Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Experientele voastre-cezariana?


Recommended Posts

nu e nici o problm,nu ma deranjeaza intrebarea.Am ales cezariana pt ca imi este FRICA.Asta e,nu sunt deloc curajoasa,intru in panica,,,Am hipertensiune,imi apare din senin, si nu cred ca voi putea face fata cu brio nasterii normale.Ar mai fi inca un motiv: cu cezariana pot naste inainte de termen cu 1-saptam si asta ar fi perfect pt ca vreau sa fie si sotul alaturi de mine.in cazul in care as naste 8-11 nov sotul ar fi plecat cu cateva zile inainte si as ramane singura in casa.Ai sa ma intrebi daca nu am pe cineva care sa ma ajute,da o am pe mama , pe socrella:) insa sotul este cea mai apropiata pers pe care eu o accept.Spre exemplu vara asta am fost la un gratar pe plaja,,,,cu prietenii,,,,am avut palarie,ochelari si o rochita care imi acoperea: de la sani pana jos la genunchi,,,insa uite ca pe mine m-a prins soarele f tare de l;a genunchi in jos si am tras 1 saptamana! nu am putut merge multe zile,,,nici macar sa las piciorul mai jos de restul corpului pt ca imi venea tot sangele in laba piciorului, mi se invinetea si simteam ca imi exploda.Deci durerea era cumplita.Noroc cu sotul meu care a fost alaturi de mine si m-a ajutat f mult.Ma simteam oribil pt ca nici la baie nu eram in stare sa merg si el ma cara peste tot.Atunci am realizat ce inseamna sa nu iti poti folosi picioarele si sa depinzi de altcineva.Daca nu era sotul nu cred ca as fi acceptat pe altcineva lanaga mine pt ca este jenant.

 

Asa ca il vreau alaturi de mine macar in primele zile care am auzit ca vor fi cele mai grele,dureroase.

 

Te pup:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Am doua cezariene: una cu anestezie generala, alta cu epidurala.

Iti recomand cu caldura epidurala. Esti treaza, vezi, participi, il vezi pe bb, e ALTCEVA, nu zaci inconstienta pe masa de operatie! E ff emotionant!! Inafara de asta, eu una m-am simtit ORIBIL dupa generala! Am trait din plin toate efectele ei secundare (cea mai nasoala a fost TUSEA!![bang][bang] Cred ca stiti despre ce vorbesc [alcool][bang] Eu am o snsibilitate in gat si am tusit, cred, vreo 2-3 saptamani[bang]) Cu epidurala insa...scapi de toate efectele secundare ale generalei. Nu le mai enumer...s-a discutat de multe ori despre tipuri de anestezie. Anestezia cea mai moderna, cu cele mai putine efecte secundare, este epidurala.

Daca vrei sa citesti povestea nasterii lui Matei, acolo am povestit mai pe larg ce si cum.

 

 

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

 

Povestea nasterii lui Matei ;)

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

 

 

 

Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva: dupa prima am avut dureri crancene, dupa a doua - mult mai mici. Poate pentru ca imi erau deja cunoscute [;)] Nu stiu....DR mi-a zis ca datoria epiduralei durerile au fost mai mici si recuperarea mai rapida.

Ai vorbit cu dr. despre anestezie? Sau inca nu...Eu una nu recomand generala. Poate a reactionat organismul meu mai urat la ea...cine stie...

 

Pe operatie m-am dat, la sfatul dr, cu Lioton gel.

Analizele ti le recomanda dr. Ff importanta e aia cu timpul de coagulare.

Complicatii? Da! Am avut, la a doua! Mi s-a inchis colul si nu curgeau lohiile[bang] Dupa 9 zile am ajuns din nou la spital, unde mi-au dilatat colul si mi-au prescris Augmentin. M-am dus la timp...cand am observat ca fac febra [bang]..ca altfel...se complica situatia[bang] Nu m-a internat, asta-mi lipsea, dar putea sa se complice treaba, daca intarziam...

De ce trebuie sa te feresti...Eu una nu m-am ferit de nimic...M-am ocupat singura si de copii, si de casa...Ma rog, cu sotzu', dar el era mai mult la serviciu.

Durerea (mai mare) persista cam o saptamana...In a doua saptamana, abia o mai simti. Cel putin asa a fost la mine. Dupa doua saptamani...esti ca noua! Impropriu-zis, ca esti zombie de oboseala![alcool][:D]

 

Daca mai ai intrebari...

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

 

Povestea nasterii lui Matei ;)

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

 

 

 

Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisi_ella, cum este cu epidurala, simti ceva durere, discomfort, etc, in timpul operatiei? Eu ambele cezariene le am cu anestezie generala, dar m-ar tenta sa stau treaza si sa-mi vad bebelusul. Problema este ca voi naste in Ploiesti si nu stiu daca se fac anestezii epidurale, acum 4 ani nu exista asa ceva. O alternativa era rahi-anestezia, dar am inteles ca ai frisoane, dureri de cap dupa operatie.

Te rog, spune-mi si mie daca ai simtit ceva in timpul operatiei, de ex am inteles ca simti ceva aiurea cand scoate bebelusul. Asa este?

 

Roxana[gravi]22+[baietel] ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyyy, e normal sa vrei sa-l ai pe sotul tau langa tine, si e adevarat ca cezariana se face de regula cu vreo 2 saptamani inainte, adica prin saptamana 38 de sarcina, si o poti programa.

Sotul meu rade cand spune ca va sti data nasterii lui bb, stie deja ce este....deci unde-i surpriza?[;)]I-am spus eu ca surpriza este nr de kg si lungimea, el spunea sa nu intreb la eco ce este, dar dadea telefoane in disperare sa vada daca am iesit din cabinet si sa-i spun ce este. [:D]. Dar oricum, ii pregatesc o surpriza cand voi naste.

 

Roxana[gravi]22+[baietel] ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana c.id="red">id="size2">, da, simti senzatii, simti ca SE UMBLA, simti niste tractiuni, e destul de ciudata senzatia, dar NU E DURERE. Sunt doar senzatii. E cam ciudat, intr-adevar, sa SIMTI ca-ti umbla cineva in burta[alcool][:D] Dar MERITA, ca e ff emotionant sa-l vezi pe bb imediat...si repet, nu mai treci prin efectele secundare ale generalei, care nu sunt deloc de neglijat.

Am inteles ca si la rahi ar fi la fel...la senzatii ma refer. Ca te doare capul dup'aia....se poate, dar cred ca depinde de organism. Oricum, decat generala, mai bine rahi-anestezie, parerea mea! La fel, esti treaza, constienta, il vezi pe bb...E ceva unic! Eu una regret ca nu m-am informat mai bine la prima cezariana...sa fi ales si atunci o anestezie partiala. Dr, mai mult pentru propriul lor confort, prefera generala. Insa e cea mai daunatoare anestezie.

Cand a sos bebelusul nu am simtit ceva nasol, mai mult o apasare pe burta, ca m-a apasat in timp ce l-a scos. Nu a fost insuportabil. O senzatie SUPER_NASPA si CIUDATA a fost in timpul anestezeziei generale, cand a scos copilul, asa...prin somn, am simtit si a fost ff ciudat![bang] Ma rog....a fost o durere scurta, dar a naibii de ciudata! Cu epidurala nu a fost asa nasol.

 

NU e o regula sa te opereze cu 1-2 sapt mai inainte. Mai ales la prima cezariana, unde chiar se recomnada sa se astepte inceperea travaliului. E mai bine pentru organismul mamei sa fie pregatit de nastere...cat si pentru bb. Eu la Emma intrasem in travaliu cand m-a operat (avem dureri ff mici, dar incepusera), iar la Matei m-a operat cu cca 10 zile mai devreme, fiind a doua si burta fiind ENORMA.

 

Trebuie sa fii tare mandra ca astepti al treilea bb![pup]

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

 

Povestea nasterii lui Matei ;)

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

 

 

 

Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, iti spun ca am emotii, chiar daca-i al 3-lea, si de multe ori pun niste intrebari mamicilor de nov-dec, de cred ca se crucesc, parca as fi la prima sarcina, dar ma gandesc doar la faptul ca nu mai am 26 de ani ca la prima sau 31 ca la a 2-a sarcina, am 35 de ani, e cam tarziu, dar trec eu si peste asta! De-abia astept sa-l vad, sa ii cumpar patut, carucior, toate cele(nu ma gandeam ca mai vine un bebe si am dat tot ce aveam la cunostinte, neamuri, etc, adica o iau de la 0)

 

Roxana[gravi]22+[baietel] ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos![flo] Da...te cred ca ai emotii...Lasa ca o sa fie bine! O sa vezi, iti vei aminti imediat ce si cum...de la ceilalti copii...O sa fie totul cat se poate de natural, o sa vezi! Iti tin pumnii!Eu una m-am avut timp nici sa uit, nici sa dau prea multe lucrusoare [:D] Am ramas gravida cu Matei cand Emma avea 1 si 5 luni, asa ca...n-am prea avut timp sa uit [alcool] E ff greu cu 2 copii apropiati ca varsta (2 ani si 2 luni aroape), dar e mai bine pentru ei. Oricum...ma consolez ca greul a trecut, Matei a implinit 1 an [s], e baiat mare, nu mai e bb neajutorat [:D]Ma rog...acum vin alte probleme...Emma are 3 ani si 2 luni, merge la gradi peste o saptamana si asa am niste emotii...mai ca-mi vine sa plang [q] Ma incearca fel si fel de sentimente si ganduri contradictorii..totusi e mai bine pentru ea ca va merge...e o gradi particulara, o sa aiba parte de toata grija si atentia...dar tot parca as tine-o cu mine [q]...Simt asa...ca pe o ruptura destul de dureroasa...plecarea ei la gradi [q]Uuff...nu-i locul sa ma plang aici...nu e un subiect despre gradi [:D], asa ca ma opresc.

quote:Originally posted by roxana c.

Ella, iti spun ca am emotii, chiar daca-i al 3-lea, si de multe ori pun niste intrebari mamicilor de nov-dec, de cred ca se crucesc, parca as fi la prima sarcina, dar ma gandesc doar la faptul ca nu mai am 26 de ani ca la prima sau 31 ca la a 2-a sarcina, am 35 de ani, e cam tarziu, dar trec eu si peste asta! De-abia astept sa-l vad, sa ii cumpar patut, carucior, toate cele(nu ma gandeam ca mai vine un bebe si am dat tot ce aveam la cunostinte, neamuri, etc, adica o iau de la 0)Roxana[gravi]22+[baietel] ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)


id="quote">id="quote">[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] MateiPovestea nasterii lui Matei ;)http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita cu gradinita, e buna ptr ei, va invata multe lucruri, care oricat te vei chinui tu, nu le va invata asa usor de la tine decat de la educatoare. Eu am dat-o pe cea mica la gradi cu program prelungit(camin), si am fost foarte multumita , a invatat multe si in primul rand a devenit mai comunicativa, ea era cam salbatica inainte.

Pe cea mare am avut-o la gradinita de 4 ore, dar si acum ma chinui cu ea cu mancarea, cu imbracatul....etc. Deci nu se compara, e bine sa invete singuri sa manance, sa se imbrace, chiar daca la inceput e putin mai greu.

 

Babyyy, nu te supara, am luat-o off topic[pup]

 

Roxana[gravi]22+[baietel] ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Emma tot la gradi cu program prelugit va merge (8-17,30), stiu ff bine ca e mai bine pentru ea, dar stii tu...cred ca orice mama are emotii la inceput...Ce sa-i faci...stii cum e vorba aia..."numai mama sa nu fii"...Emma se imbraca si se dezbraca singura (doar sosetele si ciorapeii nu si-i poate pune singura ca lumea), dar sufera mult la capitolul MANCARE si CULCARE [alcool][bang] Sper ca la gradi se va disciplina si-si va face un program ca lumea...ca pe mine una m-a chiaunit, cu mancarea si cu somnu' [bang]Problema e ca acum zice ca abia asteapta sa mearga la gradi...acum zice ca NU, NU, ea nu merge, ca ea ma iubeste mult si vrea sa stea cu mine tot timpul[q] Ufff...i-am explicat ca o sa ne iubim in continuare la fel de mult...ca nu are legatura gradi cu iubirea noastra...i-am povestit ce frumos e la gradi...Cand am dus-o acolo, la inscriere, i-a placut mult, s-a jucat cu copiii, nu ma mai baga deloc in seama, s-a suparat tare cand am plecat acasa! Acum insa nu mai e atat de entuziasmata ca va merge la gradi... Lasa...trecem noi si peste asta!

quote:Originally posted by roxana c.

Stai linistita cu gradinita, e buna ptr ei, va invata multe lucruri, care oricat te vei chinui tu, nu le va invata asa usor de la tine decat de la educatoare. Eu am dat-o pe cea mica la gradi cu program prelungit(camin), si am fost foarte multumita , a invatat multe si in primul rand a devenit mai comunicativa, ea era cam salbatica inainte.Pe cea mare am avut-o la gradinita de 4 ore, dar si acum ma chinui cu ea cu mancarea, cu imbracatul....etc. Deci nu se compara, e bine sa invete singuri sa manance, sa se imbrace, chiar daca la inceput e putin mai greu.Babyyy, nu te supara, am luat-o off topic[pup]Roxana[gravi]22+[baietel] ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)


id="quote">id="quote">[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] MateiPovestea nasterii lui Matei ;)http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...