Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cat ne costa venirea pe lume a bebelusului?


Recommended Posts

Am facut un calcul azi, pt ca urmeaza ca din august sa incepem sa cumparam cele necesare venirii pe lume a bebelusului. Am luat in calcul strictul necesar si banii de care avem nevoie la nastere si...pretul este de cel putin 3000 RON. As vrea sa stiu daca voi v-ati facut un calcul, dar mai ales mamicile care au nascut deja, poate ne dau niste sfaturi si idei. putzuruca [gravi]31+ cu [fetita] Andreea-Maria [url="http://photos.yahoo.com/roxpanait"]poze cu dragoste[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

putzuruca, eu am facut un calcul in mare si pana acum, fara cheltuielile de spitalizare, am ajuns suma asta, daca n-am depasit-o(carut+patut+hainute-nu exagerat+bagajul de spital al meu si bb+ unele med si ceaiuri+ scoica pt bb+ lejerii pat bb);bine ca le-am luat treptat;

 

anasia 38+ [fetita] Alessia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna!

 

am postat eu la mamici de ian feb 2007 o listuta cu cele necesare pt a-l astepta pe bebe cum se cuvine si se ridica la aprox 4000 ron.am pus inclusiv diverse produse de ingrijire pt bebe,pampersi,ceaiuri,diverse lucruri utile pt alaptare.nu stiu daca era ceva redundant,dar oricum...sub 30 mil nu cred ca scapam.asta doar daca am mai avut deja bebe si avem diverse obiecte pe care le putem folosi si a doua oara.

nasterea am inteles ca poate sa duca pana la 20 mil (daca se face cezariana).eu o sa las 20 mil de-o parte pt nastere,in caza ca e nevoie de cezariana(nu -mi doresc dar nu se stie ce apare).o nastere normala e cam pana in 15 mil.nu stiu daca persoana cu care am vorbit a inclus si costul rezervei in suma asta...

mai tineti minte legea "cos -bebe"(nici nu stiu daca s-a aprobat sau nu pana la urma) ,statul dadea produse in val de 1 mil jum pt nou-nascuti?oare ce si imaginau demnitarii ca ii poti asigura din banii aia unui nou-nascut?[mariaj]

 

"faptul ca ai un pian nu te face pianist,dar nasterea unui copil sigur te va face parinte" M.Levineid="Verdana">id="teal">id="size1">

 

 

degetel

pozuteid="teal">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Oricum statul da destul, zic eu. Alea 8 mil. vin dupa 3 luni dar vin. Si acopera mare parte din cheltuielile nasterii si lucrusoarelor copilului. In tari mai dezvoltate ca Romania se dau bani mai multi dar pt cateva luni, maxim un an. Si lapte praf gratis... mai greu. Eu spun sa nu-l maniem pe Dumnezeu. 30-40 milioane putem sa imprumutam si le dam in primele 5-6 luni de la nastere. Credeti-ma ca bucuria unui bb-lush face sa se stearga calculele din timpul sarcinii. Mai vorbim dupa ce nasteti...

 

ALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Suedia nu numai ca nu se da lapte praf gratuit, dar nu exista niciodata reduceri de pret la acest produs.[bang](asta inseamna ca indirect CINEVA ar dori sa ne "incurajeze" sa alaptam).

 

Cheltuielile(operatie, "cazare", masa de 3 ori pe zi + 2 gustari, analgezice post operatorii),hainute de spital pt. bebe,pampersi,tampoane igienice pt. mine, m-au costat cam 130 de euro pentru 4 zile.

 

Carutul a fost cam scumpic dar se poate folosi si landou si iarna si vara,are roti gonflabile, in fine,l-am luat cu 240 euro,scoica de masina noua nouta cu 70 euro,lucruri mai aveam pastrate de la baietelul mai mare,in fine,cred ca in in jur de 500 de euro ne-a costat tot.Ei,acum, in 2007 va veni al patrulea bebe si asta inseamna ca economisim un pic,avind toate deja cumparate, lucruri atit de fetita cit si de baiat.

 

Mariana [gravi] 13+ id="purple">

mama de id="red"> Monica, id="pink"> Mateiid="teal"> si Markusid="blue">id="Comic Sans MS">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...