Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutor!!!cum sa-i impac pe parintii mei cu sotul?


Recommended Posts

simt ca explodez...am ajuns la limita rabdarii si nu mai pot suporta..trebuie neaparat sa ma descarc sa va povestesc prin ce trec....incerc din tot sufletul sa ma calmez, sa fiu linistita pt bebelina mea dar.... m-au inebunit parintii mei!!!!!![bang] povestea e cam asa : eu cu sotul ne-am mutat de vreo trei luni la ai mei, avand in vedere ca stau la curte si e mai mult loc, in fine la inceput totul a ost relativ bine ( ei niciodata nu prea l-au placut, au spus ca profita de mine , intr-un final cica l-au acceptat de dragul meu ).....aceasta "buna intelegere" nu a durat decat o luna dupa care au inceput discutiile....tata ca nu-i place de el , ca nu face aia, ca nu drege aia, ca i se pare nu stiu cum, ca ce marca e el sa-i dea vreo sugestie, ca nu e bun pt mine, ca ii pare rau sa-mi spuna asta dar nu am facut o alegere buna si ca el nu face decat sa-si vada interesul, ca s-a vazut cu casa ( casa unde stam acum) si asa mai departe....va inchipuiti cum ma simt...mama imi spune ca nu-i convine nu stiu ce, ca de face mofturi la mancare samd....el imi spune ca de ii vb asa tata sau ca de ce se baga ei tot timpul, so tot asa...nu mai suport...eu sunt mereu la mijloc....dan imi spune ca in loc sa trag cu el trag cu parintii mei....ai mei imi spun ca ce sar asa de cur in sus ( scuzati-mi expresiile) cand zic ceva de el ca imediat sar si ii iau apararea.....eu ce sa fac in situatia asta? ce sa fac? ma simt ca dracu si imi vine sa plang in hohote...singurul lucru care ma calmeaza este beblina mea, cand o simt cum misca ...ma gandesc ca trebuie sa fiu tare pt ea, ca tot ce ma supara pe mine o supara si pe ea....Doamne nu stiu ce sa mai fac si cum sa impac pe toata lumea.......Dan mai imi si spune cand vine vb de astfel de discutii...ca mama nu facea asa , ca mama imi facea si dregea si m-am enervat o data si i-am zisa sa se duca la maicasa si sa ma lase in pace ( noi ne intelegem bine chiar foarte bine dar cand vine vorba de parinti parca isi baga [}:)] coada intre noi)....Nu mai pot......Spuneti-mi si mie fetelor ce sa fac? Pe cine sa mai cred eu?...le-am zis alor mei de o mie de ori daca au ceva sa-i spuna lui dan sa-i spuna in fata si viceversa dar nici unul nu intelege....nu se gandesc si ei la mine ca sunt insarcinata si am nevoie de liniste?...nu stiu decat sa se planga unul de altu....vreau sa fiu lasata in pace , sa ma bucur de perioada asta cat o am pe bebelina in burtica.... [gravi] 24+ Criss
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Singura solutie ca sa va pastrati casnicia e sa va mutati singuri. Daca nu va puteti permite asta e de rau ... e clar ca parintii tai nu-l vor accepta niciodata si ca vor incerca intotdeauna sa va desparta. Ca sa fii tu linistita zi-le la modul cel mai serios si categoric ca tu din clipa asta nu mai vrei sa stii NIMIC din ce spun ei despre sotul tau. Parerea lor ii priveste sau vor discuta direct cu el ! Iar sotul tau sa fie totusi atent la cum se poarta si cautati sa fiti cat mai mult singuri ( sper ca macar aveti o camera a voastra acolo ). Eu am stat o luna jumate la socrii si a fost infernal ... nici daca as ajunge pe strada nu m-as mai duce la ei. Mult noroc si ai grija de tine !

 

Sibylle id="green">[gravi] saptamâna 29

Pozele mele id="green"> Poze noi id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mutati-va! si cat mai repede!

 

Daca parintii tai nu-l au la suflet pe sotul tau, si le-a intrat ideea in cap ca nu e de tine, si ca profita de tine, nu isi vor schimba parerea. IAr sotul tau va obosi sa joace rolul sotului perfect. Si isi va zice intr-o zi ca s-a umplut paharul, si va disparea.

Decat sa va faceti rau unii la altii, mai bine va mutati, chiar daca e o garsoniera - intelegerea dintre voi face mult mai mult. Iar cnd va veti vedea cu parintii vostri, bucuria revederii va fi atat de mare, incat vor uita ptr cateva ore (sper), ca nu-l au la suflet.

 

Ai nevoie de liniste. Ai nevoie de un tata la copil. Cnd va apare copilul vor fi in stare sa se bage intre voi si copil, sa zica ca nu sunteti capabili sa il cresteti.

 

Pana la urma a fst decizia ta sa te casatoresti cu sotul tau, si buna/rea ei trebuie sa-ti respecte aceasta decizie. Ce rezolva daca va despartiti? Vor spune apoi: "stiam eu ca nu era de tine, ai vazut daca ne ascultai? acum ai si un copil fara tata!"

 

Imi pare sincer rau. Cunosc sentimentul. Mai ales ca banuiesc ca ii iubesti si pe ai tai din tot sufletul.

 

[cit]Lumyid="red">- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] id="blue">id="Book Antiqua">(11 Martie 2004)


Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.

id="right"> id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Ori plecati de acolo imediat si va mutati intr-un apartament/o casa in care sa fiti singuri;

 

2. Ori le spui tuturor ca nu mai vrei certuri, ca esti insarcinata (asta in cazul in care nu-si dau seama [:D]) si ca ai nevoie de liniste si nu de certurile lor;

 

3. Ori ii aduni pe toti la un loc: mama, tata, sot si le spui sa-si desarte sacul, fiecare sa explice cu voce tare si cu dictie ce reproseaza celuilalt.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc din suflet fetelor, aveti dreptate..si bebelina mea cred ca e de acord pt ca in mom in care am inceput sa citesc ce a-ti scris a inceput sa dea si din picioare si din maini ca si cum vroia sa-mi spuna " da mami, au dreptate, am nevoie de liniste si de tati langa mine"! ( am luat-o razna , nu? [alcool] )

 

sibylle da, avem camera noastra, casa este cu etaj ( nu va inchipuiti cine stie ce vila) scarile de acces la etaj sunt pe afara..asa ca pot spune ca avem intimitate, iar la etaj nu mai sta decat sora mea care intotdeauna a incercat sa vb cu ei sa ne lase in pace si nu are decat 20 de ani....

 

spic de grau chiar mi-a spus o data sotul ca s-a saturat sa o faca pe sotul perfect si sa faca mereu cum vor ei numai ca sa le faca pe plac, si mi-a reprosat ca el nu are niciodata nici un cuvant de spus si ca nu ia nimeni in seama ce spune....Nu vreau ca bebelina sa ramana fara tatic, mai ales cand o iubeste atat de mult si si-a dorit-o foarte mult..iar eu nu cred ca mai este nevoie sa va spun ca-l iubesc enorm de mult...

si eu am ajuns la concluzia ca nu-l vor accepta niciodata si cred ca si el stie asta si imi pare enorm de rau.....mie nu-mi pare rau de ce am ales( ca sa spun asa) numai eu stiu ca el la servicu nu-si ia pauza de masa si nu mananca toata ziua ca sa munceasca mai mult, sa-si faca treaba cat mai bine si sa fie multumiti sefii si ca se duce la serviciu si cand ar trebui sa fie liber numai ca sa castige ceva in plus si sa-i punem deoparte pt bebelina....sau ca nu se indura sa-si cumpere ceva de imbracat ( de cand am aflat de bebelina nu si-a mai luat nimic) dar mie mi-a dat bani sa-mi iau tot ce am vazut prin magazine....Are si el partile lui rele ( ca orice alt barbat cred ) dar cu toate astea sunt convinsa ca ne iubeste

 

marox faza cu sa le spun sa-si spuna in fata am facut-o si nu a mers nu au inteles, am sa aplic ca ultima solutie varianta in care am sa le spun ca nu mai vreau certuri, ca sunt satula de discutii si cel mai important sa le reamintesc ca sunt insarcinata ( vorba ta poate nu au observat [:D] ), ca am nevoie de liniste si ca nu mai vreau sa aud nici un comentariu , sa-si tina parerile pt ei, este familia mea ( bebe si sotul) si o iubesc asa cum e

 

va multumesc mult inca o data, va tzuc si va tin la curent cu ce s-a mai intamplat ( sper ca lucruri bune )

 

criss [gravi] 24+

 

 

Criss

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca va permiteti, mutati-va singuri. Problemele nu vor inceta, asta e clar. La urma urmei, o casa nu poate avea 2 stapani si daca e casa parintilor tai (si in plus ei nu-l sufera) niciodata el nu va fi "stapan la el acasa".

 

Mie mi-ar fi greu si sa locuiesc cu ai mei, desi sunt oameni normali, dar cu soacra-mea iti spun sincer ca n-as putea. La mine acasa eu stabilesc ce si cum, nu ai mei, nu soacra, eu si barbatul meu.

 

ai grija, multe casnicii s-a destramat din cauza de parinti si e pacat, mai ales daca material vorbind ati putea sa stai singuri.

 

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.

If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca nu-i de stat cu nimeni in casa, mai ales daca nu se suporta, s-ar putea sa ai probleme in casnicie, sa va afecteze relatia, iar din cate am inteles voi va iubiti si ar fi pacat sa intervina cineva in viata voastra. Sa nu iti inchipui se vor linisti apele cand apare bebe, poate se vor mai aplana, dar sigur vor mai fi discutii, iar cu timpul o sa va certati voi.

Si noi stam cu parintii mei in aceeasi casa, dar apartamente diferite si nu prea avem discutii decat extrem de rar, chiar f. rar si totusi eu sper ca in maxim 5 ani vom sta la casa noastra, cu toate ca este mare casa in care stam, dar si noi suntem familie numeroasa si fiecare va trebui sa aiba camera lui si visul meu este sa stam singuri. Parintii mei nu se baga intre noi, maica-mea mai intervine f. rar cu copii, dar reusesc sa o pun la punct (avand in vedere ca nu se ocupa de ei, ca n-are timp) si cu toate acestea visez la ziua cand vom locui singuri.

Va doresc multa intelepciune si nu uita ca sotul si viitorul copil sunt cei mai importanti pt. tine!

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

http://community.webshots.com/user/mcrmiki

Miha[gravi]&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E cel mai eroziv tip de stress de care poti avea parte. Daca va mai continua in curand nu o sa ii mai poti suporta pe nici unii din ei, chiar daca ii iubesti pe toti. Daca poti sa il eviti atunci evita-l. daca nu poti... mai devreme sau mai tarziu ne intalnim in "clubul"

 

My life stinks

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mcrmiki intr-adevar noi chiar ne iubim si cu parere de rau spun ca deja am inceput sa ne certam ...

am vb mai devreme la tel cu el si am hotarat ca trebuie sa facem ceva...nici unul din noi nu vrea ca din cauza acestor certuri sa ne despartim...cat despre mutat...nu stiu....sa ne cumparam o casa nu ne permitem, sa stam cu chirie , da , dar am fi la limita cu banii mai ales ca vine si bebelina....asa ca pt moment ne-am propus sa ii evitam...

oricum discutia noastra o sa continue diseara cand ajung acasa de la serviciu...si va spun ce-am mai hotarat si stabilit...

 

criss [gravi]24+

 

Criss

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu te sfatuiesc sa-ti iei sotul din dotare de o aripioara si sa va mutati undeva singuri, va fi probabil un pic mai greu la inceput, dar asa vei ramane cu familia intreaga si vei scuti o multime de nervi de toate partile. Tu ai nevoie de liniste si buna dispozitie..ca toata lumea de altfel.

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...