Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

al cui e copilul?


Recommended Posts

quote:Originally posted by Elise

Androixid="red">, mi se pare o intrebare buna... poate ar trebui sa deschidem alt topic "de ce inseala oamenii" - sint convinsa ca ar fi o discutie interesanta, dar nu stiu daca e locul ei aici.S. nu are nici un fel de dubiu in ce priveste relatiile paralele (mi se pare normal...dupa 10 ani dispare orice dubiu).Elise


id="quote">id="quote">Auch [b)] nu ma acuza ca ruinez un subiec al carei autoare nu a mai aparut nici macar sa ceara inkiderea lui, sau macar sa zica "nu fac misto, ziceti in continuare ca nu stiu ce sa fac/ mersi, m-am lamurit"Iar aia cu "de ce inseala oamenii" nu e buna, ca or sa vina multi sa ma scoleasca cum ca adulterul poate sa te loveasca la fel de neaspteptat si neintentionat ca trenul.Eu ma intrebam de fapt cine mai crede in acele juraminte din moment ce i se pare normal sa minta, ca tot a comis-o si acum ce mai conteaza. Si daca tot suntem la capitolul scenarii, alta tema de tocat: daca problema de infertilitate ar fi fost la ea, iar sotul distrus si disperat sa aibe un copil, l-ar fi facut cu alta? Ar fi mintit, prin omisiune [:D], vezi doamne sa n-o raneasca inutil, dar ar fi continuat sa-si creasca copilul alaturi de cealalta. Ei?Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Pai nu, nu cred - probabil nu crede nimeni - ca adulterul "te loveste" din senin. Dar exista probabil cauze si pt. el - nu scuze, ci cauze.

Nimeni nu cred ca isi complica viata inutil, daca nu are un oarece motiv sa o faca.

A complica inseamna a nu urma cursul firesc al lucrurilor: sa stai cu barbatul pe care il iubesti, cind nu-l mai iubesti divortezi si stai cu urmatorul pe care il iubesti.

Daca ar fi asa de simplu probabil asta ar face toata lumea.

Sa fii dual nu numai ca nu e frumos, dar presupune niste riscuri, pe care nu ti le asumi daca n-ai de ce.

 

Nu te-am acuzat deloc ca ruinezi subiectul...ma gindeam ca asta e o discutie mai ampla care ar putea foarte bine sa fie purtata separat, ca nu i se aplica neaparat Sirianei.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Karina

...Sint impotriva adulterului si a minciunii in general, dar in cazul asta nu cred ca daca nu-i spune sotului ca nu e copilul lui e o minciuna, ci mai degraba o omisiune [:D]...

 

 


id="quote">id="quote">

 

Fetele cu trenul si adulterul... nu stiu cum te loveste adulteru', da stiu ca pe mine afirmatia de mai sus m-a cam lovit "ca trenu'"...

Karina, o intrebare: Sa presupunem ca esti casatorita de 10 ani; intr-o zi afli ca sotul tau are un copil de vreo 5 anisori pe undeva, cu o alta femeie... ai considera-o tot "Omisiune", ai zambi, "Eh! A uitat, saracu'..." si ti-ai vedea in continuare de viata, ca si cum sotul a uitat sa cumpere paine in drum spre casa??? Sau s-ar schimba lucrurile???

 

 

 

 

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Dora!

Felicitari pentru modul cum gindesti si iti exprimi ideile, pentru profunzimea sufletului tau.Imi imaginez ca esti o mama si o sotie deosebita.

 

Legat de subiectul in discutie, ieri la biserica, un preot deosebit a vorbit in predica de sfirsit despre minciuna spunind ca biserica ortodoxa nu este de acord cu aceasta (ceea ce stim cu totii), insa sint si citeva exceptii.Deci minciuna este admisa in situatii de razboi, in situatia cind numai asa poate fi salvata o tara sau...cind ajuta la salvarea familiei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by aprilie11

Legat de subiectul in discutie, ieri la biserica, un preot deosebit a vorbit in predica de sfirsit despre minciuna spunind ca biserica ortodoxa nu este de acord cu aceasta (ceea ce stim cu totii), insa sint si citeva exceptii.Deci minciuna este admisa in situatii de razboi, in situatia cind numai asa poate fi salvata o tara sau...cind ajuta la salvarea familiei.


id="quote">id="quote">Wow, ce penibil ! Eu zic sa nu mai mergeti la biserica, va invata ashtia numai prostii !Sibylle id="green">[gravi] saptamâna 29Pozele mele id="green"> Poze noi id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, Crengu are dreptate: eu am vazut intimplator subiectul aici, dupa ce initial l-am vazut la asteptind un ingeras si stiu fete care l-au cautat si nu l-au mai putut gasi dupa ce a fost mutat. Singura solutie sa il gaseasca ar fi sa de clik pe numele ei si asta o sa-i arate lista de subiecte unde a fost activa in ultima perioada, doar asa poate sa mai gaseasca subiectul cred.

 

Eu sper ca acesta e motivul pentru care nu a mai scris...

 

sa nu ne pierdem speranta

danutza

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by aprilie11

Legat de subiectul in discutie, ieri la biserica, un preot deosebit a vorbit in predica de sfirsit despre minciuna spunind ca biserica ortodoxa nu este de acord cu aceasta (ceea ce stim cu totii), insa sint si citeva exceptii.Deci minciuna este admisa in situatii de razboi, in situatia cind numai asa poate fi salvata o tara sau...cind ajuta la salvarea familiei.


id="quote">id="quote">

 

[bang][bang][bang]

 

___________________________________________

"Nu poti face nimic ca sa ai stil. Pentru ca stilul nu il ai, ci il esti."

(Mircea Cartarescu)id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by cataghe
quote:Originally posted by aprilie11Legat de subiectul in discutie, ieri la biserica, un preot deosebit a vorbit in predica de sfirsit despre minciuna spunind ca biserica ortodoxa nu este de acord cu aceasta (ceea ce stim cu totii), insa sint si citeva exceptii.Deci minciuna este admisa in situatii de razboi, in situatia cind numai asa poate fi salvata o tara sau...cind ajuta la salvarea familiei.
id="quote">id="quote">[bang][bang][bang]___________________________________________"Nu poti face nimic ca sa ai stil. Pentru ca stilul nu il ai, ci il esti." (Mircea Cartarescu)id="size1">id="blue">
id="quote">id="quote">Facind o acolada sau paranteza rotunda sau patrata sau ceva asemanator, de forma sau nu...Nu poti face nimic sa ai (sa detii si sa controlezi) adevarul. Pentru ca adevarul nu este, ci il esti. Si asta nu se aplica in alta patratica, alta decit aceea in care functionezi.De aia, fiecare respira ce alege sa respire, orice le-ar spune altii ca este aerul. Sau unde se gaseste el. Sau ce contine.Aerul din patratica mea NU este la fel cu al altcuiva. Sorry, da' chiar asa e...Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, da n-ati raspuns la dilema mea: daca problema de infertilitate era la ea?

Si mai am o dilema: cine e Dora?[:D]id="size1">

Dati um pemeu la Siriana, desi daca e membru mai veki ma indoiesc ca nu s-a prins ca i-a fost mutat subiectul. Eventual daca vroia intreba un moderator acolo la aspirante.

 

Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...