mai putea sa stea/ doarma/ iubeasca / traiasca langa celalalt!

 

3. din fire sunt orgolioasa si am tendinta sa cam tin socoteala, si daca as face socoteala in cazul asta balantza nu prea sta cum ar trebui! adica dupa mine as fi trecut cu vederea DACA SI NUMAI DACA 1_ palmele nu existau SI 2_ ii turna tot meniul in cap ca raspuns la ce a facut ea, si nu DUPA ce s-a intors din baie si i s-a parut, saracul, ca nu a ripostat suficient de convingator! nu ma intelegeti gresit, coborasuri multe am avut si noi, e iubitul meu de 15 ani aproape, trec multe cu vederea dar am limitele mele (sau macar sper sa fie asa daca Doamne fereste ar fi situatia!)

 

4. ca un corolar la ce am zis, nu consider ca Roxana ar tb sa-si ceara scuze, chiar daca ea a inceput totul nu ea este cea mai vinovata! asta suna ca si cand daca eu ii dau lui un ghiont si el ma bate de-mi suna apa-n cap tot eu sa-i cer iertare, ca am inceput/ l-am luat prin surprindere/ si deci mi-am cerut-o, mei??? NO WAY!id="red">

 

5. pe de alta parte, sunt de acord ca hormonii si grijile si gandurile sunt in perioada de graviditate un stress atat pt mama cat si pt tata, deci sa zicem ca in perspectiva asta si daca mi-as da seama ca dupa episodul asta totusi il iubesc si ma iubeste am putea sa mai cladim din nou ce s-a surpat, deci as ramane alaturi de el.

 

6. ce concluzie cred ca as putea sa trag ar fi ca gandind la rece, daca tu Roxana consideri ca il iubesti suficient cat sa treci peste asta, fiind prima abatere, atunci asa sa faci! si sa te ajute Dumnezeu sa fie bine pt toti 3! hotararea asta este ceva ce trebuie sa cauti raspuns doar in inima si in mintea ta!

si nu in ultimul rand, un barbat care mangaie/ saruta in fiecare seara burtica cu bebele nenascut nu este un monstru!

al meu nu facea asta, si totusi e un tata perfect si il iubesc enorm!

 

cred ca inca (cel putin) o discutie la rece va fi de ajutor. nu sa-ti ceri sau sa-si ceara el scuze, asta ar veni firesc la un moment dat! doar sa vedeti cum stati si ce credeti ca se poate/ sau nu se poate rezolva pt familia voastra!

problema ta nu poate fi incadrata exact la violenta domestica, oricum dupa mine si tu si el sunteti oarecum pasibili de pedeapsa daca judecam corect... asa ca si circumstantele atenuante ar trebui sa fie oarecum echilibrate!

 

cel mai nasol e ca s-a intamplat acuma, si tie nu iti face deloc bine kestia asta, ar fi ideal sa reusiti sa rezolvati treaba cat mai repede ca sa poti sa fii linistita si sa ai grija de bebelusha! fetele au dreptate, perioada cea mai grea (pt tine, dar si pt el daca hotarati sa ramaneti o familie) nu a trecut nici pe departe, de-abia de-acum vine, si ar trebui ca in saptamanile astea care ti-au (v-au) ramas sa iti/ va incarcati bateriile pt ceea ce va urma!

 

numai bine, sper sa citesc aici ca, indiferent ce hotarare ai luat, ai reusit sa-ti regasesti linistea! nu uita ca cel mai important lucru acum este sufletelul din burtica ta!

 

_________________________________

Aid="red">Nid="green">Aid="orange">Mid="blue">Aid="purple">Rid="green">IAid="red">id="Stencil">, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003

 

poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

 

DACA DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E!id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Roxana, daca ti-a tras doua palme peste cap, sa fii sanatoasa !

Nu ti le-a tras peste burta (nici macar pe aproape)...

Asa ca lasa vrajeala cu bebe, ca n-a patit nimic!

 

Reactia lui mi se pare NORMALA (chiar pt. un ne-coleric)in situatia data.

Complet anormala,IMPARDONABILA si agressiva mi se pare reactia ta (indiferent de stimuli id="blue">!!).

 

Dupa parerea mea,e INACCEPTABILid="blue">sa faci asa ceva SOTULUIid="blue"> tau, TATALUIid="blue"> copilului tau.

 

Daca-l respecti si daca vrei ca si restul lumii sa-l respecte (rudele tale, ale lui,prietenii vostri,colegii)...

 

L-ai injosit si umilit grav.Eu una nu pot sa-mi inchipui ce-o fi fost in capul tau...

Tu n-ai aflat ca 2 oameni pot sa-si rezolve problemele si...discutind (chiar daca pe un ton mai ridicat) ??

 

Asa cum spunea cineva, daca esti gravida nu inseamna ca nu mai ai decentaid="blue">,ratiuneid="blue">.

 

Oricite certuri ati avea -e una.Agresiunea fizica-e alta !!!

 

Trist e ca tu (ca femeie) ai fost cea care a declansat toata chestia asta urita.Tu care ca SOTIE si (viitoare)MAMA ar trebui sa fii pt. pace si liniste in casa...

 

De divortat nu cred ca veti divorta (nici nu e cazul) si de acum incolo, "gindeste" de 2 ori inainte de a mai face vreun fapt necugetat...

 

Poarta-te frumos cu sotul si DA, cere-i iertare id="blue">(spune-i ca nu poti sa-ti explici ce ti-a venit de i-ai pus farfuria in cap) si te asigur ca si el iti va spune ca-i pare rau ca ti-a raspuns in acel mod...

 

Dar fa-o cinstit iar el, daca va simti regretul tau SINCERid="blue"> te va ierta si-si va cere scuze,la rindul lui.

 

Tu ai cauzat toata aceasta poveste , tu s-o "repari".

Asa cum ai avut atunci "initiativa", asa s-o ai si acuma.

 

Daca nu, CAPUL FACE, CAPUL TRAGE !id="blue">

 

Intelepciune, intelepciune,intelepciune !

 

 

 

 

Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aprilie, tu probabil ca esti femeia perfecta si nu ti-ai pierdut niciodata controlul nici macar cat sa injuri tampitul care ti-a taiat calea la semafor. pt ca daca l-ai injurat nu te cred ca nu ti-ai putea iesi din fire cat si Roxana nici sa ma pici cu ceara.

 

dar chiar daca asa ar fi cazul tau, nu pot sa cred cat de critica si taioasa poti fi. o persoana atat de echilibrata si care face apel la intelepciune nu varsa atat venin. fiecare fraza din mesajul tau e o injurie clara si cred ca pe viitor ar fi cazul sa numeri pana la 10 si pe urma sa dai sfaturi, oricat te-ai simti de indrepatita.

 

nu fac apel la intelepciune, oameni buni, fac apel la omenie! nu suntem perfecti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...