Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cat va costa femeia pentru curatenie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor si eu am nevoie de o femeie pentru curatenie, 1 zi la 2 sapt fiindca nu avem decat ap de 2 camere. Locuim in zona Piata Norilor-Liceu Sincai (langa Pracul Tineretului). Daca stati prin zona si aveti vreo doamna pe care sa o recomandati si care-i dornica sa scoata un ban in plus pls dati-mi un msg pe PM. Mersi, Lara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danat, as cauta femeia sa faca traba in timp ce sint la servici, ca simbata sa imi ramana timp sa ma joc cu puiul meu si sa ma plimb, nu sa fac smotru. andtroix, face cam putin doamna ta. eu simbata daca imi adun puterile, am nevoie de 2-3 ore singura (prefer sa il trimit pe sot afara cu rebecca,sau la cumparaturi+plata facturi) ca altfel ne incurcam amindoi), si fac luna tot apartamentul meu maaare de 2 camere, cu baie si bucatarie (fara geamuri insa). Mereu il intreb cit m-ar plati pentru ce am reusit sa fac in ziua respectiva: aspirat toata casa, sters praf, baia, bucataria (chiar si prin dulapuri), cind mai e si frigiderul de spalat nu mai zic, aranjat jucariile, dulapul fetei, schimbat asternuturi, intre timp spal si 2-3 masini...mincarea vine dupa. deci, simbata compromisa, seara cad lata. Dar mi-e ciuda ca astfel se duce o simbata, simt ca nu mai am timp suficient pentru mine si pentru copil. Nu mai spun ca se aduna munti de calcat, pentru care nu am timp decit noaptea eventual sau in wkend dupa ce adoarme copilu', ca altfel nu ma lasa, trage de mine, vrea pe masa, etc. [mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patricia, acelasi program il am si eu, sambata de sambata... de doi ani jumate, de cand am inceput serviciul. Iar duminica e program de gatit... noroc ca de cand a inceput Cristi gradinita mananca de pranz acolo, si nici bona nu mai mananca la noi. Asa ca nu mai trebuie sa gatesc duminica in cantitati impresionabile [:D] Eu am o tanti pentru menaj, pe care o chem de obicei la curatenie generala(geamuri, faianta etc) si pe care o plateam cu 400.000 Lei - statea cam 6 ore. Din pacate lucreaza si ea, acum o are pe mama ei bolnava si abia isi mai face timp pentru mine... am sunat-o ieri doar doar o veni pana in Craciun ! Ingrid si Cristi 3 ani si 9 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

desi stau intr-o casa de app 200 de metri patrati, parter si etaj, nu am menajera si nici nu-mi doresc(desi mi-as permite), mi-as pune doar daca nu as fi apta fizic (probleme de sanatate)...sa va spun cum ma descurc in primul rand mi-am educat familia(sotul si copilul de 5 ani) sa pastreze curatenia, nimic nu se aseaza la voia intimplarii, totul la locul lui, nu intram incaltati(folosim papuci de casa), apoi niciodata nu fac curatenie in weekend, atunci ne plimbam(la 2 saptamini plecam din oras)facem cumparaturi sau ne odihnim...fac curatenie o data la 2 saptamini(aspirat, sters pe jos, sters praful), uneori mai des in baie si bucatarie(daca e cazul)ajung de la serviciu seara la sase, mincam apoi ne apucam cu totii, fetita in camera ei face curatenie printre jucarii, sotul aspira eu sterg praful si pe jos, asta miercurea dupa amiaza, la etaj unde am patru camere, joi tot dupa amiaza facem la partertot 4 camere tot in formatie completa, ne ia cam 2 ore pe seara, fara sters geamuri ca alea sunt multe rau si nu are rost sa ma chinui sa le sterg asa de des, ca oricum bat in ele ploile se aseaza praful, pe astea le sterg cam la 2 luni sau cind am cite o zi libera de la serviciu...cam asta e cu curatenia, mincare fac mai des si cite putin( nu ne place sa mincam mai mult de 2 ori din aceeasi mincare), nu fac mincare super complicata, ceva ce se face repede, in timp ce gatesc stau de vorba cu fetita despre programul de la gradi, spunem poeziile invatate, facem liniute, coloram pe masa din bucatarie, rufe calc cam tot la 2 saptamini( numai ceea ce e musai, nicidecum tot ce spal, daca le intind bine pe fringhie nu mai trebuie calcate), de spalat aproape zilnic..dar spala masina... fiindca e casa mea si sunt si ajutata tot ce fac o fac cu drag si nici nu-i obositor numai bine nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo tie bebe03. Citind ce ati scris voi aici am ajuns la concluzia ca intr-adevar ii dau cam putin, din pacate nu pot sa-i maresc salariul acum ca ma apasa altele, dar va trebui sa particip de fiecare data cand face ea, si atunci o sa reusim impreuna sa facem toata casa cap coada. Mancarea nu i-o pot scoate din program pentru ca vine de la munca, unde se duce cu noaptea in cap si nu are ce si cand sa manance, asa ca la mine ajunge ametita de foame, iar acum dupa atata timp (saptamanal si regulat cu salariu lunar am inceput s-o chem numai de-o luna, dar vine la mine la curatenie de ani de zile si mereu manca la mine) mi-e nu stiu cum sa-i tai portia. Patricia, daca reusesti gaseste pe cineva care sa vina macar o data la doua saptamani si intre timp mai faci tu o data rapid. E pacat, stiu cum este sa faci sambata sau in orice alta zi toata casa de una singura. La mine era si mai "distractiv" ca o zi era irosita cu smotrul, iar a doua zaceam bolnava. Dar acum de cand sunt iar cu burta si mai nou merg si la facultate la zi, nu mai pot frate sa fac si smotru [bang] Gata nu mai trebuie sa stau mult prin zona ca maine e zi de curatenie si tre sa gatesc [alcool] Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan [testoasa][url="http://bd.lilypie.com/A1TTp3/.png"]bb2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebe, bravo tie, n-am ce zice. la mine deocamdata copilul e prea mic sa il pun la treaba[:D], iar seara cind ajung acasa, dupa ora 6, nu ma lasa nici sa mor (si o si inteleg, saracuta). eu de facut fac, ca imi place mult sa fac pentru mine curat si mincare, dar parca prea pierd mult timp din wkend. androix, felicitari pentru bb2 si facultate! te pusesi pe treaba, nu gluma! mi-ai luat-o inainte[:D]vine sora lui filip sau nu?[:D] [mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bebe03
desi stau intr-o casa de app 200 de metri patrati, parter si etaj, nu am menajera si nici nu-mi doresc(desi mi-as permite), mi-as pune doar daca nu as fi apta fizic (probleme de sanatate)...sa va spun cum ma descurc in primul rand mi-am educat familia(sotul si copilul de 5 ani) sa pastreze curatenia, nimic nu se aseaza la voia intimplarii, totul la locul lui, nu intram incaltati(folosim papuci de casa), apoi niciodata nu fac curatenie in weekend, atunci ne plimbam(la 2 saptamini plecam din oras)facem cumparaturi sau ne odihnim...fac curatenie o data la 2 saptamini(aspirat, sters pe jos, sters praful), uneori mai des in baie si bucatarie(daca e cazul)ajung de la serviciu seara la sase, mincam apoi ne apucam cu totii, fetita in camera ei face curatenie printre jucarii, sotul aspira eu sterg praful si pe jos, asta miercurea dupa amiaza, la etaj unde am patru camere, joi tot dupa amiaza facem la partertot 4 camere tot in formatie completa, ne ia cam 2 ore pe seara, fara sters geamuri ca alea sunt multe rau si nu are rost sa ma chinui sa le sterg asa de des, ca oricum bat in ele ploile se aseaza praful, pe astea le sterg cam la 2 luni sau cind am cite o zi libera de la serviciu...cam asta e cu curatenia, mincare fac mai des si cite putin( nu ne place sa mincam mai mult de 2 ori din aceeasi mincare), nu fac mincare super complicata, ceva ce se face repede, in timp ce gatesc stau de vorba cu fetita despre programul de la gradi, spunem poeziile invatate, facem liniute, coloram pe masa din bucatarie, rufe calc cam tot la 2 saptamini( numai ceea ce e musai, nicidecum tot ce spal, daca le intind bine pe fringhie nu mai trebuie calcate), de spalat aproape zilnic..dar spala masina... fiindca e casa mea si sunt si ajutata tot ce fac o fac cu drag si nici nu-i obositor numai bine nicol
bravo tie bebe03 Eu oricit as incerca, n-as reusi sa fac curatenie in cele 4 camere (care nu fac decit jumate decit ale tale) in 2 ore, cu sot cu tot. Si ca in timpul saptaminii cind ajung acasa, sa fac curatenie sincer numai ma tin balamalele. Prefer sa ma joc cu Bogdan, asta daca am timp. Fiecare cum vrea si cum poate. Edit: Nu stiu cum e in Braila, dar in Bucuresti chiar daca sta casa nefolosita, tot se umple de praf. Nici nu se pune problema sa nu dai cu aspiratorul, sa nu stergi praful si sa nu speli pe jos in fiecare saptamina. Dulapurile din bucatarie trebuie si ele sterse o data la 2 saptamini, balcoanele si ele. Cele doua bai, daca nu le cureti saptaminal nici numai ai chef sa intri in ele. Plus caloriferele, tevile, hota de la bucatarie, faianta baie bucatarie trebuie si ele curatate periodic. Indiferent cit de putin gatesti, ca nici eu nu ma omor cu gatitul tot se murdareste. Am stat si m-am gindit, sincer esti o superfemeie daca faci atitea intr-o zi, eu una nu cred ca as putea si nici nu cunosc pe nimeni care ar fi in stare sa faca asa ceva. Intotdeauna mi-am dorit o femeie la curatenie si acum sint multumita ca am gasit. Nici nu ma gindesc sa le fac singura pe toate.
[pup] Karina [sofer] + Bogdanel [bicla] Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine [:D] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74100"] ajutor ptr alexandru[/url] [url="www.impactsolution.ro/helpalex/index.php"] Ajutor pentru Alexandru[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Androix
Mina [V] mai, voi vreti sa mor de inima rea. Cum poate sa faca asa de multe in cateva ore? Haideti sa va spun ce NU face a mea pentru ca nu mai ajunge si sunt foarte suparata: Nu face baia, decat o data la doua saptamani, deci eu frecand chiuveta si wc-ul mai des de o data pe saptamana oricum fac baia de 4-5 ori pana ajunge ea sa faca o data. Nu face NIMIC in bucatarie in afara de aspirat si spalat gresia. Vase nu serveste, desi n-o astept o saptamana cu vasele, dar nici alea 2-3 farfurii care s-au adunat in ziua aia nu le spala. Aragazul ce sa mai zic deja am fantezii eroice... Cuptor cu microunde, hota, dulapuri de sters de praf, nu de facut inauntru iar e o super fantezie [alcool] Ajung la concluzia ca ii dau super putin si ea mie la fel [bang] Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan [testoasa][url="http://bd.lilypie.com/A1TTp3/.png"]bb2[/url]
Hauleu, pai daca nu face baia si bucataria ....ma scuzati, un aspirat si un sters de praf in camere e relaxare nu e munca. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 http://community.webshots.com/user/vizigotu http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare [url="[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url]"]cronica vizigotului[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga karina ma faci sa zimbesc, nu sunt nicidecum o superfemeie, cad si eu uneori frinta, am zile cind nu am chef de nimic, atunci aterizam in oras la masa...mai degraba mi-as dori o femeie care sa-mi gateasca ca suntem tare mincaciosi...dar si pretentiosi, decit pentru curatenie... ...si la Braila este praf[:D], desi stau intr-o zona nu prea circulata si cu multe case si verdeata, inainte de a ne muta la casa, acum 5 luni, locuiam la bloc in app. cu 2 camere, si intradevar acolo faceam mai des curatenie...nu stiu de ce...fiind spatiu mai mic se facea dezordine mai mare...acum fara exagerare daca nu as vrea nu as aspira nici la 2 saptamini, fiindca casa e mare, plecam dimineata, venim seara, doar pe weekend ce stam mai mult pe acasa... nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...