Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Femeia este barbatul in cuplu


Recommended Posts

Citez din revista Fit&Form, Aprilie-Mai 2006: Societatea Italiana de Psihologie a facut o analiza pe un esantion de 2500 de cupluri care s-au adresat asistentilor si consultantilor matrimoniali, pentru rezolvarea problemelor conjugale. Din sondaj a reiesit ca aprox 40% dintre soti se simt umiliti de sotii, 20% au suferit violente fizice (palme, muscaturi, urecheli) din partea consoartei, aproape 50% sunt continuu insultati de sotii sau refuzati sexual si 12% asista la tradarea lor. Aceste sotii agresive si violente, denumite super-femei, in 24% din cazuri castiga mai mult si ocupa o pozitie sociala mai solida decat sotul. In general sunt persoane de 40 de ani, independente economic si mental, care au hotarat, pe panta feminismului, de a cobori de pe piedestal anacronicul macho care acum, frustrat, sufera si sta in tacere, ca o m.u.i.e.r.u.s.c.a. Se cam schimba legendele, ce ziceti? Aveti grija la ce va asteapta! [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

oh, vazand titlul, imi pregatisem neshte fraze standard, nu tocmai prietenoase [:D]

... vorbesti de Italia...si in realitate e vorba de un procent dintr-o anumita categorie. Cifra cred ca e fortata, dar in final recunosc ca putem vorbi despre acest fenomen. Pe undeva e normal sa existe si asa ceva, data fiind evolutia lucrurilor...din ciclul trist dar adevarat, in lumea asta se intampla lucruri si mai grave, asa ca, imi pare rau pentru barbatii aia, insa parca mai rau imi pare pentru femeile maltratate si copiii agresati, de prin alte tari...asta e asaaa un fel de furtuna intr-un pahar cu apa [:)] care o sa se raspandeasca probabil in 100 de ani si in Romania, dar dupa cum iti spuneam, exista lucruri si mai grave, deocamdata in Ro suntem in patriarhat (in general vorbind) [;)]

 

In final, Rufus, scrie si tu o "m.u.i.e.r.u.s.c.a" [cheers]

 


No, vidiazni!id="green">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si cum doumn' nu s-au infiintat acolo hot-line si centre pt ajutorarea saracilor barbati abuzati??????

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, roxana, dar de ce nu merge scris decat cu puncte? Ca eu sunt in ceata! Am editat deja de doua ori si tot asa-i!

Ca e in Italia sau nu, nu ai de unde sa stii cat sunt de exagerate procentele. Si sigur ca sunt dintr-o anumita categorie, aceea a cuplurilor cu probleme.

Or fi lucruri mai grave in lume, dar abuzul este abuz, chiar si pentru un animal.

Daca in conditiile noastre lucrurile pot parea amuzante, pentru cei in cauza nu prea cred ca sunt asa.

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conform subiectului, reiese ca 40% dintre femei castiga mai mult decat sotii lor si au pozitii sociale superioare. Ia uite, bravo lor, dar nu cred ca e adevarat:)). Textul spune ca 40% SE SIMT umiliti, nu ca SUNT umiliti. Pai unii barbati au asa orgoliu mare, incat se simt umiliti din te miri ce, poate daca nevasta deschide gura si are o parere, gata, ei se simt umiliti ca a indraznit sa miste in front. In al doilea rand, nu cred ca tine faza cu abuzul, mai ales fizic, pentru ca de regula cel mai slab poate fi abuzat, ori barbatii sunt fizic mai puternici decat femeile, asa ca nu stiu cum ar putea fi ei abuzati fizic. Psihologic, da [:D] Aia care iau cafteala, sa nu isi mai ia neveste zdrahoance [:D]

Una peste alta, nu inteleg, cum vine aia ca "femeia e barbatul in cuplu". Adica de ce? Pentru ca pasamite isi bat, umilesc si abuzeaza sotii si aceste "activitati" sunt "normale" cand vin din partea barbatilor (ca doar asa zice subiectul femeia e barbatul, adica abuzivul)?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, you have a point!!! si unul excelent! in plus si concluzia cu m.u.i.e.rsuca se incadreaza in point-ul lui ruxij, adica ce, cum adica se poarta ca o "m.u.i.e.rusca" ha?!

 

Rufus, nu poti scrie m.u.i.e.rusca decat asa, sau cu spatii, deoarece cuvantul contine un grup de litere care dau impreuna un cuvant "obscen" ... in schimb, exceptia confirma regula: incearca sa scrii localitatea aia celebra, croata [:D]

 


No, vidiazni!id="green">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca mai exista doua aspecte care ar trebui luate in considearare.

Primul ar fi cam de cliseu, dar l-am tot vazut prin ziare pe aici, asa ca fetele din Italia sa zica daca e adevarat sau nu. Barbatii italieni sunt aici vestiti ca majoritatea ramin pina aproape de casatorie linga fustele mamicii, mamica avind grija de mincare si curatenie. Apoi cind se casatoresc si dau de viatza reala, e greu sa se adapteze. Mirare mare ca trebuie sa aiba si ei grija de copii, ca nu mai primesc atita intelegere pt capul lor obosit si ca de la ei e asteptat mai multa responsabilitate in casa.

 

Al doilea aspect de care am auzit pe la barbatii germani: multi cam au teama de femeile emancipate care stiu ce vor si se indoiesc de hotaririle barbatilor. Unele prea feministe merg chiar prea departe, de a dori sa neutrailzeze rolul unui barbat in casa de tot sau de a nega orice diferenta intre barbati si femei. Unii barbati pot accepta aceasta atitudine, altii nu si se lasa cuceriti de asiatice cuminti, de est europence pline de energie si mai dornice de rolul "clasic" al femeii. Poate pt noi in est pare ciudat, dar aici era foarte obisnuit ca femeia dupa ce naste copil sa isi lase serviciul pina odrasla e maricica si se apropie de virsta scolara, si de abia apoi sa isi reia serviciul (eventual) dar in majoritatatea cazurilor cu jumatate de norma. Asa ca femeia din vestul Germaniei era mult mai dependenta de un barbat decit o femeie din Romania comunista.

 

-------------

 

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by daniella4

Si cum doumn' nu s-au infiintat acolo hot-line si centre pt ajutorarea saracilor barbati abuzati??????


id="quote">id="quote">Hot-line-uri si centre pt barbati abuzati nu stiu sa se fi infiintat inca.Exista insa un soi de centre de primire pt barbatii platitori de pensie alimentara.Cum unii platesc la pensii alimentare de le sar capacele plus ratele la casa in care nu mai stau ca este acordat dreptul de a locui doar sotiei si copiilor ,se intampla ca uneori nu le mai ramane nimic din salariu si atunci locuiesc in centre din astea sau...in masina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate, cred ca exista in tari civilizate probleme de acest gen. In Spania, spunea verisoara mea, daca barbatul paraseste domiciliul, asa cum mi s-a intamplat mie, lasa mama cu copilul,el ramane fara nimic: casa, firme, etc. Deci mama este ft protejata, si mai in gluma mai in serios, multi spun ca nu au curajul sa-si paraseasca sotia. Si aici pot fii abuzuri...dar bunul simt...trebuie peste tot.

 

 

zepellina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by zepellina

Se poate, cred ca exista in tari civilizate probleme de acest gen. In Spania, spunea verisoara mea, daca barbatul paraseste domiciliul, asa cum mi s-a intamplat mie, lasa mama cu copilul,el ramane fara nimic: casa, firme, etc. Deci mama este ft protejata, si mai in gluma mai in serios, multi spun ca nu au curajul sa-si paraseasca sotia. Si aici pot fii abuzuri...dar bunul simt...trebuie peste tot.zepellina


id="quote">id="quote">Ba mie mi-a spus prietena mea maritata cu un spaniol ca pe acolo sunt multi care isi caftesc nevestele, iar ele, pentru ca depind financiar de ei, rabda. Cica femeile in spania sunt mai degraba incurajate sa stea la cratita decat sa munceasca si ei personal ii e greu sa gaseasca un post pe masura competentei ei. La un interview pentru un job i s-a spus clar ca vor un barbat si au recunoscut ca se face o discriminare, dar...In alta ordine de idei, alcineva, care a stat o perioada janonia, mi-a spus ca acolo femeilor li se dau bani daca stau acasa si nu muncesc. Poate fetele in japonia ar putea sa confirme sau sa infirme asta.Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...