Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

in camara, pentru iarna


Recommended Posts

Salut fetele gospodine..

Am si eu o intrebare..e prima oara cand fac suc de rosii si datorita faptului ca nu gasesc sticle in ce sa pun pentru la iarna, m-am gandit mai bine sa pun in borcane 800 rosii in suc de rosii.. Faza este ca nu stiu.. Banuiesc ca rosioarele le decojesc intai, apoi le pun in borcan si torn sucul de rosii fierbinte peste.. Dar oare asa trebuie sa fac???

va rog frumos sa ma ajutati si pe mine.. [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 269
  • Creat
  • Ultimul răspuns

am si eu o reteta buna buna,

 

salata de gogosari

 

2 kg de gogosari 1 conopida mai mare 1/2 kg de morcovi 1 telina cu frunze cu tot, daca sunt prea putin mai cumperi separat 500 ml otet 1 cana ulei 250 gr zahar piper dupa gust, normal se pun boabe, dar mie nu-mi place sa stau sa pescuiesc boabel asa ca pun din ala pisat cateva foi de dafin 3 linguri de sare

 

Mod de preparare :

 

gogosariii se taie felii subtzirele conopida se desface in bucatele mici morcovul si telina se dau prin razatoarea mare frunzele de telina se toaca marunt otetul + uleiul + zaharul + sarea + piperul + foile de dafin - se pun la fiert pana dau in clocot si se toarna peste compozitia de legume ; se amesteca bine si se lasa in jur de 12-14 ore , eu o las peste noapte , a 2 a zi se pune in borcane cu zeama cat sa acopere , se poate consuma imediat sau dupa ce s-au murat legumele din 2 kilograme de gogosari ies 6 borcane de 800 gr, trebuie tinuta la rece altfel se acreste prea tare

pofta buna

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lbelciug

 

Trimis la - 04/09/2006 : 16:43:19

--------------------------------------------------------------------------------

 

Buna fetele,

vreau si eu o reteta buna (sau mai multe ) pt gogosari in otet. Cum se prepara astfel incat sa-i pot depozita in borcane mari (de 3kg) fara a necesita fierberea lor?

Multumesc.

 

bubu05

Trimise - 04/09/2006 : 22:39:36

--------------------------------------------------------------------------------

 

Fii antena:

-compozitia: 1 l otet, 2 l de apa, o lingura de sare de la litru, 2 linguri de zahar la litru, foi de dafin, boabe de piper si de mustar - toata chestia asta se da in clocot si se pune peste gogosarii din borcane. (depinde cati gogosari pui, poti face compozite mai multa)

- gogosarii ii asezi taiati jumatati sau sferturi pe frunze de telina, printre ei pui hrean, rondele de morcov si buchetele de conopida, iar in gura borcanului pui iar frunde de telina, cu tot cu tije

 

PS: Gogosarii tin mai mult si ies mai tari daca fierbi borcanele! Fara fierbere e la noroc! Borcanele alea de 3kg, daca sunt de sticla pot fi fierte la bain-marie!

 

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)

 

doinabita

Trimise - 05/09/2006 : 08:33:41

--------------------------------------------------------------------------------

 

Aceiasi reteta o fac si eu !e foarte buna si se tin bine pun si radacina de hrean!

 

bita doina

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirelaispir, uite o reteta supa care eu pun castraveti la otet. Nu stiu daca s-a mai postat...

Castraveþi la oþet

 

- 1 litru oþet

- 5 litri apã

- zahãr sau miere de albine: 100 sau 200 grame dupã gust

- la 1 litru de lichid se pune o lingurã de sare neiodatã

- rondele de morcov, boabe de piper, ceapã, mãrar, þelinã (rãdãcinã), boabe de muºtar (toate astea se pun printre castraveþi; nu se pune prea multã ceapã!)

Oþetul cu apa, sarea, zahãrul se pun un pic la foc sã se dizolve apoi se toarnã cãlduþã peste castraveþi. Se capseazã ºi se pun la sterilizat într-o oalã mai mare pânã se îngãlbenesc uºor castraveþii.

OBS: 6 litri de lichid încape în 5 borcane de 3 kg ºi 10 kg de castraveþi. Se aleg borcane mai mici (ãlea de 3 litri sunt perfecte). De când fierbe apa în oalã se mai lasã borcanele la sterilizat 10-15 minute.

 

Si acum o intrebare:

Cum pot pastra conopida pentru iarna? La congelator e OK? Doar curatata si asezata frumos in pungi?id="size3">id="red">

 

Cristina Negara cu

Elise-Stefania, 3 Decembrie 2005

Filmulete Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by nushulica

vreau si eu o reteta sau sa-mi ziceti daca se pot pune ardei copti la borcan intregi ceva cu ulei otet?INGRID

id="red">[zana]
id="quote">id="quote">Poti pune ardei copti la borcan in otet. Ardei capia/grasi/gogosari, de obicei rosii la culoare, ii coci, ii cureti de coaja si seminte, si ii asezi soldatzeste in borcan peste care torni un sirop (alta denumire nu imi vine in minte) cu otet, apa, sare, sa iti placa la gust, pe care il torni in borcane si apoi le sterilizezi cateva minute. Io de regula dupa ce clocoteste apa le mai tine 5-10 minute max ca sa ramana totusi tari.Da de veste daca nu intelegi ceva.Reteta asta cred ca o gasesti si daca mergi cateva pagini in urma la acest subiect.id="Comic Sans MS">id="navy">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubuid="red">, multumesc pt reteta de gogosari. [pup]

Eu ma gandeam ca nu o apela la reteta ta avand borcane asa mari... Imi e mai comod sa le folosesc pe cele de 3kg caci pe cele mici le-am umplut cu compot si gemuri. Imi explici te rog cum adica fierte la bain-marie?

 

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Poze August

 

Forum despre Flori Presate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by DidiAlex
quote:Originally posted by nushulica

vreau si eu o reteta sau sa-mi ziceti daca se pot pune ardei copti la borcan intregi ceva cu ulei otet?INGRID

id="red">[zana]
id="quote">id="quote">Poti pune ardei copti la borcan in otet. Ardei capia/grasi/gogosari, de obicei rosii la culoare, ii coci, ii cureti de coaja si seminte, si ii asezi soldatzeste in borcan peste care torni un sirop (alta denumire nu imi vine in minte) cu otet, apa, sare, sa iti placa la gust, pe care il torni in borcane si apoi le sterilizezi cateva minute. Io de regula dupa ce clocoteste apa le mai tine 5-10 minute max ca sa ramana totusi tari.Da de veste daca nu intelegi ceva.Reteta asta cred ca o gasesti si daca mergi cateva pagini in urma la acest subiect.id="Comic Sans MS">id="navy">
id="quote">id="quote">sarumana[pup] sincer am citit tot de la inceput dar nu mi-a sarit in ochi...iti multumesc inca o data[dual]INGRIDid="red">[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by AILUI

Mai intai:[pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup] pentru toate fetele care au pus retetele aici, le-am printat pe toate, deja am cateva pe lista mea de prioritati! Acum, am o intrebare : stiti cumva cum se pune ardeiul iuteid="red"> la borcan ? Soacra mea il pune in otet cu zahar si atat, mama il pune in otet indoit cu apa, voi cum procedati? ailuI


id="quote">id="quote">De obicei ii pun la fel ca pe gogosari.Chiar ieri am pus aproape 2 kg de ardei iuti,o parte i-am taiat felii rosii si verzi ,i-am pus in borcane peste care am turnat "saramura" o parte otet ,o parte apa(de obicei 1 litru din fiecare)la care adaug boabe de mustar ,piper boabe foi de dafin ,sare mare (1 lingura la litru)si zahar (2 linguri la litru)Cealalta parte i-am pus intregi in borcane cu aceeasi "saramura".1 ,23Cristina , mami de cei mai frumosi si iubiti copii de pe pamant
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ange

Oana,pe bidonul meu de otet scrie 5 % acid acetic.Asta-i concentratia? oare e bun pt. conserve de iarna?!fotopovestea Maieipovestea lui Robert


id="quote">id="quote">Din cate stiu eu pentru conservele de iarna e musai sa se foloseasca otet de 9 grade. Altfel este foarte posibil sa nu tina.Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina,ai dreptate! otetul trebuie sa fie de 9 garde.

am sa pun in saramura toate muraturile pt. iarna...

 

Daca nu am hrean ,boabele de mustar au acelasi efect asupra muraturilor?[:D]

Proportia de sar-apa este de 40 gr. sare la 1 l. apa?

 

 

"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

 

foto

povestea Maiei

povestea lui Robert

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...