Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

al cui e copilul?


Recommended Posts

Draga Siriana, am tot citit si recitit mesajul tau incercand sa-mi dau seama de ce ai postat tu acest mesaj , care este de fapt intrebarea ta...

Precum ai citit din toate raspunsurile primite, nimeni nu te judeca aici, toate fetele sunt de acord ca in primul rand, in aceste momente, conteaza COPILUL. Este minunea pe care o astepti de 5 ani si pentru care ai trecut prin multe incercari, asa cum ne-ai marturisit. Asadar trebuie sa-ti canalizezi toate fortele pentru a avea grija de tine si de bebe, sa fiti amandoi sanatosi.

In ceea ce priveste barbatul alaturi de care vei creste acest copil... inteleg ca tu te vezi alaturi de sotul tau, insa te intrebi daca ar trebui sa-i spui sau nu de posibilitatea ca acest copil sa nu fie al lui... Greu de gasit un raspuns, intr-adevar... Daca tu te simti destul de puternica incat sa infrunti perspectiva ca familia ta sa se destrame din cauza acestei situatii, eu as merge pe varianta sinceritatii.

Este clar ca orice decizie ai lua, nu va fi una usoara. Orice decizie implica riscurile ei, depinde pe care esti dispusa sa ti le asumi. Ce sa-ti spun ... as vrea sa te incurajez, dar nu prea stiu daca am cum... Incearca sa gandesti pozitiv si din toata incurcatura asta sa vezi partea frumoasa: Dumnezeu ti-a daruit copilul mult-dorit.

Iti doresc sa gasesti in inima ta raspunsul la intrebarea care te framanta, sa nu-ti fie teama de "gura lumii", in definitiv numai tu poti gasi raspunsul "corect", nimeni nu este exact in situatia ta. Si nimeni nu are dreptul sa te judece.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu nu am inteles daca ai nascut deja sau esti insarcinata.

 

 

In caz ca esti insarcinata la inceputul sarcinii sotul tau stie, i-ai spus de sarcina?

 

Dar de ce ai facut dragoste cu "iubitul", daca esti casatorita de atitia ani cu sotul tau? Vroiai sa ramii insarcinata cu orice pret? S-ar putea ca pretul sa fie un divort.

 

E o problema grea si delicata.

 

Eu optez pentru sinceritate. Ii spui sotului ce s-a intimplat si impreuna veti hotari daca vreti sa aflati al cui e copilul. Dar oare sotul cum va primi vestea? El cit de mult isi doreste copilul?

 

Iti doresc sa iei cea mai buna decizie, iar daca esti insarcinata ai grija de burtica.

 

 

 

http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

 

si mail pentru poze

bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

 

******************************************

 

Nulla dies sine linea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, cine suntem noi sa te judecam ?!

Noi suntem fericite pentru tine ca ai un bb ...

 

Daca ai avut relatia extraconjugala de atata vreme si nu ai ramas insarcinata in 5 ani, inseamna ca te-ai protejat(cu iubitul) nu-i asa ? Daca e asa, inseamna ca dupa 5 ani, in mod practic, ai hotarat o IAD si atunci, poti transa problema mai simplu, ramai cu barbatul care iti e mai aproape de suflet si care va fi un tata mai bun pentru copilul tau, fara a mai pune in calcul genetica.

Daca acela e chiar tatal biologic, cu atat mai bine.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Siriana eu vreau sa te felicit in primul rand pentru sarcina obtinuta!Gandeste-te ca daca faceai inseminare cu sperma de la donator era acelasi lucru si tot nu stiai cine este tatal.Macar asa il cunosti.In ceea ce priveste testul de paternitate eu zic ca nu are rost sa-l faci ca vei recunoaste din primele secunde in copilul tau semnalmentele unuia sau altuia si atunci vei avea certitudinea cine este tatal.Nu te mai stresa cu asta important este ca ti-ai indeplinit dorinta si cum cineva scria mai sus numai cine nu stie ce insemna sa-ti doresti cu ardoare sa fii mama te va condamna pentru asta!Parerea mea este ca daca tu iti iubesti sotul si vrei ca acest copil sa fie crescut de el ca tata nu are rost sa-i spui veti avea toti de suferit(este parerea mea nu dati cu pietre)!Daca vrei sa ramai cu celalat situatia se schimba dar tot ceea ce-ti urez este sa-ti dea Dumnezeu liniste in suflet sa poti lua o buna decizie!

Mihaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oanabbbid="red"> tatal care-l creste si-a dat seama ca nu este copilul lui(tatal biologic este neamt si are figura aceea tipic araiana -blond, inalt cu ochii albastri, iar copilul ii seamana leit), dar a fost fericit ca jumatatea lui si-a vazut visul implinit.

 

Mcrissa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Siriana ,

Tare complicata povestea asta a ta ! Din pacate ,asa e ...uneori...viata bate filmul ! Ideea nu este ca noi vom arunca sau nu cu pietre . Cine suntem noi de fapt si ce drept am avea sa facem asta ? Noi putem sa ne spunem parerea dar drumul cel drept numai singura il poti gasi .E foarte clar (asa cum au spus toate fetele aici ) ca acum trebuie sa te concentrezi asupra copilului , sa nu te stresezi si sa nu-i faci sub nici o forma vreun rau . Trebuie sa te gandesti ca la urma urmei el poate fi copilul tau si numai al tau si ca...poate vei fi nevoita sa renunti la amandoi barbatii din viata ta .Puterea de a lua o hotarare sau alta numai in tine o vei putea gasi .Du-te la biserica si spovedeste - te si roaga -te . Dumnezeu o sa iti arate calea cea dreapta . DAR NU RENUNTA SUB NICI O FORMA LA COPIL !!! O sa ma rog pentru tine , PITICUL[flo][flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Siriana , eu nu vreau nici sa te judec nici sa dau cu piatra! Parerea mea este sa-ti dai singura niste raspunsuri: tu cu cine vrei de fapt sa fii cu soul sau cu prietenul! Daca tu poti sa-ti dai singura un raspuns atunci spune-i adevarul celui in cauza ! Daca te iubeste cu adevarat va intelege cat de mult ti-ai dorit acest copil si atunci testul de paternitate chiar nu mai conteaza! Copilul trebuie sa fie iubit la fel de mult de ambii parinti ( biologici sau nu)!Pe de alta parte eu zic ca-i o greseala sa consideram barbatii simple masini de facut copii ; a avea un copil este la fel de important pentru ei chiar daca armele sunt cu adevarat la noi!

Cauta raspunsul in sufletul tau si fii fericita pentru minunea din pantecul tau![flo]

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Siriana felicitari pentru bebe[flo]

Cred ca ti-e foarte greu, dar, cum au zis si fetele, cred ca cel mai bine e sa vorbesti acum cu sotul tau. Ma ingrozesc cand ma gandesc cum ar fi daca peste cativa ani ar iesi totul la iveala! Va fi mult mai greu pentru toti! Sper sa te lumineze Dumnezeu ce cale sa apuci[ruga] Sarcina usoara[pup]id="brown">

 

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in cazul in care cei 3 parinti nu au acelasi grup sangvin iar copilul nu mosteneste gr. s. al mamei, paternitatea e ca si stabilita;

 

ceea ce stiu este ca minciuna are picioare scurte (chiar daca la mijloc sunt 10 ani care par sa contrazica);

 

IAD nu sufera comparatie cu cazul de fatza;

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Siriana,

Eu sunt un pic socata de povestea ta dar am o parere obiectiva.

Eu dupa multi ani in care m-am cautat in toate felurile si m-am cam si saturat am ajuns in farsit sa ne dam seama ca problema este sotul

De ce sunt socata?

Pentru ca m-am gandit de multe ori ca decat cu donator mai bine o noapte de dragoste pasionala.E mai putin traumatizant.Acum mi-am dat seama ca nu sunt singura pentru ca atuci cand gandeam asa mi-era rusine de mine.Oricum eu i-am spus-o si sotului direct .Dar glumind bineinteles.Problema cu IAD este diferita .Acolo decizia este a ambilor parteneri si asta este altceva.

Problema se pune in opinia ta despre cum stai tu cu taria de caracter.Daca pui copilul pe primul plan atunci trebuie sa fi sigura si puternica si sa tii secretul toata viata ta.Esti sigura ca poti face asta????

dACA NU tu iti cunosti cel mai bine sotul si ar trebui sa sti cum ar reactiona intr- astfel de situatie si daca ar fi de acord.Dar eu cred ca nici un barbat nu poate accepta faptul ca sotia lui joaca la dublu.Dupa cate am inteles relatia voastra dureaza de mai mult timp.Tu va trebui sa alegi pe cel pe care il iubesti pentru ca eu ma indoiesc ca ai facut-o intr-un moment de disperare.

Eu m-am gandit la asta dar sincera sa fiu imi iubesc prea mult sotul si il respect pentru ca atiunci candva a fost singurul meu sprijin adevarat si nu cred ca asi putea sa fac asta.Dar nu se stie niciodata.

Insa cred ca el nu ar accepta asa ceva Il cunosc prea bine.Un astfel de lucru ar pune capat relatiei si eu nu as putea face fata situatiei. Asa ca numai tu sti ce e mai bine pentru tine.Nu te poate ajuta nimeni .Tu esti singurul tau prieten adevarat si deasemenea persoana portivita pentru uin sfat.Gandeste-te singura dar nu renunta la copil.Dar trebuie sa te gandesti ca copilul are dreptul sa stie cine e tatal si la fel si tu.Ai dreptate sotul tau poate face copii.Asa ca nu se stie niciodata.

Pupici Aurelia

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...