Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

merg mai departe cu el?!


Recommended Posts

Va citesc de multa vreme, insa nu am scris niciodata pe site. M-am hotarat sa o fac acum. Iaca problema mea. Am 31 de ani, nu sunt maritata, nu am copii, am un prieten de 26 de ani. Suntem impreuna de 5 ani. Ne iubim, ne intelegem, avem profesii asemanatoare, putem comunica fooooarte bine, insa pana cand vine vorba despre casatorie sau despre copii. Aici, raspunsul lui este invariabil: nu stiu, nu m-am gandit la asta. Pentru mine, nu m-am gandit la asta echivaleaza cu nu vreau, pentru ca nu cred ca in 5 ani nu s-a gandi la aceasta posibilitate. Da, este mai tanar decat mine, nici eu nu ma gandeam la 26 de ani sa ma marit, insa cred ca pentru mine acel moment se apropie, iar pentru el este la fel de departe. Cu alte cuvinte, cred ca suntem acel cuplu care a ajuns sa isi doreasca lucruri diferite. Posibilitati financiare exista, sunt decente, nu ne-ar lipsi aproape nimic pentru a creste impreuna un copil. In afara de incertitudinea lui, desigur. Il iubesc pe omul asa, as vrea sa merg mai departe cu el, insa nu cred ca asa. Imi imaginez ca el va incepe sa se gandeasca serios la asta abia peste cativa ani, eu insa nu mai pot sa pierd chiar multa vreme. Ok, poate ca solutia ar fi sa il parasesc, sa merg pur si simplu mai departe. Cum? Cu cine?! Si daca nu il parasesc, ce fac? Astept sa se hotarasca?! Cat? Pana cand?! Chiar am o dilema si nu prea stiu incotro sa o iau, asa ca daca m-ati putea ajuta cu un sfat as fi recunoascatoare! Va multumesc de pe acum!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu am prea multa experienta de viata, dar iata ce vad eu.

Tu l-ai luat de partener de la varsta (frageda!!!) de 21 de ani. O fi fost major, dar baietii la varsta aceea nu sunt maturi/copti/pregatiti pentru o realatie a la long. Ei bine, ai vazut ca a rezistat, dar... doar atat! Si probabil ca acum se simte bine, insa o eventuala casatorie (sinonima cu o condamanare pe viata),la a sta doar cu o singura femeie il sperie. Poate si povara unei noi responsabilitati (in viziunea lui), dar si faptul ca a sarit o etapa importanta din viata fiecarui barbat!! Si anume, aceea in care este fluturas, in care culege, pana alege [biz]

Si probabil ca se simte frustrat si vrea sa isi traiasca "celibatul" cat mai mult. Poate chiar cu tine, dar asta inseamna sa nu il mai presezi cu "viata legitima in 2" [mariaj]

 

In concluzie, te iubeste dar este un simplu [bibe]. In locul tau, i-as da un termen pana cand se hotareste sa ia o decizie in ceea ce va priveste. Un termen rezonabil, hai sa spunem un an. Si dupa aceea, vezi tu mai departe!!!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare ca pentru el, in acest moment, situatia este tare confortabila. De ce ar strica-o, legandu-se la cap fara sa il doara?!

Da, ai dreptate, avea 21 de ani si sunt prima lui relatie de durata. Si prima din toate punctele de vedere. Cu tot ce inseamna asa sau cu tot ce poate insemna de acum incolo. Da, mi-am asumat acest risc, dar am facut-o pentru ca realmente m-am indragostit de el. Chiar si la 21 de ani era un tip matur, stia deja cam ce vrea de la viata, insa mai mult in ceea ce priveste cariera decat viata personala.

Ii dau termen un an sa se gandeasca daca vrea sau nu?! Da, e o varianta, desi si aici imi asum riscul de a constata la finalul termenului ca stiam raspunsul inca de cu un an in urma!...Nu stiu ce anume mi-ar putea da mie un ghiont inainte pentru a lua o decizie intr-un fel sau altul: merg asa pana la capat, indiferent ce inseamna asta, sau renunt ACUM!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti o comunicare asa buna cum ai zis, solutia ar fi sa-i vorbesti si lui de aceasta dilema a ta. Ca toti barbatii, probabil habar nu are cum gandesc femeile [:D] si va trebui sa-l ajuti sa-ti inteleaga punctul de vedere. Va fi musai sa-i explici destul de clar ca tu nu mai poti efectiv sa continui asa.

Succes!

 

 

Kitty, mamica de Adi si Robi [box]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, insa daca va casatoriti s-ar putea sa aiba si alte relatii, pentru ca va fi curios. Putini barbati sunt cei care au doar o singura femeie. Eu cred ca ar fi bine daca l-ai lasa sa zburde un an din floare in floare si daca te iubeste si vrea un viitor cu tine se intoare el. Stiu ca e greu ce-ti spun eu, insa barbatii care nu au avut mai multe relatii inainte de casatorie o sa aiba dupa. Nu e o regula, insa sansele sa se intample asta sunt mari. E valabil si pt femei. Procentul poate sa difere. Nu am calcule statistice, insa trebuie sa intelegi ca vrea sa cunoasca FEMEIA, ceea ce inseamna relatii nu cu una, ci cu mai multe.

 

Sper sa nu te fi suparat, departe de mine gandul asta, insa stiu numeroase cazuri care s-au terminat inainte de a incepe, in sensul ca i-a fost fidel inainte de casnicie si a dat cu bata-n balta dupa.

 

 

Succes si fa in asa fel incat sa nu regreti peste 5-10 ani.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Departe de mine intentia de a ma supara. Sunt foarte constienta si, mai ales, foarte de acord cu ce imi spui tu. M-am gandit la asta inca de la inceputul relatiei, dar m-am lasat dusa de val, de valul de indragosteala, si nu m-am mai gandit la aspectul asta.

Dar cum sa ii spui barbatului pe care il iubesti "du-te si la altele sa vezi cum ea si daca vrei sa fii alaturi de mine, te intorci tu?" Cred ca as muri de durere! Nu stiu, cateodata situatia mi se pare atat de complicata, incat imi spun sa las lucrurile sa curga si vedem noi... Dar, apoi, revin si imi zic: CAT timp le vei lasa sa curga?! Nu ai facut-o deja 5 ani? Nu cumva vrei mai mult de la el?! Si iar ma complic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare ca el e inca "baietzel" in sinea lui si ca viata de familie il sperie... desi, in fond, care e diferentza?

 

Care e diferenta daca acasa il asteapta nevasta, nu iubita, daca aceea esti TOT TU?

Nu stiu...discuta asta cu el...si ia-o treptat...nu-i pomeni si de nunta, si de copii, si de toate deodata ca il ingrozesti si mai tare. [:)]

 

O alta varianta ar fi sa nu te vrea pe tine "pe vecie" - sa fii doar o etapa in procesul lui de maturizare.

Si, daca e asa, n-ai ce face.... ia-o si tu ca pe o experienta si cauta pe cineva care sa-si doreasca sa ramana alaturi de tine.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vroiam sa-ti scriu un PM, dar nu-l ai activat.

e greu, te inteleg, dar daca mergi asa nu se va rezolva nimic, el va continua cum a facut-o pana acum, iar tu te vei macina.

In locul tau ar rupe legatura. As zice ca asa nu mai merge: sau ne casatorim sau fiecare cu viata lui. Stiu ca e greu, dar ceva trebuie sa faci si tu, nu poti astepta la infinit.Probabil ca el s-ar simti LIBER sa zboare din floare in floare si in cateva luni (daca te iubeste) s-ar intoarce. In timpul asta, tu ai suferi dar eu alta solutie nu vad.

Inca o dta, scuza-ma daca am fost prea directa, dar eu asa as face. Oricum n-ai ce pierde, doar o lungesti...pana unde???....pana cand???? ...te istoveste nesiguranta asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu vrei ACUM raspunsuri la intrebari pe care el poate nici nu si le-a pus. Esti la varsta la care vrei totul (pe el, casatorie, copil) sau nimic! As vrea sa iti spun ca o astfel de gandire poate fi eliberatoare (in sensul ca macar vei sti in ce directie va merge viata ta de AZI inainte), dar si distructiva. Mereu te vei gandi "Ce s-ar fi intamplat daca aveai nitica rabdare, daca nu erai asa de transanta etc? Daca s-ar fi dat pe brazda? etc.etc."

 

Asa incat iti sugerez sa fii inteleapta, sa fii acolo pentru el, ca el sa se intoarca spre tine cu placere si nu cu sentimentul impus, ca daca vine spre tine, se simte obligat/fortat/ impins spre viata de familie. Arata-i cazuri fericite de familii (kids includeed), arata-i ca spre deosebire de colegele de varsta lui tu stii sa fie Femeie...

 

Si sper sa-ti fie bine, orice ai decide!

 

P.S. Din experienta mea, relatiile lungi cu baietandrii de 20-23 ani, in care tu esti "prima" la toate, nu se soldeaza nicioadata cu ceva bun...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint de parere ca tot o dicutie fata in fata va fi premergatoare unei decizii. Nu vad ca principal subiect casatoria ci un copil. Cred ca asta iti doresti, nu?

 

Abordeaza-l direct si functie de raspunsurile lui vei vedea daca e cazul sa mai speri, sau sa pui punct si sa gasesti pe altcineva. Exista posibilitatea pe care au spus-o si fetele sa spuna nu, sa craiereasca putin si apoi sa vina spasit, dar trebuie sa fii constienta ca nu-ti va fi usor.

 

Capul sus, ai grija de tine si fii diplomata. Incearca sa obtii ceea ce vrei.

 

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...