Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suflet prabusit - divort


Recommended Posts

  • Răspunsuri 234
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Luli, nu mai insista atat pe zodii, incearca sa-l cunosti pe cel de langa tine dupa cum se comporta, nu dupa ce scrie in carti despre el!

Ti-am dat niste sfaturi, nu stiu daca le-ai citit, ca nu ai cometnat nimic. Oricum ti le-am dat ca sa te gandesti la ele, nu pentru ca ar fi singura cale de urmat. Fa ce simti tu.

Iti scriu din nou din simplul motiv ca spui ca spui ca vreti sa faceti un bebe, mai exact el vrea... Ai grija ca stresul care te va macina daca nu rezolvi problema intai nu-ti va face bine, nici in sarcina, nici dupa ce nasti, iar o poveste de genul celei pe care el o traieste acum ar putea sa capete cu totul alt sens dupa ce ramai insarcinata. Poate crezi ca se va atasa mai mult de tine, dar poate fi pe dos. Ai mare grija. Mai bine rezolva intai problema, ca nu e minora. Dupa aceea vezi daca vrei sa continui cu nascutul unui copil. Daca treci la etapa urmatoare fara ca cea dinainte sa fie incheiata in bune conditii, risti mai mult decat vei putea face fata!

Sa-ti dea Dumnezeu intelepciune si multa inspiratie.

 

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luli eu incep sa cred ca intre cei doi nu e nimic. Mai ales ca ea seamana perfect cu tine. Cred ca e doar o refulare platonica, un fel de reincarcarea bateriilor. Si dupa cum arata ea, nu pare a fi nici vreo curvishtina cum mi-am imaginat. Si eu trec printr-o perioada pe care nici nu stiu cum s-o cataloghez; as prefera sa fiu in locul tau (ca de ea am scapa noi pana la urma [:D]) dar sa-l vad si simt afectuos cu mine, interesat de viata noastra si cooperant in proiectul bebe. Luli eu nici nu stiu daca o sa am cu cine incerca sa fac copil. De cate ori pronunt cuvantul analiza/control medical se umple instantaneu de nervi, ma intreaba cat costa si imi azvarle banii in fata. Nu ma intreaba daca vreau sa mearga cu mine, daca stiu sa ajung acolo, nu ma intreaba nici macar cum mi-au iesit analizele. Aseara am avut un circ monstru cu el pe motiv ca numai plod am in cap si ca imi canalizez toata atentia pe asta si in rest nu fac nimic. Si nu e asa...crede-ma, dar trebuie sa ma interesez si eu de una alta, ca nu pot merge inainte cu ochii inchisi! Eu am in cap numai plod si cainele! Apoi imi spune ca el are copii si nepoti si daca-mi trebuie plod sa-mi fac si, sa nu-l mai stresez atat cu tot felul de investigatii ca el munceste sa tina casa si firmele si eu am numai fluturi in cap! am facut toate analizele... luni ar trebui sa mearga el sa faca unica analiza si tare mi-e frica ca nu o sa mearga sau o sa faca crize pe acolo si o sa ma lase balta! Aseara am plans si am simtit ca-l urasc si ca nu mai vreau nici plod nici nimic, ca o sa-mi iau javra si o sa-l parasesc. Mi-e si rusine dupa ce am dosarul facut sa spun medicului ca io abandonez...ca io n-am barbat decat in acte, ca io-s buna sa fac nunti ani la rand pe post de soacra mica (din bugetul nostru) sunt buna sa fiu bunica, sa suport fitzele ploadelor lui si ale tot neamului, iar eu raman mereu pe ultimul loc: dupa clan, dupa firme, masini, importuri, exporturi, etc! Sunt intr-un super stres la fel ca si anul trecut cand in plina procedura la cateva zile inainte de punctie eu eram soacra mica si organizam "luna de miere" si tot ce faceam eu trebuia sa fie facut pe furis de parca eram infractor! Iar a 2-a zi dupa ET s-a gandit sa-mi aduca un plod in casa (nepotu-sau) care m-a calarit non-stop!

Stiu ca sunt off topic, dar este prietena mea, nu-i pot da PM ca am avertisment sinu pot s-o sun ca "peretii au urechi".

 

Asa ca Luli, fii fericita ca te iubeste...fatuca asta e o frunza in vant in viata voastra!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Of draga Lachi, [pup] Parca ma citesc pe mine ! Nici nu credeam ca asa ceva este posibil sa se intample si alcuiva. Atata doar ca nu ma luat in veci de nevasta si intr-un final mi-am facut bagajele si am plecat. Dar respir inca repede si trepidez numai cand ma gadesc.. In fine, nu despre mine e vorba, asa nu te consoleaza pe tine cu nimic. [pup] Am putea face un club al Nevestelor Disperate !??? Si ii facem de mariile lor, bucatele, bucatele... s-ar putea sa gasim si niste explicatii ! Ca intotdeauna exista o explicatie ![neand]

 

LULI unde esti ? Lachi te cauta si noi restul suntem nerabdatoare sa stim ce decizie ai luat si cum ?

Esti bine ?[flo]

 

 

 

 

------------------------

My motto - sans limites ! (Isadora Duncan)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luli, asa vrea si io sa-ti spun ceva si poate iti va fi de folos la momentul "adevarului".

Acum un an, imediat dupa vacanta de Craciun, vin intr-o dupa-masa acasa si il impachetez pe 'mnealui si-l trimit la paine, imediat cum am intrat pe usa. Cum iese el, io hop, reepde sa intru pe DC. Si cind m-asez la computer, o maaaareeee fereastra de mirc sau nu stiu ce, in care o tanti ii facea mama, mama neste declaratii de ti se intorcea stomacu pe dos.

Mi-a sarit inima la 200 batai/ minut, mai ales ca stiam ca in 5 minute se va intoarce. Ce sa mai intreb fetele de pe DC, sau sa sun pe cineva... Mai ales ca dovezile erau efemere... Cind s-a intors, l-am luat din usa si l-am tirit la calculator si am inceput sa urlu: Cine-i asta, ce vrea, ce are cu tine, de ce zice ca ii e dor de tine, etc. De nedescris furia si dezamagirea si spaima si supararea Intr-o prima faza a zis ca nu el. Imi venea sa-l omor! Cum , ma, nu tu, nu vezi ca-ti zice pe nume???? Ma rog, scandal, dar zau ca n-am plins. Si nu pt ca m-am tinut io tare, pur si simplu nu-mi venea. Eram atit de suparata si socata, ca imi venea sa-l omor, nu sa bocesc.

Buuuun. I-am zis sa se gindeasca bine ce are sa-mi spuna, sa nu ma minta si de abia atunci mai vorbesc cu el. N-a durat decit citeva ore tacerea dintre noi, timp in care era extrem de rusinat. Facea 13-14 pe hol si nu indraznea sa intre in sufragerie sa vorbeasca cu mine. Intr-un final, vine si declara tot. Ca se simtea singur si amarit, ca dupa perioada minunata de sarbatori io am plecat la servici (el e fotograf si iarna cam someaza) si el a ramas singur acasa si avea nevoie de comunicare (!!!) si ca lucrurile au evoluat cu tanti asta fara sa vrea, si se distra si atit.

De crezut, nu l-am crezut nici pina in ziua de azi, cu nevoia de comunicare, bla bla, cert e ca se ruga de mine cu ceru si cu pamintul sa nu-l dau afara si sa nu-l parasesc, ca el ma iubeste si sint viata lui, ca a fost un bou, etc.

 

L-am iertat dar nu ma pot abtine sa nu-l intep citeodata... Inutil sa-ti psun ca in perioada respectiva relatia dintre noi era super ok, chiar foarte ok dupa concediu si ca se purta absolut normal.

 

Concluzia e ca poti afla de ce a simtit omu nevoie de fluturi in stomac iar motivele sa fie corijabile, asa cum a fost in cazul nostru, si sa foloseasca pe post de "scuturat" de sine. S-ar putea sa nu fie prea rea situatia...

 

Succes si ma gindesc la tine. [floare3]

 

Edit ca sa zic ca-s capricorn, desi nu cred ca are fro relevanta pt tine. Cica ar tb sa fiu mai calculata si mai echilibrata, da' fac urit cind imi strica cineva obisnuinta. Si cum o ruptura mi-ar fi bushit ecosistemul, n-am mai calculat nimic, am actionat vijelios[:D]

____________________________________________________________________

Toate lucrurile se intampla cu un scop | Aléid="purple">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luli, cand ai timp scrie-ne si noua ce ai mai facut...

Charlie si eu mi-am facut bagajele si am tuns-o inainte sa ne casatorim... aveam motive foarte bune, nu ca m-ar fi inselat ci altele mai grave, dar am fost fraiera si intr-o saptamana m-a recuperat, dupa ce a facut zilnic cate 2 drumuri Buc-Bv, la ultimul a reusit sa ma pacaleasca si sa ma fure; m-a adus inapoi cu hainele de pe mine si apoi a trimis masina sa-mi aduca bagajele inapoi.

Asta este...am fost prea toleranta, prea sufletista, ani la rand am fost luata de fraiera si acum sunt tratata in consecinta. Eu si doleantele mele ii trec pe langa urechi iar daca chiar receptioneaza ceva, pe lista de prioritati ocupa ultimul loc.

Haide luli, spune-ne ceva!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

luli, asteptam sa ne dai un semn, de bine sau nu!

Fetelor, citind ce scrieti voi, ma intreb ce-o fi in capul nostru, atunci cand credem in iubirea aia mare, de ne spun mamele noastre de ea, sau de o citim prin carti? Bunica mea, Dumnezeu so odihneasca, o femeie extraordinara si cu o viata de roman balzacian, avea o vorba:

mama, imi spunea, spalata e ca noua! A murit ea, am patit-o eu si a trecut timpul pana sa pricep vorba: adica prea suntem proaste noi, femeile, cand ne gandim la iubirea mistica, la intelegerea gandurilor si a vorbelor doar din priviri, cand lucrurile sunt foarte clare: de unde nu este, nici Dumnezeu nu cere! Pacat ca soiul acesta de experiente, pe care, se pare ,le traieste majoritatea femeilor, ne usuca pe fiecare traitoare si ne face sufletul iasca! Of, Doamne, ce bine ar fi daca am percepe si noi odata, macar o singura ora, lumea prin mintea unui barbat! Multe lucruri despre noi am invata si cred ca cel mai important ar fi acela ca nu mai trebuie sa credem in povestea Isoldei si a lui Tristan, din pacate!

luli, bafta si putere si, indiferent de rezultatul discutiei, incearca, dupa ce te-ai lamurit,sa gandesti cu capul, nu cu sufletul!

 

madalina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor - azi am abordat discutia direct!

Mi-a jurat ca nu m-a inselat NICIODATA si ca e doar o discutie pe mail si nimic mai mult. Nu a negat nimic nici o secunda.

A fost efectiv socat. Nu i-am aratat nimic.

Mi-a spus ca in continuare doar pe mine ma iubeste, sunt unica iubire din viata lui. Nu a avut justificare de ce acest "joc" pe mail decat ca efectiv se simte invins de tot si toate, datorita presiunilor emotionale ([copil]) mari iar asta a fost doar un joc.

Cand l-am intrebat noi ce facem, incotro? I-au dat lacrimile si mi-a spus ca pe mine ma are si vrea sa fim alaturi si de acum incolo... etc

Este socat (nu realizeaza cum l-am descoperit), uimit si spasit.

 

SI daca asta este pozitia lui o [haibat] de-i zboara fulgii dansei. Si apoi sa vedem reactii.

 

Fetelor va multumesc din tot sufletul pentru adevaratul sprijin [grup].

 

Fara voi as fi facut circ (impulsiva cum sunt la nervi).

 

 

[pup]

 

Behind every love is a great story

 

Luli

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...