Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cat va costa femeia pentru curatenie


Recommended Posts

Haideti sa va spun! Pentru o camera-dormitor de ex. este necesar cam O ORA de treaba. Treaba facuta temeinic. Pentru bai cam tot asa, timp in care trebuie curatata faianta, cazile, sanitarele si dulapiorul din baie pe dinauntru si pe dinafara, becuri, pahare ptr.periutele de dinti.... Niciodata o treaba facuta in mai putin timp nu va fi altfel decat SUPERFICIALA. Daca ai o vila si vine femeia o zi / saptamana, nu are cum sa faca treaba in 8 ore si sa fie si bine, nu se poate! Daca mai vrei si sa calce... Negocierea: pentru o zi de munca intr-un apartament se plateste cam 50 ron, daca ai o vila cu mai multe camere si vrei sa "treaca" prin ele, vei plati mai mult/zi dar treaba NU va fi BINE FACUTA CU ZIUA!!!! Este bine sa negociati mai multe zile /saptamana si atunci va avea un salariu/LUNA, nu /ZI!!! Venitul la curatenie 3 ore pe zi este perdant, pentru ca mai mult timp pierde cu transportul si oricum o platesti nu pentru orele de la tine, ci per total deranj. Si sa stiti CA TREBUIE SA STII SA FACI CURAT, poate nu trebuie "facultate", dar a fi menajera nu e doar un job, e o meserie! ATENTIE! Intreaba si vei primi un raspuns!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Roxana_G
Nici eu nu o pun la geamuri, astea sunt separat. Pana acum nu am avut nici covoare, numai parchet, asa ca nu era greu de curatat. Avem insa 4 bai, 2 micute de tot insa. Insa asa e ea mai pretentioasa, ne-am mai certat o data acum jumatate de an, inainte fusese si bona fetitei. A revenit din decembrie la noi,insa a prins cateva saptamani la apartamentul mic si acum judeca prin comparatie volumul de lucru. Dar acum am nevoie de ea si pentru BB2 cand va aparea si nu as vrea sa ne mai certam, insa nici sa dau jumatate de salariu. Si nici nu gasesc pe nimeni sa vina aici la noi la mama naibii. Pe ea o aduce soferul si o ia de fiecare data, ca sa nu se vaicareasca ca nu poate ajunge. Daca voi ziceti ca e ok, e ok. O sa discut maine dimineata cu ea, sper sa nu ma aleg tot eu cu scandal. Rox [gravi] si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004) ]
Hai ca asta e culmea, adica la 2 mil pe sapt / 3 zile + transport + ceva mancare nu e ok? pai scuze, dar daca tot ai si sofer, cu 8 mil pe luna iti iei menajera zilnic si iti face si curat si mancare si tie iti ramane timpul numai pentru copil. Doar daca ai o vila de 10 camere as intelege sa nu fie multumita. Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
quote:
Originally posted by Roxana_G
Nici eu nu o pun la geamuri, astea sunt separat. Pana acum nu am avut nici covoare, numai parchet, asa ca nu era greu de curatat. Avem insa 4 bai, 2 micute de tot insa. Insa asa e ea mai pretentioasa, ne-am mai certat o data acum jumatate de an, inainte fusese si bona fetitei. A revenit din decembrie la noi,insa a prins cateva saptamani la apartamentul mic si acum judeca prin comparatie volumul de lucru. Dar acum am nevoie de ea si pentru BB2 cand va aparea si nu as vrea sa ne mai certam, insa nici sa dau jumatate de salariu. Si nici nu gasesc pe nimeni sa vina aici la noi la mama naibii. Pe ea o aduce soferul si o ia de fiecare data, ca sa nu se vaicareasca ca nu poate ajunge. Daca voi ziceti ca e ok, e ok. O sa discut maine dimineata cu ea, sper sa nu ma aleg tot eu cu scandal. Rox [gravi]
si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004) ]
roxana, de azi a inceput sa vina si la noi doamna care face curatenia la birou; o sa vina de 2 ori/luna la inceput si din aprilie 1 data/sapt; ea ne-a cerut 150 ron pt casa (living 50mp, camera de oaspeti, bucatarie, 3 dormitoare sus, 4 bai, garaj) mie mi se pare putintel cam mult....desi e f meticuloasa si face totul aproape perfect...si sper sa pot negocia cu ea -in jos[:D]- din momentul in care o sa vina 1 data pe saptamana (geamuri- azi le-a spalat doar la parter, nu a mai fost timp) pup
Noe & Anne-Bianca(14.03.2006) [cit][url="http://dragos.roua.ro/"]Ce mai citim noi[/url]
The moment scatters. Motionless, I stay and go: I am a pause
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Am apelat la rubrica de publicitate a acesui forum si o doamna recomandata prin intermediul unei prietene a dansei mi-a spus ca cere ptr o zi de curatenie 70 ron. La intrebarea mea cu privire la nr de ore, mi s-a spus ca intr-o zi sta 8h, in alta 4h, in alta poate termina treaba si in 3h. Lucrez de 16 ani si nu am plecat in nici o zi de la serviciu dupa 3 ore spunand ca mi-am terminat treaba si asteptand sa primesc acelasi salariu ca ptr 8h. Nu iau in calcul zilele in care plecam dupa 10 si poate uneori 12 h (fara ore suplimentare platite). Si am studii superioare nu 4, 8 sau 12 clase. Am invatat 17 ani (din totalul de 38) ca sa am o diploma. Caut de fapt o menajera interna, dar cum nu mai gasesc nimic de ceva timp, am incercat sa apelez la varianta de menajera externa. Pentru intern am oferit la interviu 1.000 lei, camera separata cu baie si hrana,pentru menaj ptr 4 persoane si curatenia unei case de 190 mp, cu posibilitatea de a creste salariul, daca doamna se dovedeste a face fata si a fi compatibila cu noi. Pentru ca primirea unei persoane straine in casa este ca o semicasnicie, trebuie sa fie acceptata si sa ne accepte la randul ei. La interviu nu stii ce poate doamna recomandata de agentie, aflii asta numai dupa ce lucreaza la tine in casa si atunci ori oferi mai mult ca sa fie multumita si sa nu o pierzi, ori renunti la serviciile dansei in cazul in care nu face fata (sa spunem asa ca sa nu dezvoltam prea mult subiectul).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut ii dadeam menajerei pentru curatenie, 70 lei, ca venea o data pe saptamana. face curatenie intr-o casa cu parter unde este living, bucatarie si o baie, un etaj cu trei dormitoare si doua bai, iar la mansarda o camera de joaca pentru copii. aspira, sterge praful, spalat bai, spalat parchet, scarile, geamurile o data pe luna, vara matura si in curte si stropeste. si acuma aceeasi persoana o am, doar ca vine de doua ori pe saptamana. sta 4, cam 5 ore, ca se misca repede si nu sta la palavre cu mine....ca nu sunt acasa! ii dau cafea, suc sau apa minerala, daca vrea mananca, dar o face mai rar, ii platesc si un abonament. pentru toate astea platesc 150 ron pe saptamana, plus abonament lunar 50 ron. si sunt multumita, face treaba buna, pentru calcat am pe altcineva care vine cam o data pe saptamana, sau la 10 zile. Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...