Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

al cui e copilul?


Recommended Posts

Parere 100% personala:

Siriana, intreaba-te cine ai vrea sa fie tatal copilului si dupa asta actionezi. Daca vrei sa-ti cresti copilul cu sotul, atunci nu te mai gandesti la ce a fost, ci la ce va fi. [flo]

Sarcina usoara si un bb sanatos ! [flo]

 

 

 

________________________________________id="red">

Daria & [zana]Giulia (2004 08 16)id="red">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

draga siriana,

 

ma voi confesa aici spunind ca, in urma cu ani, pe cind eram casatorita cu primul meu sot, imi doream copilul pe care el (fostul sot) nu-l vroia. si nici macar nu m-a lasat sa incercam. am trecut prin momente crincene, luptindu-ma cu sentimente contradictorii in sufletul meu: iubirea pentru el (fostul sot) si dorinta de implinire printr-un copil purtat in pintec. ani de zile s-au scurs asa. ajunsesem sa pling la vestea ca vreo prietena, amica sau actrita era insarcinata. teribil. aveam 34 de ani si mi se parea ca e capatul meu de drum. sotul mi-a "dat drumul". mi-a spus ca se pare ca nu ma iubeste deajuns daca nu doreste copilul meu. sa merg cu cineva care-mi doreste copilul. si asa ne-am despartit. a fost infiorator. am suferit (amindoi) mult de tot. mi-a ales Dumnezeu un alt barbat in cale. care cu cea mai mare generozitate mi-a daruit cele doua ingerase ale mele pe pamintul asta. am avut noroc de doi oameni buni.

............

eu zic cu minciuna nu ajungi nicaieri, chiar daca nu iese la iveala. sufletul tau va fi mereu rascolit, in furtuni. de ce sa risti fericirea copilului tau?! da cartile pe fatza. e un moment dificil acum, ca esti insarcinata si toate sint in schimbare in trupul, mintea si sufletul tau. totusi, cred ca drumul cel mai bun e cel drept. si drumul drept e cel pe care-l alegi cu inima. fara regrete, fara acuze.

sa te ajute Dumnezeu..... si toate sa fie intr-un ceas bun.

 

mona, [copil] lia (24.04.2004) si [copil] maya (28.10.2005)

 

 

POZE MEXICO 2006id="red">

MAYA DE IULIE 2006id="red">

ASA S-A NASCUT MAYAid="red"> site-ul nostru ASA S-A NASCUT LIAid="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de Siriana

Problema adevarata e ca nici macar nu sunt sigura al cui e.Presupun ca nu e al sotului date fiind problemele pe care le are (astenospermie)... dar care nu sunt o piedica in conceperea unui copil.Si nici nu pot calcula pe zile pt ca intalnirile au avut loc in paralel la distante de ore...judecati-ma (dar nu aruncati cu piatra) si sfatuiti-ma. Sa merg pana la capat? Sa fac teste de paternitate sau sa merg in incertitudine.Conteaza cine e tatal atata timp cat eu imi doresc acest copil? Ar mai fi de spus ca am 37 ani si nu am alti copii.Celor care se vor supara din cauza acestui mesaj,imi cer iertare...


id="quote">id="quote">Ai dreptate, aceasta este problema adevarata. Pina nu o rezolvi cumva, nu trebuie sa spui nimic nimanui pentru ca exista riscul sa gresesti si sa ranesti multi dintre cei implicati.Daca s-a intimplat minunea aia posibila doar 0.1% si copilul este al sotului tau? Si daca nu? Si daca-i spui? Cum sa faci teste de paternitate fara sa stie cei "testati"? Si daca o poti face si afli cine este, cum ar schimba asta viata ta?Dintre toate solutiile din lume, eu as alege-o pe cea care sa ma lase doar pe mine sa sufar si sa ma framint( ca "pedeapsa" pentru greseala mea) si i-as lasa pe ceilalti in pace. Cu vremea m-as impaca atit cit se poate cu ideea si as continua sa ma bucur de nepretuitul dar.Adica as considera ca acest copil este al cui vreau eu sa fie! Sa nu uiti ca viata ta nu este ce inseamna ea pentru altii si numai tu insati ai puterea sa ti-o construiesti dupa cum ti-e mai bine.Desigur asta inseamna ca ar cam trebui sa-l indepartezi pe celalalt si sa renunti la stilul asta de viata dubla.In primul rind copilul tau merita sa fie linistit.Chiar daca vei proceda corect si ii vei spune sotului ca l-ai inselat si ai ramas insarcinata cu altul ( presupunind ca acest altul e adevaratul tata) ce te face sa crezi ca fiul/fiica ta nu te va judeca mai tirziu, chiar si asa? Crezi ca nu va afla?Indiferent ce alegi, vezi bine ca exista riscurile de care am spus la inceput.Eu una, as intrerupe orice legatura cu iubitul meu si mi-as focaliza atentia pe viata mea de acum incolo, linga sotul meu si copilul NOSTRU!Cum toate lucrurile se intimpla cu un scop, m-as stradui sa invat ceva din lectia asta si as proteja cit mai mult ceea ce e bun din toata povestea: in mine creste un copil pe care o sa-l iubesc si o sa-l ingrijesc ca pe ochii mei din cap!Si vreau sa-ti mai spun ceva: sa fii sigura ca daca ii daruiesti copilului toata dragostea si il vei invata, il vei educa sanatos, chiar daca va afla la un moment dat ca a trait in "minciuna", te va ierta si te va intelege pentru ca va avea incredere in tine!Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca nu are importanta al cui e copilul, important e cu cine vrei sa ramii.

Alege barbatul si creste copilul asa cum ar fi al lui, fara teste de paternitate. Ce importanta are cine e tatal biologic ? Important e cine o sa-l creasca. Daca nu reuseai sa ramii gravida, faceai inseminare cu donator, sau ai fi adoptat un copil, n-ar fi fost la fel?! Stiu ca nu e acelasi lucru, dar faptul fiind consumat nu ai cum sa schimbi nimic.

Si inca un sfat: daca alegi sotul, nu-i spune. N-are sens, provoci doar suferinta inutila. Chiar daca te va ierta, de uitat sa stii ca nu va uita niciodata, indiferent de rezultatul testului de paternitate. Eu una sincer, asa as prefera daca Doamne fereste m-ar insela sotul. Daca vrea sa ramina cu mine, mai bine nu-mi spune, dar nici sa nu ma faca sa banuiesc ceva, ca altfel [neand]

 

Felicitari pt. bb

 


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine [:D]

 

[pup]

 

Karina [sofer] + Bogdanel [bicla]

Imnul lui Irinelid="size4">

 

Semneaza protestul Maxim impotriva pedofiliei prostului-gust

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare corect sa-si minta , sa-si insele sotul. Iar minciuna nu e doar de acum , cu copilul, ci dinainte , de cind avea relatii cu celalalt barbat.

 

Dar eu nu pot fi o persoana duplicitara, asa ca ...

 

 

 

 

http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

 

si mail pentru poze

bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

 

******************************************

 

Nulla dies sine linea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Siriana si eu sunt de parere ca tatal copilului a fi cel pe care il vei alege, insa tind sa cred ca nu va fi usoara aceasta alegere daca aceste doua relatii merg in paralel de 10 ani de zile (cel putin asa am inteles).

 

Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa te gandesti bine cu cine vrei sa iti cresti copilul si sa actionezi ca atare. Ar fi greu sa cresti un copil, indiferent al cui este, alaturi de o persoana pe care nu o iubesti cu adevarat, pe care poate o respecti dar atat.

 

Sarcina usoara si bebe sanatos!

 

 

 

 

 

EMANUEL[bonjovi]-POZE MAI VECHIid="orange">id="limegreen">

EMANUEL[testoasa]id="limegreen">COWBOYid="red">

MOTI[pis]id="purple">MOTANELUL

MAMI[8**]"MAMININA MEA"id="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

romanaid="red">,

 

nu cred ca a spus cineva ca i se pare "corect" sa-si insele sotul, iar intrebarea Sirianei nu era "mi-am inselat sotul, o fi bine?".

Infidelitatea e un alt subiect: exista dinainte, ar fi existat cu sau fara bb, nu bb a fost motivatia.

 

Discutia era despre cit de mult sau cit de putin conteaza al cui este copilul dpdv genetic.

In situatia de fata, de ce ar conta mai mult genele decit in cazul IAD, FIV cu donator sau adoptie?

Pentru ca astea ar fi fost singurele alternative dupa 5 ani, oricum.

La un copil nascut prin procedeele respective mai conta cine e tatal donator?!

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

romanaid="red">,nu cred ca a spus cineva ca i se pare "corect" sa-si insele sotul, iar intrebarea Sirianei nu era "mi-am inselat sotul, o fi bine?".Discutia era despre cit de mult sau cit de putin conteaza al cui este copilul dpdv genetic.Elise


id="quote">id="quote">Aaa, pai zi asa! Atunci nu conteaza! DELOC! Mai ales daca relatiile vor continua in paralel ca si pana acum...Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...