Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

voi tineti crucile cu negru?


roxica

Recommended Posts

asta este intrebarea mea pentru voi fetelor...nu spalati? nu coaseti cind sint cruci cu negru in calendar?...eu nu stiu ce sa mai cred..la inceput le tineam dar acum parca s-a umplut calendarul cu cruci negre..de ex astazi miine si poimiine sint cruci cu negru in caldenarul meu...auzisem o data ca aceste cruci nu sint prea importanmte pentru oamenii de rind mai mult pentru preoti pt tot felul de slujbe..plus ca in unele calendare sint in altele nu sint, in functie de biserica care a tiparit calendarul..de slujbele lor...un preot chiar ridea de mama mea ca nu lucra cind erau acele sarbatori 'babesti'..de ex 'marina' sau 'iuda' sau altele ..cum a fost chiar simbata 'mina'...desi in calendar chiar nu era nici o cruce simbata..ii spunea ca astea sint prostii facute de oameni care nu vor sa munceasca... voi cum procedati?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ti se va raspunde "pe bune" cand subiectul va fi mutat la Sufletul credintei, unde banuiesc ca i-ar sta mai bine. Bunica mea, daca imi amintesc bine, nu le tine. Sau nu foarte strict cel putin.
Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

---CE SUNT SARBATORILE CU CRUCE NEAGRA? CE PUTEM FACE SI CE NU PUTEM FACE IN ACESTE ZILE? Sarbatorile cu cruce neagra nu este obligatoriu sa le tinem asa cum avem porunca sa le tinem pe cele cu cruce rosie. Ele sunt zile obisnuite. Crucea neagra vrea sa ne arate ca este vorba de un sfânt mai important. Daca avem totusi evlavie si ne-a ajutat vreodata unul din acesti sfinti cu cruce neagra, iar noi vrem sa tinem ziua lui ca pe o sarbatoare cu cruce rosie, nu e nici o greseala. Ba chiar e bine. sursa:http://www.parohiamacin4.go.ro/sarbatori.htm In aceste zile evit sa spal rufe, dar daca se impune, ma rog la cel de sus sa ma ierte.[popa][ruga] Nina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...