Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

al cui e copilul?


Recommended Posts

sunt noua pe forum cu acest nume dar veche cu un altul,pentru ca nu am curajul sa imi folosesc numele real. va supun atentiei urmatoarea problema.M-am chinuit ani de zile sa fac un copil si am reusit abia acum dupa 5 ani.Dar nu cu sotul, ci cu iubitul meu (nu vreau sa-l numesc amant)pe care il cunosc de 15 ani (pe sot doar de 10). Am trecut prin toate etapele incercarii de a avea un copil, de la cele mai simple la cele mai complicate si nimic.Vina de fapt nu era a mea, dar cum de obicei la noi se incepe cu femeia si apoi cu barbatul... Ideea e ca mi-e frica de viitor, daca se afla, daca eu nu voi putea trai cu minciuna, daca ma voi simti vinovata fata de mine, fata de sot, copil?! Problema adevarata e ca nici macar nu sunt sigura al cui e.Presupun ca nu e al sotului date fiind problemele pe care le are (astenospermie)... dar care nu sunt o piedica in conceperea unui copil.Si nici nu pot calcula pe zile pt ca intalnirile au avut loc in paralel la distante de ore... judecati-ma (dar nu aruncati cu piatra) si sfatuiti-ma. Sa merg pana la capat? Sa fac teste de paternitate sau sa merg in incertitudine.Conteaza cine e tatal atata timp cat eu imi doresc acest copil? Ar mai fi de spus ca am 37 ani si nu am alti copii. Celor care se vor supara din cauza acestui mesaj,imi cer iertare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Siriana, grea problema. Nu suntem aici ca sa te judecam. Nu avem caderea sa facem asta.

Problema sta asa. Astenospermia, e cea mai simpla forma de infertilitate la barbati. Gandeste-te ca e nevoie doar de un [gica] ca bebe sa fie pe drum.

Priveste adanc in sufletul tau. Acolo se afla raspunsul.

 

sarcina usoara!

 

anca...SIGUR intr-o zi[gravi]

[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Sirianaid="red">, nu te judec si nu te condamn. Vreau doar sa-mi dau cu parerea. Eu as zice ca cel mai bine este sa fii sincera cu tine si cu ceilalti. Tu cu cine vrei sa fii acum? Cu sotul sau cu iubitul? Cu cine vrei sa cresti copilul? Cu care din cei doi? Eu, daca as fi in locul tau, i-as explica sotului situatia, exact cum a fost, si el va decide daca vrea sa ramana sau nu cu mine, daca vrea sau nu test de paternitate, daca considera acest copil ca fiind al lui sufleteste, chiar daca poate nu este el tatal biologic. Este posibil ca mai tarziu sa iasa la iveala imbarligatura si sa suferiti cu totii mult mai mult, mai ales copilul. Iti doresc sa-ti dea Dumnezeu intelepciunea de a face cea mai buna alegere pentru voi toti si mai ales pentru copil.[pup][pup][pup]

 

Tabitha

 

Si maine e o zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grea dilema, intr-adevar. Cred ca iubesti amandoi barbatii si cred ca deja te simti vinovata, o doveste faptul ca iti pui intrebari. Poate ca un test e paternitate ar fi binevenit, nu doar pentru linistea ta ci si din punct de vedere medical, iar ce vei face in continuare poti hotara atunci: daca ii vei spune sau nu sotului ( asta daca vrei sa ramai cu el), daca el va accepta acest lucru si probabil ca vei renunta, la un moment dat, la unul din barbati. Pacat ca bucuria de a fi viitoare mama iti este umbrita de aceste trairi duplicitare. Sa te ajute Cel de Sus sa gasesti calea cea mai buna, desi oricare ar fi aceasta cale cineva va avea de suferit ( tu, sotul, amantul si nu in ultimul rand copilul), nu toti pot iesi senini din povestea asta.

 

Teodora

 

Pozeid="size2">id="Script MT Bold">

id="blue">

Aniversare 2006id="size2">id="Script MT Bold">

id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca din dorinta de a avea un copil ai facut aceste lucruri? Sau iti inselai sotul dinainte?

De ce stai cu sotul daca nu-l mai iubesti? Il poti minti in fata? Daca el va vrea la un moment sa faca test de paternitate?

Ambii barbati stiu ca esti insarcinata?

Daca pentru tine nu conteaza cine e tatal conteaza pentru copil si pentru sotul tau...

 


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

id="size3">id="Courier New">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

habar nu am ce sa iti spun ca prima data am incercat sa ma pun in situatia ta!si nu stiu ce as face sincer!cert e ca as pastra acest copil CLAR!asta doar daca ti-l doresti enorm-si cred ca ti-l doresti!tatal copilului este cel care ti tie mai aproape de suflet si care o sa il creasca!e clar ca te va incerca gandul sa afli care este tatal biologic!daca totusi crezi ca asta va conta cel mai mult atunci mai bine .....nu pot sa spun ca am un puiutz de 8 sapt langa mine si mi-e greu sa te sfatuiesc asa si apoi sa il privesc in ochi!deci la final daca as fii in locul tau eu as face tot posibilul sa am o sarcina fara probleme!ca un lucru e cert...tu esti mama!si intr-un final daca -doamne fereste-vei ramane singura,fara barbati,il vei avea pe el/copilul tau!id="red">id="Comic Sans MS">

 

RAALUCUTZA&id="red">[copil]id="red">RAUL CELESTIN (21 mai 2006)id="blue">id="Comic Sans MS">

id="left">
POVESTEA NASTERIIid="Comic Sans MS">
id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sirianaid="red">, felicitari pentru sarcina, sa ai un bb sanatos si sa iti umple sufletul de fericire!!!!!

 

Copilul este al tau, ti l-a dat DD sa fii fericita si tot DD iti va arata care este solutia cea mai bunà in deciziile pe care vrei sa le iei!!!!

 

Important este sa iti asculti inima si sa veghezi asupra fericirii copilului TAU!!!!!

 

[flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce conteaza? Ai 37 de ani,ai reusit sa ramai insarcinata si sa ai un copil si atat.Restul e viata ta,treaba ta,nu ma bag.Nu te mai stresa si ai grija sa nasti un BB sanatos si mancacios.

Eu sunt in situatia sa nu mai pot face copii(din cauza mea),dar daca as avea o posibilitate sa mai fac unul nu m-as mai gandi la nimic.Pana la urma l-ai facut din dragoste,nu mai conteaza cu cine.Cine da cu pietre nu stie ce inseamna sa-ti doresti un copil.

 

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De vreo sapt nu prea am timp sa scriu, ba chiar vreo 2 zile nici nu am intrat; acum sunt pe fuga si fireste ca mi-a sarit in ochi subiectul.

Banuiesc ca daca stai cu sotul, il iubesti sau va leaga ceva anume. Eu in locul tau as tacea si in sinea mea as crede ca e al cui vreau eu sa fie. Daca faceai IAD? Tot nu era al sotului.Cit despre testul de paternitate, nu e chiar asa de simplu. Tre sa fie prezenti toti 3 (4): mama, copilul si presupusul/presupusii tati. Pt ca se face cu acordul parintilor si se ia singe de la ambii parinti si de la copil, bineinteles. Iubitul ce zice? Stie? Vrei sa afle sau nu? Probabil ca sunt lasa, dar in locul tau as lasa lucrurile asa cum sunt si m-as bucura de sarcina si de copil. Mai ales la 37 ani. Nu prea mai avem timp.

Si ca sa zimbim putin: cica in lit. de specialitate este un caz celebru de prin Anglia (nu stiu daca e adevarat sau nu), cu o femeie care a nascut 2 copii, unul alb si unul de culoare, pt ca a facut-o cu 2 tipi la putin timp diferenta. Unul din tipi era, bineinteles, de culoare. A avut 2 ovule si iaca ce s-a prins! Poate n-ai tu ¨bafta¨asta!

Iarta-ma daca te-am suparat, n-am vrut.

Pupici la toate fetele si mai intru eu zilele astea. Pina atunci zile fertile si sa se prinda cit mai multi bb la toate doritoarele!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Originally posted by Tabitha

Draga Sirianaid="red">, nu te judec si nu te condamn. Vreau doar sa-mi dau cu parerea. Eu as zice ca cel mai bine este sa fii sincera cu tine si cu ceilalti. Tu cu cine vrei sa fii acum? Cu sotul sau cu iubitul? Cu cine vrei sa cresti copilul? Cu care din cei doi? Eu, daca as fi in locul tau, i-as explica sotului situatia, exact cum a fost, si el va decide daca vrea sa ramana sau nu cu mine, daca vrea sau nu test de paternitate, daca considera acest copil ca fiind al lui sufleteste, chiar daca poate nu este el tatal biologic. Este posibil ca mai tarziu sa iasa la iveala imbarligatura si sa suferiti cu totii mult mai mult, mai ales copilul. Iti doresc sa-ti dea Dumnezeu intelepciunea de a face cea mai buna alegere pentru voi toti si mai ales pentru copil.[pup][pup][pup]Subscriu. In plus, iti doresc ca, indiferent de alegerea pe care o vei face, sa fii impacata in primul rand cu tine insati si sa fii linistita si fericita.Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...