Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dificila problema - va rog un sfat !!!


Recommended Posts

in urma cu 5 ani am fost diagnosticata cu sterilitate secundara. au urmat ani intregi de tratamente si de incercari. spermograma arata ca de cealalta parte totul e in regula, dar eu aveam indoieli. in urma tratamentelor, totul parea sa fie normal si la mine, dar bebelusul intarzia sa apara. apoi a aparut ocazia sa fie un alt el... si dintr-o singura incercare surpriza... s-a si prins. acum sunt intr-o mare dilema, ce fac? nimeni nu stie nimic de celalalt, a fost ceva atat de lipsit de importanta ..iar el nu prezinta un pericol ptr familia mea. imi doresc acest copil, ptr ca simt ca poate aduce bucurie in viata noastra, dar e corect sa-l am? si daca voi alege sa-l am ce se intampla daca se va descoperi ca nu e el tatal biologic? oricum nu a acceptat de la inceput idea unei adoptii sau un alt soi de fertilizare. iar daca decid sa nu-l am , poate pierd unica sansa din aceasta viata... va rog, daca aveti un sfat.. sunt disperata si mult timp pana sa hotarasc nu mai am.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

NU IL DA AFARA!!!! acesta este sfatul meu. In locul tau, eu as merge la biserica, m-as spovedi, as vorbi si cu un preot sa ma descarc intr-un fel de energia negativa si sa imi luminez un pic mintea si sufletul! Copilul nu are nici o vina, el exista si cred ca si tu meriti fericirea si implinirea de a fi MAMA! ce se intampla daca totusi nu ai sa mai poti ramane insarcinata si vei ramane cu barbatul care nu accetpa adoptie??? gandeste-te bine, dar nu cred ca ar fi corec sa sacrifici o viata, aceea a copilului tau, pentru ca nu e facut cu ....celalalt..si mai cred, ca daca te-ai spovedi si ai spune sincer ce ai pe suflet, ti s-ar ierta, macar jumatate din greseala, iar daca vei pastra copilul..hmmm, DUmnezu e MARE SI IERTATOR, ...ti-ai gasi fericirea si linistea.....incearca sa gasesti o solutie, gandeste-te la tine, la voi, la bebe...PUTETI FI FERICITI!!! nu spune nimic la nimeni deocamdata! Hai, curaj!!!

 

Sa auzim de bine. Ne spui ce ai facut, ok?

 

Pupic.

 

Onitza si [bonjovi]Paul Constantin (28.11.2004)

 

pozele noastre

PETRECEREA DE 1 AN!!!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris, tu nu de sfaturi ai nevoie acum, nimeni nu poate face asta, nimeni nu poate sa isi dea seama ce ar fi cel mai bine pentru tine acum. In acest moment insa nici tu nu iti dai seama ce ar fi cel mai bine pentru tine.

Cred ca util este sa iti dai seama ce simti acum pentru ca ceea ce simti iti induce o stare de confuzie. Pentru a iesi din starea de confuzie e nevoie sa iti dai seama de ce simti si ce semnificatie are acest afect.

Apoi ai putea sa faci o scala de valori pe care sa ierarhizezi cele mai importante lucruri pentru tine.

Nu cred ca ai nevoie nici de relatarea unor experiente similare pentru ca oamenii sunt diferiti si ce s-a intamplat intr-un caz poate sa nu se repete in situatia ta sau invers.

Si intrebarea asta: e corect sa il am? mi se pare un pic fortata. Adica cred ca in spate ascunde o emotie.

Eu am o ipoteza insa cred ca e mai bine sa incepi tu sa faci aceasta munca introspectiva si daca ai nevoie de suport eu voi fi disponbila.

 

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

 

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns atat de repede. mi-au dat lacrimile cand mi-am dat seama la ce m-am gandit...dar oare as putea trai o viata cu acest secret? oare nu exista riscuri ca sa fiu descoperita ? si atunci oare voi reusi sa fac fata situatiei?offf e atat de dificil.. ce trebuia sa fie o mare bucurie se transforma in o mare framantare.. am uitat sa spun ca in aceeasi perioada am avut contact si cu sotul meu, dar e extrem de putin probabil sa fie al lui. in schimb in momentul in care a aflat ca s-ar putea sa fiu insarcinata ( ptr ca din greseala a vazut cutia testului), a inceput sa puna intrebari si pot spune ca a fost mai mult decat incantat... ce ma fac????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In locul tau as pastra copilul mult dorit si as uita complet ca ar fi existat vreodata celalalt. Nu m-as gandi niciodata la el si mi-as privi sotul ca pe tatal copilului. E singura alegere care mi-ar asigura un castig sigur.

Dar nu sunt in locul tau... asa ca iti urez sa faci cea mai buna alegere si sa te linistesti [flo]

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Cris! Ce as face eu in locul tau? Daca ai fost cu un altul inseamna ca nu-ti iubesti cu adevarat sotul sau poate nu te simti bine cu el. Eu as pastra copilul cu orice risc, iar daca cu celalalt te intelegi bine, te simti bine si crezi ca relatia voastra ar avea un viitor...tu vei alege ce ai de facut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca te ai chinuit atat sa ai un copil,iar acum,in sfarsit,ai reusit,cum sa ti treaca prin cap sa nu l pastrezi?e ca si cum sotul nu ar fi putut sa faca si ai fi ales un donator de sperma...copilul e cel mai imp..pastreaza l si nu te mai gandi ca nu e al lui,nu asta e cel mai imp acum...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...