Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

al cui e copilul?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu ati citit in prima postare ca este o persona cunoscuta pe DC si ca si-a luat un nou nick ca sa isi expuna problemele? Cu siguranta ne urmareste din umbra si se gandeste ce sa faca. Eu cred totusi ca este o situatie reala. Multe femei au trecut, probabil, prin asa ceva.

 

La sfaturi nu pot sa ma aventurez[:D], pentru ca nu stiu cum e sa minti sau sa ascunzi adevarul persoanei iubite. Bine nu va fi nici daca continua asa nici daca se confeseaza. Asa ca...sa aleaga ce e mai putin rau...

Ioana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Siriana,

in primul rand ca sa raspund la intrebarea din topic ...copilul e al TAU!!!Sa dea Dumnezeu sa fie sanatos si sa-ti umple viata de bucurii!!![flo]

In ceea ce priveste tatal ...e mai delicata intr-adevar problema!

Pasii ce urmeaza sa-i faci ii stii doar tu , pentru ca doar TU cunosti cu adevarat omul de langa tine si pe tine insuti.

iti doresc din tot sufletul sa gasesti calea cea mai buna pe care trebuie s-o urmezi.

Multa putere si intelepciune!!!

 

FATA FANTASTICA

ALEXMONA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca iti doresti un copil cu toata fiinta este ceva normal. Un copil insa nu este AL TAU cum scria cineva mai sus. Eroare fundamentala. Copilul apartine din start si pana la sfarsit parintilor lui.

Gestul tau unilateral de a te culca cu o persoana alta decat sotul tau insa este un gest unilateral, iti apartine integral si singular. Raspunderea este doar a ta. Iar acest gest poate sa duca la pierderea sotului tau relational discutand indiferent al cui este copilul din conceptie. Gestul este cel putin reprobabil dupa mine.Imi pare rau ca nu pot sa am o alta opinie. Acum faptul este implinit mi-e greu sa imi dau seama daca eu as putea la o adica sa pot sau nu vorbi cu sotul meu (daca ipotetic discutand as fi in locul tau), probabil as face-o pentru mine cel putin chiar daca ar fi greu dar mi s-ar parea infinit mai greu sa port povara asta in mine la nesfarsit si sa ma uit in ochii lui nu as putea. Ar fi greu, asa simt eu. Nu imi place sa imi tin ochii plecati. Daca am ceva de spus o spun uitandu-ma intotdeauna in ochii celuilalt. Desigur asa sunt eu deci considera ca ma spus doar si numai doar din punctul meu de vedere. E posibil sa iti ierte gestul, timpul aseaza multe, suntem oameni, iertam multe. Eu mi-as lua inima in dinti si as vorbi cu el. Fie ce-o fi dar sa raman la sfarsit cu inima impacata ca am incercat. De acolo incolo daca va fi sa nu fie asta e raspunderea mea, iar daca va fi sa fie bine atunci vei fi castigat mult mai mult pentru ca cineva a avut puterea sa creada in tine chiar si asa. Mingea va fi la tine in teren si va trebui sa stii sa apreciezi ca cineva ti-a mai dat-o o data.

 

Parerea mea desigur. Parerea de barbat deci cu riscurile de rigoare.

 

Marius Pernes

www.marius.rdsor.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, se pare ca nu ai prea inteles ce am spus ...ma rog , scris eu ...si cu riscul de-a ma "pune "rau cu un moderator tin sa precizez urmatoarele.

Nu am spus ca acel copil este numai al Sirianei ...am spus ca este al ei ...SI ESTE!!!!Nu am precizat niciunde ca acel copil ii apartine doar ei!!!

Mama sigur este ea!!!Asta era ideea!!!!Sper ca acum m-am facut inteleasa![flo]

 

Si imi mentin parerea ca limitele unui om si le cunoaste doar el.Asa ca doar siriana va stii care este decizia corecta!!!

Multa intelepciune si putere , draga Siriana![flo]

 

 

FATA FANTASTICA

ALEXMONA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Sint (cel putin) surprinsa de majoritatea raspunsurilor primite de Siriana...cele mai multe o linistesc spunindu-i ca pur si simplu nu conteaza cine e tatal biologic al copilului !

Conteaza copilul si conteaza ea .Atit. Adevarul , sotul ei ,nu au nici o importanta.

 

As vrea sa intreb aici mamele de baieti (eu am doi) daca ar da aceleasi "sfaturi" si peste ani, in cazul in care viitoarea nora ar ramine insarcinata cu amantul si ar decide sa nu sufle o vorba sotului.

(rog mamele de fetite sa se abtina de a-mi raspunde)id="blue">

Poate sint eu demodata si am pierdut ritmul vietii moderne...

 

In legatura cu Siriana, nu-mi fac nici o problema.

Asa cum a stiut sa-si gestioneze cele 2 vieti paralele fara sa intre in bucluc (intilnindu-se cu amindoi uneori si la citeva ore distanta )nu ma indoiesc ca se va descurca si de acum incolo cu acelasi succes !

 

 

 

Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

na, ca sar la fileu!

 

daca fiul meu isi doreste enorm copii... s-ar chinui ani de zile sa faca, si daca nor`mea ar calca pe de laturi...si mi-ar mai si spune[alcool][alcool][alcool]!!!!!! (asta mi se pare culmea.... mai exact UFO complex...pt ca ar insemna sa am o relatie de intimitate f mare cu ea!) as sfatui-o sa taca si sa-si vada de treaba! cu copilul meu sau cu celalat, dar doar cu unul (macar sa-mi lase iluzia [:D] asta). daca fiul meu e fericit si multumit, ma ofer sa duc eu povara secretului alaturi de ea, doar sa-mi vad copilul fericit!

 

asta presupune insa ca fiul meu sa poate face copii...cu o probabilitate cat de mica! ca sa nu iasa flama te miri cand...

 

acum..la cele de mai sus, adauga o nora inteligenta, educata si muncitoare, care isi doreste enorm un copil! ca daca-mi vii cu alta nu garantez nimic [xx(]

 

intre noi fie vorba.... cele care au facut copii fara efort, n-au sa poata intelege niciodata pana unde impinge disperarea o femeie, in dorintza de a avea un copil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by NinaB

na, ca sar la fileu!daca fiul meu isi doreste enorm copii... s-ar chinui ani de zile sa faca, si daca nor`mea ar calca pe de laturi...si mi-ar mai si spune[alcool][alcool][alcool]!!!!!! (asta mi se pare culmea.... mai exact UFO complex...pt ca ar insemna sa am o relatie de intimitate f mare cu ea!) as sfatui-o sa taca si sa-si vada de treaba!


id="quote">id="quote">Serios? Si daca fiul tau ar afla mai tarziu ca ai stiut si nu i-ai spus, crezi ca ti-ar ierta-o? Mai, si am zis ca nu ma mai bag in subiecte din astea... Se vede clar ca a trai in adevar e o gogoritza in ziua de azi.id="size1">_______________________________________________________"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mod constant deviati subiectul spre copil. Dupa cum spuneam una este un copil alta este un sot sau o sotie si altceva un amant sau o amanta. NU am sa cred ca este scuzabila niciodata ideea de a face sex cu un el sau o ea la cateva ore dupa sot sau sotie orice mi-ati spune. Daca voi agreati aceasta idee de a avea relatii in paralel fara acordul (ce aiurea suna) partenerului vostru de viata (partener!!!?) ma intreb de ce nu inversati rolul? Voi sa va culcati cu sotul si la cateva ore sotul sa se culce cu iubita lui, bineinteles voi sa nu stiti, el sa se uite senin in ochii vostri.... ce imagine idilica...

Desi am spus ca nu am sa scriu parerea mea fiind expusa nu pot sa nu recunosc faptul ca am extrem de mari rezerve fata de persoanele care scriu cu atata seninatate ceea ce scriu intrebandu-ma cum vor fi reactionand atunci cand ele ar fi puse in situatia de a fi trase in piept de cel caruia i-au girat increderea de a le fi partener de viata si la bine si la rau impreuna. Ce sentimente ar fi oare in sufletul lor in secunda in care ar sti cu certitudine ca sotul lor la cateva ore se culca cu altcineva cu iubita sotului lor. Daca prin puterea imaginatiei puteti sa va transpuneti in aceasta ipostaza, oare raspunsurile voastre vor fi fiind aceleasi? Eu nu va doresc sa ajugeti niciodata sa "gustati" in viata voastra aceasta durere de a afla ca cel caruia i-ati acordat incredere ar fi putut sa va faca asa ceva fara nici o remuscare.

 

In final vreau sa precizez ceva de ordin tehnic.

Raspunsurile mele sunt strict personale si nu au nimic cu pozitia mea in cadrul www.desprecopii.com, pentru a elimina mesajele de tipul "stiu ca o sa ma pun rau cu un moderator" etc. etc.

 

Marius Pernes

www.marius.rdsor.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by cataghe

 

Serios? Si daca fiul tau ar afla mai tarziu ca ai stiut si nu i-ai spus, crezi ca ti-ar ierta-o?

 

Mai, si am zis ca nu ma mai bag in subiecte din astea... Se vede clar ca a trai in adevar e o gogoritza in ziua de azi.id="size1">

 


id="quote">id="quote">

 

daca fiul ar afla...si n-ar intelege ca am tacut ca sa-l protejez... inseamna ca nu i s-au declansat nici un fel de instincte parintesti!!! si poate ca nici nu merita copil!

 

revenim deci la UFO complex, ca sa nuantez... daca al meu copil ar fi dispus sa adopte, iar mandra ar vrea numai si numai copil din pantecele ei as sfatui-o sa-i spuna singura... poate s-ar enerva...ar merge acasa..si mi-ar "fitila" copilul impotriva-mi... merg si eu acasa... eu ce fac? variante:

1. merg la mine acasa, il sun si-i zic ca l-a inselat?

2. ii bat la usa .. (eventual o trimit pe nora la plimbare) si ii povestesc?

3. merg si pun mainile in sold si ii spun adevarul de fatza cu ea?

4. alte variante. care?

 

oricare ar fi situatia a-i spune copilului meu ca nevasta l-a inselat, poate sa se intoarca impotriva mea mult mai rau!

problemele se rezolva in cuplu...nu cu mami si tati de manutza.

 

acu`..trecand la realitate...adevarul e atat de relativ... si reactiile umane atat de diverse in fatza adevarului, incat ...e preferabila tacerea uneori!

 

hai sa facem scenaristica, bazandu-ne pe cum credem ca o sa fie profilul psihologic al baietilor/nurorilor nostrii/e la maturitate...de parca am face modelaj in lut!

copuilului meu pot sa-i explic eu si sa-i probez de 1 miliard de ori ca adevarul e solutia optima in toate cazurile, cand viata poate sa-i demonstreze ca uneori e mai bine sa taca (ca sa nu zic minta de-a dreptul) si? ce-o sa fac? il tin de manutza pana la batranetze? ii controlez viatza? il dojenesc ca a mintzit? E TREABA lui de adult daca, cat si cum accepta adevarul!

 

si...[:D] cine naiba isi imagineaza ca vine nora sa-i zica soacrei ca i-a inselat copilul????????

 

 

edit: seninatatea de care vorbesti tu Marius poate veni din niste experiente care iti sunt perfect straine, asa ca nu te grabi sa [zid]. fiindca viata nu-i doar bi...[:D]non-colora (alb/negru)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...