Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

al cui e copilul?


Recommended Posts

quote:Originally posted by iris79

Am citit toate postarile si , nu vreau sa fiu rea, sfaturile voastre cum ca nu conteaza cine e tatal ma uimesc. Cum sa nu conteze?Ma intreb daca un barbat ar fi venit cu o problema de infidelitate ati mai fi atat de ingaduitoare. Eu cred ca nu.Repet, nu vreau sa fiu rea, dar nu mi se pare corecta situatia actuala nici fata de sot si nici fata de amant.


id="quote">id="quote">Si uite asa ajungem iar la problema discriminarii...De ce nu se poate intelege ca fata a vrut un sfat. Nu sa discutam daca e corect sau nu. Stie si ea ca nu, ca altfel nu scria sub alt nume.Ai un sfat, il dai, n-ai, dai ignore la subiect si treci mai departe. De ce trebuie sa ajungem iar sa despicam firul in patru ?!Cind e vorba de altii mereu sintem "lupul moralist".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by iris79

Am citit toate postarile si , nu vreau sa fiu rea, sfaturile voastre cum ca nu conteaza cine e tatal ma uimesc. Cum sa nu conteze?Ma intreb daca un barbat ar fi venit cu o problema de infidelitate ati mai fi atat de ingaduitoare. Eu cred ca nu.Repet, nu vreau sa fiu rea, dar nu mi se pare corecta situatia actuala nici fata de sot si nici fata de amant.


id="quote">id="quote">Iris,id="blue"> stim ca nu vrei sa fii rea si eu vad ca nici nu esti, ai spus ce crezi pe masura experientei tale. Cu totii facem asta.E atit de greu sa fii in papucii altuia, sa te uiti la lume ( si sa o asculti) din locul in care numai tu esti in situatia data...Vorbim aici despre o femeie aflata la frumoasa virsta la care putine altele reusesc sa devina mame, pe cale naturala si/sau nu numai.Sub nici o forma impresia mea nu poate fi impresia altcuiva, sub nici o forma sirianaid="blue"> nu are cum sa vrea sa inteleaga ca tu sau eu nu intelegem ce este pentru ea de inteles...E un pic complicat, da, dar daca ne straduim, putem sa ii fim alaturi si sa-i raspundem la ceea ce pe ea o framinta, in acest moment.Mie, mi s-a parut ca siriana id="blue">este bine echilibrata si ca are nevoie de niste suport moral,de aceea a ales sa ne intrebe una-alta, nu?De aceea si spun, din papucii mei pot sa accept ca siriana id="blue">o sa aiba acest copil, cu un altul, pentru ca asa o sa isi gaseasca o implinire mult cautata, din papucii ei, cred ca se vede cam la fel...Cred.Iar papucii mei sint foarte uzati, de femeie batrina cu dintii de lina si care ar face multe lucruri ( semi-ortodoxe, nu necinstite de tot) sa devina mama[:D].Asa ca printre altele accept si sa fiu torpilata in piata publica, numai sa pot supravietui macar cit sa-i ofer o viata buna copilului meu, oricum ar fi el si cu oricine ar fi facut el.Suna foarte aiurea, suna a disperare dar te asigur ca face parte dintr-o viata cu mult mai subtil si stiintific studiata de oameni mai destepti decit mine care au ajuns la concluzia ca individul are ca tzinta suprema, perpetuarea...Si asta e un motiv ce ne depaseste pe noi, deocamdata si poate scuza, culmea! pina si infidelitatea in cuplu...edit, ca am uitat sa raspund la intrebarea "al cui este copilul?"Copilul este al tau sirianaid="blue"> si sa nu uiti, nici macar o secunda, asta!Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu daca as fi in locul tau n-as face valuri.

copilul e al tau si al sotului tau si punct.

chestia cu trebuie sa fi sincera in orice situatie nu ma convinge.

daca sotul tau ar afla povestea cu amantul nu ati mai fi fericiti niciodata . nici tu ,nici el si ar suferi si copilul.

cand o sa-ti vezi copilul o sa-ti dai seama al cui e.

asa vad eu situatia si asa as proceda.

 

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

 

Dana

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by iris79

Nu veau sa fac pe lupul moralist. Dar nici nu-mi place ca unii dau sfaturi gratis fara sa gandeasca.


id="quote">id="quote">Irisid="red">, abtine-te pls. sa ne inveti tu sa gindim, ca sintem toti majori si vaccinati pe aici, sper. Referitor la intrebarea ta profund gandita - da, daca barbatu-meu ar fi facut copilul alteia si ar fi pretins ca e al meu spre binele copilului [:D], l-as fi inteles.Elise
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, fii obiectiva [:D] si ea fusese acuzata la randul ei ca e lupul moralist :)

 

Pana una alta aici se discuta fara o multime de date care ar avea totusi o anumita importanta...

 


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

id="size3">id="Courier New">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off topic:

Elise, ironiile tale nu ma impresioneaza deloc.

 

On topic:

Siriana, sper ca nu crezi ca te condamn sau te judec. Nu am nici un drept. Sunt sigura ca Dumnezeu iti va arata calea cea mai buna. Ai incredere.Iti urez sarcina usoara si liniste sufleteasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, trebuie sa faci teste de paternitate. De ce? Pentru ca eu cred ca un copil are dreptul la adevar, chiar daca va creste cu parintele nebiologic. Toti vrem sa stim de unde venim.

 

Tu nu ai fi mai linistita sa stii adevarul? Sau iti doresti sa fie al iubitului si nu vrei sa fii dezamagita?

 

De curiozitate am cautat date despre testul de paternitate in Romania. Am gasit un articol de acum jumatate de an:

http://www.jurnalul.ro/articol_41856/este_sau_nu_este_copilul_meu_.html

 

Mi se pare foarte scump, l-am gasit pe net in usa si cu 200$. Dar desigur exista si probabilitatea sa poti afla cine e copilul cua jutorul grupelor de sange. Nu zic ca e scump pentru Siriana, ci in general pentru o mama sau un tata roman care ar vrea sa afle adevarul.

 

 

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.id="green">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe voi v-ar impresiona acum, la virsta asta, sa aflati ca parintii vostri nu sint de fapt parintii biologici?

 

Pe mine cred ca nu.... m-am gindit la asta, si cred ca deja m-ar lasa rece: sint singurii parinti pe care ii cunosc, oricum... de 30 de ani sint foarte legata de ei, nu cred ca ar mai conta.

Probabil nici n-as avea curiozitatea sa vad cine or fi ceilalti.

 

Si asta o spun ca fiica, nu ca viitor parinte...

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...