Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

in camara, pentru iarna


Recommended Posts

quote:Originally posted by dana-alexia

 

DidiAlex, la reteta de gogosari cata sare trebuie?[mariaj]


id="quote">id="quote">

 

Dana,id="red"> reteta de gogosari>

 

-10 kg de gogosari,

-1 kg zahar,

-1 l otez

- 10 linguri sare neiodata

 

Io ii taiam mici a.i. la masa numai necesitau alta taiere. Tu ii adaptezi la marime in functie de cum va plac. toti taiati (nu aveam niciodata un vas asa de mare si ii imparteam in 2)ii pui in vas/e si presari zaharul, sarea si otetzul. ii lasi dupa o zi pe alta. o sa observi ca si-au lasat multa seama.

Ii puneam in 10 borcane de 800 cu/fara filet, cam inghesuiti si, ii sterilizam.

id="navy">id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 269
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Da, de ei; piscatori am vazut ca le mai zice.

 

Interesanta reteta ta, cu ce se mananca? O sa mai cumpar sa pun si la saramura cum zici tu. Dar acum as vrea sa-i pun intregi, cu otet. Anul trecut am gresit reteta si i-am facut prea otetiti.

 

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by mcm

Da, de ei; piscatori am vazut ca le mai zice.Interesanta reteta ta, cu ce se mananca? O sa mai cumpar sa pun si la saramura cum zici tu. Dar acum as vrea sa-i pun intregi, cu otet. Anul trecut am gresit reteta si i-am facut prea otetiti.Cristina


id="quote">id="quote">Pai ..ii mancam cu racitura(piftie) , cu toba ,lebar .Cand fac friptura de porc sau vita la cuptor , la sfarsit pun ardeii peste carne si mai las la cuptor 5-10 minute .[pofta][pofta]Si sotul mananca si cu sarmale ,varza ,cirobe .Nu este "mancator" de ardei iuti dar acestia ii plac in mod deosebit ,nu sunt fff iuti si ies si foarte aromati de la usturoi[;)] ."Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by bubu05

O reteta deosebita, cu sos dulce-acrisor, pt. fripturi:Gogosari in sos5 kg de gogosari taiati fasiute, 1/2 l otet, 1/2 l ulei, 1/2 kg zahar, 2 linguri de sare, un borcan pasta de tomate de 800g, boabe de piper si mustar.Se amesteca ingredientele si se lasa la fiert 20 min. Oala sa fie destul de incapatoare. Apoi se adauga gogosarii si se lasa la fiert pana se inmoaie putin. Se scot gogosarii si se pun in borcane(de 400g) apoi se adauga sosul peste ei. Se inchid borcanele cu capace si se fierb la bain-marie cam o ora la foc mic.Eu am facut anul trecut jumatate de reteta si am plans apoi dupa ei cand s-au terminat. Anul asta fac toata cantitatea negresit!Oana si [bonjovi] Vladutz (2 ianuarie 2005)[foto]Poze cu Vladutz


id="quote">id="quote">Oana,pot folosi suc de rosii in loc de bulion?Mihaid="purple"> [recevere]
Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte ..nu puteti rata aperitivul meu de iarna [pofta]!

 

- Gogosari ;

- Vinete ;

- Masline negre ;

- Usturoi ;

- Patrunjel verde ;

- Suc de rosii ;

- piper ,foi dafin .

 

Toate ingredientel la "ochi" ,nu dupa o anumita cantitate .

 

Gogosarii curatati ,spalati ,se taie in felii subtiri de maxim 1 cm , se oparesc f putin in apa cu otet , se lasa la scurs.

Vinetele , se curata de coaja ptr aspect , o fasie da ,una nu , se taie rondele si se prajesc ff fputin in ulei putin si incins .Doar cat sa se inmoaie si sa se coloreze putin .

 

In borcan se pun astfel :

Un strat de vanata , unul de gogosari ,apoi 2-3 masline ,1-2 catei usturoi ,patrunjel tocat .

Se umple astfel borcanul , nu plin - 3/4 ,iar ultimul rand sa fie cu felie de vanata .Ca un capac ....

Se adauga piper boabe , foaie dafin si se completeaza cu suc de rosii.

Se capseaza borcanul si se fierb 20-30 minute la bain- marie .

 

Se serveste rece .

 

Pofta buna !

 

 

 

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte de o reteta de-a mamei - hrean conservat

 

Radacinile de hrean se dau prin masina de tocat impreuna cu un ardel gras rosu sau gogosar, sau bucati de sfecla (pentru culoare). Compozitia rezultata se amesteca cu sare si otet dupa gust, se pune in borcane si se capseaza. Merge la fripturi dar si la cartofi prajiti.

 

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...