Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

al cui e copilul?


Recommended Posts

Pe mine m-ar interesa sa stiu de ce mi-a fost ascuns acest adevar atat timp fiindca eu cred ca orice copil are dreptul sa stie daca e adoptat, cum a ajuns el in familia respectiva s.a.m.d. Nu vad de ce i s-ar ascunde acest lucru si pe mine m-ar interesa sa stiu ce s-a intamplat cu parintii mei naturali desi, daca ar fi in viata sa zicem, nu as tine mortis sa-i vad. Teoretic vorbind...

 


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

id="size3">id="Courier New">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Un pic off-topic: pe mine nu ma intereseaza cine imi sunt parintii biologici, efectiv nu exista. Am avut cea mai buna Mama din lume si am un tata la fel de bun. Si am aflat cand aveam peste dooj`de ani ... id="size1">

 

________________________________________id="red">

Daria & [zana]Giulia (2004 08 16)id="red">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by iris79

Nu veau sa fac pe lupul moralist. Dar nici nu-mi place ca unii dau sfaturi gratis fara sa gandeasca.Oricum Siriana va face cum crede ca e mai bine pentru copilul si familia ei.


id="quote">id="quote">Deci iris79, daca nu gindim ca tine, inseamna ca nu gindim ?!!Normal ca va face cum va crede ea mai bine, dar tocmai asta este dilema ei: ce sa faca ! Nu daca a facut bine sau rau. Asta trebuia sa intelegi.Eu ramin la concluzia mea (care am tras-o fara sa gindesc, zic unii), ca daca vrei, copilul il poti considera al tau si al sotului, daca-l alegi pe sot sau al tau si al amantului daca il alegi pe amant.DAR, important e sa renunti la acest trai in 3, sa-ti cresti copilul alaturi de cel pe care-l iubesti.Sa va povestesc ceva. Acum multi ani am auzit de citeva cazuri (2 mai exact) in care copii au fost schimbati din greseala la maternitate. Au aflat asta dupa multi ani si a fost un adevarat scandal, ca o familie vroia sa ia amindoi copii, ca unul era al lor, iar la celalalt nu vroiau sa renunte ca il crescusera cu dragoste si chiar daca nu era biologic al lor, il iubeau la fel de mult. Nu stiu cum s-a terminat povestea, dar va intreb, in acest caz cui i-a folosit ca au aflat adevarul?! Stiu ca unii sint de principiul ca mai bine sa stii adevarul, indiferent de cit de dureros e, dar pe mine m-a invatat viata ca nu intotdeauna adevarul este solutia.Bineinteles, asta este parerea mea, nu inseamna ca e asa e cel mai bine, dar asa gindesc eu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sirianaid="blue">, iti spun si eu ce as face daca as fi in locul tau, eu ca "baba batrana" (cum mai spunea cineva), as fi fericita ca o sa am acest copil, pt mine ar conta prea putin cu cine l-am conceput, important ar fi ca el sa fie sanatos si daca mi-as iubii sotul si as vrea sa fim o familie implinita, cu un copil in continuare nu i-as spune nimic pt ca..ar fi copilul nostru pe care il vom creste impreuna. In cazul in care as considera ca viata alaturi de el nu ne-ar face fericiti atat pe mine cat si pe copilul meu..n-as ramane langa el si gata.

Iti doresc sarcina usoara, un bebe sanatos si nu te grabii sa iei decizii...masoara de 20 ori si taie o data.

Pupici

 

mamica Roxana cu Carla capritza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu sunt capabila sa inteleg ce ziceti voi, ca nu conteaza cu cine il faci si daca "va iubiti" sotul l-ati creste impreuna si nu ati spune nimanui nimic. Nu conteaza cu cine il faci in anumite circumstante, dar cand iti inseli sotul chiar asa... nu conteaza? Important e numai ca o sa ai copil?

 

Daca voi sunteti in imposibilitatea de a avea un copil si sotul ar face un copil cu alta, inselandu-va si pe urma l-ar aduce sa-l cresteti impreuna, e ok?

 

Scopul scuza mijloacele? De cand nu mai conteaza ca inseli? Am ramas in urma rau...

 

Si nu ma refer la Siriana care oricum nu a mai scris... ci la sfaturile date, nu e nimic personal.

 

Ideea mea ar fi sa-si asume responsabilitatea, sa se hotarasca cu cine vrea sa ramana si sa faca un test de paternitate fiindca daca ramane cu sotul mi se pare corect ca si sa faca o alegere in cunostinta de cauza.

 


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

id="size3">id="Courier New">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jocelyn, asta este NUMAI parerea mea, asta nu inseamna ca impun cuiva sa gandeasca ca mine. Poate ca de-a lungul timpului mi-am schimbat modul de a privii viata de-aia am spus ca asa as proceda eu. Nu zic ca este in regula ca este posibil sa nu fie copilul sotului dar..acum conteaza prea putin cine este..conteaza ca la 37 ani v-a aduce pe lume minunea mult dorita....de fapt Siriana ne-a intrebat ce sa faca in continuare nu sa ne dam cu parerea asupra ceea ce a facut.

Pupici

 

 

mamica Roxana cu Carla capritza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, doar ca au fost mai multe asemenea pareri si vroiam sa inteleg ce si cum... si am zis ce ar putea sa faca in continuare. Sigur, conteaza sa aduca pe lume un copil sanatos, ceea ii si doresc, dar cumva trebuie sa rezolve situatia, poti fi linistit cu atatea framantari si secrete?

 


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

id="size3">id="Courier New">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Jocelyn

poti fi linistit cu atatea framantari si secrete?


If you don't stand for something, you'll fall for anything. id="size3">id="Courier New">id="purple">
id="quote">id="quote">hm, n-ai fi tu linistita, dar cineva ajuns in aasemenea situatie nu a ajuns degeaba in asemenea situatie... if you know what I mean...Cristina-----------------------------------------------Explica-mi, si am sa uitArata-mi, si am sa-mi aduc aminteLasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.Confuciusid="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu recunosc ca sint subiectiva, dar un copil cre' ca e mai important decit orice ar fi facut mama-sa si tat-su in trecut.

 

Viata e ciudata si niciodata nu se stie cum ajungi in situatii de toata jena, asa ca n-as judeca pe nimeni: important e ca incepe o noua viatza, macar pentru atit merita tras linie, lasat ce a fost si privit in viitor...

 

Dilema Sirianei nu era daca a facut bine ca a trait 10 ani cu 2 barbati, ci ce sa faca in continuare...si eu zic ca asta trebuie sa faca. Si ca nu e prioritar sa scormoneasca cenusha acum.

 

Intreba cineva ce as face daca mi-ar veni barbatu-meu cu un kupil la usha: l-as considera copil. Atit. Adica de ce as aceepta copilul altui barbat ca pe copilul meu, si n-as accepta copilul propriului sotz?

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tot tu spuneai ca nu ai accepta sa te insele. Nu vorbesc de varianta in care e o mama purtatoare sau asa ceva.

 

Sigur ca poti ajunge in situatii urate din alte motive... dar aici e o alegere nu o calamitate din cate vad.

 

Am oferit o idee, ea alege ce va face.

 


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

id="size3">id="Courier New">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...