Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Experientele voastre-cezariana?


Recommended Posts

Buna fetelor, am mai scris si la alt subiect insa cred ca aici este mai potrivit.As vrea sa imi spuneti va rog ce parere aveti.azi am fost la dr de fam si mi-a zis ca ar fi bine sa ma mai gandesc vizavi de cezariana.Pt ca va fi mai greu pt bebe care este scos fortat dintro presiune(in burta) la alta presiune(afara) si dc nasc pe jos tot "drumul" il pregateste pt contactul cu viata de afara.Mi-a mai zis ca tot interesul Dr. este ca eu sa scap cu viata din cezariana si copilul VIU insa i-l tranteste neontologului(scuze chiar nu stiu cum se numeste dr.care se ocupa d copil imediat dupa nastere) si el si cu mine ne vom chinui dupa, nu dr.ginecolog.Mi-a mai zis ca ea nu e de acord cu programarea cez. macar la 40 saptam sa o fac pt ca la 38 saptam copilul inca se formeaza inauntru si voi trage cu el.Voi fetelor ce parere aveti?M-a cam p[us pe ganduri,pana acum imi faceam griji legate de operatie,anestezie,dureri acum ma gandesc la copil si dc Doamne fereste e sa fie mai bolnavicios sa nu mi-o pot ierta pe urma.Alt motiv pt care aleg cezariana este si pt ca MI=E GROAZA de nasterea normala si ca nu voi putea face fata durerii si nu voi coopera cu dr, in schimb la cezariana tot greul este pe umerii dr. si dupa ce amandoi vom fi sanatosi si bebe la "lumina" atunci voi fi in stare sa trec peste dureri pt ca nu mai este inauntrul meu si sa depinda viata lui de a mea.e o responsabilitate mare nasterea normala si nu vreau sa sufere si copilul daca eu nu sunt in stare, iar povesti despre FORCEPS, cum ca recurg si la asa ceva tot am auzit,,, si pov urate!va pup pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am o nastere normala la activ urmata la bb2 de o cezariana cu anestezie generala(fiind de urgenta nu s-a mai pus intrebarea daca vreau cu epiduriala). Tuse am avut si eu, dar suportabila 3-4 zile.

Cezariana a fost OK dupa 10 zile m-am putut ocupa de ambii copii(primul avea 1 an si 7 luni) si nici ajutor n-am avut decit sotul cca. 2 saptamani. Daca Dumnezeu ne va ajuta sa-l avem si pe bb3 voi alege din start cezariana. Unele femei nasc mai usor natural, eu nu, la prima nastere am avut travaliu aproape 2 zile(mi s-a rupt apa si colul era inchis, dar dureri cit cuprindea) si la a doua tot destul de traumatizant si nu mai vreau......sa incerc.

BB 2 a fost si mare 4,350kg(57 cm) si a fost o alegere f.buna chiar daca in decurs de citeva minute luata, mi-au spus si doctorii dupa!

Daca ti-e frica, daca te hotarasti sigur pt. cezariana, sa n-ai frica. E mai naspa sa incerci normal si sa ajungi la urgenta pe masa de OP, trauma se vindeca dar dureaza ceva, aveam numai cosmaruri, ce se intimpla daca nu acceptam cezariana???

Evident fiecare organism reactioneaza diferit la OP, e totusi o operatie, durerile sint mai mari decit dupa nasterea naturala, in primele 2 zile si mai ales dupa ce se duce anestezicul, dar pe urma e OK. In comparatie cu usturimile care le-am avut cca. 6 luni de la o cusatura mica(4-5mm) la prima nastere si probleme cu hemoroizii, cezariana a fost la mine parfum si nu exagerez, dupa 3 saptamani dormeam pe burta!

Eu am nascut ambii copii aici in Germania, cum se procedeaza in RO nu stiu.

toate cele bune

o sarcina usoara in continuare

si sa iei decizia cea mai buna cu putinta pt. tine iti doresc

narcisa

Eu

Patrick si Vivien tunsulici

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by babyyy

Buna fetelor, am mai scris si la alt subiect insa cred ca aici este mai potrivit.As vrea sa imi spuneti va rog ce parere aveti.azi am fost la dr de fam si mi-a zis ca ar fi bine sa ma mai gandesc vizavi de cezariana.Pt ca va fi mai greu pt bebe care este scos fortat dintro presiune(in burta) la alta presiune(afara) si dc nasc pe jos tot "drumul" il pregateste pt contactul cu viata de afara.Mi-a mai zis ca tot interesul Dr. este ca eu sa scap cu viata din cezariana si copilul VIU insa i-l tranteste neontologului(scuze chiar nu stiu cum se numeste dr.care se ocupa d copil imediat dupa nastere) si el si cu mine ne vom chinui dupa, nu dr.ginecolog.Mi-a mai zis ca ea nu e de acord cu programarea cez. macar la 40 saptam sa o fac pt ca la 38 saptam copilul inca se formeaza inauntru si voi trage cu el.Voi fetelor ce parere aveti?M-a cam p[us pe ganduri,pana acum imi faceam griji legate de operatie,anestezie,dureri acum ma gandesc la copil si dc Doamne fereste e sa fie mai bolnavicios sa nu mi-o pot ierta pe urma.Alt motiv pt care aleg cezariana este si pt ca MI=E GROAZA de nasterea normala si ca nu voi putea face fata durerii si nu voi coopera cu dr, in schimb la cezariana tot greul este pe umerii dr. si dupa ce amandoi vom fi sanatosi si bebe la "lumina" atunci voi fi in stare sa trec peste dureri pt ca nu mai este inauntrul meu si sa depinda viata lui de a mea.e o responsabilitate mare nasterea normala si nu vreau sa sufere si copilul daca eu nu sunt in stare, iar povesti despre FORCEPS, cum ca recurg si la asa ceva tot am auzit,,, si pov urate!va pup pe toate


id="quote">id="quote">Stai linistita. Lucrurile nu sunt asa cum le-a descris medicul tau de familie.Si eu am ales initial, cezariana din aceleasi motive, pe parcurs s-a dovedit ca si din punct de vedere medical este necesara cezariana(placenta jos inserata, bebe mare in raport cu bazinul).E drept ca am nascut la 40 de saptamani dar si la 38 de saptamani este considerata nastere la termen.Faza cu trantitul copilului la medicul neonatolog chiar nu o inteleg.Alexia nu s-a chinuit deloc si la 2 ore de la operatie am pus-o la san si sa vezi cu ce pofta manca!De fapt la cezariana copilul nu se chinuie si nu suporta efectul anesteziei atat de mult ca la nasterea normala cu epidurala caci este scos in primele 10 minute.Operatia dureaza in jur de 45 de minute, maxim o ora.Este adevarat ca implica si riscuri(mai mult pt. mama) dar si nasterea normala implica riscuri.Daca simti ca nu poti colabora cu medicul in timpul nasterii normale(un lucru foarte important!) eu zic sa nasti linistita cu cezariana.Nu te mai gandi la lucruri din astea negative ai sa vezi ca o sa fie bine.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyy...intr-adevar au auzit si eu povesti taare urite despre forceps..

Asa cum ti-au spus si fetele..vb cu ginecologul tau si el o sa iti recomande varianta cea mai buna pt tine si bb.

Intrebai de programre mai devreme..sa iti spun la mine cum a fost..eram progr pe 17 febr joi - eram tare linistita..nu aveam contractii...simbata mi-am facut de cap prin oras..am urcat scari...duminica am avut musafiri si pe la 5 juma la baie am vazut urme de dop..si viteza la spital..era 12 febr.am ajuns la camera de garda aveam dilatatie 2.. eu ii tot spuneam doc ca eu tb sa nasc joi...si ea mi-a zis..."nici pina dimin nu ajungi..ce joi.." m-am intors acasa-noroc ca spit e la 5 min de mine, am luat bagajul si VITEZA!!!Doc de garda nici n-a vrut sa ma lase ii era frica ca se rupe apa si ma sperii..contractii aveam rare si nu ma durea nik..am sunat-o pe doc mea care m-a urmarit care a venit in juma de ora..eram deja cu perfuzia in mina si gata sa intru in sala.

Asa ca eu zic ca e mai bine saa stepti ca bb sa hotarasca..la mine data prob era 24 febr..si asa a vrut ea.acum are 5 luni juma si e cel mai sanatos si vioi copil..

 

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

 

poze Ioana-Catalina

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Eu am nascut prin cezariana (rinichi polichistic bilateral) si m-am recuperat super bine. Imi era frica de operatie, nu stiu de ce eram panicata ca as putea sa nu ma mai trezesc din anestezie si sa nu imi vad niciodata ingerasul si imi amintesc ca pana am adormit m-am rugat in continuu la Maica Domnului sa nu mor inainte de a-mi vedea bebelusul. Din fericire totul a fost bine, m-am trezit strigata pe nume de asistenta si tin minte ca vroiam sa-i raspund si nu puteam articula nici un cuvant, nu ma puteam misca si, mai rau, nu puteam respira. Si-a dat seama de asta si mi-a pus oxigen si cand m-a mai intrebat o data daca o aud, am clipit din ochi. Pe urma mi-am revenit si am putut sa ingaim slab numele copilasului. A venit doctorul, mi-a zambit din pragul salonului si mi-a spus ca baietelul seaman cu mine, dar il vedeam ca prin ceata si nu vroiam decat sa dorm si sa fiu lasata in pace, dar nu ai voie sa dormi cateva ore dupa operatie, nu stiu de ce. Apoi mi-au adus mititelul si mi l-au pus pe piept, dormea, era bucalat (si acum e falcos) si rozaliu, cu ochisorii edemati si, sincer, mi s-a parut uratel, mail ales dupa ce doctorul imi spusese ca seaman cu mine, iar eu as fi vrut sa semene mai mult cu sotul meu. Dupa am realizat ca de fapt era un copil frumos, falcos si roz cum era, cu pielea neteda si intinsa, fara nici un rid cum au multi nou nascuti, era un ingeras. L-am pupat pe obrajor si i-am simtit mirosul pe care nu-l voi uita niciodata, un miros specific si unic si nu pot descrie acum in cuvinte, nici nu e locul, ce am simtit - o tona de sentimente contradictorii: teama, uimire, dragoste, toate la un loc!
In fine, m-a durut tare in prima zi, mai ales cand veneau asistenete si ma apasau pe burta ca sa se scurga toate alea si cand ma dadeam jos din pat - groaznice paturi in maternitatea aia, inalte si incomode. Deja in a 5 a zi, cand am plecat acasa, aproape ca alergam pe holuri, ca se mira dr., zicea ca parca nici nu eram operata, ma mai durea f. putin, si, repet, mai mult din cauza efortului de coborat si urcat din/in pat. Am avut fir intradermic, nu stiu exact ce inseamna asta, dar mi l-au scos in a 5-a zi. Acasa am purtat brau vreo luna jumate si nu pot sa spun ca m-am crutat de la treaba-am facut ceva curatenie, am iesit la cumparaturi. Sigur, m-am ferit sa car greutati si sa intind rufe, in rest m-am purtat normal, pentru ca ma simteam normal, cu toate ca erau persoane binevoitoare care ma tot amenintau cu hemoragii etc, dar eu mi-am vazut de treaba, sigur, in limitele normalului. Acum, la 3 luni de la operatie, a ramas o dunga roz, nu am folosit nici o crema, dar muschii imi sunt inca amortiti. Am o prietena care la 3 ani de la cezariana e inca amortita, asa ca... In rest totul e bine, nu ma doare la schimbarea vremii sau altceva, purtand braul burtica si-a revenit la dimensiunile de dinainte de sarcina si, una peste alta, pot sa spun ca pt. mine cezariana a fost floare la ureche fata de alte experiente (nasteri normale sau operatii dupa care nu te poti ridica din pat 2-3 luni). De fiecare data cand ma durea mai rau, ma gandeam ce ar fi fost sa nasc normal. Dar repet, nu am facut cezariana la cerere, ci din motive medicale. Acum cred ca depinde de organism si, poate nu in ultimul rand, de medicul care opereaza, de experienta, priceperea, indemanarea lui. Dar e doar o opinie. Eu una, nu ma mai tem de cezariana si a doua oara (daca va fi sa fie) as apela la acelasi medic.
Va pup, curaj si nasteri usoare, de orice natura ar fi ele!
id="left">

rsamoil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...