Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suflet prabusit - divort


Recommended Posts

Adela – e o idee, eu ma gandeam sa folosesc adresa lui de mail sa-i dau o intalnire (dupa ce imi fac temele si aflu mai multe detalii despre ea de la sef) ca si cum ar veni din partea lui astfel incat sa nu ma poata refuza. Pentru siguranta ii opresc telef lui mobil acasa a.i. sa nu apara ceva neprevazut [:D]

 

Behind every love is a great story

 

Luli

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 234
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Luli, cel mai rau iti faci tie insatzi cu toata povestea asta si mai ales cu incertitudinea. Intreaba-l deschis si vezi ce spune, ce rost are sa te chinui atata cu daca si cu parca? Multa putere si intzelepciune itzi doresc [pup]

 

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Luli,

Am intrat sa vad cum mai esti ! :-)

Am citit adineauri o fraza excelenta : De ce te mai chinui cu atata daca si parca ?!

LULI trebuie sa ai o discutie cu el ! Nu poti sa continui asa - te macini si suferi in tacere in timp ce vinovatul isi continua mica poveste amoroasa ! Intreaba-l ce vrea ?!

Ultimul lucru pe care ti-l sugerez ar fi despartirea oricare ar fi ea - temporara sau divort - Din ce ai povestit tu , parerea mea este ca sotul tau te iubeste si chiar vrea sa imbatraneasca cu tine, din pacate asta nu ii opreste pe cei mai multi dintre ei ( barbatii) sa se aventureze in tot felul de relatii extra conjugale, care se gandesc ei ca nu le afecteaza casnicia ( cum spui si tu, viata ta nu s-a deteriorat langa el si daca nu descopereai intamplator nu iti dadea de banuit) si astea nu pentru ca s-au indragostit de altcineva, nu pentru ca nu le e bine acasa, nu pentru ca ailalta e Heidi Klum - Nu ! pentru ca e pur si simplu altceva !

Multa putere draga mea si intelepciune in a face fata situatiei si in a-ti salva casnicia !

Cu stima, [pup]

 

------------------------

My motto - sans limites ! (Isadora Duncan)id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ce rezolvi cu asta luli? ca si io aseara ti-am spus sa incerci sa o contactezi pe ea...apoi m-am gandit ca nu e bine. Ce sa afli? Varianta ei? Ele indiferent ca e sau nu adevarat, in general prezinta varianta urmatoare: " m-am indragostit de el, la inceput n-am stiut ca e insurat; ori: mi-a spus ca urmeaza sa se desparta de tine, ca nu mai e fericit si noi chiar ne iubim...bla, bla." Putine au curajul sa spuna (atunci cand e si adevarat): "da frate, sunt o nesimtita! m-am incurcat/indragostit de un tip insurat, care culmea, are si o nevasta frumoasa, desteapta si cu multe alte calitati, pe care nu mi-a vorbit-o niciodata de rau, pe care o iubeste, o respecta si mi-a spus clar ca niciodata nu o va lasa pe ea pentru mine... chiar daca tine si la mine". Pe mine una, luli, varianta ei chiar nu m-ar interesa pentru ca nu cu ea traiesc, nu cu ea sunt casatorita si ea la urma urmei e doar una dintre sutele de mii potentiale obstacole in casnicia mea. Daca nu e ea, poate fi alta! La el e problema. Cu el trebuie vorbit si aflat de ce o face, ce l-a indemnat sa mearga pana la o relatie extraconjugala, ce-i lipseste, ce-i ofera aia si eu nu, etc. Si spun relatie pentru ca la mine e o mare diferenta in a avea o aventura de cateva ore sau chiar o noapte (strict sexual) si a avea o cvasirelatie in care tii legatura cu persoana respectiva, ii faci declaratii de dragoste ii arati atasament etc.

Tot eu, si tu stii bine asta, nu mi-as parasi sotul pentru o aventura strict sexuala...dar... daca ar iubi pe altcineva, daca mi-as da seama ca iubeste pe altcineva ori mi-ar recunoaste asta, l-as lasa liber, nu as mai vrea sa fac parte din viata lui indiferent ca ma mai iubeste si pe mine.

Si pe mine m-a inselat sotul pe vremea cand nu eram inca casatoriti, de fapt la 2 saptamani dupa ce m-a instalat la el in Bucuresti, adusa aproape cu forta ca eu nu ma puteam hotari. A avut o aventura de o noapte intr-o delegatie. Eu cu aproape 17 ani mai tanara decat el, ea cu vreo 9 ani mai tanara decat mine....si mai urata decat mine...no comment; la vremea respectiva am vrut sa ma despart de el, nu puteam concepe sa trec peste asa ceva, credeam si eu ca o relatie trebuie sa fie curata si fara minciuni. S-a luptat vreun an sa ma tina langa el, sa ramanem impreuna sa imi explice ca acea aventura nu a insemnat nimic pentru el ca nu o sa mai faca, bla, bla. De iubit clar nu a iubit-o. De inselat nu stiu daca m-a mai inselat, ca nu m-a mai interesat din clipa aceea ca a fost una sau un milion. Oricum ceva murise in mine si nu-l mai iubeam la fel. Am ramas cu el. Urmeaza partea mai urata: dupa vreo 2 ani ma indragostesc eu pana peste urechi de un angajat de-al nostru cu 13 ani mai tanar decat mine. Noi niciodata nu am nimerit varsta potrivita. Eram lulea si eu si el, nu mai puteam sta o zi fara sa ne vedem...actualul sot plecat prin strainataturi cu lunile, teren super favorabil... nu ca m-as scuza in vreun fel. Ideea e ca, chiar cand vroiam s-o termin cu actualul sot si sa raman cu "trufandaua" (atata creier aveam[bang]) imi aduce la cunostinta actualul sot ca "peste o luna ne casatorim, facem nunta, etc..." eu sa innebunesc... "cum, asa din scurt?" la care el "care scurt, ca suntem de 3 ani impreuna?" ce sa-i mai spun... am acceptat.

si mai nasol a fost ca sotul l-a vrut cavaler de onoare chiar pe trufanda. Nu l-am putut convinge si pana la urma el a fost cavaler de onoare, fapt pentru care eu am plans non-stop in biserica la cununia religioasa, ca eram cu "pacatul" dupa mine si nimeni nu intelegea de ce nu ma mai opresc din plans. Am reusit insa sa fac trufandaua sa plece din firma noastra si bineinteles ca am intrerupt orice legautra cu el din clipa in care am acceptat cererea in casatorie. sunt 4 ani de atunci...credeam ca am "ingropat mortul" definitiv. M-am dus, m-am spovedit, am spus preotului totul ca sa ma descarc. Trufandaua ne-a mai facut cateva vizite, a avut niste tentative de a reveni in firmele noastre, insa nereusite. Acum 2 saptamani imi spune sotul ca aduce trufandaua inapoi in firma. Eu sa o iau razna nu alta. M-am opus. Nu intelegea de ce. Nu accepta argumentele mele. Atunci mi-am luat inima in dinti si i-am spus adevarul cu riscul ca o sa ma omoare, ca o sa divorteze, nu ma mai interesa. Dar i-am spus ca daca in calitate de logodnic mi-am batut joc de el, in calitate de sot nu pot. Si nu pot sa-l vad zilnic, bot in bot cu trufandaua la birou. Pur si simplu nu pot...daca trufandaua poate sa-l priveasca in ochi si sa mai lucreze cu el eu nu pot. Bineinteles ca nu l-a mai angajat si i-a si spus sa se freasca sa mai dea ochii cu el cate zile o avea.

Nici nu m-a omorat, nici nu vrea sa divorteze, insa l-am ranit asta stiu...dar oricum raul era facut iar eu nu mai puteam trai in minciuna.

Nu stiu de ce v-am spus povestea mea, poate ca sa vedeti ca oamenii fac uneori greseli imense si totusi li se mai da o sansa sau sunt facut sa ramana impreuna.

 

 

Si tu luli, trebuie sa incerci sa te aduni si sa vezi in primul rand ce iti doresti tu, care sunt adevaratele lui sentimente, ce l-a manat sa faca asta si poate ca a fost doar o incercare peste care trebuie sa treceti si sa ramaneti impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lachi - ai perfecta dreptate numai ca la noi e putin diferit.

 

Cu ani in urma (cand nici nu ne puneam problema copiilor) mi-a spus ca daca ar fi vreodata sa se indragosteasca de alta persoana mi-ar spune, nu ar putea sa duca o viata dubla.

 

Si totusi acum ce face?

 

Unde gresesc eu? Unde am gresit? Tu stii mai bine despre ce e vorba.

 

 

 

Behind every love is a great story

 

Luli

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prima mea reactie ar fi sa printez chestiile alea si sa i le servesc seara pe post de cina...a doua reactie...ar fi sa strang din dinti si sa continui sa accesez acea adresa de mail, sa vad ce se intampla de fapt.Pentru ca mie nu mi-e clar, de fapt, ce s-a intamplat intre cei 2.

 

V

 

veni, vidi, Victorie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, luli, poate ca nu s-a indragostit de ea si de aia nu-ti spune nimic! Mi-e greu sa cred ca va iubeste pe amandoua! eu cred ca cu aia e doar o escapada si probabil ea fiind mai tanara si mai naiva , tine mai mult la ea placa cu "tandreturi"... nu stiu nici ce sa mai zic si inca nu-mi vine sa cred. Eu iti zic sa te abtii dar eu daca as fi in locul tau cred ca as da cu el de toti peretii!!! Nu stiu ce i-as face, dar in mod sigur as avea o discutie cu el pentru clarificarea situatiei; asa ca stiu pe ce ape navighez... asta bineinteles dupa ce mi-as face o strategie cu ultra planuri de rezerva.

Mai dar tu esti sigura ca are "ceva" cu ea? Cand? Unde? Lipseste de acasa? Ca doar altfel...cum?

 

Cred ca cel mai bun lucru e sa imprimi tot ce are pe mail (ca sa ai dovezi) si sa incerci sa-i prinzi intr-un flagrant (asta nu inseamna in pat... ci oriunde impreuna, pentru ca avand si proba fizica-printurile nu mai are cum sa minta.)

 

Eu tot nu pot sa cred...si ma minunez de cata inconstienta incape in el: cum frate, sa lasi urme, dovezi clare????!

 

Offf....Doamne....

 

 

Asa l-am prins si eu pe al meu: venise boul cu nr. de tel. al aleia din Constanta notat frumos in agenda cu pixul negru (unicul pe care il avea la el, ca doar eu i l-am pus in servieta) in conditiile in care toate nr. in agenda pe anul respectiv erau trecute cu pix albastru la inceput de an. Ei si de aici, a inceput actiunea mea de cercetare si scotocire si punerea in fata faptului implinit cu dosarul complet in fata. Stiam si cu cat a platit-o!

 

Si dupa un scandal monstru in care ma facea nebuna, paranoica, politista imputita, etc, a recunoscut.. pentru ca obosise... si mi-a mai spus si cu tupeu: "ce draga????! am consumat cumva vreun fruct interzis?" Asta mi-a pus capac si pentru asta am vrut sa ma despart de el mai mult decat pentru fapta in sine. ei dupa ani...ne-am mai domesticit si noi (amandoi) si acum nu as concepe viata fara el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Iuli,

un lucru va trebui sa inveti sa faci .Nu te mai invinovatii!!!

asa am facut si eu si mi-am dat seama ca nu fac altceva decat singura sa ma distrug.Eu zic sa ai o discutie cu el!!!Ochi in ochi ...cu multa sinceritate!!!

trebuie sa stie ce simti...!!!!Vorbeste-i deschis!!!

Te pup si iti doresc multa putere si multa intelepciune!!!

 

FATA FANTASTICA

ALEXMONA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...