Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sunt durerile de travaliu?


Recommended Posts

Draga mea, la unele femei se rupe apa, la unele incep contractiile, sau pierd dopul gelatinos si asa se declanseza travaliul. Mie mi s-a rupt apa la inceput, deja aveam dilatatie 2 la fiecare nastere si dureri ca la menstruatie. Cind incep contractiile mai dese, cam la 5-7 minute e clar ca nu mai e asa mult. Uneori poti avea dureri mai mari de spate decit de burta.

Contractiile adevarate nu le poti confunda pentru ca sint foarte dureroase. Trebuie sa respiri bine si eficient ca sa suporti mai bine durerea. Nu uita, contractiile bune inseamna ca nu mai e mult si il vezi pe bebe. Trebuie sa mergi inainte cu curaj ca totul va fi bine. Atitudinea pozitiva face foarte bine. Eu am nascut de 3 ori natural si stiu ce spun, fara epidurala. Succes!

 

Ioana - de 3 x mami

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Medeea ce mai face burticuta [flo]? Citeam ce ai scris despre plecarea la spital si m-am simtit datoare sa-ti spun... din moment ce colul tau este deschis 1-2 si ai dureri ca la ciclu (eu le-am avut in ultimele 10 zile cam asa inainte de nastere) ar fi mai bine sa stai la cineva in Bucuersti pana nasti. Pe mine m-au apucat contractiile la 5 min pe la 22.15 aprox. si am catadicsit sa plec de acasa abia in 30 min , la spital am ajuns in 15 min cu dilatatie direct 8, nu mi s-a rupt apa, nimic, la 00.25 a iesit bebe. Ma gandesc ca pana pleci, pana te speli etc dureaza.. iar traficul nu stii cumn e pe sosea si nici la viteza maxima nu e indicat sa mergi...

Scuza-ma daca mi-am bagat nasul aiurea, insa daca nasterea va fi rapida (cum iti doresc spre binele vostru amandurora) ar fi mai bine sa fiti mai aproape de spital...

Va pupic duuuulce de tot si sanatate!!!!!!![pup][pup][pup]

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...