Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

de ce insala barbatii?


Recommended Posts

quote:Originally posted by daniella4

Ymcar, raspunsul meu a fost simplu si reflecta strict opinia mea. Lucrurile sunt de fapt simple. Noi le complicam. Am urmarit discutia despre "open mariage" dar, asa cum bine a punctat Anamaria e o mare diferenta intre o relatie intre 2 adulti care au acest punct de vedere asupra vietii si restul majoritatii relatiilor care, cel putin teoretic, se bazeaza pe o promisiune si de fidelitate. Intre altele...Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">


id="quote">id="quote"> Nu inteleg de ce multa lume a vazut in acel subiect doar open marriage. Numai pentru ca un moderator a botezat in mod neinspirat asa subiectul? Pentru ca senzationalul atrage mai mult? Pentru ca stirile de la ora 5 au mai multa audienta decat orice documentar National Geographic? Pentru ca tabloidele se vand mai bine decat ziarele serioase si telenovelele sud-americane bat de departe orice film european de valoare? In acel subiect era vorba despre cu totul altceva. Despre cauze si efecte. Despre nevoi si (ne)satisfacerea lor. Iar open marriage era doar o cale oarecare de a rezolva anumite probleme, una dintre multe altele si care se poate potrivi sau nu unei situatii date. A fost dezvoltata peste masura in detrimentul altor aspecte pentru ca s-au pus intrebari si s-a insistat in aceasta directie... senzationala. E chiar asa de greu de extras esentialul, lucrurile care conteaza cu adevarat, dintre celelalte care sunt doar de amanunt?! Probabil si autoarea a gresit acceptand sa dezvolte prea mult aceasta latura a subiectului fara sa realizeze ca in felul asta va eclipsa esentialul in ochii multora.My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ymcar, cred ca toti au observat despre ce era vorba in acel topic, doar ca inselatul de aici reprezinta efectul unei nevoi naturale cumulata cu x, acel x vroia cred autoarea sa-l identifice. In cel intitulat "open marriage" cred ca era vorba despre modalitatea de satisfacere a aceleasi nevoi versus dezaprobarea societatii in general.

Eu una cred (si cunosc oameni care au facut asta) ca barbatul sau femeia cauta in alta persoana o simpla confirmare a sexualitatii sale, si ma intreb daca 99% din cei ce insala nu ar prefera sexul cu un alt cuplu daca partenera/ul ar fi de acord.

Intrebarea din titlu cred ca se referea strict la motive. Si mai sunt convinsa ca daca partenerul meu de exemplu accepta macar ideea de a merge in alta parte, atunci ne putem da peste cap noi de o mie de ori fiindca tot nu-l vom putea opri. Chiar daca imi procur cele mai "tari" jucarii sexuale, chiar daca ma apuc si fac cele mai nebunatice partide de sex virtual in grup sau alte metode "non-tangibile" ca sa zic asa. Sa ma contrazica barbatii.

 

Grati.ela superrrr !!!! Cred ca au avut moldovenii pofta mare la ratele cele grase [cheers]

 

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Jocelyn

Sunt psihologi si psihologi... iar daca tu crezi in poligamie sau open marriage nu cred ca te opreste nimeni sa traiesti astfel.


id="quote">id="quote">Ba da! Nevasta-sa! [:D]
Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.id="red"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic de 1 an
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E chiar asa de greu de extras esentialul, lucrurile care conteaza cu adevarat, dintre celelalte care sunt doar de amanunt?!id="purple">id="size1">

 

ymcar, a extrage esentialul, la fel ca si a prevedea sau a vedea lucrurile ca un tot unitar, sunt abilitati cu care nu ne nastem toti. Daca tie "ti-a picat fisa" sau ai simtit ca problemele tale au un raspuns, n-ar trebui sa te superi ca ceilalti gandesc altfel, ci ar trebui sa te bucuri ca ai gasit un raspuns la o problema. Cred ca nu exista nimeni cu care poti sa imparti 100% o bucurie, adica nimeni n-ar intelege 100% sentimentul tau. E rau off topic ce-am scris, dar de multe ori am simtit si eu frustrarea asta....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si on topic: nu ma sperie faptul ca un barbatul are mai multe partenere sexuale (la asta te-ai referit, nu?). Oricum, daca le are in acelasi timp sigur pe una ditre ele n-o mai iubeste, n-o mai respecta.

Ma sperie minciuna(inselat=mintit, pacalit) si imediat ma sperie lipsa de comunicare intre parteneri, ma sperie termenul de relatie stabila (asa seamana de mult termenul cu limitata, ingradita...). In general tot ce tine de libertatea individului....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar 1 din 6 inseala????? cum sa ma sperie o astfel de veste?!? ma bucura... eu credeam ca nu e barbat pe lumea asta care macar o data in viata sa nu-si fi inselat partenera! E doar o parere personala, bineinteles, nu generalizez.

Pe mine chiar nu ma intereseaza de ce inseala barbatii in general. In cazul meu m-am lamurit de ce m-a inselat, cred ca nu trebuie sa va spun si voua...

Inseala si femeile la fel de mult ca si barbatii...asta e parerea mea.

Eu nu judec pe nimeni. Daca barbatul se duce la alta femeie o fi avand el vreun motiv, ca si femeia care merge la alt barbat.

In cazul barbatului...daca nu e vorba de al meu chiar nu ma intereseaza de ce o face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ASA SE PUNEA PROBLEMA LA 1504

 

"Velcare sau velcine va indrazni a se napusti asupra tinerelor fete cu

shtrumeleagul invartoshat, predepsit va fi de lege prin taierea

scarbavnicului madular si aruncarea lui la retze"

Lege moldoveneasca -1504 - Stefan cel Mare

 

Doamne,retzele astea m-au facut sa ma prapadesc de ras....

Revenind la subiect si sintetizand, barbatii inseala:

1. din nenumarate motive

2. fara motiv, dar cu scop

3. din diferite cauze

 

mamica fetitei mele:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off topic: s-o fi pus asa problema la 1504 ca era ultimul an de domnie a lui Stefan si era batran si...obosit sau pt ca, atunci ca si acum, legea se aplica diferentiat?

...ca micul domn (de stat) era vestit in epoca printre domnite si alte femei...si n-am auzit ceva legat de persoana Mariei sale si ratze...[alcool]

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by grati.ela

ASA SE PUNEA PROBLEMA LA 1504 "Velcare sau velcine va indrazni a se napusti asupra tinerelor fete cu shtrumeleagul invartoshat, predepsit va fi de lege prin taierea scarbavnicului madular si aruncarea lui la retze" Lege moldoveneasca -1504 - Stefan cel Mare Propunem, votam si nu mai avem tema de vacanta!


id="quote">id="quote">Pai la asta chiar nu inteleg legatura. Asta este evident o lege care se refera la pedepsirea violului si parca nu despre viol era vorba aici! Sau ma insel eu?!?!?Edit: Si daca tot stam de vorba pe langa subiect, mie ce mi se pare interesant la legea cu pricina este ca se pedepseste numai violul "asupra tinerelor fete". Asa ca daca nu mai este tanara sau nu mai este fata nu-i nici o problema!My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:

--------------------------------------------------------------------------------

Originally posted by grati.ela

 

 

ASA SE PUNEA PROBLEMA LA 1504

 

"Velcare sau velcine va indrazni a se napusti asupra tinerelor fete cu

shtrumeleagul invartoshat, predepsit va fi de lege prin taierea

scarbavnicului madular si aruncarea lui la retze"

Lege moldoveneasca -1504 - Stefan cel Mare

Propunem, votam si nu mai avem tema de vacanta!

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Pai la asta chiar nu inteleg legatura. Asta este evident o lege care se refera la pedepsirea violului si parca nu despre viol era vorba aici! Sau ma insel eu?!?!?

 

 

 

Poate grati.ela accepta violul ca fiind o forma de inselaciune. Sigur subiectul va atinge si tema homosexualilor...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...