Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dificila problema - va rog un sfat !!!


Recommended Posts

e foarte greu sa-ti dau un sfat dar o sa incerc.problema e f dificila,dar ai de ales :sa traiesti toata viata cu aceasta intrebare?este sau nu tatal biolocic sau sa renunti cat nu e prea tarziu.viata e lunga si nu stii ce iti ofera.daca intr-o zi s-ar ivi o problema medicala doamne fereste si ar trebui niste analize si de la tine dar si de la el ce ai face atunci?cand s-ar descoperi adevarul,ce i-ai spune?cand ar descopri ca a crescut copilul altiua?crezi ca te-ar ierta?daca nu s-ar intampla asta ai putea trai in minciuna cu frica toata viata?eu nu as fi putut daca as fi in aceasta situati .pune in balanta toate posibilitatile si ia o hotarare.e un examen greu in viata ta.

doina bita.

 

bita doina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns

in mod sigur as pastra copilul!!nici sa nu te gandesti sa avortezi,cand ti-ai dorit atat de mult copilul.

Ne poti spune,in mare desigur,din ce cauza ti-ai inselat sotul?Pentru ca spuneai ca desi din partea lui totul e ok,nu s-a prins nimic atatia ani.Poate la modul inconstient ai incercat altceva.

El stie ca esti insarcinata(tatal copilului,nu sotzul)?Ce parere are?

Si ,in fond,fetele au dreptate,daca nu ai ramas insarcinata cu el recurgeai la adoptie sau FIV sau,in ultima instanta ajungeati la divort,daca el nu era de acord cu nici un chip.

Nu inseamna ca il parasesti intr.un moment greu,ca nu il intelegi,ci exact opusul,asa ca nu trebuie sa-ti faci atatea mustrari de constiinta,pana la gandul de a avorta.

Capul sus si fii tare,peste cateva luni iti tii puiul in brate!

Sanatos sa fie si pentru asta incearca sa fii cat poti de relaxata.

In locul tau i-as marturisi sotului adevarul.Doare ingrozitor dar minciuni de felul asta se descopera intotdeauna,mai devreme sau mai tarziu.Fii matura si nu-ti transforma viata intr-o telenovela.

 

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the

moments that take our breath away.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna am fost directa si nu-mi pare rau.De aceea imi permit sa fiu directa si cu tine si sincera in acelas timp.Daca ti-ai asumat "riscul" unei experiente extraconjugale....asumati riscul recunoasterii.Asa cum a afirmat Mamica Dulce, intotdeauna lucruri de acest gen ies la iveala cind nu te astepti, si ca sa traiesti in minciuna si stres tot timpul nici asta nu e o solutie.Stiu pare poate dur ce ti-am spus acum, dar tu ai nevoie de oameni care sa-ti deschida ochii, nu de consolari ptr. ca daca incerci sa fii realista tu ai grsit atunci cind ti-ai inselat sotul.Indiferent de motive (doar tu le cunosti) parerea mea e sa dovedesti ca esti o femeie matura si sa fii corecta cu sotul tau! Intradevar m-am gindit la posibilitatea ca copilu ce-l porti in pintec sa fie al sotului tau...exista si aceasta posibilitate,mica dar exista.E complicata situatia doar tu poti sa o rezolvi insa ,sfatul meu ,nu o complica si mai mult .Ai grija de tine si sper sa poti reusi sa iei decizia potrivita!

 

simona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pur si simplu nu stiu ce sfat sa-ti dau , copilul categoric pastreaza nu se stie daca vei mai avea alta sansa. Eu personal nu cred ca asi putea trai cu stresul ca se va afla, pe de alta parte daca ai o casnicie fericita,vine si copilul de ce sa darimi totul cu o marturisire mai ales ca exista o posibilitate minima de a fi copilul lui. Foarte grea alegere.

Succes si sa ai un bebe fericit si sanatos.

 

Liliana si Dani

 

poze

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru pe care ti-l pot spune, e ca sansele de a ramane insarcinata cu sotul tau sunt f. f. mici; din ce ai povestit tu, e vorba de incompatibilitate in aceasta privinta; cazurile sunt rare, dar exista. Probabil doctorii ti-au explicat si aceasta varianta; asadar daca vrei copil il pastrezi pe acesta. Cat despre ce sa faci in privinta adevarului, e strict alegerea ta!

Nimeni, dar nimeni din afara nu poate sti ce e mai bine pentru tine. Asculta-ti inima si vei gasi solutia!

 

 

Laura, mama lui Andrei

 

Poze

 

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie sa-ti asumi responsabilitatea a ceea ce ai facut si sa ii spui sotului. Nu stiu cum s-ar putea trai in minciuna o viata intreaga ca sa nu mai vorbim de faptul ca exista si riscul de a iesi totul la iveala la un anumit moment.

 


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

id="size3">id="Courier New">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu mi-e clar de ce l-ai inselat pe sotul tau

2. Daca l-ai inselat, nu vad de ce nu ii poti ascunde si ca acest copil nu e al lui

3. Daca totusi nu vrei sa traiesti cu minciuna, spune-i si lui despre mica 'abatere' Deja l-ai inselat, asta nu se poate face sa dispara.

4. Daca ti-e teama ca in loc de bucurie, aparitia acestui copil iti va aduce teama de a nu fi descoperita, mai intreaba-te un lucru: daca renunti la el, si totusi e singura ta sansa de a avea un copil, nu cumva peste ani de zile te vei uri pe tine insati pentru asta??

5. orice barbat in viata unei femei, azi poate fi, maine poate sa nu mai fie. Poate sa fie unul sau pot fi mai multi. Copilul unei femei, face mama din ea pentru totdeauna.

6. Eu l-as pastra fara sa imi mai pun nici cea mai mica intrebare!

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca si in cazul tau, calea dreapta pare fi calea cea mai grea.

 

Daca vrei sa ii sugerezi ca nu ar fi copilul lui o poti face aranjand sa pare o fertilizare in vitro. Probabil ca te ar ierta mai usor ca ai mintit decat ca l ai inselat cu alt barbat (care colac peste pupaza e si fertil.. culmea).

 

Sotul tau nu pare genul de om flexibil si altruist.Nu il vad crescand copilul altcuiva cu drag si sarg. Si la aflarea adevarului il vad alergand glont la o alta femeie sa si dovedeasca fertilitatea!!!

 

Eu cred ca as pastra copilul chiar cu riscul de a-l creste singura.

 

Dar sincer, eu nu cred ca vre un om merita sa fie mintit in acest fel(ai vazut filmul Alfie de pe HBO?) Asa cum nu suport strategiile de 'pastrare' si 'legare' a unui barbat printr o sarcina neasteptata.

 

Intrebarile mele:

- cati ani aveti tu si sotul tau (doar daca ai peste 35 de ani asta e ultimul tren);

- de cati ani incercati sa aveti bebe (sub 2-3 ani de incercari nu inseamna nimic- peste aceasta perioda poti sa te gandesti la incompatibilitati sau nici atunci poate);

- daca vrei sa fi cu sotul tau chiar cu riscul de a nu avea acest copil sau AI RENUNTA LA SOTUL TAU PT ACEST COPIL?

- asa cum s a prins cu X- se poate prinde si cu sotul tau sau cu un tip care chiar iti spune ceva???!!!

 

 

 

ag

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris-tiana,

 

cunosc pe cineva in situatia ta; nu stiu daca nu facea copii cu sotul din cauze medicale, stiu doar ca vroia copii si nu ramanea insarcinata.

 

A intalnit pe cineva - ce si cum nu stiu si nu e treaba mea - si a ramas insarcinata cu acea persoana.

 

Copilul are acum 5 ani si este un dragut si jumatate; intre timp a divortat de fostul sot (nici o legatura cu copilul sau inselatul si nici n-a divortat la presiunea celuilalt, ci pur si simplu pentru ca nu mai mergea). Acum are o mandrete de copil, iar relatia cu adevaratul tata al copilului este foarte buna. Nu s-au casatorit, poate nici nu se vor casatori vreodata, dar asta conteaza mai putin.

 

Pastreaza copilul! Trebuie sa fie greu sa iei o hotarare, indiferent care va fi ea. Dar copilul a vrut sa vina la tine...

 

Succes!

 

Gabi

 

Balance diet means chocolate in both hands!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...