Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce e de facut???/


Recommended Posts

Nu stiu cum si cu ce sa incep, sunt foarte bulversata...am primit ieri o veste...minunata, care mi-au starnit sent. de mult uitate.Nu am sa ma intind, incerc sa va spun pe scurt despre ce este vb. Prietena mea, este insarcinata, tocmai ce m-a sunat ieri si mi-a dat vestea cea mare. Isi iubeste sotul, isi doreste copilul, ca multe dintre noi,isis doreste o familie. El, un tip desteep, usor autoritar(in mimita normalului), as adauga eu de la mine putere cam egoist....desi -zice el- o iubeste, nu vrea nici sa auda de copil. Cumva...copilul sau eu... ori asa ceva nu se face, nu poti pune o femeie sa aleaga intre tine si propriul ei copil, mai ales dupa doua sarcini pierdute, si fel de fel de tratamente... Alegerea ei a fost:copilul.Mi-a cerut un sfat, o parere de fapt...nu stiu ce sa-i zic, cum sa o ajut. Il iubeste, stiu asta, desi e o fire puternica (amandoi sunt), de data asta o vad pierduta... Mi-a spus ca va lucra cat va mai putea(pana la 5 luni)aici, dupa care va merge in tara(din pacate nu mai are pe nimeni in Ro), isi va inchiria un apart, si isi va creste copilul, ca multe alte femei pe lumea asta. Pasiunea vietii ei a fost contabilitatea,ii plac cifrele...vre sa studieze, sa dea un sens nou vietii ei, cu sau fara EL.Dar hotarat alaturi de copilul pe care atata si l-a dorit. Desi puternica...ultimele cuv. din conversatie au fost:"Am 15.000 euro, o viata ce creste in pantecele meu, si un D-zeu deasupra!Trebuie sa ma descurc" Imi dau lacrimile, nu stiu cum sa o alin, nu stiu ce sa-i fac cum sa o ajut!!! Mi-ar prinde bine o parere, un sfat,daca aveti timpul si bunvointa sa rel;ectati un pic...v-as fi recunoscatoare!!! As vrea sa o opresc la mine, sa nasca aici, si apoi sa plece in tara, caci in Ro nu are pe nimeni sa o sustina cat de cat,si o femeie gravida , singura...mi se pare crunt! Problema e ca nici eu, nu sunt singura, avem o singura camera, nu stiu cum sa procedez.... Multumesc ca m-ati ascultat!!! http://photos.yahoo.com/frezia_2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Frumos ai spus Elise!!!

nu prea mai are pe nimeni, suntem toti plecati din tara!!!

Mai vb cu ea zilele astea, si am sa o intreb, chiar nu mai e nimeni apropiat in tara?

Oricum f putin te poti baza pe cunostinte, iar prieteni, oameni apropiati ei, nu mai are.

Multumesc pentru raspuns!!!

 

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am sunat-o, si mi-a spus ca gugaleste dupa notiunile de contabilitate, ca a cam uitat.A facut colegiul in tara, din pacate nu si-a dat licenta.

E hotarata sa isi reia studiile...ma bucura ca o vad puternica, desi plange non-stop, se consuma, mi-a spus ca singura iesire din situatia asta, e sa isis gaseasca o preocupare, a venit timpul sa faca ce ii place ei, nu numai lui.

Nu stiu cum e situatia in tara, care sunt preturile, oricum eu cat pot o voi ajuta, si financiar daca ar fi nevoie,asta daca va accepta...si mai rau e ca va ajunge in decembrie, offfff nu vreau sa ma gandesc...

 

 

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, e intr-adevar foarte dificila situatia in care e prietena ta, dar si eu sunt de parere ca mai bine sa ia o decizie acuma decit mai tirziu. Cu contabilitatea in tara isi poate gasi de lucru destul de usor, sunt atitea firme...

Unde exact in tara, de unde e, ce oras? Daca ar fi din Bucuresti as putea sa te mai ajut cu niste infomatii.

Roag-o sa nu se mai consume asa de mult, nu e bine pentru sufletelul ei din burtica. Stiu ca nu e usor...

 

sa nu ne pierdem speranta

danutza

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea, cred ca ar fi cel mai bine sa vina in tzara, are suficienti bani sa-si inchirieze o locuintza - si sa inceapa sa-si construiiasca noua viata cu pasi mici.

Sa se angajeze undeva cit inca poate, ca sa beneficieze de concediu, sa isi reia studiile si sa incerce sa-si dea licenta...e complicat, e singura dar... uneori solidaritatea umana rasare cind si de unde te astepti mai putin. [flo]

 

edit: si probabil ar fi bine sa vina in Bucuresti...isi gaseste mai usor un job oarecare pentru inceput, in plus sint o gramada de cursuri, colegii sau facultati particulare cu program lejer.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danutza, Iasi, in Iasi vrea sa locuiasca, pe motiv ca, cel putin pentru inceput i-ar fi mai usor decat in capitala.

Vorbeste perfect engleza, spaniola, japoneza.

Sper sa-si gaseasca ceva platit decent, nu stiu care e situatia in tara, eu una nu ma vad sa traiesc in Ro.Probabil va sta f putin acasa sa creasca copilul, caci va trebui sa munceasca, ori poate lucra de acasa, cel putin in domeniul asta...om vedea ce va fi.

Multumesc ptr raspuns

 

 

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, sotul meu e din Iasi. Nu stiu exact ce sa-ti spun, cert e ca acolo chiriile sunt mult mai mici decit in Bucuresti. Sa inteleg ca ea e din Iasi? Eu m-as duce undeva unde cunosc si locurile si eventual ceva cunostinte... Nu stiu...Ar trebui sa incerce sa gaseasca ceva de lucru la o firma chiar in domeniul ei, o sa-i fie mai greu la inceput dar asta o s-o ajute si pentru ce vrea sa faca ea in continuare cu studiile. Din pacate nu stiu pe nimeni in domeniul asta in Iasi, care ar putea s-o ajute, imi pare rau.

 

sa nu ne pierdem speranta

danutza

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nicole, e adevarat ca asa ceva nu se face dar ceva nu suna bine in ce scrii tu mai sus. inteleg ca copilul nu a fost o intimplare ci a fost planificat (scrii ca a facut tratamente). in cazul asta, sotul nu a stiut ca in urma tratamentelor e posibil sa apara copilul? cum se face ca acum nu il mai vrea, si mai pune si conditii? cum a reactionat sotul cind prietena ta a pierdut sarcinile? ar fi putut sa fie un semnal de4 alarma pt ea ca el nu vrea copii. sau prietena ta a facut tratamentele fara stirea sotului? in cazul asta, nu e frumos din partea ei si nici nu se poate astepta la suport din partea lui.

 

cum ai lua-o pt ea va fi greu singura, fara nici un ajutor, mai ales intr-o tara straina. e greu de dat sfaturi in cazul asta, eu sper ca sotul sa-si vina in fire si sa realizeze ca nu e numai copilul ei ci si al lui si sa traiasca fericiti pina la adinci batrineti.

 

nu ati putea voi, prietenii ei, cumva, sa il scuturati putin sa isi vina in fire?

 

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)

*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...