Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce e de facut???/


Recommended Posts

De cati ani sunt casatoriti?

 

A decis singura sa ramana insarcinata sau a fost un accident?

 

La prima vedere eu as incerca sa-l fac sa-si schimbe parerea si sa astepte nasterea copilului. Nu cred ca poti da cu piciorul asa repede la o viata impreuna. Daca lucrurile mergeau bine intre ei dar nu e suficient de matur pentru un copil cred ca se poate rezolva.

 

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.id="green">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Am si eu o nedumerire...

Japonia nu are legi de protectie a copilului??

Am inteles ca ei sunt casatoriti...

Deci, copilul ar trebui sa primeasca numele lui.

Daca lui nu-i convine si divorteaza sau pur si simplu pleaca - copilul tot al lui ramane.

Nu poate fi obligat la pensie de intretinere?

Nu poate fi obligat la asigurarea locuintei pentru copil ?

 

In alta ordine de idei....

15.000 euro mi se par foarte-foarte putini ca sa incepi o viata noua, sa o iai de la capat cu ei.

Sper sa nu supar pe mine sau sa dau impresia ca am cine stie ce nivel de trai....

Dar, concret, chiria la o garsoniera este (in bucuresti) 200 de euro.

plus cheltuielile cu intretinerea.

plus mancarea.

plus cheltuielile ocazionate de nasterea copilului si ulterior... haine, pampers, mancare, jucarii... etc.

 

Mie mi se pare important acum sa incerce sa fie linistita pentru binele copilului si sa se intereseze de aspectele legale mentionate de mine la inceput....

Ii trebuie mai mult ajutor decat 15.000 euro.

 

Sa-i dea Dumnezeu o sarcina usoara si un copil sanatos!!!

 

Laura mama lui Dimitrakis

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand copilul e cel care conteaza,mai ales ca si-l doreste!

sotul/prietenul acela se va trezi la un moment dat si daca nu, nici nu conteaza asa mult,in prima faza!!!

daca are incredere in Dumnezeu(si are!!) se vor rezolva toate in timp,un copil iti da forte de care nici nu banuiai ca exista........ si niciodata sa nu uitam ca exista Dumnezeu!

acolo are un statut,banuiesc ca nu o s-o lase statul respectiv in strada,au si ei asistenta sociala....aici,in tara daca nu-ti platesti contributiile de sanatate nu primesti nimic pt. intretinerea copilului si,asa cum spun si fetele 15 mii euro e o suma bunicica, dar nu suficienta sa cresti cel putin 2 ani un copil!

ea tb. sa lupte pt. drepturile ei de acolo,tatal sa-si asume responsabilitatea macar financiar........daca sunt casatoriti,daca nu ar tb. sa va interesati!

dar,revin copilul e cel mai important...ii doresc sarcina usoara si sa auzim de bine,

 

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

---------------------------------------------------

Vio

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca trebuie sa ramina aici sa nasca si legea-l obliga sa-i plateasca intretzinerea si o rata lunara in cazul divortzului,decit sa mearga in tzara unde nu are pe nimeni si nici un ajutor...va fi cam greu,cum se va descurca cu copilul singura?cu cine va sta daca ea-si va gasi de munca?aici cel putzin are legea de partea ei si sunt f strictzi cind e vb ce copii,cel putzin sa nu se grabeasca sa plece in tzara,eventual sa sune un avocat,sunt destui care nu cer bani in cazul unui proces,reprezinta pers.casatorite aici si nu cer nimik,eu cred ca trebuie sa ramina aici si daca tu spui ca o poti ajuta financiar o voi face si eu si poate mai gasim fete (sunt sigura ca sunt destule) pina se va restabili,pina atunci e bine sa se calmeze si sa se gindeasca f bine la viitor,aici ar avea mai multe shanse decit in Ro,eu sunt dispusa sa o ajut cu orice chiar si cu un loc de munca daca e din tokyo,sper sa ia decizia cea buna dupa o gindire limpede,va doresc mult curaj si nu va lasatzi la el,legea e lege si pt el,i-ar conveni sa plece ea in tzara nu?ei bine eu ash sfatui-o sa nu-i dea satisfactzie si sa lupte pt ea si bb,repet,va putetzi baza pe ajutorul meu din orice punct de vedere,multa bafta in continuare.

 

stefy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sunteti nemaipomenite, multummesc ptr. promptitudinea raspunsurilor voastre.

Acum, niste lamuriri:sarcina nu a fost un accident, v-am spus da pierdut doua sarcini pana acum, a inceput investigatiile aici, fel de fel de analize, monitorizari luna de luna, tabele, temperaturi, stress,etc...

Sotul, nu este japonez.Este din Costa Rica,are viza pe 3 ani, iar ea, easte la al doilea an de viza, de casatorie.

Nu stiu care sunt legile aici, in ceea ce priveste casatoria intre doi cetateni straini.In fine, un avocat cu siguranta are raspuns la o astfel de situatie.

Vestea buna este ca(tocmai am primit un mail de la ea, mai tarziu o voi suna, caci acum este f devreme aici),otul si-a cerut scuze ptr "iesirea " lui, punand totul pe seama stresului de la servici, dar si a abilitatii ei de a scoate omul din minti(aici, inteleg eu unde bate)

Dupa cum ziceam, cu scuzele de rigoare, si cu rugamintile adresate ei, de a fi un pic mai intelegatoare, mai putin cicalitoare,(nu cunosc toate discutiile lor,e ceea ce mi-a spus ea)au ajuns la concluzia ca se iubesc, doar ca el este cam...speriat,putin panicat, aflat in fata faptului implinit...

Acum...vb lui, mie personal mi s-au parut crunte, dar absolut, ei stiu cel mai bine, ce si cum, si mai ales daca se merita sa ramana impreuna ori nu...

I-am vazut de multe ori impreuna,am iesit la cinema, la cina, la picnic impreuna,sunt amandoi firi puternice, orgolioase,conservatoare(in cele mai multe privinte)...ma rog, ma bucur ca s-a rezolvat cu bine, si sper ptr. amandoi sa gaseasca echilibrul, calea aceea de mijloc despre care el, atat de mult vorbeste...

Inca o data...multumesc ptr. raspunsuri, tocmai ce i le-am trimis prin mail.

Japsoledad,foarte frumos din partea ta,sa oferi ajutorul unei persoane in situatia ei(nu e deloc usoara!), tocmai ce spunea Elise desre solidaritatea umana...

[flo]

 

 

 

 

 

 

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, ce veste minunata! Ma bucur pentru prietena ta ca s-a rezolvat totul cu bine. Ii doresc sa aiba o sarcina usoara si sa fie sanatosi amindoi si ea si bebitzu din burtica si sotzul ei si sa fie fericiti in trei!

 

Japsoledad, trebuie sa fii o persoana absolut deosebita. Nu multi ar oferi ajutor unei persoane necunoascute. Sa dea Domnul sa ai parte de ce-i mai bun in viata.

 

sa nu ne pierdem speranta

danutza

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole ma bucur sincer pt amica ta,daca va pot ajuta cu ceva o voi face cu mare placere si neconditzionat,dar totushi ramin la ideea ca trebuie consultat un avocat desi din cite stiu eu nu are cum sa o afecteze daca are viza de cas.pe 3 ani acum?gresesc?daca e asa la expirarea ei nu mai are nevoie de el,si-o poate prelungi si singura,sper sa nu se ajunga pina acolo dar suna totusi un avocat,sunt destui care nu percep comision sau taxe,in alta ordine de idei va doresc multa fericire si putere,cu respect.

 

stefy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danutza mc pt aprecierea ta,esti dragutza,nu sunt chiar asa deosebita,dar daca pot ajuta pe cineva o fac cu placere si mai ales pe cineva in sit.ei...eu consider ca nu trebuie sa cunosti acea pers.pt a-i oferi un ajutor,eu ash face-o cu mare placere oricind,mai ales ca e aproape de mine(in Tokyo)nu cred ca mi-ar fi f greu sa ajut pe cineva,slava D-lui ca pot,eu consider ca DD mi-a dat ca sa pot da si eu la rindul meu,sa pot ajuta si o fac cu placere pt ca de unde dai DD itzi da,cel putzin la mine asha a fost mereu si ma simt f bine cind ajut pe cineva,cu respect.

 

stefy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nikole..ma bucur pt prietena ta ...speram

sa nu mai aiba probleme de genul acesta....

oricum daca se va mai intampla o chestie de acest gen,,ea poate ramane aici cu bebele pt ca bebele va avea cetatenie japoneza si va lua viza de la copil..in romania nui va putea oferi un viitor si un trai mai bun...speram sa fie bine [pup]

si eu ma ofer sa o ajut oricant pe aceasta prietena a ta....mult succes si sa auzim numai de bine[asia][japan]

o zi buna si pufoasa tuturor[pup][asia][flo]

 

 

pozici MALAYSIA

malaysia2006

 

[colegi][majoreta]

[testoasa]irina &emilica2005.01.06[copil]

[foto]POZICI NOI[colegi]EMILY zana noastra[zana] poze[papica]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by hanako2004

nikole..ma bucur pt prietena ta ...speram sa nu mai aiba probleme de genul acesta....oricum daca se va mai intampla o chestie de acest gen,,ea poate ramane aici cu bebele pt ca bebele va avea cetatenie japoneza si va lua viza de la copil..in romania nui va putea oferi un viitor si un trai mai bun...speram sa fie bine [pup]si eu ma ofer sa o ajut oricant pe aceasta prietena a ta....mult succes si sa auzim numai de bine[asia][japan]o zi buna si pufoasa tuturor[pup][asia][flo]pozici MALAYSIAmalaysia2006[colegi][majoreta][testoasa]irina &emilica2005.01.06[copil][foto]POZICI NOI[colegi]EMILY zana noastra[zana] poze[papica]


id="quote">id="quote">In nici un caz copilul nu va avea cetatenie japoneza!Poate cel mult rezidenta dar nici de asta nu sunt sigura atita timp cit nici unul din parinti(amindoi straini ) nu au macar rezidenta.Daca macar unul avea ,copilul primea si el permanent resident si nimic mai mult!Nikole,ma bucur mult ca s-a rezolvat cumva.Stiu cum e sa stai cu inima strinsa pt. prieteni.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...