Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutor!!!cum sa-i impac pe parintii mei cu sotul?


Recommended Posts

Cristina si eu sunt de parere ca cel mai bine e sa va mutati...asta cat mai repede pana nu se degradeaza ce aveti voi asa de frumos.Nu lasa sa se intample asta.

Pastreaza iubirea voastra curata.[flo]Si ai grija de bebelina ta!!!!sau mai exact impreuna sa aveti grija de bb -lul din burticuta!!

pupici!!!!!!!!!!!

 

FATA FANTASTICA

ALEXMONA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Poate ca ar fi mult mai bine sa mergeti sa stati in chirie, nu lasa sa se stice ceva ce ati cladit voi in relatia voastra, ceva frumos. Pana la urma la toate veti gasi rezolvare, mai un credit, mai un ajutor de la parinti, oricum cel mai important este sa fiti voi fericiti, sanatosi, sa va intelegeti. Vor fi discutii si de la copil, mai ales daca parintii tai se vor implica in educatia lui, eu am noroc, ca ai mei sunt prea ocupati si nici nu le permit eu sa se bage in educatia copiilor.

Sa sti ca si eu ma rog in fiecare seara lui Dumnezeu sa fim sanatosi si fericiti, sa ne intelegem, iar daca toate aceste le avem sunt convinsa ca vom reusi sa le facem pe restul.

Si mai un sfat, nu te certa cu sotul tau din cauza lor, eu as fi in stare sa ne impachetam cu totii si sa plecam daca nu ne-ar fi bine aici, asa ca dupa cum ti-am mai zis familia ta sunt acum sotul si copilul (bineanteles trebuie sa simti chestia asta).

Pupici si va doresc multa intelepciune pt. luarea celei mai bune decizii!

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

http://community.webshots.com/user/mcrmiki

Miha[gravi]&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te inteleg f. bine pt ca si la mine se intampla la fel. Si noi stam in acelasi bloc, la scari diferite. Dar nu cred ca trec 2-3 zile fara ca unul (parinti sau sot sau frate) sa se planga de celalalt. Si acum au mai rarit-o, ca am pus piciorul in prag. Dar tot asa: parintii, ca de ce ii iau apararea sotului, sotul, pai da, ca sunt parintii tai si tii cu ei. Am plans si eu destul de la discutiile astea, dar acum nu-mi mai pasa (sau macar 80% din cazuri sunt indiferenta).

Musai tb sa va mutati! Tot o sa mai fie discutii, dar mult mai rare.

 

Diana si [copil] Mircea (2.01.2004)

 

Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as proceda astfel daca as fi in locul tau: parintilorid="red"> le-as spune ca nu accept nici un comentariu despre sotul meu, atata timp cat nu e el de fata. Trebuie sa aiba respect, sa nu-l vorbeasca de rau in fata mea, pur si simplu nici n-as sta la discutii de acest gen. Sotuluiid="red">-idem. Trebuie sa-nvete sa se respecte unii pe altii, chiar si numai pentru ca fiecare in parte e o persoana importanta pentru tine si deci de dragul tau. Deci, cand se deschide o discutie cu subiectul interzis, e inutil sa aperi pe unul sau pe altul, refuza efectiv sa stai de povesti pe acea tema.

Mult noroc iti doresc, eu zic ca daca pui de cateva ori piciorul in prag, lucrurile se vor ameliora[flo].

 

Sa auzim numai de bine.

Mona si [copil] Sara (16/07/2005)

 

Scumpii de noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai rau este ca locuiti in casa lor si pt asta trebuie sa suferiti.In primul rad ce ma supara cel mai mult este ca esti insarcinata si nimeni nu tine cont de asta,este o perioada cand esti sensibila oricum si nu ai nevoie de cearta in casa.Eu atita iti zic daca vrei fericire in casa ta gaseste o garsoniera cu chirie si stiu ca bani o sa fie la limita dar ce e mai important ca fericirea?

Chiar daca incerci sa-i ignori cum ai zis nu stiu cat de mult o sa mearga depinde si de cat de dependenta esti de ai tai.Mancati impreuna ? Cumparaturile cine le face?Platiti curentul? Daca toate astea le fac ei normal ca si ei asteapta mult mai multe de la voi.

Parerea mea dupa ce am stat si la soacra si la mama cel mai bine e sa stai singur,oricum ceea ce faci in viatza nu o sa fie niciodata la asteptarile lor asa ca e mai bine sa iti vezi singur de drumul tau si sa fi fericita.

Iti doresc succes mult si o bebelina frumoasa si sanatoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, lemoni "cotizam" si noi in casa, mancam impreuna dar la ea contribuim si noi cu bani si bonuri....si sa stii ca asa e orice asa face nimic nu e destul de bine....

ideea e ca eu acum plec de la serviciu si ma duc acasica la al meu sotior si vom sta de vb si vom hotara ce e de facut si cum vom proceda de acum incolo...

 

si stiti ce nu inteleg eu? noi am stat inainte la socrii mei, cu care a fost ok, nu am avut discutii sau probleme ( nici nu i-am iubit prea mult) eram linistiti, mai mult faceam mai putina treaba acolo decat fac acum acasa..in fine...ne-am mutat la ai mei la insistentele mamei in special si al tatlui meu...ca mama vroia sa vin acasa sa fiu langa ea, mai ales acum ca vine bebe...sa nu fiu singura ( asa zice ea ca daca esti la soacra tot degeaba ) si ca vrea sa vin acasa....eu nu inteleg cum poate sa ma roage sa vin acasa si acum sa faca toate astea, amandoi? chiar nu inteleg

 

acum fug acasa...va tzuc pe toate si multumesc pt toate sfaturile voastre [flo], m-ati ajutat sa vad lucrurile altfel..

 

va spun maine cum a ramas..[pup]

[gravi]24+

 

Criss

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga me-a fetele au dreptate.

In primul rind trebuie sa ai grija de tine ptr. ca stresul nu iti face bine nici tie si nici copilului,dar sunt sigura ca tu stii acest lucru e mai greu sa-i convingi pe ai tai.

Ati incercat la banci ,sa intrebati de un credit ipotecar,stiu ca e greu sau aproape imposibil dar merita intrebat

Intre timp ai putea sa faci urmatoarele lucruri.

1-sa-i ameninti ca te muti la socrii tai ,ca acolo ai mai multa liniste

2-sau cind incep sa-l critice sa le intorci spatele ,sa pleci la voi in camera,si tot asa pina primesc mesajul

3-sa le explici ca iti iubesti sotul si nu ai degind sa -l lasi doar ptr. ca asa vor ei.Ii iubesti si pe ei,si vrei sa fie liniste in casa ptr. ca atunci cind va aparea bebe vrei sa creasca intr-un camin linistit ,nu cum e acum ,ptr. ca acel copil ii va uri daca vede cum se poarta cu tati al lui.Iar daca ei considera ca e frumos si normal comportamentul lor,atunci isi vor pierde respectul tau ,pe tine,isi vor pierde nepotelul(nepotica),si vor avea parte de acest lucru socrii tai,sau cine stie poate va mutati in casa voastra ,chiar daca ar fi cu chirie si sa nu se mire atunci de ce ginerele nu o sai lase cu nepotelul sau o sai trateze urit.Pina la urma toti incepem de la zero dar nu raminem acolo.

Sper ca am putut sa te ajut macar putin,iti doresc o sarcina usoara,si sa va fie mult mai bine la toti 3 cit mai repede('[flo]')

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza fetelor,

 

am discutat aseara cu ai mei, bineinteles si cu Dan de fata, le-am spus ca m-am saturat de povestea asta, ca in caz ca au uitat eu sunt insarcinata si nu am nevoie de suparari stres s.a.m.d.Prin urmare i-am "amenintat" ca daca o data m-ai aud vreun repros, comentariu ca nu le convine nu stiu ce la dan, barfa sau alte chestii pe care le-am auzit pana acum, NE MUTAM!!Bineinteles ca au facut o fata, nu le venea sa creada ca le-am spus ca ne mutam ( oricum noi intre timp ne interesam sa vedem ce putem face pt a avea o casuta a noastra).Chiar i-am spus mamei cu parere de rau ca atunci cand stateam la socrii, asa cum era acolo, macar aveam liniste si nu ma batea nimeni la cap...asa ca daca mai vor sa vb cu mine sa inceteze cu povestea asta si sa ne lase in pace sa facem lucrurile asa cum stim si putem noi..ca nici ei cand au fost ca noi nu au ascultat de parinti si la fel au facut ce-au vrut...

dupa toata discutia asta..si-au cerut scuze....mama mi-a spus asa mai deoparte ca singura persoana de care o intereseaza sunt eu si ca vreau sa fiu bine, la care eu i-am raspuns ca daca vrea sa fiu bine sa ma lase in pace si pe mine si pe dan si sa nu mai aud nici un comentariu rautocios si daca chiar nu le convine ceva ( si nu e doar o fita de-a lor, sa-i spuna direct lui dan in fata).....

de asemenea le-am mai spus ca atunci cand se va naste bebelina ( Clara Alexandra, asa se va numi)nu ii voi lasa sa se bage in educatia ei...o s-o crestem ( eu si dan) asa cum stim noi si cum credem noi ca e mai bine....

nu prea le-a convenit ce le-am spus...sper doar sa fi inteles...tata era foarte dragutz cu mine dupa discutie....

cu dan am discutat doar noi doi si am hotarat ca pt inceput o sa incercam sa ii evitam cat mai mult timp , el a promis ca nu o sa-mi mai spuna nimic ( la modul ca se plange la mine de ei )si ca cel mai mult il intereseaza sa ne fie bine mie si bebelinei, ca el pe noi ne iubeste si nu-l intereseaza ce zice lumea, e familia noastra si nu vrea ca nimeni sa se bage in ea sau sa ne desparta...

deci cu sotul sunt bine ( i-am facut mancarea preferata ca rasplata ca a fost intelegator , cartofi prajiti cu pui[:D] ) ...sper ca si ai mei au inteles cum sta treaba....ca am familia mea cum, asa cum e ea buna sau rea, e a mea, si nu o sa las pe nimeni sa mi-o distruga sau sa-mi perturbe linistea...

 

va tzuc pe toate, multumesc pt sfaturi si incurajari si promit ca va tin la curent cu vestile, la cum mai decurg lucrurile

 

[gravi] 24+

 

Criss

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ai reusit sa porti o discutie serioasa cu toti si sper ca de acum se vor linisti. Dar parerea mea este ca sa nu renuntati la ideea de a avea casa voastra, pt. ca nici unde nu poate fi ca la casa ta.

Pupici!

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

http://community.webshots.com/user/mcrmiki

Miha[gravi]&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...