Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tot gravida dar 4 luni si in prag de divort


Recommended Posts

Ralu, sa stii ca si eu tot la glasul pamantului m-am gandit. Dar nu numai de partea sotului, mi se pare ca amandoi se gandesc prea mult la avere si au uitat sa se iubeasca.

 

Lona, e foarte bine cum ai procedat. Adica daca te casatoresti cu un barbat pe care il iubesti, e un om normal si aveti o relatie bazata pe incredere, nu vad de ce ai face altfel. Insa daca te casatoresti si ti-e deja frica de omul ala ... apai nu stiu cate sanse are mariajul ala ...

 

Sibylle id="green">[gravi] saptamâna 27

Pozele mele id="green"> Poze noi id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

cam hapsin....

 

eu nu m-as mai stradui sa il conving: pt. mine e al meu ala care ma vrea si cu hainele de pe mine, fara nimic.

Daca nu pe mine ma vrea, ci pamant si case, sa-si ia pamantul si casele si sa traiasca cu ele fericit pina la adinci batrineti.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici sunt de fapt 2 probleme - asa cum vad eu:

1. Sotul - cam "lacom" - pentru care banii si pamantul sunt prioritare si nu sotia si copilul...

2. Amestecul parintilor - din experienta stiu ca oricat de bine intentionat este, nu duce la nimic bun

 

In foarte putine casnicii nu exista tema de discutie: ai mei ne dau si ai tai nu sau invers. Si chestia asta e pe cat se poate de aiurea. Se scapa din vedere ca acum nu mai sunt reprezentantii celor doua familii, ci au familia lor pentru care trebuie sa "traga". Oricum, parintii nu sunt obligati sa dea sau sa faca concurs "cine da mai mult". In schimb, sotul si sotia sunt obligati sa contribuie la bunastarea familiei lor. Adica: Nu imparti banii altora ("Puteu sa ne dea, ca au de unde...") ci mai bine vezi ce faci cu ai tai...

 

Kitty, mamica de Adi si Robi [box]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Banul, ochiul dracului! Eu zic sa stati si sa judecati linistiti. Ca asta e tot ce mai puteti face. Sa povestesc istorioara mea? Cand m-am casatorit sotul meu avea apartament. Eu aveam bani. Am convenit: el cu casa, eu cu banii pt investitii, urmand ca dupa ce se vor termina toate imbunatatirile sa egalam oarecum situatia si sa facem actele pe numele la amandoi. Am descoperit ca apartamentul era amanetat. Bineinteles ca am contribuit la ridicarea ipotecii in parti egale.Timpul a trecut.El nu zicea nimic, eu nimic. Cand am inceput discutiile pe aceasta tema,el a dat inapoi. Am fost ferma si i-am spus :Eu nu mai am nici bani, nici casa, tu poti muri maine calcat de o masina si eu raman cu fetita pe drumuri (el mai are doi copii dintr-o casatorie anterioara drept mostenitori). Asa ca mi-am facut bagajele si am plecat. Cand a vazut ca nu e gluma, a vandut apartamentul (dreptul de proprietate ti-l da doar un act de vanzare-cumparare, am citit ca cineva zicea ca bunurile dobandite inainte de casatorie devin bunuri comune ATENTIE!!!!! FALS!!!!!)si am cumparat altul.Actele s-au facut pe numele la amandoi dar undeva era scris'' cf art ... din codul familiei bunul cumparat din vanzarea altui bun dobandit inainte de casatorie e considerat BUN PROPRIU. Deci tzeapa!!!. Singura solutie, iti dai seama, era divortul. Asa ca l-am chemat pe individ si i-am spus in termen de trei zile te gandesti cum rezolvi problema si ma anunti. S-a gandit si a ales.A ales familia. A vandut apartamentul buclucas si am cumparat altul, Proprietari: eu si el. Si apoi am luat-o de la inceput. El cu apartamentul, eu cu credite la banci pt imbunatatiri.Dar macar acum stiu ca daca ne vom desparti eu si fetita nu suntem pe drumuri. Tu il cunosti cel mai bine pe sotul tau, eu tind sa cred ca e cam lacom si influentat de familie.Poate gresesc. Insa pune-te in locul lui. Ai avea singuranta zilei de maine in conditiile expuse de tine? O solutie ar fi ca mama ta sa faca act de vanzare cumparare pe numele vostru si tu sa te protejezi printr-un act (in caz de divort, impartiti totul la doi mai putin partea de pamant platita de mama ta care ti se cuvine numai tie). Poti specifica pe actul de vanzare cumparare ca banii necesari pt cump pamantului sunt donatie sau mostenire .Vorbiti cu un notar (te sfatuiesc chiar cu mai multi)bun sa vedeti exact calea ce trebuie urmata.Nu va ganditi la divort la primul hop.Casnicia e plina de hopuri, din pacate.Gandeste-te bine daca vrei sa ramai cu bucatica de pamant si fara familie, insa nu uita sa te protejezi pe tine si pe bebe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc multe fetelor pentru sfaturi si pentru ca ma ajutati sa vad clar problema.Asa este au aparut discutii pe tema "sa-ti dea si ai tai" din pricina lui si a parintilor lui. Fuga de responsabilitati, de genul ma duc la mama, si lacomia "mama ta are de unde sa ne dea, ai mei nu" m-au facut sa ma gandesc daca nu cumva sunt " o trambulina de lansare".( nu mai spun ca unde a ajuns, cu cariera, cu tot a ajuns datorita mie, eu m-am luptat, sa-i deschid portile). Dar se pare ca nu au fost de ajuns.

I-am explicat aseara cat de mult m-au linistiti mesajele voastre, si la rece am calculat toate ratele de platit si imprumuturile luate, l-am impartit, astfel incat sa fie echitabil pt toata lumea.Dar in egala masura i-am prezentat si ceea ce a pierdut, un piciorus din burta mamei al lui BB, un zambet, un cuvant, un dintisor, primul pas. Totul. Nu stiu cat de mult il marcheaza astfel de amanunte inutile , dar pt mine acestea construiesc si insemna VIATA , nu pereti si pamant, iar daca el nu poate sa depasesca acesta conditie, atunci nu mai are rost.

 

Diana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:I-am explicat aseara cat de mult m-au linistiti mesajele voastre, si la rece am calculat toate ratele de platit si imprumuturile luate, l-am impartit, astfel incat sa fie echitabil pt toata lumea.Dar in egala masura i-am prezentat si ceea ce a pierdut, un piciorus din burta mamei al lui BB, un zambet, un cuvant, un dintisor, primul pas. Totul. Nu stiu cat de mult il marcheaza astfel de amanunte inutile , dar pt mine acestea construiesc si insemna VIATA , nu pereti si pamant, iar daca el nu poate sa depasesca acesta conditie, atunci nu mai are rost.


id="quote">id="quote">

 

[flo] - foarte frumos spus.

Cu un om pe care "nu-l marcheaza" aceste "amanunte" nu merita sa stai... pentru ca e gol pe dinauntru.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by RaluD

Nu vreau sa te supar, dar povestea ta seamana putin cu "Ion", de Rebreanu. L-ai citit?Iar tie, sarcina usoara si un bb sanatos. Nu mai plange, fii tare pt bb.Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa InaAjutati-l pe Andrei sa traiasca!http://83.103.236.3/Andrei/index.htm


id="quote">id="quote">[:D] de cum am citit primul post al dianei la asta m-am gandit si eu[:D]diana nu sunt eu in masura sa-ti dau sfaturi dar parerea mea este sa-i dai papucii cu un om ca asta nu o sa faci niciodata casa...eu una asa as faceai grija de tine si de bb ca doar voi sunteti importanti in momentele astea nu pamantul lui[xx(]....si cum zicea si marina partea lui imparte-o frumusel in 2 macar pentru cat l-ai suportat sa ramai si tu cu ceva pentru copilasul tau[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...